Хто займатися безпритульними собаками у Тернополі?

Братися за регулювання чисельності безпритульних собак у Тернополі – справа невдячна. Це доводять останні тендери міської ради на відлов собак й утримання стерилізаційного центру. Взяти участь у «змаганнях» не захотіло жодне підприємство. У результаті цього мерія звернулася з пропозицією взяти на себе цю «ношу» волонтерам.

Та таке рішення не обійшлося без критики -  комунальники, які раніше займалися відловом тварин, переконують: толку з цього не буде, а бюджетні  гроші йтимуть не туди, куди треба. У перипетіях навколо чотирилапих безхатьків спробувала розібратися «Номер один».

На роботу відловлювачів ішло 25-28 тисяч у місяць

Володимир Кухарчук був співорганізатором і начальником службипо регулюванню  чисельності і тимчасовому утриманню бездоглядних тварин, яка  створювалась у 2007 році і була приєднана до комунального автотранспортного підприємства міської ради. Спочатку займалися відстрілюванням бездомних собак. Пізніше Україна змінила законодавство під європейські стандарти: вбивство замінили відловом і стерилізацією. Для стерилізації і післяопераційного утримання побудували центр у Дичкові. Але стерилізацію робили у районній ветеринарній лікарні, а у Дичкові тварин тримали, доки ті не стануть на ноги. У 2009 році службу приєднали до КП МШЕД.

– На проведення робіт по регулюванню чисельності собак нам виділяли невеликі об’єми коштів, закладалася мінімальна рентабельність. До того ж фінансування не відбувалося у повному обсязі – реально заплановані суми до нас не доходили.  По двох видах робіт витрачалося до 400 тисяч гривень на рік. Але це не так багато, як здається, бо 25-28 тисяч у місяць йшло на відлов, утримання техніки, заправку автомобілів і зарплату робітникам: водію, двом відловлювачам, начальнику і працівнику в Дичкові, – розповідає пан Кухарчук.

Служба закупила шприцемети й отримала в користування спеціальний автомобіль із клітками для перевезення тварин, який КП переобладнало на використання газу.

Пан Кухарчук каже, що стерилізація пішла на спад перед «Євро-2012», бо уряд запровадив нові правила використання кетаміну, який потрібний для операції. Його зберігання потребувало чималих затрат, тож ціни на оперування у приватних клініках значно зросли. У районній лікарні теж були не дуже зацікавлені у значному об’ємі роботи, за яку лікарям не доплачували.

Волонтери усунули конкурента?

Допомагати безпритульним тваринам виявили бажання тернопільські волонтери.

– Ми не надто тісно співпрацювали, бо суттєвої допомоги від добровольців було небагато: привозили речі, які їм віддавали люди. З міської ради було розпорядження залучити до співпраці волонтерів, ми віддали їм харчування в Дичкові, але на це перераховували гроші, та тваринозахисники казали, що цих коштів мало. Коли харчування знову перейшло на наші плечі, ті самі об’єми продуктів обходилися нам удвічі дешевше. Куди йшли гроші, не знаю, може, на стерилізацію у приватних клініках, до того ж волонтери отримували добровільні пожертви від громадян. Те, що робили за бюджетні гроші, приписували собі, - каже Володимир Кухарчук.

Останній успішний тендер на діяльність по регулюванню чисельності тварин-безхатьків відбувся у серпні 2014 року. У ньому взяли участь кілька підприємств, у тому числі КП «Міськшляхрембуд» (служба відлову увійшла до цього КП) та ТОВ «Зооцентр», у яке об’єдналися волонтери. Виграли перші, бо були спеціалізованим підприємством, мали обладнання і досвід.

Однак довго займатися цією роботою службі не судилося: правоохоронці перевірили її діяльність і відкрили кримінальні справи. У результаті цього взяти участь у наступному тендері комунальники не змогли. Володимир Кухарчук переконує, що це тваринозахисники постійно писали скарги на їхню роботу і нарешті добилися свого – усунули головного конкурента.

– Після того, як ми виграли тендер, відбулося дві перевірки, але порушень не виявили, потім – третя. Вчепилися до того, що нібито ми використовуємо медпрепарати не за призначенням. Також для використання деяких препаратів потрібна була консультація з лікарем, але це спірне питання, бо ці медикаменти можна купити у відкритому продажі. Як з’ясувалося, волонтери понаписували на нас скарги у різні структури, і поки ми вирішували проблеми, скористалися нагодою, – ображається пан Володимир.

