11:00, 21 червня 2015 р.
Соціальні сироти: вся правда про найбільш масову хвилю виїздів тернополян на заробітки
У заробітчанства багато причин і наслідків. Окремою проблемою постає виховання дітей, чиї рідні за кордоном. Тоді нерідко з’являється символічний трикутник із негараздів, у якому батьки, гроші і діти.
Психологію заробітчанських дітей добре знає педагог із багаторічним стажем, директор Тернопільської загальноосвітньої школи №19 Ганна Василівна Ярема. Водночас вона може порадити, яких помилок слід уникати їхнім батькам. Про усе це — наша із нею розмова.
Соціальних сиріт, чиї тато і мама за кордоном, таки меншає, — каже Ганна Василівна. Нині в її школі є класи, де зовсім немає таких учнів. А 10-15 літ тому на клас припадало 30-40 відсотків заробітчанських дітей. Саме у той час «згори» у школи надійшло розпорядження подавати звіти про кількість батьків-заробітчан і, за можливості, їхнє місцеперебування. Відтак директори опинилися перед моральною дилемою, пише Вільне життя плюс.
— Я і мої колеги вважають таку інформацію конфіденційною, — пояснює Ганна Ярема. — І коли у 2000-2004 роках були намагання через школу адресно визначити їхнє перебування, школа зайняла позицію, що це не наша функція. Справа у тому, що в класних журналах треба вказувати місце праці батьків, а в ті роки готувався варіант податків на заробітчан. Ми на таку «співпрацю» не пішли. В журналах писали просто — «не працює».
Педагог каже, що класний керівник запис «за кордоном» має право вносити у журнал лише з дозволу батьків. Як правило, на це погоджуються лише ті, котрі трудяться за рубежем легально. Тому «офіційних» соціальних сиріт у рази менше, ніж реальних.
— З 2011 року і до сьогодні ми ведемо список дітей легальних заробітчан, — додає Ганна Василівна. — Їхня кількість майже не змінюється. Соціальних сиріт у 2011 році було семеро, 2012-го — дев’ятеро, 2013-го — восьмеро, а у 2014-му — семеро. Цього року в школі навчалося 1040 учнів, з яких соціальних сиріт теж семеро. Але ця статистика, звичайно, не демонструє стану справ з батьками-нелегалами.
Материнська гіперопіка…
Ганна Василівна твердить, що найбільш масова хвиля виїздів на заробітки вже минула. Тепер у їхній школі вчаться вже внуки тих заробітчан, які були змушені покинути домівку 10-15 років тому. Водночас тут теж не обійшлося без проблем — психологічних. Зокрема, як помітила директорка, сучасні молоді мами, які виросли без матерів-заробітчанок, відзначаються великою (а то й надмірною) опікою над своїми чадами. Педагог припускає, що це результат дефіциту материнської любові у юному віці.
— Така мама переживає за дітей — і це дуже добре. Але надлишок опіки у багатьох випадках теж псує виховання, — пояснює Ганна Василівна. — Можливо, така увага до дітей протримається в цих батьків до 11 класу. З одного боку, це плюс, бо якщо у першому-другому класах на дитину ще знаходиться час, то до старшокласників нема кому прийти на батьківські збори.
Гіперопіка дітей заробітчан особливо помітна, якщо стається якийсь конфлікт у класі. Такі мами одразу погрожують писати скарги, йти у різні інстанції… Бо колись їм самим не вистачало батьківського захисту. І цей фактор накладається ще й на те, що значна кількість цих дорослих, сімейних людей мають вдосталь часу.
— Молода мама має час прийти з’ясувати, хто на дитину не так подивився, хто її штовхнув, — звіряється директор. — Може, вчитель щось сказав підвищеним тоном — все! Реакція батьків миттєва: відразу біжать з’ясовувати стосунки. Раніше такого не було. Самі вони виросли в школі, де до них ставилися ще строгіше. Але дефіцит піклування переріс у гіперопіку. Я переживаю за покоління дітей, яких виховують батьки з гіперопікою.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
14:17, 5 вересня
11:46, 6 вересня
1
19:15, Сьогодні
53
live comments feed...