Одні повертаються з АТО через місяць, інші сидять в окопах по півроку: як проводять ротацію тернопільських бійців?

Чому одні чоловіки їдуть у зону проведення АТО на місяць, а інші сидять в окопах по півроку, мріючи хоча б на кілька днів потрапити додому? Таке питання ми вже неодноразово чули, спілкуючись із рідними військовослужбовців.

Читачі постійно залишають такі відгуки у коментарях на сайті. Тернополян обурює той факт, що працівники правоохоронних органів чи силових відомств, які мають спеціальну бойову підготовку, протягом місяця чергують на блокпостах і, повертаючись додому, вже мають право на те, щоб користуватися різними пільгами та оформлювати статус учасника бойових дій. Натомість хлопці, яких мобілізували в Збройні сили України, після короткострокового навчання їдуть у зону АТО на невизначений термін. І більшість з них перебуває на передовій.

Прагнуть рівних умов

- Я розумію, що армія є армія, але ж мусить бути справедливість! - обурюється дружина військовослужбовця Наталія (прізвище редакції відоме - прим. авт.). – Мій чоловік - військовий. Уперше поїхав на Схід ще в березні минулого року. Багато його товаришів не повернулися додому. На першу ротацію вони прибули лише у вересні, тоді як міліціонери і працівники СБУ, побувавши у зоні АТО лише місяць, уже отримували почесті. У листопаді 2014 року знову поїхали і воюють досі.

За словами жінки, вона не має нічого проти правоохоронців. Але чому керівництво держави не створило рівних умов для всіх учасників АТО? Саме така несправедливість, на її думку, пробуджує в людей небажання йти служити.

Газета «RIA плюс» спробувала розібратися в механізмі проведення ротацій. Відповіді, як і коли мають замінювати одних військовослужбовців іншими, немає. Або принаймні її не хочуть озвучувати в ЗМІ.

Точної кількості - скільки ж тернополян було мобілізовано в лави ЗСУ - у військовому комісаріаті не називають, мотивуючи це державною таємницею. Виконуючий обов’язки військового комісара обласного військкомату Володимир Катинський неодноразово говорив, що порядок проведення ротації визначає Міністерство оборони України, і на місцевому рівні  вплинути на це не можуть.

Для прикладу, згадаємо хоча б останню подію, яка відбувалася в Тернополі. 17 березня дружини та рідні бійців місцевого батальйону «Збруч» вимагали демобілізації військовослужбовців. Військових, які наразі є частиною 128-ї гірсько-піхотної бригади, мобілізували ще в березні минулого року. Демобілізовувати вчасно не збиралися. Тільки після того, як рідні підняли галас і новини про мітинг розлетілися по всій Україні, чоловіків таки відпустили. До речі, тоді зі Сходу чимало бійців «Збруча» приїхало на свою першу ротацію.

Це лише один, але не єдиний випадок. Ми надіслали запит у Міністерство оборони України з проханням пояснити порядок проведення ротацій серед військовослужбовців.

- З метою уникнення створення соціальної напруги у військових частинах (підрозділах) ЗСУ відпрацьовано відповідні графіки проведення ротацій особового складу у підпорядкованих військових частинах, які затвердив начальник Генерального штабу, - пояснює тимчасово виконуючий обов’язки начальника Управління преси та інформації МОУ Олександр Мотузяник.

Зазначеними графіками, за його словами, передбачене поетапне проведення заходів щодо виведення підрозділів із зони АТО та відновлення їх боєздатності, у тому числі доукомплектування особовим складом, який призваний у ході ІV черги мобілізації; проведення бойового злагодження на відповідних військових полігонах; завершення ремонту військової техніки та переміщення у зону АТО. Ротацію сплановано здійснювати з урахуванням недопущення зниження рівня боєготовності і бойового потенціалу створених угруповань військ (сил) та необхідності забезпечення спроможності військових частин (підрозділів) виконувати покладені на них завдання. Ось і вся відповідь.

У той час, коли Міноборони не озвучує періодичності проведення ротацій, Міністерство внутрішніх справ України (далі МВС - прим. авт.) визначило середню тривалість службового відрядження працівників правоохоронних органів у зоні проведення АТО - 30 діб.

В АТО побували 777 міліціонерів

Загалом же для виконання завдань, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом» та несення служби у районах проведення АТО на території Донецької та Луганської областей станом на 25 березня поточного року 777 працівників обласного управління внутрішніх справ у Тернопільській області здійснили 1250 відряджень.

