Тотальна економія чекає на тернополян: у 2015 збільшать пенсійний вік та скасують стипендії?

У Міністерстві фінансів триває робота над проектом бюджету на 2015 рік. Найцікавішою частиною документа став  список заходів, які дозволять заощадити наступного року понад 26 млрд. грн.

Економію має забезпечити урізання різноманітних пільг, часткове замороження соцвиплат та масове скорочення працівників бюджетних установ. Заощаджувати мають намір на всьому, в тому числі на медицині та освіті. Так пропонується скасувати законодавчі норми, згідно з якими держава має спрямовувати на ці дві галузі не менше 10% національного доходу.

Економитимуть на дітях

Як виправдання, у Мінфіні кажуть, що це положення не виконується. У зв’язку з чим міністерство пропонує внести зміни до Конституції, вилучивши положення про безкоштовні освіту та медицину. За рахунок урізання соціальних пільг та соціально-економічних гарантій  керівництво держави намагається зекономити 26 млрд. грн., а це близько 5% витратної частини бюджету. Та навіть попри такі заходи бюджет наступного року все одно матиме статус дефіцитного. За прогнозами експертів, дірка у ньому буде розміром близько 60 млрд. грн, пише Номер один

У першу чергу постраждає соціальна сфера, на якій планують зекономити не мало – не багато - майже 16 млрд. грн. Одна зі статей -  скорочення пенсій працюючим пенсіонерам та збільшення пенсійного віку.

- Тобто людина, яка працює, може отримувати пенсію не у повному обсязі, а лише якийсь відсоток. Наразі механізму визначення розміру скорочення не розроблено. Хто робитиме це, поки також не відомо. Крім того, планується переглянути видатки фонду соціального страхування. За якими саме статтями, наразі також не відомо. На видатках фонду соціального страхування від нещасних випадків уряд планує зекономити 1, 34 млрд. грн., а фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності  - трохи більше 2 млн. грн. У першу чергу можуть потерпіти статті  «санітарно-курортне лікування». Вже у цьому році не закладено коштів на придбання новорічних подарунків для дітей віком до 14 років, - розповідає голова обласної ради профспілок у Тернопільській області Андрій Присяжний.

Уряд знову ріже по живому і, уподібнившись до своїх попередників, пропонує підвищити пенсійний вік. Торкнуться зміни як чоловіків, так і жінок. Тепер на заслужений відпочинок їм пропонують виходити одночасно – у 65 років, при тому, що середня тривалість життя чоловіків в Україні становить усього 63 роки.

- У державі працюючих та пенсіонерів приблизно однакова кількість. На Тернопільщині на 200 тисяч офіційно працюючих - 300 тисяч пенсіонерів. Враховуючи розміри соціальних внесків, виходить, що на одного пенсіонера має працювати три особи. Крім того, Мінфін пропонує переглянути розмір допомоги матерям-одиначкам та при народженні дітей. Розмір економії на цій статті становить близько 2 млрд. грн., - каже Андрій Присяжний.

Та найболючішими запропоновані зміни стануть для освіти. З нового навчального року (вересень 2015р.), швидше за все, будуть скасовані стипендії студентам у вузах та професійно-технічних училищах. Їх виплачуватимуть лише дітям з малозабезпечених сімей. На студентських стипендіях та освітянах держава планує зекономити  1, 255 млрд. грн. Чи варта шкура вичинки, важко сказати. Однозначно, реакція молоді буде бурхливою. Враховуючи, що саме студенти підняли Майдан, це доволі ризикований для уряду крок, наслідки якого є прогнозованими.

- Передбачається скасування безкоштовного харчування у школах для учнів молодших класів та підвищення педагогічного навантаження для вчителів шкіл з 18 до 20 годин на тиждень. Наслідком цього стане скорочення вчителів. Скажімо, тижневе навантаження у 90 годин, умовно кажучи, обслуговують  5 педагогічних працівників. Кожен по 18 годин. Якщо навантаження збільшити до 20 годин, то виходить, що одного працівника необхідно звільнити або перевести на неповну ставку. Наприклад, фахівці з Бучацького району підрахували, якщо змінити терміни навчання дітей з серпня по листопад та з березня по червень, то на енергоносіях можна буде зекономити близько 8 млн. грн. У масштабах області сума економії могла б становити близько 100 млн. грн., - зазначає Андрій Присяжний. – Натомість, якщо звільнити педагога, куди він піде? На біржу. Тоді держава повинна витрачати на нього ту ж саму заробітну плату. Але в цьому випадку особа перетворюється з активного на пасивного споживача.

