Прайс українського хабарника

За народження дитини - 3 тис. грн, вступ до університету - 50. тис. грн, місце на кладовищі - більше тисячі. Цей перелік можна продовжувати довго: за хабар в сучасній Україні можна відкрити будь-які двері, вирішити будь-яку проблему.

Питання лише в розмірі «подяки» - іноді можна відбутися шоколадкою, а в деяких випадках не обійтися і десятком мільйонів доларів. Тому, що ще недавно було лише чутками, Weekly.ua знайшов офіційне підтвердження. На підставі матеріалів судових справ ми відновили повну картину вітчизняного хабарництва: що і за скільки неофіційно купується і продається в нашій країні.

«П'ятий місяць наша співробітниця домагається, щоб газопостачальна організація вирішила проблеми з поставками газу. Але вони свідомо нічого не роблять! - обурюється власник етнографічного комплексу «Українське село» Володимир Бондаренко. - Складається враження, що хтось просто хоче отримати від нас винагороду ».

Бондаренко - єдиний з десятка опитаних нами бізнесменів, який погодився говорити на тему хабарництва в країні (та й то тому, що має посвідчення народного депутата). Решта ухилялися від розмови, відбуваючись фразами типу «ви хочете, щоб до мене завтра прийшли перевіряючі?». Так чи інакше, в сучасній Україні «домовлятися» доводиться з усіма і скрізь. За оцінкою колишнього міністра економіки, екс-голови Держфінпослуг Віктора Суслова, щорічно сума хабарів, які сплачуються громадянами та підприємствами, досягає розміру державного бюджету країни. Тобто більше 280 млрд. грн.!

Weekly.ua вперше в Україну досліджував, скільки і за що беруть нечисті на руку чиновники. Наведені розцінки цілком можна вважати офіційними, адже взяті вони з достовірних джерел - судових справ.

Криза знизила тарифи

Найбільші хабарі платяться в Україну за землю. Абсолютний рекорд був зафіксований в 2008 році. Тоді, за версією слідства, колишні керівники Броварського району Київської області зажадали від сирійського бізнесмена $ 42 млн. за сприяння у виділенні 76 га для будівництва котеджів (близько 2,8 млн. грн. за гектар).

З початком кризи тарифи помітно знизилися: тепер, судячи з судових документів домовитися з місцевою владою можна і за 1-1,5 млн. грн. за гектар. На периферії - дешевше, а ближче до столиці і в Криму - по максимуму.

«У Київміськдержадміністрації працювала чиновниця (до речі, зараз вона сидить разом з Тимошенко), через яку вирішувалися всі земельні питання. Зрозуміло, вона не могла промишляти без дозволу згори, - каже Володимир Бондаренко. - Видно, такі ж «уповноважені» є в більшості місцевих органів влади ».

Крім розбазарювання землі в країні повним ходом йде дерибан державного та комунального майна. Сприяння в отриманні в оренду з подальшою приватизацією нежилого приміщення в Києві (наприклад, на Борщагівці) площею 3-4 сотні квадратних метрів обходиться близько 500 тис. грн. У регіонах за подібні послуги просять вдвічі менше.

Як подружитися з інспектором

Не вміє давати хабара, нічого робити в комерції. Практично в кожній державній структурі беруть за «неперешкоджання веденню бізнесу», або, просто кажучи, за кришування. Наприклад, ви хочете відкрити магазин. Тільки за його відкриття в місцевій раді можуть попросити 120 тис. грн., «щоб не виникало ніяких проблем». Про це ми прочитали в судових матеріалах. Депутат з Цюрупинська (Херсонська область) зажадав таку суму від підприємців нібито для передачі першого заступника голови міськради ...

Проблем у бізнесі не уникнути, якщо не заохотити інспекторів контролюючих органів. Вони неодмінно захочуть ознайомитися з асортиментом вашої торгової точки. Наприклад, інспектор МНС може раптово зажадати від вас свідоцтво про проходження спеціального навчання - так сталося з херсонськими підприємцями в березні минулого року. Не вчилися? Не біда! За 1200 грн. перевіряючий не відобразить цей факт в акті перевірки. Слідом за ним напевно прийде хтось з податкової, і якщо виявить порушення, потребуватиме ще гривень вісімсот. І так майже кожен місяць ...

Той, хто ввозить товари з-за кордону, добре знайомий з вітчизняними «правилами митного оформлення». Наприклад, за швидке і безперешкодне розмитнення автомобіля на Львівській митниці раніше зазвичай брали всього-то 800 грн. Але якщо ви ввозите в Україна дороге високотехнологічне обладнання, будьте готові заплатити 10% від суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню при імпорті.

