Деталі резонансного скандалу, який спричинив заступник голови облради Тарашевський

В комунальній обласній аптеці №78 обласна рада намагається змінити виконуючого обов’язки директора. Відповідне розпорядження голови Тернопільської ради підписав 15-го липня перший заступник Сергій Тарашевський.

Колектив аптеки виступив проти, не пустивши новопризначеного керівника в службові кабінети. Згодом, на виклик працівників комунального закладу прибула міліція, повідомляє Доба.

Головні дійові особи

Комунальне підприємство «Тернопільська обласна аптека №78» належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області. Відповідно, призначення і звільнення керівника аптеки здійснює обласна рада, керуючись нею ж затвердженим положенням про управління об’єктами спільної власності. При цьому керівник аптеки України має мати відповідну освіту, пройти управлінські курси, не менше п’яти років стажу у фармакології. Перелік необхідних документів для призначення на посади директорів аптек визначений у Наказі №117 МОЗ України.

Нічого тут дивного нема. Все просто і виважено. Але тільки не цього випадку.

Виявляється, донедавна виконуючу обов’язки директора аптеки Марію Чехович не звільнили, а згідно Розпорядження «увільнили». 24-літню Ольгу Жеруху не тільки призначили новим в. о., а терміново призначили за два дні з моменту подання нею заяви. Сергій Тарашевський каже, що Ольга Жеруха має всі необхідні документи на посаду, а у профільній депутатській комісії стверджують, що ніяких відповідних документів, крім заяви Ольги Жерухи в очі не бачили. Проте рекомендували на призначення.

Підставою одну «увільнити», а іншу призначити для голови(заступника голови) облради стало рішення постійної комісії з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства і дитинства №762 від 14 липня 2015 року. Профільну комісію нині очолює депутат обласної ради Володимир Курило.

Підставою для комісії рекомендувати голові облради «увільнити» Марію Чехович було те, що вона без відома керівництва облради пішла у відпустку та… відсутність посади водія у штатному розписі аптеки. Підставою рекомендувати призначити Ольгу Жеруху був виступ першого заступника голови облради і сама заява Ольги Жерухи від 13 липня, тобто заява розглядалася один день. Ольга Жеруха – молода дівчина з фармакологічною освітою, яку здобула заочно. З її слів, має п’ять років загального стажу у фармакології.

Як наслідок, прийнято Розпорядження голови Тернопільської обласної ради за підписом першого заступника від 15 липня 2015 року №133. На момент звільнення Марія Чехович перебувала у відпустці. Її наказу про відпустку ніхто не скасовував. А в призначенні Ольги Жерухи є сумніви щодо відповідності 117-му Наказу МОЗ України.  Такі дії Сергія Тарашевського не на жарт обурили працівників аптеки.

Чим краще – тим гірше
IMG_8604
Комунальна аптека №78 знаходиться в найцентральнішому місці центру Тернополя, на розі вулиці Руська – бульвар Шевенка. Займає приміщення першого, другого поверхів плюс підвал загальною площею понад 600 метрів квадратних. Приміщення належить Тернопільській міській раді, усе устаткування – у спільній власності громади області, тобто відноситься в управління облради.

Комунальний заклад має понад п’ятдесятилітню історію. Тримає лідируючі позиції по обслуговуванню населення і торгівлі медикаментами серед всіх комунальних аптек України, розповідають працівники.

–  Я не можу навіть припустити, яка нагальна потреба змінити керівника аптеки в період її відсутності, коли фінансові показники в чудовому стані. Коли аптека працює, аптека забезпечує пільговими рецептами, які підлягають державному відшкодуванню, пенсіонерів, інвалідів, ветеранів війни згідно наказів і постанов Кабінету Міністрів. Аптека не порушила свій режим роботи, аптека в прибутках, жодних мінусів. І при тому керівника замінюють на людину, на молоду жінку, яка недавно закінчила інститут, – дивується провізор-аналітик Світлана Яськів.