Серед інших ініціатив Мінфіну - припинення роботи навчальних закладів, у яких навчаються менше 10 дітей, скасування пільгового проїзду в громадському транспорті, надбавок вчителям за класне керівництво та перевірку зошитів тощо. Профспілки ж пропонують економити не на педагогах, які безпосередньо контактують з учнями, а на працівниках суміжних професій – інспекторських групах, методичних працівниках.

Чиновники постраждають менше, ніж студенти

Урізати видатки пропонується і в менших масштабах – наприклад, відмовившись від безкоштовного харчування у лікарнях для пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні.

- Можливо, ним потрібно забезпечити лише приїжджих пацієнтів. Людей, які лікуються у своєму населеному пункті, як правило,  харчуванням забезпечують рідні. Але припустимо, що в обласній лікарні лежить одинока людина або з віддаленого району. У родичів немає можливості щодня її відвідувати. Таку людину неодмінно потрібно забезпечити харчування, каже Андрій Присяжний.

Загалом на сфері охорони здоров’я уряд хоче заощадити трохи більше 2 млрд. грн. Програма економії Мінфіну прирівняла студентів до чиновників та прокурорів. Так на стипендіях уряд планує зекономити майже стільки ж,  як на держпрацівниках, суддях та прокурорах, - 1, 2 млрд. грн. Це майже удвічі менше, ніж на галузі освіти, та на 800 млн. грн. менше, ніж на галузі охорони здоров’я. Але, погодьтесь, статки у працівників цих сфер не співмірні.  У програмі економії йдеться про скорочення кількості прокурорів, працівників апарату суду, скасування відшкодування витрат народним депутатам, зниження розміру привілейованих пенсій. Неприємний сюрприз чекає на військових і співробітників правоохоронних органів. Для них серед ініціатив Мінфіну числиться, наприклад, скорочення кількості міліціонерів у країні з 245 тис. осіб до близько 135 тис. Це збереже для скарбниці близько 2 млрд. грн. на рік. Серед нововведень для військовослужбовців може стати скасування компенсації на придбання житла та погашення іпотечних кредитів коштом держбюджету.

- Заробітну плату народних депутатів скорочено до 5 тис. грн. З одного боку, це справедливо, адже, як правило, це не є їхнім основним джерелом доходів. З іншого – дешеві депутати обходяться народу надто дорого. Вони будуть знаходити джерела інших доходів і не завжди це буде чесний шлях, - застерігає Андрій Присяжний. – Можливо, кращим варіантом було б скоротити кількість депутатів.

Крім вищевказаного, уряд планує зекономити ще 4, 2 млрд. грн., але на чому саме, поки не зрозуміло. Цю суму делікатно віднесли у пункт «інше». Та, швидше за все, тут мова йде не про кошти олігархів, а про звичайних громадян – нас із вами.

- Звичайно, профспілки свідомі того, що у країні немає грошей.  На Сході триває війна, на яку витрачається чимало коштів. Однак багатьох речей, які пропонує уряд,  можна уникнути. Слід шукати джерела не врізання, а наповнення бюджету.

Для цього потрібно відновити виробництво та розвивати внутрішній споживчий ринок. Натомість статистика свідчить, що 45% своїх доходів жителі області витрачають на придбання продуктів харчування. І тільки 13% залишається на духовну сферу – відвідування музеїв, театру тощо, - каже Андрій Присяжний.

Ще одним із варіантів є виведення з тіні зарплат у конвертах. За підрахунками фахівців, майже 200 млрд. грн. становить тіньова заробітна плата.  Якщо її вивести з «закулісся», це стане додатковим джерелом наповнення бюджету. Натомість уряд зменшує єдиний соціальний внесок на 18% з поступовим перерозподілом на плечі працівника і таким чином зніме тягар із роботодавця.

- Виходить,  ці видатки перенесли на простого працівника – єдиний соціальний внесок, військовий збір. А на чому економлять олігархи? На сьогодні дивіденди оподатковуються за ставкою 5%.  Тобто трудові доходи оподатковуються за вищою ставкою, ніж пасивні доходи, обурюється пан Присяжний.

З кожним днем рівень життя та фінансові можливості громадян в Україні зменшуються. І прикро, що цей тягар знову взяли на себе прості громадяни. Ті ж, хто й до цього збагачувався на народних багатствах і викачував гроші з кишень мільйонів людей, зараз знову залишились осторонь проблем у державі. Для них невідчутними є ані війна у державі, ані криза, ані сотні людських життів.

P.S.: Уже після завершення роботи над матеріалом Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, аби зняти соціальну напругу у суспільстві, заявив, що підвищувати пенсійний вік та скасовувати стипендії студентам уряд не планує. У той же час на сесії Верховної Ради стриває розгляд проекту бюджету. І говорити напевне про рішення парламенту можна буде лише після затвердження головного фінансового документу України.