Чоловік каже, що до участі в тендері «Зооцентр» не мали б допускати, бо не були дотримані технічні вимоги: підприємство не мало ні обладнання, ні автотранспорту. Пан Кухарчук переконаний, що волонтери не зможуть справлятися з покладеними на них завданнями: зменшувати кількість бездомних собак. Через надмірну любов до тварин витрачатимуть кошти не за призначенням та для реалізації своїх комерційних планів, наприклад, будівництва готелю для чотирилапих, як у Європі.

– Можна було б допустити їх до виконання робіт лише по утриманню тварин у Дичкові, а для відлову «Зооцентр» вимагає передати їм комунальне майно – майно громади, яке фактично буде працювати на приватника, – підсумовує чоловік.

17 тисяч – на вольєри, а там усе подерте

Вислухаймо й іншу сторону конфлікту. Ірина Тареєва, директор ТОВ «Зооцентр», який об’єднав волонтерів, доводить, що звинувачення у їх адресу не тільки безпідставні, а й безглузді. Жінка каже, що комунальники й до того неналежно виконували свою роботу, але після серпневого тендеру недбалість перейшла всякі межі. Гроші на стерилізацію з бюджету виділялися, а операціями займалися волонтери – за кошти громади тварин стерилізували у приватних клініках.

– До тендеру, який відбувся у серпні, півроку не оплачували роботу людини, яка займається притулком у Дичкові. Після тендеру до кінця листопада підприємство не привозило у центр їжі для собак, які там утримувалися, - каже тваринозахисниця.

У Дичків оптом звозили тварин, а операції не проводилися, бо на цьому об’єкті нема умов для стерилізації, так само як і для зберігання кетаміну. Пані Тареєва розповідає, що волонтери за свої кошти оперували псів у платних клініках, оплачували роботу працівниці в Дичкові, годували собак тричі на день.

– По закінченню 2014 року ми надіслали лист із проханням пояснити, скільки і на що було витрачено бюджетних коштів. Відповідь вразила. Наприклад, на благоустрій вольєрів пішло 17 тисяч гривень, хоча там усе подерте і бігають щурі – на що пішли ці гроші, не зрозуміло. 52 тисячі нібито витратили на медикаменти, а насправді не закуплялося навіть знеболююче для тварин. На стерилізацію пішли гроші, хоча її робили волонтери – звіт не тримався купи, тож ми звернулися у правоохоронні органи. Вони перевірили діяльність служби відлову і відкрили кримінальні справи, зараз їх розглядає суд, – пояснює директор «Зооцентру».

Що ж до закидів, ніби скаржилися, щоб усунути конкурента, Ірина Тареєва посміхається. Адже у січні міська рада провела два тендери на закупівлю послуг   регулювання чисельності безпритульних тварин та утримання стерилізаційного центру в Дичкові, «Зооцентр» у них участі не брав.

Міська рада сама попросила зайнятися собаками

– Після двох невдалих тендерів міська рада вдалася до переговорів, запропонували займатися цією справою волонтерам, мовляв, ви і так фактично це робите за благодійні кошти. Ми підписали угоду, але з умовою, що нам передадуть у користування обладнаний автомобіль і об’єкт у Дичкові, щоб можна було там законно проводити роботи. Рішення про передачу має затвердити сесія міської ради. Сподіваємось, що воно буде позитивним, бо у нас вже є і будматеріали, і  люди, які готові робити ремонти, але до офіційної передачі здійснювати такі роботи не маємо права. Якщо у передачі відмовлять, ми звернемося з проханням про розірвання договору, – зазначає пані Ірина.

До того часу «Зооцентр» здійснює відлов та стерилізацію власними силами. Для цього використовують два приватні автомобілі волонтерок і вдаються до послуг приватних клінік. Мають на господарстві вже й «авіаперевозку» для собак, яка кріпиться до машини і дозволяє зручно транспортувати тварину.

Що ж до цільового використання коштів, жінка каже: за «приватниками» буде пильніший контроль, ніж за комунальним підприємством. Без дозволу служби технічного нагляду витрачати гроші не можна буде. Тож про ніякий готель зараз мова не йде, тим більше, за бюджетні гроші.

