Шестеро тернопільських медиків повернулися із зони АТО

Частина студентів Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського обрала сьогодні досить нелегку, але водночас важливу і благородну місію – навчати волонтерів-медиків, новопризваних солдат до лав Збройних сил України і бійців добровольчих загонів тактичній медицині та рятувати життя вояків на полі бою.

Ці молоді люди (Олександр Башта, Михайло Денисюк, Зіновій Гвоздик, Ірина Токарчук, Іванна Чобанюк і Сергій Коновалов) реалізовують своє призначення в медичному загоні спеціального призначення «Білі берети», який діє у формі громадської організації. Після кількамісячного перебування на передовій вихованці медичного університету повернулися на навчання до рідної Альма-матер. Сьогодні вони поступово адаптовуються до умов мирного життя, але продовжують займатися вишколами тих, хто готовий надавати медичну допомогу в зоні бойових дій.

Один із учасників «Білих беретів» і студент шостого курсу медичного факультету Олександр Башта зазначив, що необхідність володіння навичками надання екстреної допомоги вони усвідомили ще під час подій на Майдані. Відстоюючи демократичні засади в столиці нашої країни хлопцям вперше довелося працювати пліч-о-пліч, тому із створенням громадської організації «Білі берети» вони не сумнівалися ані хвилини щодо вступу в її лави. Анексія Криму спонукала більше працювати над власними практичними навичками і здобувати нові знання.
«Після подій на півострові ми почали організовувати спільні навчання. Рік тому в нас ще не було вишколених навичок із тактичної медицини, більше працювали в напрямку вдосконалень знань і вмінь з екстреної медицини. В цьому нам дуже допоміг завідувач кафедри медицини катастроф та військової медицини, професор Арсен Гудима. Зокрема минулого року упродовж двох тижнів на базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» у нас відбулися навчання з екстреної допомоги. До цього процесу були задіяні одні з кращих викладачів Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського. Тоді ректор вузу Леонід Ковальчук підтримував нас в усьому, надаючи базу для тренувань, фахівців для навчання, забезпечуючи доїзд і необхідне медичне обладнання. Це дало нам хорошу основу. Та й сьогодні ми постійно відчуваємо підтримку рідної Альма-матер і сподіваємося на тривалу співпрацю», - розповів студент шостого курсу медичного факультету Зіновій Гвоздик.

На полі бою необхідно вміти надати самодопомогу та взаємодопомогу
Олександр Башта додав, що уже з квітня минулого року після пройдених вишколів їхній медичний загін спеціального призначення почав ретранслювати здобуті знання і навички на більш широке коло волонтерського корпусу серед медиків.

«До нас почали звертатися щодо навчання новобранців добровольчих корпусів і Збройних сил України з основ тактичної медицини, - продовжує Олександр. - Під час цього ми головний наголос робили на зупинці кровотечі, евакуації, мобілізації».

На той час навички з тактичної медицини за міжнародними стандартами потрібно було здобувати самостійно під час семінарів та спеціальних програм. Сьогодні майже кожен учасник «Білих беретів» може передавати свій досвід іншим. Організація проводить чимало вишколів у різних куточках України.

«Аби постійно бути в формі, мати до автоматизму відпрацьовані навички, ми самі час від часу проходимо навчання. Тут не можна ані на хвилину розслаблятися, мусиш працювати над собою. Навіть для самих себе регулярно організовуємо атестаційні збори, під час яких перевіряємо один одного», - наголосив Зіновій Гвоздик.

Як зазначають студенти ТДМУ, головним їхнім завданням у «Білих беретах» є навчання самодопомоги якомога більшої кількості новобранців. Справа в тому, що на місце бою медики не відразу можуть прибути, а від критичної кровотечі поранений вмирає упродовж 2-5 хвилин. Відповідно навички самодопомоги і взаємодопомоги – це та основа, яка може врятувати життя. За словами членів організації «Білі берети», навіть і, хто з воїнів, хто скептично ставився до здобуття таких вмінь, після першого ж бою починають ретельно вчитися наданню домедичної допомоги.

