Чому тернопільського олігарха розшукує «Інтерпол»?

Микола Гута − один із найбільш непублічних топ-менеджерів в Україні. За час своєї роботи він не дав жодного інтерв’ю. У нинішніх обставинах він зробив виняток.

Микола Гута спілкується з Forbes по скайпу, не уточнивши місця свого перебування. Свого становища він не драматизує. «Навіть нинішній міністр МВС ще відносно недавно перебував за кордоном, оскільки в Україні його переслідували», − нагадує він.

Гута впевнений, що повернеться в Україну найближчим часом, і навіть призначає зустріч журналісту у рідному Тернопільському районі. Та все ж визнає: переговорам із банками піднятий галас не на користь, не сприяє він і спокою партнерів і пайовиків.

Forbes публікує перше інтерв’ю з членом наглядової ради «Мрія Агрохолдинг» Миколою Гутою.

− Миколо, як ви дізналися, що вас оголосив у розшук Інтерпол? Вам офіційно повідомили про кримінальне переслідування?

− Аж до кінця 2014 року я зустрічався з банками, на різдвяні свята у мене була коротка відпустка. Коли повертався додому − мій секретар мені зателефонувала і сказала, що є такий інцидент. Я зв’язався з юристами, які підтвердили офіційний статус запиту Інтерполу й почали розбиратися в ситуації. Поки що повної інформації нам не надали.

− Тобто про те, що ви в розшуку, ви дізналися з відкритих джерел?

− Так. Мій телефон не є таємницею, я регулярно спілкуюся з інвесторами. Але я жодного разу не був у правоохоронних органах, мені не надсилали повісток, я ні з ким не говорив. Дізнався про все через газети.

− Де ви зараз перебуваєте?

− Я за межами України. Вирішив не їхати в Київ, поки наші юристи не визначать наступні кроки.

Януковича вже рік шукають, а тут за три дні і рішення суду, і кримінальна справа, і розшук Інтерполу

− Ви можете хоча б уточнити, на якому ви континенті?

− Можу тільки сказати, що я громадянин України і планую жити в рідній країні.

− У чому конкретно вас звинувачують?

− Коли юристи почали аналізувати публічні заяви, в тому числі й українських депутатів − то просто бере жах від некоректності і непрофесіоналізму всіх цих формулювань. Наприклад, пишуть, що з 31 березня я «в бігах». Хоча я був і в Києві, і в Хмельницькому, і в Тернополі. Величезна кількість людей, в тому числі представники іноземних компаній, можуть це підтвердити. Остання моя публічна зустріч із представниками українських та іноземних банків, до речі, відбулася 16 грудня 2014 року.

Або, наприклад, що я заволодів фінансовими коштами на $1,3 млрд. Це ж повна безграмотність і нерозуміння ситуації. $1,3 млрд − це гроші, які було вкладено в активи групи в Україні. Це і елеватори, які закладені кредиторам, і заводи, і техніка, і робочий капітал, і права оренди на землю, і посіви. Люди, які заявляють таке, просто не розуміють, про що говорять.

Дискутувати на Facebook я не збираюся. Дивує тільки те, що найпалкіші поборники законності й реформатори правопорядку мене без суду вже визнали винним. Як ви розумієте, такий «обвинувальний вирок» навіть на веб-сторінці є керівництвом до дії і для правоохоронних органів, і для судів.

Той факт, що я не доїхав до України, не означає, що я ховаюся. Але я хочу побачити матеріали справи, зрозуміти сутність претензій і визначити подальші кроки в юридичній площині. У моїй справі адвокати та юристи активно працюють, аж до звернення в європейські інстанції.

«Психологічна атака»

− Вам відомо, хто звернувся в правоохоронні органи, ініціювавши відкриття справ проти вас?

− Поки що ми чітко розуміємо, що в цій справі є політичний підтекст і елементи політичного рейдерства.

− Ви − не надто вдала ціль для політичного переслідування. Компанія не входила в сферу інтересів представників колишньої влади, навпаки − проти вас відкривалися справи, Податкова проводила масовані перевірки…

− Справді, мене кілька років «качала» минула влада, було відкрито кримінальні справи, ми отримували погрози, але ми вистояли і збиралися жити по-новому.

Зараз мені не «шиють» ніякої політичної статті. Коли я кажу про політичне рейдерство, я маю на увазі, що для тиску на нас використовуються державні органи, в тому числі і щоб відволікти увагу громадськості, демонструючи видимість діяльності.

Адже ситуація з «Мрією» − не єдиний для українського агросектору випадок компанії, яка не може повернути кредити. Вибрали нас, швидше за все, щоб «пропіаритися» і змістити акценти… У той час як багато інших, набагато серйозніших справ (як економічного, так і політичного плану) залишаються в тіні.

