Унікальна церква на Тернопільщині за майже шість століть двічі змінювала місце розташування (фото)

Сьогодні - храмовий празник  однієї з найстаріших дерев’яних церков Тернопілля – церкви святого Димитрія (ХVІ ст) у Киданцях.

За словами декана Збаразького, настоятеля Святопокровського храму у Романовому Селі та храму святого великомученика Димитрія у Киданцях отця Олега  Григорця, дерев’яна церква у Киданці потрапила з Волині, де уже на той час простояла майже 200 років. – Датою перенесення церкви можна вважати 1648 рік, оскільки ним датоване Євангеліє, яке збереглося до нині, – стверджує священник. – Крім цього, тим же роком датується і книга Мінея, з якої здійснюються інші богослужіння, що є додатковим підтвердженням того факту, що в селі церква з’явилася саме у середині 17-го століття.

Варто зазначити, що дерев’яна церква святого Димитрія села Киданці за свій майже 600-літній вік двічі змінювала місце розташування. Куплена і привезена з Волині у Киданці, вона спочатку стояла серед лісу на одному з горбів Товтрів ( сьогодні це Лиса гора, а тоді – це був дубовий гай), коли село через татарські набіги, що були спрямовані на Тернопіль і Теребовлю, дещо змістилося  на південь у низину, на більш безпечне місце,  то пересунено вниз також церкву, де вона стоїть і нині. Люди цю місцевість називають Марківщина від імені першого мешканця села – якогось Марка.

Нині  дерев’яний храм, який простояв у селі майже 400 років, потребує відновлення як зовні, так і в середині. Останній раз церкву ремонтували сто років тому.  – Бачите, як лівий бік купола просідає, – бідкається священик. – Видно, там вже дерево сперхло. Ми поставили підпори. Плануємо повністю знімати верх і відновлювати церкву. Ми хочемо її зберегти. Якщо  при нас вона впаде, простоявши майже шість віків, то це буде  нашою великою провиною, а, можливо, й гріхом. Адже ця церква – намолене місце, місце, де збиралися наші предки, які тепер знаходяться на «тихій парафії» – на цвинтарі, пише "Народне слово".

Потребує відновлення також іконостас, над яким у 50-х роках минулого століття майстри «добре» попрацювали, по суті, видозмінивши його. – Осучаснення не завжди на краще, – каже отець Олег.

Крім цього, на початку 90-х років святиня постраждала від рук вандалів, які вирізали і викрали усі старовинні ікони, які знаходилися на зовнішніх стінах довкола церкви. Крадіїв так і не знайшли та реліквій не повернули.

До речі, у 1908 році з візитацією у Киданцях був Митрополит Андрей Шептицький. Напевно він відвідував церкву і у 1914 році, коли освячував місце під храм у Романовому Селі, позаяк це була одна парафія.

8 листопада 1996 року, на Дмитра, Михаїл Сабрига у Киданцях освятив новий храм. Однак люди дбають, щоб стара дерев’яна церква святого Димитрія не занепадала, і оскільки вона знаходиться на сільському цвинтарі, то тепер її використовують виключно для відспівування померлих, проведення заупокійних богослужінь. Традиційно першого листопада тут служать великий парастас та освячують свічки, які потім киданчани ставлять на могили рідних і близьких, а також відбувається  відправа на Великдень, після якої окроплюють могили померлих.

Треба сказати, що  і цвинтар в Киданцях має свою особливість та унікальність і не тільки через те, що тут можна знайти могильні пам’ятники кінця ХVІІІ і початку ХІХ століття, а й тому, що на більшості могил хрести стоять у ногах. Цей феномен отець Олег Григорець пояснює, так би мовити, олюдненням віри. – Мабуть, людям так легше повірити. Христос – це є Світло зі Сходу,  і якщо на могилі хрест стоїть у ногах, то покійники сміливо зможуть вийти  йому назустріч у судний день.  Коли цвинтар був перед церквою, то це ще якось можна було пояснити:  храм – це Христос, хрест у ногах направлений до церкви. Але коли цвинтар зайшов за храм, то чомусь продовжили хоронити так само. Я відновив загальноприйняту церковну традицію – тепер хрест ставимо у головах, так як і має бути.