Зіновій Гвоздик розповів, що упродовж останнього року кожен член організації час від часу перебував в зоні проведення АТО з метою надати допомогу нашим бійцям і здобуття практичного досвіду для самих себе. Наприклад, у квітні-травні минулого року наші студенти перебували в зоні АТО на підготовчих тренувальних базах з метою навчання солдат.
Олександр Башта звернув увагу на те, що важливо робити наголос на організації роботи медичної частини. «Чомусь про неї думають тоді, коли щось трапилося або наприкінці, коли вирішені всі інші питання. Відповідно наша студентська когорта, до якої входять я, Михайло Денисюк, Зіновій Гвоздик, Ірина Токарчук, Іванна Чобанюк і Сергій Коновалов, організовувала медпункт у тренувальній навчальній базі. Для цього ми збирали необхідну кількість медикаментів, правильно сортували їх і укомплектовували медпункт. Ми навіть мали імпровізовану операційну, де могли виконували певні маніпуляції. Таке можливо організувати лише на тренувальній базі», - зазначив Олександр.

Водночас Зіновій Гвоздик наголосив на тому, що в зоні бойових дій операційних нема, тому важливо, аби в наплічнику медика було все необхідне для надання допомоги.

Виходячи з цього учасники «Білих беретів» завжди звертають увагу на індивідуальну аптечку солдата, яка повинна бути укомплектована засобами першої допомоги і наявна в кожного солдата. «Ми вирішили не придумувати щось нове і використовуємо стандартну аптечку військових НАТО, начинням якої вчимо користуватися кожного бійця. Всі українські аналоги джгутів та інші засоби випробовуємо в екстремальних умовах на собі. Поки що жоден джгут з вітчизняного виробництва, на жаль, використовувати у мовах бою не рекомендуємо», - зауважив Зіновій.

Зазначимо, що у перші місяці бойових дій до 70% втрат були спричинені невчасною зупинкою або невмінням зупинити кровотечі. Правильне накладання джгута могло тоді врятувати не одне життя. Після навчальних програм таких організацій, як «Білі берети», і звернення уваги на необхідність вміти надати самодопомогу втрат стало набагато менше.

«Діяльність таких організацій, як наша, є сьогодні дуже актуальною. Багато є новостворених організацій, але відбувається природний відбір, який базується на професійності. Не можна легковажити, адже від нашої діяльності залежать життя бійців.


«Білі берети» є всеукраїнською організацією, яка прагне мати свій осередок в кожному місті України. Сьогодні уже діють представництва цієї організації в Рівному, Львові, Ужгороді, Ніжині, Полтаві, Києві. У листопаді минулого року на базі навчально-оздоровчого комплексу «Червона калина» за підтримки Тернопільського державного медичного університету імені І.Горбачевського та облдержадміністрації «Білі берети» організували кількаденний вишкіл для лікарів-волонтерів, під час якого основам тактичної медицини навчили понад 60 осіб. Більша половина з них стала членами осередків у вищеназваних містах і тепер активно працює над поширенням знань і навичок.

У складі «Білих беретів» є дві студентки нашого університету – Ірина Токарчук та Іванна Чобанюк. Вони успішно справляються із поставленими завданнями. Наприклад, Іванка найбільше з усіх перебувала на передовій і безпосередньо рятувала життя наших вояків. Ірина зосередилася на навчанні волонтерів-медиків.

«Наша організація розгалузила свою роботу, аби охопити два важливих напрямки. Один з них – це навчання волонтерів, новобранців і солдат, інший – безпосередня робота в ролі медиків на передовій. Якраз Михайло Денисюк і Зіновій Гвоздик нещодавно повернулися з передової», - додав Олександр Башта.

Перебували хлопці у селі Піски Донецької області. Вони не тільки навчали бійців, а й ризикували своїм життям під час обстрілів, коли доводилося терміново виїжджати для надання медичної допомоги. Вони пишаються тим, що вдалося врятувати життя не одному захиснику України. «Головне завдання на передовій – відганяти смерть від бійця, доки його не транспортують до госпіталю. За цей час ми маємо його стабілізувати і передати в руки спеціалістів. Основними причинами смерті є кровотечі, зупинка дихання і пневмотораксу. Нам вдалося не втратити жодного життя – і це додає віри у те, що робимо», - розповів Зіновій Гвоздик.

