
19:00, 5 березня 2015 р.
Які соціальні гарантії отримують тернопільські бійці, які воюють в зоні АТО?
Військовослужбовці, які відправляються в зону бойових дій на Сході, отримують від держави ряд соціальних пільг та гарантій: безкоштовні ліки, знижка на квартплату і комунальні послуги, безкоштовний проїзд, матеріальна допомога та інше.
Соціальне забезпечення надається і родинам учасників антитерористичної операції. Для отримання пільг військовослужбовець або його родина повинні оформити відповідні документи.
Кому надають статус учасника бойових дій?
Учасників АТО прирівняно до учасників бойових дій. Отримати такий статус, згідно з законодавством, можуть військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних сил України, Нацгвардії, СБУ, МВС, Державної прикордонної служби та інших формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО. До цього переліку долучаються також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в АТО, пише "Номер один".
– Учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції та мають відповідний статус, надаються пільги відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - пояснює директор департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА Вадим Боярський.
Мінус 75% на комунальні послуги
Згідно з цим законом учасники АТО мають право на такі пільги: 75-відсоткова знижка плати за користування житлом, така ж знижка на користування комунальними послугами і вартість палива, в тому числі рідкого, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення. Також учасники бойових дій мають право на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів за рецептами лікарів, першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням, безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів незалежно від відстані та місця проживання. Учасник АТО може проходити щорічне медичне обстеження і диспансеризацію, першочергово обслуговуватись у лікувально-профілактичних закладах, аптеках. У разі тимчасової втрати працездатності держава виплачуватиме допомогу в розмірі 100% від середньої зарплати. При скороченні працівників переважне право залишитися на роботі надається учаснику АТО.
5 травня – щорічна допомога
За особами, які потребують поліпшення житлових умов, залишається право першочергового забезпечення житловою площею та відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва або городництва.
– Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час військової служби, забезпечуються житловою площею, у тому числі за рахунок житлової площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, – протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, – додає Вадим Боярський.
Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Щорічно до 5 травня держава зобов’язується виплачувати учасникам АТО разову грошову допомогу в розмірі, визначеному Кабміном. Для бійців АТО закон передбачає і ряд інших пільг.
Хто вважається членами сім’ї пільговика, визначає п. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України. Це дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням пільговика і проживає разом з ним.
Мобілізованим компенсують зарплату
Важливо знати, що за військовозобов’язаним, який призваний під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності. Держава має компенсувати із бюджету зарплату, яку отримував мобілізований на час призову, пенсіонерам продовжують виплачувати пенсію. Одночасно призовники отримують грошове забезпечення як військовослужбовці. Мобілізованим не нараховуються штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед установами усіх форм власності, в тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом.
Після демобілізації військовослужбовцю повинні виплатити одноразову грошову допомогу. Порядок виплати визначається урядом, однак на сайті Міноборони зазначено, що такий порядок не визначено.
Членам сімей загиблих військовослужбовців передбачена одноразова грошова допомога – її загальний розмір становить 609 тис. грн. (500-кратний розмір прожиткового мінімуму (1218 грн.). Виплачують допомогу членам сімей, батькам та утриманцям загиблого військовослужбовця (в рівних частках кожному). Оформленням відповідних документів займаються обласні військові комісаріати.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
16:23, 23 квітня
11:33, 1 травня
11:33, 1 травня
12:04, 2 травня
10:38, 28 квітня
live comments feed...