Цікаво, що на цвинтарі можна побачити також могили, на яких хрести стоять у головах померлих але написи на них зроблені у бік церкви. – Виходить ніби могила навпаки, – каже отець Олег і додає, -  відповідно до церковної традиції, якщо хоронять священика, то хрест ставлять в ногах, бо священних – це Христос, він завжди до людей обличчям. Але ніхто написи не виносить на іншу сторону, тому теж не зрозуміло, чому так робили на цьому цвинтарі.

Коли і хто у Киданцях почав ставити на могилах хрести у ногах померлих, священник точно сказати не може. Але ми побачили, що найдавніші поховання на цвинтарі традиційні – покійник похований ногами на схід, а хрест – у головах. – Хтось і чомусь придумав по-іншому зробити  і ця ідея була підтримана людьми, – каже отець Олег.

А на разі отець Олег Григорець вірить та сподівається, що  знайдуться  меценати, які нададуть фінансову підтимку для відновлення та збереження дерев’яної церкви у Киданцях і святиня таки залишиться у спадок майбутнім поколінням киданчан та стане туристичною принадою Тернопілля.

На думку збаразького архітектора Юрія Вербовецького, дерев’яну церкву св. Димитрія у Киданцях обов’язково потрібно зберегти, повернувши їй первозданний вигляд, оскільки храм є унікальною історичною та архітектурною пам’яткою. – На жаль, нині дерев’яні храми пущені на самовиживання або точніше буде сказати – самодоживання, – каже Юрій Володимирович, – тому я хочу зібрати ґрунтовну наукову, історичну, архітектурну інформацію про церкву у Киданцях і фахово підійти до її реставрації.

Юрій Вербовецький зазначає, що одна із болючих проблем, це те, що давні дерев’яні церкви нерозумно оббивають бляхою і цим не тільки спотворюють пам’ятку, але й прискорюють її знищення, бо відомо, що  під бляхою дерево пріє. Інша проблема – несмак. Позаяк часто церкви оббивають пластиковою вагонкою, іншими сучасними матеріалами. – Це те ж саме, що витягнути зі скрині сімейну реліквію, скажімо, прабабусину вишиванку, і почати прикрашати її блискітками чи змінювати візерунок, наносячи поверх яскраві нитки, – зауважує Юрій Вербовецький. – Підхід має бути інший. Такі храми мають бути оригінальними, виключно такими, як і сотні років тому.

Якщо говорити про старовинну церкву у Киданцях, то вона є дуже цінною історичною та архітектурною пам’яткою, стверджує Юрій Володимирович. Вона майже не зазнала змін за свій довгий вік, має вдале ландшафтне розміщення, поряд немає сучасних будівель, добре збереглася дзвіниця. Крім того, її архітектура свідчить про Галицьку школу будівництва. – Що для нас важливо, адже на прикладі церкви у Киданцях можна побачити, що на час її будівництва на Волині не було впливу Російської православної церкви на архітектуру, – розповідає Юрій Вербовецький. -  Вона збудована за українськими традиціями. Церква одноверха. Має один купол над центральною навою. Це чистий тридільний план. Так будувалися давні українські хати, які були розділені на три частини і мали дах втричі вищий, ніж висота стін самої хати. Так і церква складається з притвору (бабинця), центральної нави та вівтаря. Надзвичайно цікавий елемент – опояс – піддашшя, яке розташоване  по периметру церкви. Це давній український елемент, який дуже вирізняє ці церкви. У ХVІІ столітті під впливом тієї ж Російської православної церкви нові дерев’яні храми уже будувалися виключно без цих опоясів, бо їх почали вважати соромом для церкви. Так витіснялися народні елементи української архітектури.

Архітектор Юрій Вербовецький також вважає, що Киданецька дерев’яна церква була покрита гонтом. А нещодавно до нього потрапила гравюра з Вишнівецьких фондів Мнішеків, на якій зображено Почаївську Лавру, але настільки здалека, що на передньому плані чітко видно стару дерев’яну церкву і вона абсолютно подібна за своєю архітектурою на Киданецьку.

-   Моя мета, щоб дерев’яна церква святого Димитрія села Киданці ввійшла до переліку дерев’яних храмів України. Це дасть можливість не тільки популяризувати цю унікальну пам’ятку історії та архітектури, а й допоможе фахово підійти до її реставрації та збереження, – зазначає Юрій Володимирович.