Студент п’ятого курсу медичного факультету ТДМУ Михайло Денисюк додав, що медику на фронті потрібно бути фізично загартованому як солдату, адже у нього за плечима нелегкий рюкзак, він також має бути одягнений у засоби захисту і відповідно в цьому всьому потрібно бігати, заскакувати і вискакувати з авто чи БТРу.

«Щодо добровольців на фронті, то вони більш мотивовані. Вони ризикують всім заради країни, тому з великим бажанням швидко і добре вчаться всьому. Їх найбільше бояться вороги. Якби вони ще мали належне забезпечення зброєю і технікою, то війна би вже завершилася. Водночас вони не мають належного юридичного статусу, але добровольці дуже самовіддані.
У Збройних силах України головна проблема полягає в тому, що бракує кваліфікованих офіцерів. Проте є такі, якими можна пишатися і ставити в приклад іншим. Ми нещодавно проводили навчання в одній із частин прикордонних військ. Я отримав масу задоволення. Це справді елітні війська і кожен усвідомлює своє призначення. Коли ж познайомився з їхнім начмедом і побачив медпункт, то був ще більше приємно здивований. Він міг із закритими очима знайти потрібні засоби. Начмед в цій частині постійно спілкується з медиками, що працювали на фронті, а також з волонтерами, тому медпункт організував вже під вимоги військового часу. Отже, як бачимо, все залежить від командування і бажання виконувати свої обов’язки», - поділився враженнями Олександр Башта.

Сьогодні когорті наших студентів-волонтерів доводиться потрохи адаптовуватися до умов мирного життя, хоча вони планують ще не раз поїхати надавати допомогу в зону АТО.
«Перебуваючи вдома на рідній Волинській землі, не відважувався стати на зелений газон, побоюючись, що там можуть бути «розтяжки». Взагалі багато чого відклалося на рівні умовних рефлексів, які будуть даватися взнаки упродовж тривалого часу. Проте пройшовши насичений період на передовій, все-таки мрію стати дитячим хірургом або травматологом. Мені подобається працювати з дітьми», - розповів Михайло Денисюк.
Олександр Башта планує присвятити себе хірургії і хоче потрапити в інтернатуру до Юрія Свідерського чи Олени Якимчук.

Ми ж бажаємо нашим відданим студентам-волонтерам реалізувати всі свої мрії і стати фахівцями високого ґатунку. Віримо у їхню щирість і відданість обраній професії і міцно тримаємо кулаки, коли вони на передовій рятують життя бійців.

