Хто займатися безпритульними собаками у Тернополі?

Братися за регулювання чисельності безпритульних собак у Тернополі – справа невдячна. Це доводять останні тендери міської ради на відлов собак й утримання стерилізаційного центру. Взяти участь у «змаганнях» не захотіло жодне підприємство. У результаті цього мерія звернулася з пропозицією взяти на себе цю «ношу» волонтерам.

Та таке рішення не обійшлося без критики -  комунальники, які раніше займалися відловом тварин, переконують: толку з цього не буде, а бюджетні  гроші йтимуть не туди, куди треба. У перипетіях навколо чотирилапих безхатьків спробувала розібратися «Номер один».

На роботу відловлювачів ішло 25-28 тисяч у місяць

Володимир Кухарчук був співорганізатором і начальником службипо регулюванню  чисельності і тимчасовому утриманню бездоглядних тварин, яка  створювалась у 2007 році і була приєднана до комунального автотранспортного підприємства міської ради. Спочатку займалися відстрілюванням бездомних собак. Пізніше Україна змінила законодавство під європейські стандарти: вбивство замінили відловом і стерилізацією. Для стерилізації і післяопераційного утримання побудували центр у Дичкові. Але стерилізацію робили у районній ветеринарній лікарні, а у Дичкові тварин тримали, доки ті не стануть на ноги. У 2009 році службу приєднали до КП МШЕД.

– На проведення робіт по регулюванню чисельності собак нам виділяли невеликі об’єми коштів, закладалася мінімальна рентабельність. До того ж фінансування не відбувалося у повному обсязі – реально заплановані суми до нас не доходили.  По двох видах робіт витрачалося до 400 тисяч гривень на рік. Але це не так багато, як здається, бо 25-28 тисяч у місяць йшло на відлов, утримання техніки, заправку автомобілів і зарплату робітникам: водію, двом відловлювачам, начальнику і працівнику в Дичкові, – розповідає пан Кухарчук.

Служба закупила шприцемети й отримала в користування спеціальний автомобіль із клітками для перевезення тварин, який КП переобладнало на використання газу.

Пан Кухарчук каже, що стерилізація пішла на спад перед «Євро-2012», бо уряд запровадив нові правила використання кетаміну, який потрібний для операції. Його зберігання потребувало чималих затрат, тож ціни на оперування у приватних клініках значно зросли. У районній лікарні теж були не дуже зацікавлені у значному об’ємі роботи, за яку лікарям не доплачували.

Волонтери усунули конкурента?

Допомагати безпритульним тваринам виявили бажання тернопільські волонтери.

– Ми не надто тісно співпрацювали, бо суттєвої допомоги від добровольців було небагато: привозили речі, які їм віддавали люди. З міської ради було розпорядження залучити до співпраці волонтерів, ми віддали їм харчування в Дичкові, але на це перераховували гроші, та тваринозахисники казали, що цих коштів мало. Коли харчування знову перейшло на наші плечі, ті самі об’єми продуктів обходилися нам удвічі дешевше. Куди йшли гроші, не знаю, може, на стерилізацію у приватних клініках, до того ж волонтери отримували добровільні пожертви від громадян. Те, що робили за бюджетні гроші, приписували собі, - каже Володимир Кухарчук.

Останній успішний тендер на діяльність по регулюванню чисельності тварин-безхатьків відбувся у серпні 2014 року. У ньому взяли участь кілька підприємств, у тому числі КП «Міськшляхрембуд» (служба відлову увійшла до цього КП) та ТОВ «Зооцентр», у яке об’єдналися волонтери. Виграли перші, бо були спеціалізованим підприємством, мали обладнання і досвід.

Однак довго займатися цією роботою службі не судилося: правоохоронці перевірили її діяльність і відкрили кримінальні справи. У результаті цього взяти участь у наступному тендері комунальники не змогли. Володимир Кухарчук переконує, що це тваринозахисники постійно писали скарги на їхню роботу і нарешті добилися свого – усунули головного конкурента.