При виході у двотижневу відпустку Марія Чехович своїм наказом призначила тимчасово виконувати обов’язки на посаді директора фармацевтичного закладу саме Світлану Яськів. У останньої 24 роки стажу роботи у фармакології на різних посадах.

Головний бухгалтер аптеки №78 Наталія Шимечко теж стверджує, що жодних фінансових проблем у них немає. За керівництва Марії Чехович показники ще більше покращились за шість місяців 2015 року з аналогічними періодом 2014-го.

– Товарообіг в порівнянні з першим півріччям минулого року зріс майже в півтора рази,  – каже головний бухгалтер.

Керівництво облради, очевидно, цього не аналізувало.

Представлення нового в. о. та виклик міліції

Робочий день аптеки починається з 8-ї години ранку. В колективі говорили, що представлення нового керівника планувалося на 9-ту. Прийшли із запізненням.

16 липня близько 11-ї години в залі, де проводиться торгівля медикаментами, піднялася температура повітря. Зібралися стурбований персонал, перший заступник голови Тернопільської облради Сергій Тарашевський, новопризначена виконувати обов’язки на посаді директора аптеки №78 Ольга Жеруха та кілька хлопців із «Самооборони Тернопільщини».

– Закрийте, будь ласка, аптеку. Зробіть технічну перерву на 15-ть хвилин, – звернувся до працівників закладу Сергій Тарашевський.

Працівники на таке не погодились. Людей, які прийшли за медикаментами, ніхто не попросив вийти, як і не зачинялися вхідні двері. За нарадою «у білих хатах» дехто з покупців пильно спостерігав, кидаючи недовірливий погляд на чиновника у костюмі.

– Справа в тому, що сьогодні комунальний заклад обласної ради є без керівника. Тобто керівник за межами України, і це факт. Мій обов’язок на сьогодні негайно цю ситуацію виправити. Можливо де-факто є кому керувати, але де-юре цього немає. По законодавству виконуюча обов’язки не може призначати іншу тимчасово виконувати обов’язки. Тобто ми говоримо про те, що є вільна вакансія. Зараз ця вільна вакансія вже є зайнята, знову ж таки тимчасово виконуючою обов’язки – Жируха Ольга Василівна, – заявив у вступному слові перед колективом Сергій Тарашевський.

Крім цього, обласний керівник повідомив, що розглядались кілька кандидатур на згадану посаду, в тому числі з багатолітнім стажем. Просив працівників максимально сприяти молодій дівчині на керівній посаді в адаптації серед персоналу. Зауважив, що Марію Чехович під час відпустки не звільнили, а «увільнили», бо вона не була призначена сесією облради і перебуває закордоном.

– Усі документи у нас в порядку… Прошу повірити мені на слово… Якщо не згідні, є така інстанція, як суд, – запевняв перший заступник голови облради.

Усі словесні намагання чиновника в діловому костюмі переконати працівників в правильності такого рішення не дали очікуваного для нього результату.

– У своїй ситуації я не можу допустити цю людину до роботи, до матеріальних цінностей. Прошу вас підійти в понеділок, коли буде присутня та, яку ви кажете «увільнили». Вона за межами України на один день, – перечила Сергію Тарашевському Світлана Яськів.

Після першої словесної суперечки з першим заступником голови облради Світлана Яськів викликала наряд міліції.

Як пояснила пізніше тимчасовий керівник аптеки кореспонденту Доби, вона змушена була викликати міліцію у зв’язку з намаганням сторонніх осіб ввійти у кабінети, де знаходяться сильнодіючі та психотропні речовини. Вона, як матеріально-відповідальна особа, не мала права дати такий допуск Ользі Жерусі і тим більше Сергію Тарашевському.

 Ольга Жеруха: «З документами в мене все гаразд!»