Шестеро тернопільських студентів-медиків зона АТО
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
В Україні може збільшитися розмір державної допомоги при народженні дитини: відповідний документ внесли на розгляд Верховної Ради 21 червня. "Внаслідок складної економічної ситуації було прийнято Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 р. диференційований підхід до виплати допомоги при народженні дитини було скасовано й визначено єдину суму виплати при народженні дитин...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, буде тимчасово припинено електропостачання в окремих житлових будинках Тернополя. А саме: - 25.06.2019р. з 14:00 год. до 17:00 год. за адресами: вул. Громницького, 2, вул. Макаренка, 2, 4, вул. Кривоноса, 2А, 4, 4А, 11.
Кримінал
На Волині раніше судимий педофіл жорстоко зґвалтував 5-річну дівчинку: трагедія сталась позавчора, 21 червня. Про це повідомив перший заступник голови Нацполіції В'ячеслав Амброськін. Як повідомляє "Ровесник", дитина каталась на велосипеді на власному подвір’ї. Потім раптово дівчинка зникла. Її кинулась шукати мати. Вона пішла до будинку свого сусіда. Там вхідні двері були зачинені. Жінка почала кричати та кликати на допомогу. Коли сусід все ж вийшов, мати...
Кримінал
З початку 2019 року в Україні вбито понад 50 дітей, тож поліція просить Верховну Раду посилити захист дітей від насильства. Про це інформує "Українська правда" з посиланням на повідомлення офіційних представників Національної поліції. "Ми хочемо достукатись до депутатів Верховної Ради, що потрібно розглянути цей законопроект №6607. Повинен бути Єдиний реєстр осіб, які вчинили сексуальні злочини відносно неповнолітніх. Зокрема, такий реєстр існує в європейс...
Суспільство
Відійшла у вічність колишня бібліотекарка, інженер та методистка Тернопільського національного економічного університету Барилко Віра Йосипівна. З цього пpиводу pектоpат, пpофспілковий комітет, колектив факультету банківського бізнесу ТНЕУ висловили щиpі співчуття pодині, близьким та дpузям. Як повідомляють "Тернополяни", Віpа Йосипівна наpодилася 5 тpавня 1955 pоку в селі Олешко Козівського pайону Теpнопільської області. В унівеpситеті пpацювала від 1979...
Суспільство
У батька дев'яти дітей з Тернопільщини виявили рак. Рідні просять допомоги небайдужих. Він батько дев'яти дітей. Щодня на роботу, аби прогодувати родину, і дати дітям усе необхідне. Андрій Задойоний - єдиний годувальник у сім'ї. Був ним, поки в чоловіка не діагностували рак прямої кишки. Хвороба прогресує з кожним днем, тому рідні звертаються до небайдужих та просять допомогти врятувати життя чоловіка, повідомляє Тернопіль1. У багатодітній сім'ї Задойоних...
Суспільство
Згідно з даними Центральної виборчої комісії України по 165 одномандатному окрузі від партії "Слуга Народу" зареєстровано молодого амбітного управлінця Володимира Кісілевича. За даними опитування Соціологічної групи "Рейтинг", партія "Слуга Народу" лідирує в рейтингу політичних партій перед виборами. Так, за цю політичну силу готові проголосувати 47,1% респондентів. Крім "Слуги Народу" в парламент можуть пройти "Опозиційна платформа - За життя" (11,1%), "Г...
Пригоди
Тернопільські правоохоронці з'ясовують деталі нещасного випадку, що трапився сьогодні на Бережанській. Нагадаємо там пасажирка потрапила під колеса тролейбуса. Жінка померла в реанімації. Поліції водій розповів, що він виїжджав з зупинки, різко повернув кермом і задню частину електротранспорту занесло. Як результат - зачепив тернополянку і вона потрапила під колесо. Правоохоронці просять відгукнутися очевидців даної аварії або водіїв, які проїжджали повз...
Екологія
Віднедавна «перлину» Файного міста – Тернопільський став важко впізнати – водойма набула зеленого кольору. Все через інтенсивний розвиток синьо-зелених водоростей. Показує ТВ-4. Екологи б’ють на сполох: внаслідок поширення рослин може гинути риба. Відтак водоймі необхідне комплексне очищення. Команда “Провінційних Вістей” продовжує серію сюжетів про перлину міста – Тернопільський став. А 13 липня запрошуємо на набережну на загальноміське Свято озера. Був ч...
Новини по темі
До уваги тернополян: народні депутати хочуть підвищити виплати при народженні дітей
Де завтра у Тернополі не буде електроенергії?
Раптово померла тернопільська бібліотекарка Віра Барилко
Просять допомогти батькові дев'ятьох дітей: у чоловіка виявили рак (ВІДЕО)
Кандидат від "Слуги Народу" Володимир Кісілевич вже перемагає на 165 окрузі
Польська підприємиця вивезла знепритомнілого українця-заробітчанина помирати до лісу (ФОТО)
Голова облради, віце-президент Української асоціації районних та обласних рад Віктор Овчарук: вся карта України в 2020 році має бути заповнена кордонами об’єднаних громад
Тернополяни мають знати, як не отруїтися грибами
У Тернополі можна навчитися швидко бігати
У Тернополі відбудеться кастинг голосів