– Після того, як ми виграли тендер, відбулося дві перевірки, але порушень не виявили, потім – третя. Вчепилися до того, що нібито ми використовуємо медпрепарати не за призначенням. Також для використання деяких препаратів потрібна була консультація з лікарем, але це спірне питання, бо ці медикаменти можна купити у відкритому продажі. Як з’ясувалося, волонтери понаписували на нас скарги у різні структури, і поки ми вирішували проблеми, скористалися нагодою, – ображається пан Володимир.

Чоловік каже, що до участі в тендері «Зооцентр» не мали б допускати, бо не були дотримані технічні вимоги: підприємство не мало ні обладнання, ні автотранспорту. Пан Кухарчук переконаний, що волонтери не зможуть справлятися з покладеними на них завданнями: зменшувати кількість бездомних собак. Через надмірну любов до тварин витрачатимуть кошти не за призначенням та для реалізації своїх комерційних планів, наприклад, будівництва готелю для чотирилапих, як у Європі.

– Можна було б допустити їх до виконання робіт лише по утриманню тварин у Дичкові, а для відлову «Зооцентр» вимагає передати їм комунальне майно – майно громади, яке фактично буде працювати на приватника, – підсумовує чоловік.

17 тисяч – на вольєри, а там усе подерте

Вислухаймо й іншу сторону конфлікту. Ірина Тареєва, директор ТОВ «Зооцентр», який об’єднав волонтерів, доводить, що звинувачення у їх адресу не тільки безпідставні, а й безглузді. Жінка каже, що комунальники й до того неналежно виконували свою роботу, але після серпневого тендеру недбалість перейшла всякі межі. Гроші на стерилізацію з бюджету виділялися, а операціями займалися волонтери – за кошти громади тварин стерилізували у приватних клініках.

– До тендеру, який відбувся у серпні, півроку не оплачували роботу людини, яка займається притулком у Дичкові. Після тендеру до кінця листопада підприємство не привозило у центр їжі для собак, які там утримувалися, - каже тваринозахисниця.

У Дичків оптом звозили тварин, а операції не проводилися, бо на цьому об’єкті нема умов для стерилізації, так само як і для зберігання кетаміну. Пані Тареєва розповідає, що волонтери за свої кошти оперували псів у платних клініках, оплачували роботу працівниці в Дичкові, годували собак тричі на день.

– По закінченню 2014 року ми надіслали лист із проханням пояснити, скільки і на що було витрачено бюджетних коштів. Відповідь вразила. Наприклад, на благоустрій вольєрів пішло 17 тисяч гривень, хоча там усе подерте і бігають щурі – на що пішли ці гроші, не зрозуміло. 52 тисячі нібито витратили на медикаменти, а насправді не закуплялося навіть знеболююче для тварин. На стерилізацію пішли гроші, хоча її робили волонтери – звіт не тримався купи, тож ми звернулися у правоохоронні органи. Вони перевірили діяльність служби відлову і відкрили кримінальні справи, зараз їх розглядає суд, – пояснює директор «Зооцентру».

Що ж до закидів, ніби скаржилися, щоб усунути конкурента, Ірина Тареєва посміхається. Адже у січні міська рада провела два тендери на закупівлю послуг   регулювання чисельності безпритульних тварин та утримання стерилізаційного центру в Дичкові, «Зооцентр» у них участі не брав.

Міська рада сама попросила зайнятися собаками

– Після двох невдалих тендерів міська рада вдалася до переговорів, запропонували займатися цією справою волонтерам, мовляв, ви і так фактично це робите за благодійні кошти. Ми підписали угоду, але з умовою, що нам передадуть у користування обладнаний автомобіль і об’єкт у Дичкові, щоб можна було там законно проводити роботи. Рішення про передачу має затвердити сесія міської ради. Сподіваємось, що воно буде позитивним, бо у нас вже є і будматеріали, і  люди, які готові робити ремонти, але до офіційної передачі здійснювати такі роботи не маємо права. Якщо у передачі відмовлять, ми звернемося з проханням про розірвання договору, – зазначає пані Ірина.