- Серед працівників міліції є ті, хто побував у зоні АТО вже кілька разів, - наголошує начальник обласної міліції Олександр Богомол. - Багато з них виконували завдання неподалік від лінії фронту. Тому їхня праця не є менш важливою. Особисто я думаю, що місяця замало для адаптації в тих умовах. 60 діб, певно, достатньо для того, щоб виконати поставлені завдання та приїхати на ротацію у нормальному психологічному стані. Хоча це не від мене залежить.

Для підготовки матеріалу ми звернулися з інфозапитом в обласне управління СБУ з проханням відповісти, скільки їхніх працівників виконували завдання на Сході країни. Однак отримали відмову. Цитуємо: «Інформація про організацію, стан бойової і спеціальної підготовки, чисельний склад спеціального підрозділу СБУ і про організацію його антитерористичних заходів становлять державну таємницю".

Йдемо далі. Щодо отримання статусу учасника бойових дій, який, по суті, дає можливість оформити ряд пільг (детальніше - див. табл.). Законом передбачені рівні умови для всіх учасників АТО, не важливо, скільки часу боєць виконував завдання на Сході. Тож правоохоронці вже за місяць можуть стати учасниками бойових дій. Точних даних про те, скільки бійців регулярної армії отримали такий статус, немає, оскільки кожен подає відповідні документи у військовій частині, де проходить службу. Натомість в обласній міліції цифру озвучують.

- До МВС на розгляд відповідної комісії направили 555 матеріалів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій працівникам органів внутрішніх справ, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, - каже начальник обласної міліції Олександр Богомол. - Проте станом на 25 березня жодному з працівників МВС Тернопільської області не надали статусу учасника бойових дій.

За проявлену мужність та героїзм при захисті державного суверенітету і територіальної цілісності України, вірність присязі працівника управління внутрішніх справ, високопрофесійне виконання службового обов’язку заохочено 30 працівників, 12 з них отримали чергові спеціальні звання в порядку заохочення, відповідно до постанови КМУ від 17 липня 2014 року за №271 «Про заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ – учасників антитерористичної операції», 13 працівників нагороджено відомчими заохочувальними відзнаками МВС України, чотирьох працівників нагороджено Державними нагородами України, одного працівника - відзнакою Верховної Ради України.

На питання, чи є серед працівників обласної міліції ті, хто відмовляється їхати в зону АТО та яка відповідальність передбачена за такі дії, Олександр Богомол відповів, що таких - лише троє. Їх звільнили.

Аналізуючи ситуацію та зважаючи на численні відгуки тернополян, «RIA плюс» направила ще один запит у МОУ з проханням надати громадянам чітку відповідь: чи спроможні керівники МОУ, СБУ та МВС створити справедливі умови для того, щоб учасники АТО отримували статус і пільги залежно від складності завдань, які вони виконують, і терміну їх перебування у зоні проведення АТО?! Відповідь опублікуємо в наступних випусках газети.

«Армія - заковані у броню лицарі»

Своїми думками щодо періодичності проведення ротацій ексклюзивно для «RIA плюс» поділився працівник прес-служби Генерального штабу ЗСУ України, кореспондент «Народної армії» Роман Бакуменко.

- У міліції, СБУ та армії дуже різні завдання, - наголошує він. - Підготовка мобілізованих, які вже мають військову підготовку, на полігонах триває по кілька місяців. Та все одно їх вважають новачками до першого бою. Силовики ж такої підготовки не мають. Армія – це дуже потужний інструмент, який діє проти іншого, дуже потужного інструменту. СБУ і міліція – як хірурги зі скальпелями, у той час, коли армія – це заковані у броню лицарі з дворучними мечами. Змахнувши таким мечем, лицар знесе хірургу голову і навіть не помітить.

Чисельність Збройних сил, за словами Романа Бакуменка, - орієнтовно 200 тисяч. У зоні АТО - близько половини. Щоб проводити регулярну ротацію, треба мати як мінімум ще два комплекти військових частин та підрозділів. Припустимо, що на фронті - 100 тисяч, то для їх ротації треба мати ще 200 тисяч. Загалом же військо повинне налічувати 1 млн 200 тис. осіб.

- Україна потягне мільйонну армію? - питає він. - Звісно, ні. Тому ще з давніх часів було заведено, що армія має чисельність, необхідну для ведення бойових дій, а відновлення боєздатності військових частин та підрозділів здійснюється за рахунок призову чи мобілізації. Тобто ті, хто завтра повинні будуть взяти до рук зброю, сьогодні працюють у народному господарстві, не тягнучи з бюджету, а, навпаки, наповнюючи його. Зважаючи на необхідність навчання тих, хто йде на зміну на передову, проводити часту ротацію фізично неможливо. Іншими словами, чим довше одні перебувають на передовій, то менше втрат несе держава. Адже досвідчені солдати рідше гинуть та ефективніше знищують ворога, на передовій - менше новобранців, з народного господарства відривають меншу кількість працездатного населення.