Тотальна економія тернополяни 2015 збільшать пенсійний вік та скасують стипендії
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Видатна оперна співачка, відома в усьому світі, народилася 23 вересня 1872 року на Тернопільщині. Й провела дитинство у селі Біла, що поряд з Тернополем. Вона мала прихильників по всьому світу, її неперевершеним сопрано та драматичним талантом захоплювалися як за життя, так і зараз. Нашу всесвітньо відому землячку минулих вихідних вшанували у Тернополі. Саме тут у 1883 році вона вперше виступила на Шевченківському концерті. Урочистою імпрезою та покладання...
Суспільство
ТОВ "Агрополіс" заборонили обробляти поля на Тернопільщині до завершення розслідування інциденту з масовим отруєнням селян. Як інформує офіційний сайт Держпродспоживслужби, наказом начальника ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василя Хомінця створена робоча група, яка приступила до позапланової перевірки. Відповідні повідомлення направлені до правоохоронних органів. Також Василь Хомінець своїм розпорядженням призупинив проведення агротехнічни...
Суспільство
У Тернополі під час засідання тарифної комісії місцеві перевізники краю заявили про те, що тарифи, які діють сьогодні на послугу з вивезення побутових відходів, є збитковими. Таку ситуацію, за їх словами, спричинила необхідність підвищення заробітної плати, суттєве зростання вартості паливно-мастильних матеріалів, коліс та запасних частин до спецавтомобілів. Як повідомляє "Медіатор", представники підприємств–перевізників озвучили тарифній комісії свої розр...
Кримінал
22 вересня на хуторі Лиса, що в Підгаєцькому районі, двох жінок, 60-річну пенсіонерку та її 26-річну доньку, родичі знайшли мертвими у власному помешкані зі слідами насильницької смерті. Вдома знаходився семирічний хлопчик, син молодшої з убитих. Як виявилося, смерть рідних відбулася на його очах. У скоєні злочину поліцейські обґрунтовано підозрювали раніше судимого 31-річного мешканця сусіднього села Вербів – Ігоря Олійника, який в минулому мав стосунки з...
Кримінал
Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами інкримінують працівники Бережанського відділу поліції жителю райцентру.  У ході проведення профілактичних заходів загальнодержавного рівня під умовною назвою «Зброя та вибухівка» працівники поліції задокументували факт правопорушення місцевим мешканцем. Про це повідомляє відділ комунікації поліції в області. Як розповів краянин, під час риболовлі  на місцевому озері на березі водо...
Спорт
21-23 вересня у Греції (в Олімпії) відбувся міжнародний турнір з греко-римської боротьби, в яких тернопільські борці показали найкращі результати. Як повідомляють "Тернополяни", в турнірі взяло учaсть 240 найсильніших спортсменів із Греції тa збірних комaнд Укрaїни, Угорщини, Сербії, Хорвaтії, Швеції, Румунії, Молдови. Протягом трьох днів хлопці боролися нa килимі у вікових групaх 2003-2004, 2006-2007 років. Дaли фору сильнішим міжнaродним борцям тернопіль...
Новини компаній
Останнім часом місто Слов'янськ на світовій арені звучав тільки в контексті військових дій на Донбасі. Проросійські найманці захопили місто в квітні 2014 року, з тих пір Слов'янськ був у всіх на слуху. Про нього говорили по телевізору, писали в інтернеті і газетах, говорили в кабінетах чиновників. Після того, як сепаратисти разом з найманцями покинули місто під натиском українських військових, у Слов’янську настав мир. Сьогодні тут по вулицях безтурботно г...
Новини компаній
Вже зовсім скоро, 7 жовтня, всі вчителі країни святкуватимуть своє професійне свято - День Вчителя. Важливо вибрати оригінальний подарунок вчителю, який буде приносити користь і робити життя хоча б трохи комфортніше і яскравіше. Одні з кращих й оригінальних варіантів на сьогоднішній день - розумна парасолька і дерев'яний годинник. Вони корисні, зручні, функціональні. Цими подарунками вчитель буде користуватися досить часто, згадуючи турботливого учня і буд...
Політика
Протягом двох днів, 24-25 вересня, Тернопіль буде дискусійним майданчиком для напрацювання подальшого напряму розвитку місцевого самоврядування, удосконалення законодавчої бази, розв’язання конкретних проблем забезпечення життєдіяльності територіальних громад. Організовує захід Асоціація міст України. На форум запрошено близько 400 учасників – голови громад-членів АМУ, народні депутати України, міністри, представники урядових структур та парламенту, а тако...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!