• Головна
  • Історія Тернополя: мікрорайон «Дружба» (фото)
11:59, 7 серпня 2011 р.

Історія Тернополя: мікрорайон «Дружба» (фото)

Тернопіль часто називають містом молоді, містом молодим. Однак у порівнянні з іншими великими та відомими українськими містами Тернопіль, який вже зовсім скоро відзначатиме свій 471 день народження, виглядає просто-таки «дідусем» (Одесі всього 217 років, Донецьку – 149).
Оманливе враження про Тернопіль як місто радянської доби складає типовий архітектурний ансамбль епохи, що прийшов на зміну поруйнованим у Другій світовій війні забудовам у стилі австрійської сецесії. Але вцілілі мовчазні свідки століть – суворий замок, велична Надставна церква, розкішна Катедра та будинки на центральних вулицях, що подібні на кремові торти, нагадують про давнє та славетне минуле нашого міста.

Є у Тернополі у житлові масиви, історія яких налічує не більше кількох десятиліть: новобудови мікрорайонів «Сонячний» та «Східний», «Аляска», «Канада» - як співається у пісні «Москва не сразу строилась». Цією статтею ми хочемо започаткувати розповідь про кожен із 12 мікрорайонів міста, сьогодні – про одну із найстаріших його частин – «Дружбу».

Давня історична назва цієї місцевості, що тепер є мікрорайоном «Дружба» – Загребелля. Такий топонім з’являється, вочевидь, у 50-х рр. ХVІ ст., коли у місті постав замок на березі ставу і споруджено греблю. У польській історіографії він йменувався «Zagrobla» чи «Zagrobela». Урочище Загребелля дало назву селу, що виросло на правому березі Серету і було приєднане до Тарнополя у 1925 р. Населених пунктів із такою назвою в Україні декілька: села у Козельщинському і Чорнухинському районі Полтавської області, село Сосницького району Чернігівської області.

А у мікрорайон «Дружба» територію перейменовано у радянський час (точну дату, на жаль, ми не змогли встановити). Це була типова назва для частин міст у СРСР, що означала братерство радянських народів та інтернаціоналізм. Мікротопонім і ойконім «Загребелля» зберігся у назві регіонального ландшафтного парку Тернополя.

Історично Загребелля було невіддільним від історії галицького міста Тернополя.

Поселення на території Тернополя були і до заснування міста. На його околицях, зокрема, виявлено сліди стоянок первісних людей, тому припускають, що територія міста була заселена вже в середньопалеолітичну добу (Х тис. до н. е). На території урочища Загребелля дослідником О. Ситником виявлено крем’яні вироби, що склали комплекс Тернопіль ІІ. Артефакти мезоліту у мікрорайоні «Дружба» дозволяють включати Тернопіль до складу мисливсько-рибальських угідь середнього палеоліту. Сліди проживання людей епохи неоліту, бронзового віку, гальтштадського періоду раннього залізного віку, представників ґава-голіградської, черняхівської, лужицької та висоцької культур свідчать про визначне значення цієї території (до заснування міста тутешні поселення носять назву Сопільче) в історії України.

Впродовж ХVІ – ХVІІ ст. Загребелля – відносно малозаселена територія. Втім, Львівський тракт (збігається з сучасною вул. Львівською, простягався далі по сучасній Руській) вже тоді має чимале транзитне значення, адже Тарнополь зростає саме як ремісничо-торгівельний центр.  На ньому збудована кам’яна друга брама Тарнополя. Не втратив Львівський шлях своєї ролі в Австрійській та Австро-Угорській імперії, як зазначають письмові джерела, лише дві центральні вулиці Тернополя – Львівська і Міцкевича – були міського типу, решта 80 вузькі, без твердого покриття, завалені сміттям. Саме цією дорогою у 1901 – 1903 рр. через Тернопіль зі Львова проходив головний шлях транспортування ленінської газети «Іскра». Звідси шлях проходив до Збаражу, Теофіполя, Гусятина і в Росію. За неповними даними через місто за 3 роки пройшло понад 90 пудів літератури.

Вирізнявся на тогочасній карті маєток Кросновських, заснований у ХV ст. На початку ХХ ст. на місці сучасного парку «Топільче» був іподром.

Загребелля зазнало значних руйнувань після Першої та Другої світових воєн, 85 % будівель лежало в руїнах. Зі встановленням радянської влади у місті почалася активна розбудова житлового масиву. В роки незалежності «Дружба» активно розбудовується у західному напрямку. Міська влада планує тут створити новий мікрорайон з розвиненою інфраструктурою.

Історія Тернополя: мікрорайон «Дружба» (фото), фото-1

На карті Г. Л. де Боплана

Історія Тернополя: мікрорайон «Дружба» (фото), фото-2

У 1797 р. графом А. Пасареллі складено план міста Тернополя. Загребелля не входило до нього

Історія Тернополя: мікрорайон «Дружба» (фото), фото-3

Загребелля на карті Йозефа Галіцера, поч. ХХ ст. локалізується на територія сучасного дендропарку «Топільче»

Історія Тернополя: мікрорайон «Дружба» (фото), фото-4

План 1944 р.

Історія Тернополя: мікрорайон «Дружба» (фото), фото-5
Історія Тернополя: мікрорайон «Дружба» (фото), фото-6

60-ті роки. Вид на "Дружбу" з вулиці Юності

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Оголошення
live comments feed...