“Він зламав мені руку і ребро”– тернополянка терпіла знущання чоловіка, щоб... у дітей був батько

Аби не стати жертвою домашнього тирану, не мовчіть про проблему, бо випадки повторюватимуться, застерігають психологи. У міліції нарікають, що суд штрафує кривдника, і гроші на оплату штрафу йдуть з сімейного бюджету. Дієвішим були б громадські роботи.

Близько 90% жертв домашнього насилля – жінки, кажуть правоохоронці.

Часто вони викликають міліцію, коли вже існує загроза їхньому життю. У решті випадків – мовчать, лиш би не було розголосу.

У насильстві винні обидві сторони, вважають спеціалісти. І жертви часто є скритими провокаторами насильства. Порятунок для обох - корекційна програма. Однак, з 323 осіб,  направлених у 2014 році для проходження програми, лише 34 пройшли її в повному обсязі. А 161 просто не з’явились.

Насилля в сім’ї спеціалісти поділяють на чотири види. Це економічне, фізичне, сексуальне та психологічне. Левову частку, а це близько 75%, складають випадки психологічного насилля. Тобто, - сварки, приниження, образи. Ще 20% - фізичне, коли потерпілі отримують тілесні ушкодження. Жертви сексуального насилля практично ніколи не скаржаться до органів, пише 20 хвилин

Досі страх, що віднімає мову

Про своє дитинство з вічно п’яним батьком, який регулярно простягав руки до мами та старшої сестри, Олена Маринська (імена героїв публікації змінені на їхні прохання – прим. ред.) згадує неохоче.

Жінка хоч вже давно сама стала мамою і виховує сина-школяра, досі пригадує нічні жахіття, які мучили її в дитинстві після кожного дебошу п’яного батька. Як не хотіла повертатись зі школи додому, бо там тато. Але найбільше, пригадує, боялась вечорів. Коли приходила мама з роботи та старша сестра з інституту. І починалось…

Я рідко про це говорю і з кимось ділюсь, - жінка намагається себе опанувати. – Мені вже під 40. Та й батька на цьому світі вже більше 10 років немає. Досі несу цей хрест і не можу йому простити постійні пиятики. І побиття. Ніколи не забуду, як я, мала, ховала серед іграшок та ляльок видерте у мами під час чергової бійки волосся. Вічно бите скло у міжкімнатних дверях. І страх. Оцей, що мову віднімає і не дозволяє заснути…

Батьки розлучились, коли дівчинці було вже 15. Вона не раз, коли виросла, питала у мами – як та могла так довго терпіти знущання. Чому не вигнала пияка з дому? І замовкала, коли та починала плакати, промовляючи: «Я хотіла, щоб у дітей був батько…».

Я дуже довго не виходила заміж, просто боялась, - каже пані Олена. – Коли зустріла майбутнього чоловіка і почали говорити про весілля, я його попередила: хоч раз подумаєш підняти на мене руку чи будеш пиячити – ні про яке «ми» й мови не може бути. Я не пробачу. Він погодився. Живемо вже понад 10 років.

Клявся, а потім зламав ребро

У тернополянки Мар’яни Микиташ тільки й спогадів про ідеальних батька та дідуся. Дівчина росла в любові та обіймах щасливої родини. Тому виявилась зовсім не готовою до того, що чоловік простягне до неї руки… наступного дня після весілля. І вигукне в серцях: «Ще раз відкриєш рота – уб’ю».

Доки ми зустрічались – все було, наче у казці, і він буквально мене на руках носив, - каже пані Мар’яна. – Мені всі подруги заздрили. Й батьки не могли натішитись. Тому були в шоці, коли наступного дня після весілля я подзвонила до них і в сльозах кричала, що розлучаюсь. Мама вмовляла, що дитину не можна без батька залишати, адже я була вагітною. І я залишилась.

На четвертому місяці вагітності пані Мар’яна втратила дитину. Пізно ввечері після чергового скандалу оскаженілий чоловік шарпнув жінкою до стіни, і вона відчула різкий біль. Із лікарні поїхала вже до батьків.

Він приходив, падав на коліна і клявся, що ніколи це не повториться, що любить мене і все зрозумів, - пригадує жінка. – Я повірила і повернулась. Через місяць він зламав мені руку і ребро. Я знову пішла. Тоді – назавжди.

Навіть у суді, коли розлучались, чоловік лив сльози і кричав, що жити без неї не зможе. Але жінку підтримали батьки. Пара розлучилась. Мар’яна вже три роки живе сама і боїться серйозних стосунків. Особливо, коли обранець каже, що любить.