Зона АТО окопи ротація тернопільських мобілізованих
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Навесні 2018 року у рамках громадського бюджету було закуплено та передано в Тернопіль п'ять спеціальних контейнерів для збору одягу. Їх встановили у різних мікрорайонах, аби тернополяни ділилися одягом та взуттям із нужденними. Автор цього проекту виступив Віктор Гунька. Передбачалося, що спочатку сортуванням одягу займатимуться волонтери фонду "Фонд добрих людей". Кількість контейнерів планувалося збільшити, якби звичка ділитися одягом прижилася у Терноп...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, буде тимчасово припинено електропостачання в окремих житлових будинках Тернополя. А саме: - 19.06.2019р. з 09.00 год. до 13:00 год. за адресами: вул. Бойківська, 24, 26, 28, вул. Далека, 10 – 18, 15, 21 – 37.
Пригоди
Дорога жахів. До Коропця добратися не можливо. Шлях довжиною в 40 км, з обох сторін селища, – у жахливому стані. Пише Медіатор. – Коропець відірваний від світу. Такою дорогою можна проїхати раз в рік. Якщо щодня, машина не витримає, – кандидат по 166-ому одномандатному виборчому окрузі від «Об’єднання «Самопоміч» Роман Василіцький. Від їзди бездоріжжям автівки ламаються – Яма на ямі, одну минаєш, в іншу потрапляєш, – водій Микола. – Їжджу багато, але ця до...
Суспільство
Туристичний сезон в Україні вже у розпалі. З кожним роком все популярнішим стає дикий відпочинок. Одна із найпопулярніших місцин – острів Джарилгач на Херсонщині, або ж, як його ще називають, українські Мальдіви. Місце унікальне тим, що досі не заселене й не забудоване. А природа тут така, як і сотні років тому. Як повідомляє "24", місцеві у Скадовську називають Джарилгач просто Джа. Від курортного міста до безлюдного острова – трохи більше години теплоход...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити особу невідомого чоловіка, який протягом трьох діб криміналив в магазині «Рукавичка», що на вулиці Героїв Крут.  Камера відеоспостереження зафіксувала зловмисника. Правоохоронці звертаються до краян: якщо ви впізнали дану особу або знаєте його місцеперебування, телефонуйте за номерами у Тернополі 27-11-70, (067)-954-99-35 або на лінію "102".
Пригоди
Місцева рада Західнопоморського польського воєводства нагородила водія-українця, що врятував людей із палаючих автівок. Сім'я Андрія Сироватського одержала подарунок: тижневу подорож до польського курорту. 9 червня водій вантажівки поблизу міста Щецина не встиг загальмувати та спричинив аварію відразу семи автівок. Деякі машини загорілися: внаслідок ДТП шестеро людей загинуло, а десятеро - вижило. Рятувати вцілілих допомагав Андрій Сироватський, що якраз п...
Пригоди
Сьогодні (18 червня), близько 18:00, у Тернополі вантажівка в'їхала в іномарку на вулиці 15 Квітня. Про інцидент повідомляє наша кореспондентка, що надіслала фото із місця події. На проміжку між АЗС "ОККО" та Онкодиспансером утворилися величезні затори:  тролейбуси зупинилися, і багато тернополян виходять з громадського транспорту та йдуть пішки. Деталі та обставини аварії з'ясовуються. Поки невідомо, чи постраждав хтось із людей. Очікується офіційний ком...
Пригоди
У Рівненській області сталася масова бійка у маршрутці "Рівне - Березне": причиною стало те, що п'яний чоловік з жінкою та дітьми не пускав пасажирів в маршрутку, аргументуючи це переповненістю маршрутки людьми. Інформацію про інцидент поширили на сторінці спільноти в мережі Фейсбук, опублікувавши там відео, на якому зафіксована частина подій. На відеозаписі можна добре роздивитися, що люди розлючені до краю: конфлікт загострився настільки, що пасажири та...
Кримінал
Велосипед, який вартує близько двох тисяч гривень, злодій продав у двадцять разів дешевше. Спортивний транспортний засіб чоловік викрав у жительки села Колодне. За словами начальника Збаразького відділення поліції Віталія Присяжнюка, підозрюваний – раніше судимий за майнові злочини житель села Бутин, 1979 року народження. На даний час чоловік перебуває під адміністративним наглядом правоохоронців. Окрім цього, ще одна справа по його злодіяннях знаходиться...