− За нашими даними, незадовго до нового року представники київської міліції провели обшуки в столичному офісі компанії. Ви можете підтвердити цю інформацію?

− Так, такий обшук був. Саме того дня, коли ми зустрічалися з банками і запропонували їм передати управління групою, щоб врятувати бізнес і робочі місця (16 грудня 2014 року).

Знову ж таки, така психологічна атака − з одного боку, я обговорюю з інвесторами реструктуризацію, і в той же час відбувається рейд. Звісно, це підриває віру в будь-який конструктивний діалог.

− Чи були такі обшуки в інших офісах «Мрії», крім київського?

− Так, вони проводилися скрізь і в один день, без видимої причини. Загалом, намагалися налякати нас.

− У чому, на вашу думку, першопричина сформованої ситуації?

− Мотиви суто економічні. За 20 років «Мрія» стала однією з найуспішніших агрокомпаній у країні. Я знаю, що було багато спекуляцій щодо показників нашої роботи. Але протягом багатьох років до нас приїжджали представники інвесторів, банків, аналітики, які детально вивчали, як ми працюємо, і вони можуть підтвердити, що ми були флагманом галузі.

Сьогодні компанія контролює близько 300 000 га землі. За величиною земельного банку, сконцентрованого в одному регіоні, до того ж на кордоні з Євросоюзом, у «Мрії» немає аналогів у країні. Навіть у сьогоднішніх важких умовах ця компанія коштує кілька мільярдів доларів.

Є дуже багато осіб, зацікавлених у цих активах. Звідси спроби фінансового і політичного рейдерства. Це спекуляції, які спрямовані на розгойдування ситуації, щоб можна було діяти агресивними рейдерськими методами.

Індивідуальна вигода

– Як відреагували інвестори і партнери «Мрії» на останні події?

– Звичайно, вони стривожені. Вони розуміють, що така ситуація може принести індивідуальну вигоду окремим структурам і особам. Вона дає шанс одній групі інвесторів на короткий шлях вирішення питань – навіщо домовлятися, якщо можна забрати безкоштовно? Але це, звичайно, ускладнить задоволення зобов’язань іншої групи кредиторів, і ця друга група жахається: що відбувається?

У серпні компанія потрапила у важке становище через низку об’єктивних обставин. Великий кредитний портфель, падіння цін на сільгосппродукцію, девальвація – це нас підкосило, не ми перші, не ми останні. Ситуація робоча, ми вийшли до банків і сказали: нам важко виконувати зобов’язання, давайте домовлятися. І до останнього дня ми працювали над тим, щоб банки та інші інвестори нічого не втратили. Сьогодні є багато конструктивних пропозицій і планів, як вирішити ці питання.

Пайовики також стурбовані. Якщо на власника компанії, який живе поруч з ними, який відповідає за виконання домовленостей, відкривається кримінальна справа, її оголошує в розшук Інтерпол, то навряд чи вони можуть бути спокійні.

– Ви можете назвати, хто з кредиторів виграє від такої дестабілізації?

– Ні, це буде некоректно. Насправді у мене немає претензій до жодного інвестора чи банку, які б дії вони не робили. Але я не можу зрозуміти, чому вони діють емоційно, а не раціонально, і шкодять тим і самим собі, і компанії.

Я економіст за освітою. Я знаю, що власник втрачає першим, а заробляє останнім

– Хто зараз фактично керує «Мрією»?

– У серпні, коли виникла необхідність у реструктуризації, банки заявили, що їм необхідно посилити контроль за компанією. Наша сім’я відразу прийняла цю умову, я склав з себе повноваження генерального директора. Було залучено нового фінансового директора та інших фахівців, кожному з яких я дуже вдячний.

Зараз менеджмент виконує всі свої функції. На жаль, через психологічний тиск і цькування з боку окремих кредиторів компанію залишив фінансовий директор.

– Владислав Луговський залишається генеральним директором?

– Так.

– На сьогодні є хоча б приблизний план реструктуризації заборгованості?

– Є кілька варіантів виходу із ситуації. Ми бачили в Україні кілька невдалих реструктуризацій, коли топ-менеджмент приходив не рятувати ситуацію, а просто дерибанити. Розпродати землю – а такі запити вже надходять, порізати техніку, а потім звалити все на «попередників» – такі речі з «Мрією» не пройдуть. Ми знаємо собі ціну і стерв’ятництва не допустимо.

Ця ситуація зачіпає не одну особу – Миколу Гуту – і навіть не нашу сім’ю. Це стосується компанії, що працює в семи областях, з 10 000 співробітників і більш ніж 200 000 пайовиків, а якщо сім’ями – то це 0,5 млн осіб. Я не хочу, щоб їх землю перепродали, а бізнес «роздерибанили».