Словесні суперечки тривали більше двох годин.IMG_8600

З розповіді молодої дівчини перед трудовим колективом аптеки:

– Я – тернополянка. Українка. Після закінчення школи поступила у Тернопільський державний медичний університет, де навчалася на заочній формі. Здобула у цьому ж університеті кваліфікаційний ступінь магістр фармації. Мій трудовий стаж починається з 2010 року по моїй спеціальності. Маю сина. Про вільну вакансію дізналась на сайті облради… Коли я прийшла в обласну раду, був не один претендент. Було встановлено день,  призначений всім претендентам на дану вакансію. Коли мені було дано погодження, а саме Сергієм Олександровичем, який відповідає за дану галузь, я написала заяву на ім’я Василя Хомінця…

Працівники запитували чи пройшла необхідні курси. У відповідь Ольга Жеруха запевняла, що курси пройшла і має відповідний документ. Проте в колективі сумнівалися, що в молода дівчина має спеціалізацію «провізора-організатора», як цього велить 117-й Наказ МОЗУ.

КВАЛІФІКАЦІЙНІ ВИМОГИ ДО ЗАВІДУВАЧА АПТЕКИ (АПТЕЧНОГО ЗАКЛАДУ) ЗГІДНО НАКАЗУ МОЗ ВІД 29.03.2002 Р. №117

Повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки “Фармація”, спеціальністю “Фармація”. Проходження інтернатури за спеціальністю “Провізор загального профілю” з наступною спеціалізацією за фахом “Провізор-організатор”. Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката провізора-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом не менше 5 років.

Коментуючи ситуацію для кореспондента «Доби» і зірваний «перший день» роботи Ольга Жеруха запевнила, що з документами у неї все гаразд.

–  Документи у мене всі були подані в медичну комісію. Тобто працівники, якщо матимуть бажання, можуть їх переглянути, – каже новопризначений керівник аптеки.

Як так склалося, що за один день розгляду заяви, її було призначено керівником, дівчина пояснює: її 13 липня дали підтвердження, що вона може брати участь в роботі комісії як претендент.

– У мене була співбесіда. Я спілкувалася з багатьма фахівцями в даній галузі обласної ради. А після того, я особисто спілкувалася з Сергієм Олександровичем, який дав мені згоду, що я маю право претендувати на посаду керівника в обласній аптеці №78. Я також хочу сказати, що я не є безробітна, я працевлаштована людина, і це може підтвердити мій підприємець, в якого я працювала. Я хочу також повідомити, що я знала, що йду на вільну вакансію. Мені говорили, що вакансія вільна, – добавила Ольга Жеруха.

Сергій Тарашевський: «Я не маю права їздити на службовому автотранспорті без водія»

Перерозподіл влади в мережі обласних комунальних аптек вже віддавна відноситься до компетенції першого заступника голови обласної ради. Тому й не дивно, що Розпорядження голови Тернопільської області від 15 липня 2015 року №133 підписав Сергій Тарашевський, а не Василь Хомінець. «Свободівець» в той день перебував в одноденному відрядженні. «Соувпадениє? Не думаю».

Перший заступник голови обласної ради запевняв працівників аптеки, що Марія Чехович була злісним порушником. Він не зважав на репліки персоналу, що які можуть порушення і претензії до керівника, коли сальдо комунального підприємства у великому плюсі.

Марія Чехович написала наказ на свою відпустку. Цей наказ ніхто з вищого керівництва облради не відмінив. Сергій Тарашевський каже, що про такий наказ Марія Чехович не поставила його до відома. За те йому добре відомо, що жінка виїхала закордон. Працівники стверджують, всього лиш на один день. В понеділок вона повернеться на роботу.

У чому були інші порушення Марії Чехович під час виконання обов’язків на посаді директора комунальної аптеки Сергій Тарешевський пояснив кореспонденту Доби. Крім цього, дав зрозуміти, що лише він одноосібно може вирішити, кому керувати аптекою.

