• Головна
  • Тернопільських графітників знайшли через ВКонтакте
21:23, 5 вересня 2011 р.

Тернопільських графітників знайшли через ВКонтакте

- Та ти малювати вмієш? На мусарці під аркою шось намалюєш? - Канєшно, да. Але головне балон не лишати, бо відбитки знімуть. – Це – лише один з зафіксованих на відео діалогів юних «художників», пише "20 хвилин".

- Я ж тобі казав: взнаю, що малюєш на стінах, - руки поламаю! - кричав батько до 13-річного Дмитра. - Заради тебе мама за кордоном, а я з ранку до ночі на роботі, а ти таке твориш! Коли бачу ті закарлюки – злюсь: не можна так своє місто паскудити. А тут мій син таке робить…

Трьох тернопільських юнаків, які розмальовують стіни будинків, знайшли працівники муніципальної поліції. Впіймали порушників не на вулиці - вирахували за допомогою Інтернету.

Штраф - до 1360 гривень

Пошук “художників”, які розмальовують тернопільські будинки “ієрогліфами”, зайняв у правоохоронців два тижні. Зізнаються, що зробити це було непросто. Вираховували їх за допомогою соціальних мереж, пересортувавши чимало інформації, фото та відео.

- У соціальних мережах шукали в новинах, групах, оголошеннях і навіть в іменах за ключовими словами, наприклад, “графіті”. Коли знаходили якісь натяки на розмальовування міських стін - детально “моніторили” користувача та його Інтернет-друзів, - розповідає схему пошуку інспектор муніципальної поліції Олександр Шаповал.

Поліціянти встановили особи всіх винних. Зібрали “залізні” докази на одного тернополянина. Щодо двох інших процес ще триває. Самі ж винуватці та їхні рідні до останнього не знають, що вони “під ковпаком”.

- За кілька днів пошуків у нас було декілька “підозрюваних”, - зізнається співрозмовник. - Далі технічна робота - виїзди на місця, де розмальовані стіни, порівняння стилю, опитування людей, встановлення автора.

З'ясували, що графітники - неповнолітні, тому закон до них поблажливий.

- Якщо порушнику виповнилось 14 років - персональну відповідальність несе не він, а батьки. У таких випадках штраф - до 85 гривень, - пояснює юрисконсульт управління муніципальної поліції Олександра Сивак. - Однак потерпіла сторона може звернутися до суду з вимогою відшкодувати матеріальну, а іноді й моральну шкоду. Тоді батьки навіть декілька тисяч заплатити можуть. Якщо порушнику більше 16 років, то він несе нематеріальну відповідальність, зокрема виконує суспільно корисні роботи.

Якщо автору протизаконних графіті немає 14 років - ані він, ані батьки матеріальної відповідальності не понесуть. Натомість родині доведеться неодноразово зустрічатися з працівниками міської ради та міліції у справах неповнолітніх.

- Коли на стінах малює особа, якій вже є 18 років, відповідальність лежатиме на ньому, - продовжує пані Сивак. - Людині доведеться заплатити штраф до 1360 гривень. До того ж ті, чиї оселі постраждали від графіті, можуть через суд вимагати компенсацію збитків.

Муніципальні полісмени не можуть притягувати графітників до відповідальності. Вони знаходять порушників, оформляють протокол та передають “естафету” міліціонерам.

“На мусарці намалюєш?”

Нашому “герою-графітнику” Дмитру ще немає 14 років. Разом з працівниками міськради вирушаємо за місцем проживання юнака. Двері відкриває сам хлопчина. У квартирі - охайно. До гостей виходить батько.

- Та ви що? Дмитро не міг такого зробити, - здивувався батько хлопця Іван, коли почув інформацію про сина. - Дмитре, яке графіті, які малюнки на стінах? Ти щось таке робив?