Вирішувати питання треба господарським способом, шляхом переговорів компанії з банками, а не через ультиматуми, хабарі та погрози. Основна проблема в тому, що політика і стара корупційна система заважають це робити.

Тернопільщина олігарх Гута Інтерпол
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Видатна оперна співачка, відома в усьому світі, народилася 23 вересня 1872 року на Тернопільщині. Й провела дитинство у селі Біла, що поряд з Тернополем. Вона мала прихильників по всьому світу, її неперевершеним сопрано та драматичним талантом захоплювалися як за життя, так і зараз. Нашу всесвітньо відому землячку минулих вихідних вшанували у Тернополі. Саме тут у 1883 році вона вперше виступила на Шевченківському концерті. Урочистою імпрезою та покладання...
Суспільство
ТОВ "Агрополіс" заборонили обробляти поля на Тернопільщині до завершення розслідування інциденту з масовим отруєнням селян. Як інформує офіційний сайт Держпродспоживслужби, наказом начальника ГУ Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василя Хомінця створена робоча група, яка приступила до позапланової перевірки. Відповідні повідомлення направлені до правоохоронних органів. Також Василь Хомінець своїм розпорядженням призупинив проведення агротехнічни...
Суспільство
У Тернополі під час засідання тарифної комісії місцеві перевізники краю заявили про те, що тарифи, які діють сьогодні на послугу з вивезення побутових відходів, є збитковими. Таку ситуацію, за їх словами, спричинила необхідність підвищення заробітної плати, суттєве зростання вартості паливно-мастильних матеріалів, коліс та запасних частин до спецавтомобілів. Як повідомляє "Медіатор", представники підприємств–перевізників озвучили тарифній комісії свої розр...
Кримінал
22 вересня на хуторі Лиса, що в Підгаєцькому районі, двох жінок, 60-річну пенсіонерку та її 26-річну доньку, родичі знайшли мертвими у власному помешкані зі слідами насильницької смерті. Вдома знаходився семирічний хлопчик, син молодшої з убитих. Як виявилося, смерть рідних відбулася на його очах. У скоєні злочину поліцейські обґрунтовано підозрювали раніше судимого 31-річного мешканця сусіднього села Вербів – Ігоря Олійника, який в минулому мав стосунки з...
Кримінал
Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами інкримінують працівники Бережанського відділу поліції жителю райцентру.  У ході проведення профілактичних заходів загальнодержавного рівня під умовною назвою «Зброя та вибухівка» працівники поліції задокументували факт правопорушення місцевим мешканцем. Про це повідомляє відділ комунікації поліції в області. Як розповів краянин, під час риболовлі  на місцевому озері на березі водо...
Спорт
21-23 вересня у Греції (в Олімпії) відбувся міжнародний турнір з греко-римської боротьби, в яких тернопільські борці показали найкращі результати. Як повідомляють "Тернополяни", в турнірі взяло учaсть 240 найсильніших спортсменів із Греції тa збірних комaнд Укрaїни, Угорщини, Сербії, Хорвaтії, Швеції, Румунії, Молдови. Протягом трьох днів хлопці боролися нa килимі у вікових групaх 2003-2004, 2006-2007 років. Дaли фору сильнішим міжнaродним борцям тернопіль...
Новини компаній
Останнім часом місто Слов'янськ на світовій арені звучав тільки в контексті військових дій на Донбасі. Проросійські найманці захопили місто в квітні 2014 року, з тих пір Слов'янськ був у всіх на слуху. Про нього говорили по телевізору, писали в інтернеті і газетах, говорили в кабінетах чиновників. Після того, як сепаратисти разом з найманцями покинули місто під натиском українських військових, у Слов’янську настав мир. Сьогодні тут по вулицях безтурботно г...
Новини компаній
Вже зовсім скоро, 7 жовтня, всі вчителі країни святкуватимуть своє професійне свято - День Вчителя. Важливо вибрати оригінальний подарунок вчителю, який буде приносити користь і робити життя хоча б трохи комфортніше і яскравіше. Одні з кращих й оригінальних варіантів на сьогоднішній день - розумна парасолька і дерев'яний годинник. Вони корисні, зручні, функціональні. Цими подарунками вчитель буде користуватися досить часто, згадуючи турботливого учня і буд...
Суспільство
З 12 по 14 вересня в офісі Союзу церков ЄХБ в Ірпені (Київська область) обговорювали на осінній сесії для служителів з організації нових церков християн-баптистів України, як долати міжкультурні труднощі та перешкоди. Як повідомляє "Релігійно-інформаційна служба України", представники міжнародної місіонерської організації "Кемпус Крусейд фор Крайст" (Campus Crusade for Christ) висвітлили концепцію різних методів євангелізації.  Безпосередній учасник цих на...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!