До того часу «Зооцентр» здійснює відлов та стерилізацію власними силами. Для цього використовують два приватні автомобілі волонтерок і вдаються до послуг приватних клінік. Мають на господарстві вже й «авіаперевозку» для собак, яка кріпиться до машини і дозволяє зручно транспортувати тварину.

Що ж до цільового використання коштів, жінка каже: за «приватниками» буде пильніший контроль, ніж за комунальним підприємством. Без дозволу служби технічного нагляду витрачати гроші не можна буде. Тож про ніякий готель зараз мова не йде, тим більше, за бюджетні гроші.

«Зооцентр» застосує нові підходи

Якщо все буде добре, «Зооцентр» планує застосовувати нові підходи до регулювання чисельності бездомних тварин. Найважливіший фактор – стерилізація самок, чим більше тварин буде прооперовано, тим менше їх з’являтиметься на вулицях. Не менш важливим є усвідомлення відповідальності за тварину її власника. Навіть якщо у місті простерилізують усіх псів-безхатьків, люди продовжують поповняти вулиці приплодом своїх улюбленців. Особливо гострою є проблема по селах: щенят привозять у Тернопіль і випускають, де прийдеться – у місті виживуть. Тому зараз розробляється новий законопроект, до якого долучилися і тернопільські волонтери. Він передбачає відповідальність господарів за тварин, яких вони виганяють. У перспективі «Зооцентр» планує зайнятися чіпуванням собак і запровадити механізми відповідальності господарів на рівні міста. Якщо песик бродить містом і потрапить до відловлювачів, господарю доведеться сплатити штраф, але поки що це лише плани.

Ірина Тареєва каже, що тернополянам потрібно зрозуміти дві важливі речі. Перше, у Дичкові нема притулку, там лише перетримують кілька днів тварин. Друге, у нинішніх  умовах собак не можна просто забрати кудись з вулиць чи повідстрілювати, як дехто каже. Бо на місце однієї зграї за короткий час обов’язково прийде інша, яку треба буде знову ж таки стерилізувати, щоб уникнути розмноження і зменшити агресію.

Зараз волонтери займаються і пошуком господарів для бездомних собак через інтернет. Особливо популярні щенята. Поступово вдасться мінімізувати кількість бродячих собак у Тернополі, вірять у «Зооцентрі», але без підтримки влади і громадськості не обійтися. Наразі чекаємо рішення сесії і перших кроків нових тернопільських відловлювачів…

КОМЕНТАР

Олег Соколовський, заступник начальника управління ЖКГ ТМР:

– За законом, якщо два рази ніхто не подав заявки на участь у тендері, то використовується вид тендерної закупівлі – переговорний процес. Ми запросили до переговорів ТОВ «Зооцентр» і вони дали згоду займатися регулюванням чисельності безпритульних тварин та утриманням центру в Дичкові. На даний час вони використовують свою техніку, але для підвищення оперативності ми додамо їм те, що закуплено саме для цієї діяльності – автомобіль і шприцемети.

Наголошую, обладнання передається «Зооцентру» не тому, що в них нічого немає, а тому, що у нас воно є і має працювати. Раніше відловом займалася організація «Міськшляхрембуд», але коли дорожник виловлює псів, погодьтеся, це не нормально. Кожну справу має робити професіонал, той, хто має до цього бажання і хист. «Зооцентр» хоче вкласти багато своїх коштів, вони і раніше вкладали гроші у Дичків. Надіємося, сесія підтримає передання майна. Щодо контролю за коштами, то спеціальні служби технагляду перевіряють розцінки, витрати, і тільки тоді ми маємо право проводити проплату. Тож бюджетні кошти будуть витрачатися тільки за призначенням. У цьому році виділено приблизно 600 тисяч гривень на вилов й утримання бездомних собак.