Сваряться, бо живуть під одним дахом

Подібних історій – безліч. Сварки, скандали – як між подружжям, так й між «колишніми», які навіть після розлучення живуть в одній квартирі чи  кімнаті гуртожитку і просто не мають фінансової можливості «роз’їхатись».

Зі всіх осіб, що перебувають у нас на обліку, близько 90% жертв домашнього насилля – жінки, - каже старший дільничний міськвідділу міліції Галина Гуменюк. – Сваряться і б’ються й ті, що розлучаються чи вже давно розлучені. Просто досі проживають під одним дахом, бо не можуть дозволити собі розділити житло.

Саме такий випадок – колишнє подружжя, яке проживає в кімнаті гуртожитку на пр. Злуки.  Діти виросли і вже живуть окремо. А батьки скандалять  і викликають  міліцію, бо екс-чоловік полюбляє випити. На дорікання колишньої дружини у нього одна відповідь: «Я тут прописаний, і ти мені нічого не зробиш».

Зі всіх звернень щодо родинного насильства близько у 75% випадків йде мова про  психологічне, - каже Галина Гуменюк, тобто вживання нецензурної лайки  погрози, образи. –  Сваряться як подружжя, співмешканці, так і, скажімо, теща з зятем чи діти з батьками. Близько 20% - це фізичне насильство. Це коли є тілесні ушкодження, синці, гематоми та травми. При бажанні жертви матеріали заяви вносяться до єдиного реєстру досудових розслідувань та проводиться досудова перевірка.

У випадках, коли жертва насильства «примирилася» із своїм кривдником, перевірка припиняється. Тоді винний покарання не понесе. І таких прикладів багато, адже сварки стаються із різних  побутових причин. Емоції стихають. Стає зрозумілим, що причина сварки була не настільки важливою, і люди миряться.

Коментар

Олександр РОЗПУТНІЙ, (34 р.), заступник начальника управління громадської безпеки:

Аби вплинути на кривдника, жертва має повідомити міліцію – дільничному, написати заяву до відділку чи подзвонити на 102. Правоохоронці в ході перевірки встановлюють факт насилля і причину конфлікту. Як є підстави – виноситься офіційне застереження про неприпустимість вчинення насильства у сім’ї. Це єдина правова підстава постановки на облік. У такому випадку дільничний щомісяця протягом року проводить з кривдником профілактичну роботу. Законом передбачено лише після повторного вчинення насильства винесення захисного припису з погодження прокурора та направлення на корекційну програму. У разі адмінпорушення міру покарання визначає суд. На жаль, найчастіше це штраф, який виплачують з сімейного бюджету. Хоча найдієвішим покаранням домашньому тирану, як на мене, є громадські роботи. До речі, щороку кількість притягнутих до відповідальності осіб за родинне насилля зменшується на 5-10%.

Порятунок – у корекції та допомозі психолога

Жертви родинного насилля зазвичай викликають міліцію, коли вже є загроза життю та здлров’ю, каже головний спеціаліст департаменту сім’ї, молоді, фізичної культури та спорту облдержадміністрації Оксана Шуль. У решті випадків – мовчать, лиш би не було розголосу.

Серед тих, хто вчиняє насильство в сім’ї, близько 80% мають алкогольну залежність.  Ще невеликий відсоток – наркотичну. 25% побували у місцях позбавлення волі.

Люди не відчувають відповідальності у подружньому житті. Не готові до конструктивного спілкування між собою. Тому процвітає саме поняття «сімейне насилля», вважає головний спеціаліст.

Порятунок як для сімейних тиранів, так і їхніх жертв - корекційні програми, - каже Оксана Шуль. – На жаль, дуже малий відсоток їх проходить. Скажімо, дружина, яка викликала міліцію, - сама не з’являється на зустрічі. У таких випадках важко допомогти.

У насильстві винні обидві сторони, вважає Оксана Шуль. І жертви часто є скритими провокаторами насильства.

У 2014 році для проходження корекційної програми направлено 232 осіб, які чинили насильство в сім’ї. З них лише 34 пройшли її в повному обсязі. А 161 просто не з’явились, каже головний спеціаліст. 

Аби зарадити сімейному насиллю, дієва профілактика, - вважає Оксана Шуль. – Бо як є наслідки – набагато складніше допомагати. З метою попередження домашнього насильства в області нещодавно відбувся тиждень оздоровлення сімейних стосунків. Круглі столи, семінари, навчання, зустрічі і тренінги. І це дає свій результат.