Відповідати за крадіжку необов'язково

За хабар в Україні можна виплутатися практично з будь-якої неприємної історії. Відкупитися від міліції за знайдену в кишені травичку можна і за 12 тис. грн. Але якщо правоохоронці дізнаються, що «клієнт» в змозі заплатити більше, зажадають по повній програмі - наприклад, в Одеській області сума хабара за незаконне зберігання наркотиків склала більше 500 тис. грн.

Пограбувати універмаг і не потрапити за грати можна за 3 тис. грн. А уникнути відповідальності за вкрадену мобілку - всього за 1 тис. грн. Погодьтеся, сущі дрібниці для тих, хто краде їх десятками. Мажорів, що розважається побиттям людей для підняття настрою, досить занести до місцевого райвідділу всього 2 тис. грн., щоб правоохоронці закрили очі на їхні витівки. Про всі ці факти свідчать матеріали судових справ.

Непорушення кримінальних справ за злочини економічного характеру обходиться дорожче. Так, попалися на перевезенні кольорових металів без необхідної документації запорожцям в міліції пропонували відкупитися за 50 тис. грн. Втім, і це лише верхівка айсберга - більші суми просто не потрапляють в кримінальні справи. «Тільки одне судове рішення по господарській справі (наприклад, пов'язаного з встановленням права на володіння часткою акціонерного капіталу) може коштувати мільйони гривень», - розповів на умовах анонімності представник однієї з компаній.

Нагорі беруть ще більше

Вкрай рідко в Україну судять за хабара у вищих ешелонах влади. Але це аж ніяк не означає, що там не беруть. Чому, на вашу думку, іноді приймаються абсурдні закони і постанови? Великі підприємці розповідають, що за певну суму чиновник середньої ланки міністерства може написати звернення, лист або висновок, який піде наверх - вищому керівництву уряду. І цілком можливо, що міністр чи навіть прем'єр-міністр вникне в викладену проблему і підпише необхідні документи.

А ще можна домовитися з ким-небудь з депутатів парламенту, і за $ 80-100 тисяч він подасть лобістський законопроект від свого імені. Втім, не факт, що його приймуть. Правда, у парламентських кулуарах доводилося чути натяки на те, що про успішне голосування за потрібний законопроект слід домовлятися з керівниками фракцій. Чи вистачить для цього усних аргументів - думайте самі.

Тим часом в парламенті практикується ще один вид хабарів - за перехід депутатів в інші фракції. «Свого часу мені пропонували $ 10 млн. за приєднання до коаліції, - розповів депутат від НУ - НС Володимир Ар'єв. - Я відмовився, а хтось не зміг ».

Найбільш курйозні випадки хабарництва

Даішники бувають непідкупними.

У липні 2011 року на Сумщині інспектор ДАІ зупинив вантажівку ГАЗ без переднього номерного знака. Водій машини запропонував даїшнику 50 грн., Щоб той закрив очі на порушення. Чи то сума здалася інспектору недостатньої, чи то він дійсно виявився чесним ... але правоохоронець заявив на хабародавця в прокуратуру. Кримінальну справу проти водія суд вирішив не порушувати, він відбувся штрафом в розмірі 850 грн.

Беруть диванами і шоколадками

Вітчизняні чиновники не гребують брати хабарі не тільки грошима, але і прудкими щенятами. Пару років тому співробітник Чернівецького управління МНС, виявивши порушення правил пожежної безпеки в меблевому магазині, захотів отримати диван за 2,5 тис. грн. Директор комунального теплопостачального підприємства в Сумській області зажадав від місцевих жителів ноутбук за відключення їх будинків від центрального опалення. А співробітницю СЕС на Волині судили за отримання від підприємців ста гривень і шоколадки «Чарівний вечір».

З'їла талони на бензин

Часом спіймані на гарячому хабарники надходять дуже оригінально. Наприклад, в 2007 році суддя одного з райсудів Рівненської області зажадала від підсудного винагороду у вигляді талонів на бензин А-95 за умовне звільнення. Під час отримання хабара служительку Феміди затримали співробітники СБУ. Не довго думаючи суддя спробувала з'їсти талони, однак осилила лише половину. Останнє було долучено до кримінальної справи.