Тернопіль безпритульні собаки тваринозахисники
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
Таємне викрадення чужого майна інкримінують працівники Козівського відділення поліції жителю району. Правоохоронцям вдалося довести причетність чоловіка до злочину в селі Вівся. На лінію «102» надійшло повідомлення від місцевого мешканця. Він розповів, що виявив зникнення велосипеда, який зберігав на території свого господарства. У ході оперативно-розшукових заходів поліцейські встановили, що до протиправного причетний сусід заявника 1976 року народження....
Суспільство
Жителі області скаржаться на відсутність субсидій через різні життєві обставини. Цю історію довелось почути від літнього чоловіка у черзі на оформлення документів для отримання субсидії, пише Свобода. «Живу з дружиною. Обом уже за сімдесят. Вона після операції, за яку заборгував більше сорока тисяч. Не щастить мені. У нас прописаний син. В нього троє неповнолітніх дітей­-школярів. Був чотири рази в Росії. Перший раз привіз півтори тисячі доларів. За другий...
Пригоди
За продаж неповнолітнім алкоголю анулювали 31 ліцензію. З початку цього року працівники управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Тернопільській області провели 229 перевірок суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. До порушників застосовано фінансові санкції на суму 3,3 млн гривень. Про це повідомив начальник Головного управління ДФС у Терн...
Кримінал
У Тернопільському міськрайонному суді 12 грудня відбулося слухання справи щодо вбивства 20-річного тернополянина Віталія Гнатишина та побиття його друзів двома мажорами. Трагедія сталася у ніч на 30 червня біля нічного клубу «Алюр». Тієї ночі Віталій святкував день народження. Сергій Терендех та Володимир Біляшевич безпідставно накинулися на незнайому компанію, яка чекала біля закладу на таксі. Терендех завдав двох професійних ударів Віталю в голову, а пот...
Кримінал
Кримінальне провадження за фактом крадіжки співробітники Тернопільського відділу поліції розпочали щодо 30-річного жителя обласного центру.  Із заявою до правоохоронців звернулася жителька обласного центру. Жінка повідомила, що з квартири, яку вона здавала в оренду, зникли холодильник та велосипед. Вартість втраченого потерпіла оцінила у 20 тисяч гривень. Оперативними заходами поліцейські розшукали квартиранта. До слова, молодик раніше судимий за майнові з...
Пригоди
Тривожне повідомлення надійшло до правоохоронців Тернопільського відділення поліції від  лікаря  травмпункту міської лікарні. Медик повідомив, що у селі Стегнікивці тяжко травмувалася  місцева мешканка. Працівники поліції встановили, що 70-річна пенсіонерка, пораючись по господарству, впала з горища власного помешкання. Жінка ще встигла покликати на допомогу доньку, а вона, у свою чергу, викликала медиків. Бригада швидкої допомоги доправила потерпілу до лі...
Суспільство
Через один з номерів команди "VIP Тернопіль" в гумористичному проекті "1 + 1" "Ліга сміху" розгорівся скандал . Гумористи висміяли співачку-трансгендера Зіанджу, друзі якої згодом закликали телеканал і авторів номера вибачитися перед артисткою. Прес-служба телеканалу "1 + 1" надала офіційний коментар, в якому зазначено, що "жарт на тему ЛГБТ-спільноти був не зовсім коректним". "Ми поділяємо принципи і цінності толерантного суспільства і право кожного на ге...
Кримінал
Лоб в лоб в Зборівському районі зіткнулося два автомобіля. 13 грудня о 9:20 на автодорозі не розминулися FIAT Ducato за ЗАЗ (пікап).     В результаті удару водій ЗАЗу загинув на місці події, а кермувальника та пасажира з іншого авто госпіталізували до лікарні.     На місці події працює слідчо-оперативна група. Правоохоронці встановлюють причину нещастя. Ускладнює роботу оперативників "каша" на дорозі та погіршення погодних умов.
Суспільство
Впродовж останньої доби у Тернополі спостерігалося погіршення погодних умов, зокрема, зниження температури повітря, снігопад з дощем, налипання мокрого снігу.  З огляду на це, міські комунальні служби та підрядні організації вночі здійснювали нічні чергування та очищали місто від снігу.Відтак, ТМШРБП «Міськшляхрембуд» проводили роботи з посипання піскорозкидачами проїзних  частин  та підмітання тротуарів тракторними щітками. А ТОВ  «Авакс Проф» - роботи з ...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!