«Зооцентр» застосує нові підходи

Якщо все буде добре, «Зооцентр» планує застосовувати нові підходи до регулювання чисельності бездомних тварин. Найважливіший фактор – стерилізація самок, чим більше тварин буде прооперовано, тим менше їх з’являтиметься на вулицях. Не менш важливим є усвідомлення відповідальності за тварину її власника. Навіть якщо у місті простерилізують усіх псів-безхатьків, люди продовжують поповняти вулиці приплодом своїх улюбленців. Особливо гострою є проблема по селах: щенят привозять у Тернопіль і випускають, де прийдеться – у місті виживуть. Тому зараз розробляється новий законопроект, до якого долучилися і тернопільські волонтери. Він передбачає відповідальність господарів за тварин, яких вони виганяють. У перспективі «Зооцентр» планує зайнятися чіпуванням собак і запровадити механізми відповідальності господарів на рівні міста. Якщо песик бродить містом і потрапить до відловлювачів, господарю доведеться сплатити штраф, але поки що це лише плани.

Ірина Тареєва каже, що тернополянам потрібно зрозуміти дві важливі речі. Перше, у Дичкові нема притулку, там лише перетримують кілька днів тварин. Друге, у нинішніх  умовах собак не можна просто забрати кудись з вулиць чи повідстрілювати, як дехто каже. Бо на місце однієї зграї за короткий час обов’язково прийде інша, яку треба буде знову ж таки стерилізувати, щоб уникнути розмноження і зменшити агресію.

Зараз волонтери займаються і пошуком господарів для бездомних собак через інтернет. Особливо популярні щенята. Поступово вдасться мінімізувати кількість бродячих собак у Тернополі, вірять у «Зооцентрі», але без підтримки влади і громадськості не обійтися. Наразі чекаємо рішення сесії і перших кроків нових тернопільських відловлювачів…

КОМЕНТАР

Олег Соколовський, заступник начальника управління ЖКГ ТМР:

– За законом, якщо два рази ніхто не подав заявки на участь у тендері, то використовується вид тендерної закупівлі – переговорний процес. Ми запросили до переговорів ТОВ «Зооцентр» і вони дали згоду займатися регулюванням чисельності безпритульних тварин та утриманням центру в Дичкові. На даний час вони використовують свою техніку, але для підвищення оперативності ми додамо їм те, що закуплено саме для цієї діяльності – автомобіль і шприцемети.

Наголошую, обладнання передається «Зооцентру» не тому, що в них нічого немає, а тому, що у нас воно є і має працювати. Раніше відловом займалася організація «Міськшляхрембуд», але коли дорожник виловлює псів, погодьтеся, це не нормально. Кожну справу має робити професіонал, той, хто має до цього бажання і хист. «Зооцентр» хоче вкласти багато своїх коштів, вони і раніше вкладали гроші у Дичків. Надіємося, сесія підтримає передання майна. Щодо контролю за коштами, то спеціальні служби технагляду перевіряють розцінки, витрати, і тільки тоді ми маємо право проводити проплату. Тож бюджетні кошти будуть витрачатися тільки за призначенням. У цьому році виділено приблизно 600 тисяч гривень на вилов й утримання бездомних собак.