Затримали за накритий стіл

Часом нашим доблесним правоохоронцям вдається розкривати навіть дуже дрібні злочини. У квітні 2011 року староста однієї з груп Сумського педагогічного університету імені Макаренка запропонувала студентам скинутися по 150 грн., Щоб успішно здати держіспит. На ці гроші планувалося накрити стіл для членів екзаменаційної комісії, купити їм квіти і якусь частину суми віддати викладачам готівкою. Така ініціатива обернулася для дівчини затриманням. Уникнути кримінальної відповідальності їй допомогло лише щире розкаяння і «незначна тяжкість» злочину.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Вночі 24 вересня неподалік від Тернополя на дорозі у напрямку села Настасів трапилася аварія. Легковий автомобіль врізався у дерево, зазнавши дуже серйозних ушкоджень. Правоохоронців на місце події було викликано третіми особами аж вранці. Водія ні біля машини, ні в районі місця аварії виявлено не було. Як повідомляє "Терен", автомобіль забрали на арештмайданчик. Він перебуває на іноземній реєстрації. Проте ніхто поки не звертається в поліцію ні, щоб забра...
Суспільство
У Тернополі не вистачає маршруток та водіїв, тому на зупинках щоранку море людей. Люди чекають на маршрутки по 25 хвилин. Перевізники хочуть подорожчання проїзду до 6 та 7 грн. Є вже і відповідний проект, кажуть в управліннітранспорту. Вранці, 25 вересня, на зупинці В. Великого ніде було стати, бо люди чекали на маршрутки. За 20 хвилин приїхала одна 18-ка, а водій 19-ї маршрутки просто проїхав повз, бо вона і так була набита. Люди обурювалися,чому немає тр...
Суспільство
Підставою для втручання прокуратури стала систематична несплата орендарем плати за землю. Прокуратура Тернопільської області вжила усіх заходів для виконання рішення господарського суду Тернопільської області за позовом Чортківської місцевої прокуратури до ТОВ "Юстрім" про розірвання договору оренди землі та повернення 86 га землі у державну власність. Як повідомляє прес-служба прокуратури Тернопільської області, станом на сьогодні, до Державного реєстру п...
Бізнес
З 23 вересня 2018 року розпочинає діяти програма часткового відшкодування відсоткових ставок за кредитами банків для суб’єктів малого і середнього підприємництва, яка дає змогу отримати кредит за відсотковою ставкою 7,5% річних в гривнях. «Такі кредити стали доступними завдяки тому, що обласна державна адміністрація спільно з Німецько-українським фондом розробила відповідний механізм - Порядок використання коштів, передбачених в обласному бюджеті, на частк...
Суспільство
Неуважність за кермом часто стає причиною ДТП із фатальними наслідками. Проте трапляються водії, які порушують правила навмисне, знімають це на відео та зухвало хизуються своїми вчинками в інтернеті. У спільноті в мережі Фейсбук Vitaliy Popkiv опублікував відео, які знайшов у Instagram. На ньому порушник відкрито нахвалюється своєю поведінкою. "Побачивши вчорашнє ДТП біля "бурячка" згадався ще один "любітєль похуліганити"". - Написав Vitaliy Popkiv. Нагада...
Кримінал
Доки чоловіка розшукували, він кочував мало не по всіх районах – жив у лісах та закинутих будівлях. За кілька днів до того, як його затримали, приїхав у Тернопіль. Михайло Феськів вже зізнався у всіх трьох вбивствах, в скоєнні яких його підозрювали. Хоча й не надто охоче йде на співпрацю з поліцією, однак, вже розповів, як, коли, де і що відбувалось. Наразі провели відтворення подій. Михайло Феськів визнав свою провину, пише 20 хвилин.  - Переховувався він...
Кримінал
Із тілесними ушкодженнями та різаною раною шиї до лікарні потрапила мешканка Кременецького району. Напали на дівчину її ж одногрупники. Причини нападу правоохоронці уже встановили. В ізоляторі тимчасового тримання опинилося двоє неповнолітніх. Шістнадцятилітнім жителям одного з районів області інкримінують частину 2 п.12 статті 115  КК України - умисне вбивство, вчинене за попередньою змовою групою осіб. Повідомили у відділі комунікацій поліції в області....
Суспільство
Анонімний дослідник, який так і не назвав свого справжнього імені, вивчає статуси україномовних українців. На одному із сайтів він називає себе Грицем. Має цікаве хобі. У соцмережах спілкується із жінками з Тернопільщини, Львівщини та Івано-Франківщини. Наразі опитав близько тисячі людей. Тролить тих, хто публікує статуси російською мовою. «Вирішив створити цю тему, – розповідає Гриць. – Питання не лише в статусах, але й в них також. Для початку хочу повід...
Суспільство
Уникнути ДТП, на щастя, водію вдалося, бо швидкість була невеликою. Про це у Facebook написав Олег Синовець. "Через несприятливі погодні умови велосипед залишив вдома і скористався громадським транспортом, хоча відверто кажучи користуюся ним вкрай рідко. І ось сталися зі мною сьогодні дав пригоди, спішучи в центр я сів в 15 маршрутку, не проїхавши й одної зупинки в нас різко трісло колесо, маршрутку добряче закинула, на щастя швидкість була не високою, том...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!