• Головна
  • В тернопільських дитсадках - побори грішми і натурою?
19:15, 28 жовтня 2011 р.

В тернопільських дитсадках - побори грішми і натурою?

- У нас у садочку №36 постійно на щось потрібно здавати гроші - то на продукти, то на потреби дитсадка, то на пральні порошки. Якщо підрахувати, скільки купуємо тих миючих та пральних засобів, то ними весь Тернопіль до блиску помити можна, - поскаржилася тернополянка Олена (прізвище нам відоме, однак просила не називати, аби не зашкодити дитині - повідомляє 20 хвилин.)

У самому ж садочку факт примусових поборів заперечують. Кажуть, що жінка на них наговорює. Водночас, за її словами, з деяких груп зібрали по 15 грн навіть за літні місяці, коли діти садочок не відвідували. Пояснення щоразу одне - держава не дає грошей ні на що. Жінці, за її словами, пояснювали: якщо батьки хочуть, аби дітей виховували у нормальних умовах, потрібно допомогти закладу.

- Кожна мама щомісяця купує у дитсадок два шматки мила, пральний порошок, миючі засоби для посуду та для туалету, - розповідає пані Олена. - Окрім того, щомісяця дає 15 грн - знову ж таки на потреби дитсадка та на пральний порошок.

За словами жінки, 300 грн платять дитсадку батьки кожного нового вихованця.

- Батьки дітей з інших груп розповідали, що діти навіть спали по троє, бо не вистачало ліжок, - каже пані Олена. - І їм також ту ситуацію пояснювали браком коштів. Але, якщо порахувати, що у садку більше восьми груп, в одній групі - близько 20 дітей, а то і більше, то нормальна сума виходить.

Окрім того, хоч батьки здають гроші на дитяче харчування, реальне меню не завжди відповідає дитячим потребам, додає жінка.

- Нещодавно сама побачила - дітям приготували вівсяну кашу з гуляшем. Але я сама такого не їла б. Тож цікавить, чи це у нас тільки так, чи держава справді залишила садки напризволяще. За що платимо?

“Батьків ніхто за горло не бере”

У дитсадку таких скарг не розуміють та стверджують, що грошей здавати ніхто не змушує. А якщо батьки і збирають на ремонт садочка, то і касою тією завідують самі ж.

- Я просто дивуюся таким людям, - каже завідувач дитсадком №38 Людмила Пухонто. - Ось вони приходять і говорять: “У вас так добре, ми так багато чули про ваш садочок, тут у вас гарне харчування, чистота, красота - прийміть нашу дитину”, а зараз хтось кудись звертається і наговорює. То як же так?

Як стверджує завідувач, дітей у них гарно годують - постійно є м'ясо, молоко, масло і риба. Вони навчаються та граються в гарних умовах. Дбає у міру своїх можливостей про дитсадок і держава.

- Чому людина боїться назвати своє прізвище, чому не підійде до мене і не скаже, що з чимось не згодна, щось не подобається? - запитує вона. - У нас ніхто нікого ні до чого не змушує.

Завідуюча не знала про миючі засоби

За словами завідувача, оплата у садочку за кожну нову дитину і справді становить 300 грн. Гроші сплачують за перерахунком. Однак у кожної матері керівник спершу цікавиться, чи може сім'я заплатити. А якщо у родини садочок відвідує, наприклад, троє дітей, то, за її словами, ніхто не вимагає з родини сплачувати одну суму тричі. Пояснила завідувач і ситуацію з пральними порошками.

- Батьки купують по одному пральному порошку у місяць, - додає пані Пухонто. - Справа у тому, що ми купили гарну пральну машину на 10 кг - Bosh. А нам дозволяють виписувати лише дешевий порошок. Білизни багато - дітей 11 груп. Тож і ми просимо порошок, бо ж шкодуємо хорошу машинку.

Щодо інших миючих засобів, то пані Пухонто, з її слів, здивована таким збором. Каже, що такого розпорядження не давала.

- Я навіть не знала, що вони збирають таке, - каже вона. - Я як дізналась вчора (25 жовтня - прим. ред.), то відразу скликала збори і заборонила це. Я загалом проти всілякої хімії. А дезінфікуючі засоби у нас і так є.

Освітній галузі міста потрібно 46 млн, а виділили - два

Уникнути збору грошей нині неможливо, підтверджують і в міськраді. Однак, як нагадують тут, робити це мають не працівники навчального закладу. Скарги на дитсадки міський голова розглянув ще 18 жовтня.

- Управління освіти проконтролює збір і витрачання цих коштів, - прокоментував для “20 хвилин” заступник міського голови Леонід Бицюра. - Усім керівникам дитсадків і директорам шкіл пояснили, що кошти мають право збирати лише батьківські комітети чи піклувальна рада.

Уникнути ж збору грошей в освітніх закладах наразі неможливо, пояснює посадовець. Адже на капітальні видатки в освітній галузі міста потрібно 46 мільйонів гривень, а змогли виділити тільки два.

- Я знаю дитсадки, в яких створили нові групи “з нуля”, - продовжує пан Бицюра. - Там батьки готові давати великі гроші. Але все повинно бути добровільно. Навіть більше - батьки, які не мають змоги допомагати садочкам і школам, можуть натомість взяти на себе обов'язки зі збору коштів.

За словами пана Бицюри, скарги на порушення у зборі коштів можна подавати у міськраду за телефоном 15-80. Міський голова щоденно переглядає журнали, а звернення перерозподіляють у профільні управління. Водночас заступник міського голови пояснює, що було б неправильно встановити єдиний розмір плати - місячної чи річної - за дитсадок. Адже, за його словами, у різних садочках і навіть у групах виникають різні проблеми. Нагадаємо, що у багатьох країнах Європи, США, Канаді та Австралії існує місячна плата за дитсадки. Подекуди це навіть 700 доларів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Останні новини
ТОП новини
"ТЦК йдуть на вулиці терміново по українців з 3-ма ознаками, з 1 червня їх призвуть першочергово": мобілізація, повістки
"ТЦК масово мобілізує людей цього віку, призвуть навіть чоловіків із хворобами": мобілізація з 1 червня, повістки, ВЛК
"Град вперіщить з лютою силою прямо завтра, гроза і дощ насувається на тлі заморозків": навіть фахівці налякані прогнозом
"Тарифи на світло та газ з 1 червня, такого від цін українці не чекали": людям розповіли, скільки доведеться платити влітку
Оголошення
live comments feed...