– Вона мала би погодити свою відпустку в обласній раді, це правило. Я взнаю від сторонніх людей, що аптека без керівника. В мене був план такий. Крім Ольги Василівни, в мене був, чесно кажучи, ще один кандидат. Я хотів ще його заслухати і запропонувати комісії трохи більшу кількість кандидатів. Тут я бачу ситуація така, що на цій комісії потрібно було терміново розглядати, тому запропонував: пишіть заяву і йдіть на комісію. Вони дивляться, що документи в порядку і – йдіть працювати, – стверджував Сергій Тарашевський

Посадовець облради каже, що на комісію, крім заяви, подаються всі документи. Документи «комісія» не бачила, про це дізнаємось згодом. Все вирішувалося в один день. Та все одно до Марії Чехович в облраді є вагомі претензії.

– Перше порушення. Прийнято рішення обласної ради про внесення змін до статуту. В статуті вказано, що керівник приймається на посаду на контрактну форму роботи. Цього нею не було зроблено, – раз. Їй на комісії це говорилося, є її підписи, є її пояснення, зібрані всі документи. Друге, вона мала подати фінансову звітність і план стратегії, що вона бачить з даним підприємством робити, як новопризначений керівник. Цього теж не було зроблено. І третє – те, що вона зараз покинула робоче місце, – заявив чиновник.

Однією з підстав рекомендувати голові облради «увільнити» Марію Чехович з посади був лист Тернопільського обласного виробничо-торгового аптечного об’єднання від 24 червня 2015 року №266. За словами Сергія Тарашевського, об’єднання за зверненням керівництва облради провело аудит роботи 78-ї аптеки та виявило одне цікаве порушення.

– Вони (аптека №78 – прим.) мають автомобіль, але в штатному розписі немає водія і списують  бензин… Якщо є підприємство державне, то обов’язково має бути водій. Він має проходити медогляд, має бути місце, де водій обслуговує автомобіль. Це правило, це закон, – запевняв Сергій Тарашевський.

На запитання, який закон, де в законодавстві таке пише, що керівник не може їздити на службовому автотранспорті без водія, перший заступник голови пояснив так, як сам розуміє:

– Є аптека – має бути фармацевт. Є автомобіль – має бути водій.

Окремо, він також запевнив кореспондента Доби, що сам ніколи нікуди не їде службовим автотранспортом без водія.

Для порівняння протиріч. Народні депутати України їздять службовим автотранспортом без водіїв? Василь Хомінець їздить без водія? Заступник голови ОДА їздив за межі області у вихідний день службовим автотранспортом без водія? Сергій Тарашевський не їздить!

За словами Василя Хомінця: виконуючий обов’язки призначив виконувати обов’язки виконуючого обов’язки. Службова колізія   IMG_8613

Щоб дізнатись чи має місце «соувпадениє» підписання розпорядження голови облради від 15 липня №133 його першим заступником, кореспондент Доби запитав Василя Хомінця.

– Голова у відрядженні, виконує обов’язки перший заступник. Голова обласної ради не видає самостійно розпорядження, є процедурні питання. В 78-ій аптеці немає керівника. Виконує обов’язки Марія Чехович, з якою навіть не зустрічався. Щоб голова чи виконувач обов’язків видав розпорядження, цьому передує рішення медичної комісії Тернопільської обласної ради. І ця комісія відбулася, де розглянули кандидатуру Жерухи Ольги Василівни. І для цього було видано розпорядження її призначити не керівником, а виконуючим обов’язки керівника, – розповів голова обласної ради.

Василь Хомінець підкреслив, що усі керівники комунальних підприємств відповідно до рішень сесій облради мають переходити на контрактну форму роботи. Разом з тим він твердив, що на момент написання заяви Ольги Жерухи, вакансія виконуючого обов’язки керівника аптеки №78 згідно вимог обласної ради була вільна.

– Це не є приватний бізнес. Тут не має бути причинно-наслідкових зв’язків, – наголосив керівник області.

