
14:00, 7 квітня 2015 р.
На Тернопільщині у храмі під час ремонтних робіт знайшли старовинну вівтарну ікону
У Бучацькому храмі Покрови Пресвятої Богородиці, що на Тернопільщині, під основною іконою у вівтарі віднайшли ще один старовинний образ XVIII століття.
«Царицю неба і землі» сотні років тому традиційно піднімали над вівтарем на Благовіщеня. Дослідники припускають, що фундатором образу був бучацький меценат Микола Потоцький.
Старенький прислужник храму Покрови Пресвятої Богородиці легко тисне на важіль спеціального пристрою у захристії і вівтарна ікона Святої Покрови зникає, натомість на її місці з‘являється образ «Цариці неба і землі», передає Зік.
Місцеві мешканці були певні, що ікону вкрали або ж знищили ще в радянські часи, бо святині тут не бачили майже 70 років. Та старші люди добре пам‘ятають, який вигляд вона мала колись. Пригадують, образ показували вірянам лише раз на рік – 7 квітня, на Благовіщення.
«Ми, дітьми, заходили сюди, коли церква була відкрита, і бачили ікону Матері Божої, яка є під низом. А коли ми бачили, що вже з‘явилася ікона «Цариці неба і землі», то радувалися, що надходять Великодні свята», – пригадує церковний прислужник Степан Слободян.
Саме Степан Слободян уже чверть століття намагався з‘ясувати, скільки ж насправді ікон є у вівтарі – дві чи одна. Нещодавно, під час ремонту, він зумів розгледіти образ, який пам‘ятає з дитинства. А ще – дерев‘яний механізм, що піднімає ікону. Виявилося, він просто вийшов з ладу. Тож дідусь самотужки взявся його відновлювати.
«Тут механізм стояв дерев'яний, уже поламаний. Його замінили тросом та поставили залізний шків», – демонструють новий механізм церковні прислужники.
Тож тепер, вперше за 70 років, у церкві відновили традицію і виставили на Благовіщення змінну ікону.
«Будемо піднімати в переддень, коли є правництво Благовіщення. А далі вже залежно від того, коли будуть Великодні свята», – розповідає парох церкви Святої Покрови о. Володимир.
Не менше захоплення віднайдена ікона викликає у мистецтвознавців. Місцеві дослідники вважають, що Богородицю, яка стоїть на кулі, притиснувши ногою змія та місяць, створили на замовлення мецената Потоцького.
«У нас є придорожня фігура Марії, яка була зроблена Пінзелем у 1881 році. Там також фігура Марії стоїть на змієві і так само притиснутий місяць. У зв‘язку з тим, що замовником, гіпотетично, міг був Микола Потоцький, можемо собі уявити, що ця ікона часів середини 18 століття. Богу дякувати, що про неї, практично, ніхто не знав, тож образ зберігся в чудовому стані», – радіє краєзнавець Віктор Гребеньовський.
Встановити справжню цінність віднайденої святині настоятель церкви Святої Покрови планує вже незабаром, запросивши до храму експертів.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
07:28, Вчора
12:15, 1 травня
11
23:34, 23 квітня
12:08, 26 квітня
6
live comments feed...