Зламав мені руку і ребро тернополянка знущання чоловіка батько
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Спорт
У Тернополі на центральному стадіоні ФК "Нива" (Тернопіль) зіграла з ФК "Чайка" (Петропавлівська Борщагівка, Київська обл.) – 2:0 на користь "Ниви". Перший тайм пройшов з відчутною перевагою "Ниви", проте ворота суперника залишилися невразливими. Втім у другому таймі тернопільській команді вдалося вийти вперед і з перевагою у два голи завершити матч. Як повідомляє "ТТБ", голи у ворота "Чайки" на 58 та 80 хвилині забили граці "Ниви"- Олексій Литовченко та...
Суспільство
Енергоефективність будь-якого будинку можна покращити, заклеївши шпарини у вікнах та дверях. Слід придбати короткі штори, зачинити двері у під’їздах, встановити за батареями теплозахисні екрани з фольги, перефарбувати батареї у темно-коричневий, саме він найкраще віддає тепло. Як повідомляє "20 хвилин", не потрібно придумувати високих матерій чи витрачати багато коштів, щоб зберегти тепло в домі. Ці найпростіші поради допоможуть зберегти і тепло, і гроші,...
Кримінал
У ніч з 18 на 19 жовтня злодій втретє за півтора місяці вдерся до приміщення Чортківського обласного комунального шкірно-венерологічного диспансеру. Що хотів винести злодій наразі невідомо, адже протиправний намір не вдалося втілити. Виконувач обов'язків головного лікаря "шкір-вену" Юрій Вичавка повідомив: "Це вже третій випадок за такий короткий час. Це дивно, бо красти у нас немає що – сейфи надійно замкнені, а ніяких наркотиків тут ніколи і не було. Кол...
Пригоди
Трагічний випадок трапився у селі Більче-Золоте Борщівського району. У водах ріки Серет було виявлене тіло чоловіка. Поблизу туристичної бази знайшли тіло 34-річного чоловіка. Як з’ясувалося, померлий є мешканцем села Монастирок Борщівського району. Як повідомляє "ТН. Область", за попередньою інформацією причиною смерті стало утоплення. Наразі  всі обставини трагедії встановлюються. Нагадуємо, що нещодавно в Тернополі (на вулиці Білогірській) в канаві вияв...
Суспільство
Роль Володьки принесла 35-річному Тарасові Стадницькому неабияку славу. Сьогодні він є відомим актором, автором гумористичних сценаріїв. А ще нещодавно працював кочегаром, клеїв фотографії в анкети грін-кард і не розумів, чим займатися, аби це приносило  задоволення. Нині Тарас переконаний, що кожен може досягти успіху, якщо наважиться спробувати. "Я народився на хуторі Лозові поблизу села Боброїди, що на Львівщині. У батьків нас троє — маю двох  молодших...
Екологія
У ніч проти 22 жовтня у нічному небі можна буде спостерігати дививовижний осінній зорепад, метеорний потік Оріоніди. Як повідомляє "Еспресо", цей метеорний дощ щороку припадає на жовтень, а його пік цього разу очікують саме 21 числа. У ніч спостерігачі зможуть роздивитися до 20 метеорів на годину. Метеорний потік має таку назву на честь сузір’я Оріона. Воно є легким для впізнання, адже має три яскраві зірки посередині, щільним рядком розташованих одна за о...
Суспільство
Український заробітчанин, який опинився у містечку Антверпен в Бельгії розшукує своїх рідних. Себе ж українець називає Ігорем Чикотовські або Чикотовським. Чоловік не пам’ятає ні де він проживав, ні де знаходяться його рідні, також він не має жодних документів, які підтверджують його особу.   Як повідомляє "ТН. Область", говірка українця свідчить про те, що він родом з Західної України, ймовірно з сільської місцевості. Наразі чоловік перебуває в соціальном...
Суспільство
Гуляючи вулицями Тернополя, якщо придивлятися до того, що відбувається довкола, то можна помітити чимало незвичних подій та людей. У кожної людини є своя історія, і що тривалішим стає життя, то цікавішим робиться й історія. Як повідомляє "Про Те", у центрі Тернополя можна зустріти літнього чоловіка, котрий заробляє собі на життя, зважуючи перехожих. Під час війни його контузили, через що зараз сильно не дочуває. Прохання сфотографувати його журналісту дове...
Суспільство
Родина благає допомогти молодій мамі, яка сама виховує півторарічного малюка та зі всіх сил бореться з хворобою. Ще три місяці тому жінка насолоджувалась життям та навіть не підозрювала, що все перекреслить рак.  Все почалось з висипки на тілі. Ніби й нічого страшного, проте жінка одразу ж звернулась до дерматолога. Її обстежили та, заспокоївши, що все буде добре, виписали ліки. Людмила ретельно виконувала всі призначення лікарів, проте щодень ставало гірш...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!