На запитання чи не здалось дивним, що заява Ольги Жерухи розглядалась «медичною комісією» лиш один день, Василь Хомінець пояснив, що це викликано терміновою необхідністю.

– 13-го числа я скликав комісію, у зв’язку з недавнім трагічним випадком по швидкій допомозі. Першим розглядалось це питання. То, відповідно, і інші питання розглядались. В комісію входять депутати, які розбираються в медицині. І за результатами комісії було прийнято і це рішення. Це нормально, що за один день прийнялось таке рішення, – заявив голова обласної ради.

У свою чергу він вважає дивним, що керівник комунальної аптеки не поставила до відома вище керівництво про свою відпустку.

У профільній депутатській комісії ніяких документів Ольги Жерухи не бачили. «Увільнення» і призначення по-тарашевськи

IMG_8612Світло істини на ситуацію в аптеці №78 пролили в депутатській комісії обласної ради. Виявляється, саме Сергій Тарашевський виступив диригентом «увільнення» і призначення в. о. керівників комунального підприємства. Документів, про які спільно говорили Ольга  Жеруха і обласний чиновник, на комісії не розглядалися. Усі інші посадові особи робили роботу просто по факту, «на автопілоті».

Заступник голови постійної комісії з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства і дитинства Володимир Курило розповів деталі як приймалося рішення комісії від 14 липня 2015 року №762.

– Одним із питань на порядку денному нашої комісії було питання про Чехович Марію Зеновіївну і Жеруху Ольгу Василівну. По даному питанню інформував перший заступник голови Тернопільської обласної ради Тарашевський.  Було проінформовано про дві речі. Перша річ – це Акт перевірки використання паливо-мастильних матеріалів і автомобільного транспорту аптекою №78. В аптеці №78 виконуючою обов’язки на посаді директора Марією Чехович використовувався автомобільний транспорт без наявності водія. Тобто, десь обласна рада вважала, що це є порушення, оскільки немає водія, а автомобіль використовується. Друге, за інформацією першого заступника голови обласної ради було інформовано депутатів комісії про те, що виконуючий обов’язки завідуючою аптеки №78 Марія Чехович самовільно, не повідомивши власника, відбула у відпустку і поїхала закордон, – розповів депутат облради

За словами  Володимира Курила, озвучувались ще «якісь» претензії щодо роботи Марії Чехович в порушенні статутних вимог.

– Враховуючи ці речі, за поданням першого заступника голови обласної ради була пропозиція увільнити від виконання виконуючої обов’язки завідуючої аптеки №78 Чехович Марію Зеновіївну. І призначити виконувати обов’язки Жеруху Ольгу Василівну. Враховуючи вище наведені факти, комісія проголосувала за дане рішення.

Запитання від кореспондента Доби: Під час так званого представлення нового керівника аптеки №78 Сергій Тарашевський говорив, що було декілька кандидатур, але заява була лише одна. Тобто, як проводилася процедура відбору кандидатів?

– Справа в тому, що можливо було і багато кандидатур. Про це мені не відомо, але на комісії була одна заява. Можливо розглядалися і інші заяви на рівні голови обласної ради чи керівництва. Про ці речі мені не відомо.

Запитання: Посада керівника аптеки вимагає в кандидати мати необхідні документи, проходження курсів, спеціалізацію. Ольга Жеруха говорила, що вона пройшла в обласній раді   в багатьох співбесіди, комісії…  

–  Можливо, на рівні керівництва обласної ради так і було. А комісія була тільки ось ця з охорони здоров’я. Оце, що я знаю той момент, я вам виклав абсолютно щиро, чесно, без жодного слова неправди.

Запитання: Якщо б я написав заяву на виконуючого обов’язки на посаді директора аптеки до комісії і не подав жодних документів, мою б заяву розглядали?

– Напевно ті речі вивчало керівництво обласної ради, раз погодило її представлення. Я не знаю, це не до мене питання. Ніхто з членів комісії не поставив питання про ті речі, які ви говорите. Оскільки само собою розумілося, що десь на рівні керівництва обласної ради це все було погоджено, – відповів Володимир Курило.