Хлопчина спантеличено оглядає присутніх й хитає головою. Кілька секунд думає та заперечує: мовляв, нічого не малював. Однак працівники муніципальної поліції показують фото та відеозапис, на яких зафіксовані “подвиги” хлопчака. До речі, на записі чути й діалоги юних графітників, які беруть участь у процесі. Вони не цураються й матюків. Ось частина діалогу:

- Та ти малювати вмієш? На мусарці під аркою шось намалюєш?

- Канєшно, да. Але головне балон не лишати, бо відбитки знімуть.

- Та, б..ь, вот я і він - в рукавичках малюємо...

Трихвилинне відео батько до кінця не додивився. Чоловік блідне та просить сина вимкнути комп'ютер.

- Я ж тобі казав. Взнаю, що малюєш на стінах, - руки поламаю, а ти..., - кричить батько. - Як ти можеш так? Заради тебе мама за кордоном, а я з ранку до ночі на роботі, а ти таке твориш! Ти ж мені казав, що малюєш тільки на папері. Я ж тебе випитував, ти ж переконував, що нічого такого не робиш... Хай тільки люди підуть, я з тобою поговорю...

Батько запевнив, що син більше не малюватиме на стінах будівель.

- Коли бачу в місті всі ті закарлюки на стінах - злюсь. Вважаю, що не можна так своє місто паскудити. А тут виходить, що мій син таке робить, - обурюється чоловік. - Я простежу за цим. І з друзями його поговорю, і в школі на зборах це питання підніму, щоб батьки дивились за дітьми. Розумієте, ми для дітей все робимо. А він ось чим займається.

13-річний Дмитро сидить поруч. На останніх словах батька починає плакати.

- Я тільки раз малював. Більше не буду, чесно... Мені просто малювати подобається, я не хотів нічого поганого, - каже хлопець.

Поліціянти сумніваються у цих запевненнях Дмитра, бо мають ще декілька фотографій його “творчості” . Та й на відео він дуже вправно справлявся із балончиком — очевидно, це не перша його “робота”.

Після візиту до Дмитра працівники муніципальної поліції мають навідатися ще до двох “героїв вулиці”. Одному з них уже більше 14 років.

- Виявляти таких порушників - важко, хоча щовечора відстежуємо ці явища. Але тепер будемо шукати і через Інтернет, - підсумовує інспектор відділу контролю за правопорушеннями управління муніципальної поліції Ігор Шкляр. - У цій ситуації має бути співпраця із колегами-міліціонерами, а також активна громадянська позиція тернополян. Тільки так можна змінити ситуацію.

До речі, активно “полюють” на графітників і тернопільські правоохоронці. За серпень працівники міськвідділу затримали шістьох зловмисників, які малювали в центрі. Це були двоє неповнолітніх та четверо юнаків, старших за 18 років. Повнолітнім суд призначив п’ять діб арешту та максимальний штраф - 1360 гривень кожному.

На графіті — сотні гривень

Явище вуличного графіті, на думку міського голови Сергія Надала, потрібно викоренити з Тернополя. Бо “картини” чи написи не просто псують будівлі, вони поганять місто, негативно впливають на людей.

- Думаю, самі тернополяни, прогулюючись районами міста, бачать, наскільки це жахливе явище, - каже міський голова Сергій Надал. – Часто фасад приводять до ладу, а вранці стіни знову жахливо обмальовані. Шкодять переважно діти, тому відповідальність несуть їхні батьки. А усувають цю всю “творчість” підприємці, якщо будівля їхня, або ж працівники комунальних підприємств. Інколи, щоб ліквідувати одне графіті, доводиться витрачати сотні гривень.

Крім того, міський очільник наголошує, що є чимало легальних місць для малювання, а в місті час від часу навіть конкурси відбуваються. Тож малювати можна й без шкоди майну та людям, головне - забажати.

ДОВІДКА

Якщо ви стали свідком розмальовування міських стін або володієте інформацією про осіб, які цим займаються, - звертайтесь у муніципальну поліцію за номером 25-08-62 або в міськвідділ міліції за номером 102.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...