Тернопіль безпритульні собаки тваринозахисники
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Світовий трек з Тернопільською "пропискою". Композиція місцевого музиканта "Djara" за короткий проміжок часу у світових чартах обійшовши LP, David Guetta та популярний гурт "Казка". Майкл Джексон, AC/DC, Шакіра, а тепер і тернопільський виконавець Renomty створюють музику разом з світовою компанією SONY MUSIK. Його новий танцювальний трек "Djara" стрімко ввірвався на верхівки музичних чартів. Менше ніж за 2 місяці він посів 146 місце у світовому рейтингу...
Суспільство
Небайдужих тернополян просять відгукнутися: мешканка міста Хоростків Гусятинського району Ольга Худа, яка страждає на хронічне дегенеративне захворювання головного мозку з синдромом "БАС-ПАРКІНСОНІЗМ", цукровий діабет та деякі інші захворювання, просить про допомогу. Як інформують "Тернополяни", жінка є людиною з інвалідністю 1 групи та постійно потребує вартісних ліків. "Дорогі друзі, почуваюся погано. Мама робила мені масаж на ноги, то я аж свідомість вт...
Суспільство
Традиційно щороку напередодні Великодніх свят люди прибирають на кладовищі. Дехто несе різнобарвні штучні квіти, щоб прикрасити могили близьких. Та священики вкотре закликають не робити цього у жодному разі.  Пластик розкладається щонайменше сотню років, а при спалювання цієї "краси" у повітря потрапляє велика кількість шкідливих для здоров'я речовин. Щодня із Микулинецького кладовища вивозять купи такого сміття. "Роботи проводяться інтенсивно, кожного дня...
Суспільство
Люди хочуть бачити зміни на дорогах Тернопільської області. Із цього розпочав нараду з підрядними організаціями, які ремонтують автошляхи в краї, а також з дорожниками, які за ці роботи відповідають, голова облдержадміністрації Степан Барна.   Нарада з приводу ремонту та експлуатаційного утримання доріг держаного та місцевого значення – традиційна. Сьогодні вона відбулася під головуванням очільника краю. За його словами, зволікати ніколи, тому що в області...
Суспільство
Колегія суддів, яка задовольнила позов олігарха Ігоря Коломойського і скасувала рішення про націоналізацію "Приватбанку", поскаржилася на тиск глави держави до Вищої ради правосуддя, Генпрокуратури та Державного бюро розслідувань. Про це 23 квітня повідомляє прес-служба суду. Йдеться про суддів Окружного адміністративного суду Києва Ігора Качура, Володимира Келеберду та Віталія Амельохіна. Зокрема, судді звернулись до голови ВРП  із заявами про втручання у...
Суспільство
Найбільше всього надихають історії успіху фіналістів та фіналісток проекту Ukraine Global Scholars. Сьогодні поділимося історією від Артема Лаптіва та Антоніни Закорчемної з Тернополя. Пише Погляд. “Вже за місяць, ми з Тонею будемо летіти до Арізони для того, щоб представити штат Мейн та Україну на Міжнародних Змаганнях Науки та Інженерії (Intel ISEF). Ось трошки про наш проект: – eTouch Project: Розробка Доступної Електронної Книги та Цифрової Хмарної Біб...
Суспільство
Справжню радість свята можна відчути, якщо поділитися теплом свого серця з іншою людиною, а особливо з дитиною, позбавленою найдорожчого – батьків. Показує ТВ-4. Долучіться до акції «Запроси дитину на свята у родину” та подаруйте сімейне тепло дитині, яка його так потребує. За детальнішою інформацією звертайтесь в службу у справах дітей Тернопільської ОДА або за телефоном: 096 68 39 013.
Пригоди
Тут немає нескінченних пробок, в повітрі витає запах свіжої випічки і вина, а по вулицях гуляють люди, обнявшись і тримаючись за руки. Проте, ми розповімо не про країну ОЗ, а про маленькі міста нашої величезної України, де можна недорого відпочити на вихідних. У рейтингу цікавих маленьких міст потрапили три тернопільських унікальних містечка, де можна недорого відпочити. Чортків Фото instagram.com/ukraine_is_ Дуже затишне, спокійне місто з приголомшливою п...
Суспільство
Цими днями на вулицях Генерала М. Тарнавського, Протасевича, Текстильній та Ломоносова підрядники провели підготовчі роботи у вигляді нарізання дорожніх карт для проведення подальшого поточного ремонту доріг. Сьогодні, 23 квітня працівники підрядної організації «Авакс Проф» асфальтуватимуть вул. Протасевича, а уже завтра роботи з вкладання асфальтобетону розпочнуться на вул. Тарнавського. Для того, щоб не ускладнювати рух транспорту вдень, роботи, в основн...
Новини по темі
Історія успіху тернопільського музиканта, трек якого обійшов за популярністю LP та гурт "КAZKA" (ВІДЕО)
"Я аж свідомість втрачала, настільки сильний був біль": тернополянка із безліччю страшних хвороб просить про допомогу (ФОТО)
"Вивозять п'ять-шість вантажівок сміття кожного дня": священики закликають тернополян не нести на кладовище штучні квіти (ВІДЕО)
Голова ТОДА зустрівся з підрядними організаціями з приводу ремонту доріг в області: Мене цікавить якість та оперативність виконання робіт (фото)
Судді, які приймали рішення по "Привату", вимагають імпічмент Порошенка
Дівчинка з Тернополя Антоніна Закорчемна працює над проектом, який зможе змінити життя мільйонам людей (ФОТО)
Тернополян запрошують долучатися до акції «Запроси дитину на свята у родину” (ВІДЕО)
У Тернополі зміниться рух тролейбусів на вул. Тарнавського
Понад 60 тернопільських новобранців вирушили на службу до армії
На Тернопільщині роботодавців “здають” працівники
Оголошення
Розмістити оголошення у цьому блоці Додати
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!