Тарашевський аптека
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
6 липня на лінію «102» надійшло звернення від жительки обласного центру, яка попросила розшукати свого неповнолітнього сина, який пішов з дому та не повернувся.   Поліцейські, які були задіяні на пошуки 17-річного Володимира Дзьобака встановили його місце знаходження. Допоки занепокоєні родичі розшукували парубка, він відпочивав з приятелями.   Об’єктом злочинних посягань він не став
Суспільство
7 липня в Україні відзначають одне з найдавніших та чи не наймістичніших свят – Івана Купала. У давнину в цей день дівчата ворожили, а в ніч з 6 на 7 липня ішли шукати цвіт папороті, адже, за легендою, цвіте вона лише раз у рік. Знімальна група т1 вирішила дізнатись, чи ворожать тернополяни. Підготували для охочих і одне із ворожінь.
Партнерський спецпроект
Лінія магазинів EVA оголосила переможниць національної премії «Мама року», серед них – матуся із Тернополя. За шість років існування проект знайшов десятки тисяч прихильників та зібрав майже три тисячі історій щасливого материнства з усієї України. Кожна мама – це скарб. І кожна родина, де є мама, уже найбагатша у світі. Аби нагадати про це українцям, а також відшукати, нагородити і розповісти про найкращих мам з усієї країни, Лінія магазинів EVA створила...
Суспільство
Сорок п’ять гривень за кілограм яблук. Така ціна на цей фрукт на овочевому ринку Тернополя. Натомість, на екзотичні банани – у два рази менша. У чому причина, дізнавалися кореспонденти Інтб.
Суспільство
Відповідно до прийнятого 02 червня 2020 року  Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб» зріс розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, а саме, з 1 січня 2020 року максимальний розмір допомоги  становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування – 3,5 розміру про...
Екологія
28 років працює Людмила Маляровська старшою сестрою-господинею в інфекційному відділенні Кременецької лікарні. Тут лікують пацієнтів хворих на коронавірус. Медперсонал хвилює затримка зарплатні. Людмила Маляровська розповіла свою історію. Як повідомляє "Кременець-сіті", в інфекційному відділенні старша сестра-господиня має різні обов'язки і завдання. Під час роботи вона контактує чи не з найбільшою кількістю людей у медзакладі, включно із хворими на Covid-...
Суспільство
Медикам вдалося стабілізувати стан восьмимісячного Андрійка з Рівненської області. Життєві показники малюка покращилися, утім медики все ще не наважуються робити якихось прогнозів. Хлопчик отримав глибокі опіки 25% відсотків тіла, коли ковдрочку, на якій він лежав ненароком підпалив його трирічний братик. Він знайшов запальничку, коли батько на кілька хвилин вийшов з хати. Детальніше дивіться в сюжеті ТСН.
Пригоди
Дорожньо-транспортна пригода з потерпілими трапилася на Кременеччині. Сьомого липня близько 11:56 поблизу села Білокриниця не розминулися автомобілі JEEP Cherokee Limited та вантажівкою ГАЗ. При виїзді слідчо-оперативної групи стало відомо, що водій іномарки, житель Рівненської області, не переконався в безпечному маневрі, виїхав з узбіччя на дорогу та почав здійснювати маневр розвороту. Порушення правил дорожнього руху призвело до того, що JEEP зіткнувся...
Кримінал
На Сумщині трагічно загинула юристка з обласної ради Карина Козупіца. 30-річна жінка потонула у Ворсклі. Вона не планувала пірнати з аквалангом, але несподівано погодилася на пропозицію дайвера, з яким так і не змогла випірнути. Місцеві жителі стверджують, що така екстремальна розвага в наших водоймах практикується через те, що немає можливості виїздити на відпочинок за кордон. Трагедія сталася 4 липня неподалік від села Климентове Сумської області, на баз...