Довідка. Всього в Тернопільській області 168 дерев’яних церков із 230 дерев’яних культових споруд, до яких ще належать дзвіниці, каплиці тощо. 134 внесені до державного реєстру нерухомих пам’яток містобудування та архітектури місцевого та національного значення. Майже 100 % дерев’яних храмів використовують як культові споруди, але 70 % всіх їх потребують ремонту чи відновлення.

На даний час у Збаразькому районі залишилося 11 дерев’яних храмів, які побудовані в далекому минулому.


Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Кримінал
На Тернопільщині резонансна справа, яка в суді розглядалася більше двох років, нарешті отримала розв’язку. Йдеться про побиття депутатом поліцейського у грудні 2016. Нагадаємо, тоді депутат Кременецької міської ради, активіст ГО «Народна рада» Олександр Гринюк разом із своїм однопартійцем відпочивали у місцевому клубі «Аква». Добряче випивши, вони викликали поліцію і поскаржилися на неякісний алкоголь, що їм нібито налили у закладі. На місце події приїхали...
Суспільство
Тернополянка стала свідком того, як по даху дитячого садка №5, що на вулиці Наливайка, 2 в Тернополі, ходили діти, торкаючись краю будівлі. Небайдужа мешканка поділилася відео, яке відзняла на вихідних. На ньому видно, як троє дітей підійшли впритул кінця даху. Неповнолітні безстрашно сиділи біля краю, один із хлопців дивився униз, пишуть Тернополяни. Окремі тернополяни повідомляють, що діти неодноразово влаштовують прогулянки по даху Тернопільського дошкі...
Суспільство
Бучач після дощу. Дворічний хлопчик підбігає до невеликої калюжі. Назбирує поряд каміння. Тупає ніжкою по калюжі і засипає камінцями утворену ямку. Цей дворічний хлопчик виросте справжнім патріотом — Героєм України Ігорем Костенком, для якого стали життєвим кредо слова: «Будьмо українцями в душі і з Богом у серці!» Коли мама Оксана згадує про дворічного хлопчика, який засипає ямку, вона всміхається. Але вже через мить повертається в реальність, в ту реальн...
Суспільство
Тернополянка Світлана Дігай поскаржиться на медичні реформи, які не працюють у місцевій поліклініці. Як інформує "Терен", жінка попередньо записалася до лікаря через інтернет у зручну для себе годину. Та коли прийшла у медзаклад, люди, які чекали у "живій" черзі не пускали жінку до кабінету лікаря. У більшості це робили люди похилого віку, які також вигукували в адресу жінки образливі слова. Пізніше вони покликали на допомогу завідуючу поліклінікою, яка те...
Суспільство
Зарваниця відома дивами, які тут трапляються. Тут ведуть спеціальну книгу, де записують свідчення допомоги Всевишнього та чудодійних зцілень. Однак не всі прочани знають про те, що окрім Чудотворної Ікони Зарваницької Матері Божої, в Зарваниці була ще одна святиня – Чудотворна Ікона Розп’ятого Спасителя. У парафіяльному храмі Пресвятої Трійці в Зарваниці є десятки символів подяки. Серед них перстні, ланцюжки, сережки, медальйони – вони, як дяка людей за зц...
Кримінал
Шумський районний суд Тернопільської області наклав арешт на комплекс монастиря ХVII століття (входять: церква св. Іоанна Милостивого, 1636 р., корпус келій кінця ХVIII ст., та Святі ворота, 1989 р. побудови), що у селі Малі Загайці Шумського району. Про це повідомляє "Главком" з посиланням на ухвалу суду від 15 лютого. За даними досудового розслідування, депутати Великозагаєцької сільської ради 17 грудня 2015 року затвердили проект землеустрою з відведенн...
Пригоди
18 лютого о 20.30 годин на Тернопільщині в  селі Великі Вікнини 15-річний юнак поранився пневматичним пістолетом. Сталося це під час гри. Куля застрягла в колінному суглобі.  Юнак потарпив у  Збаразьку лікарню, повідомляє Погляд
Кримінал
Кримінальне провадження за частиною 2 статті 190 ККУ слідчі Чортківського відділу поліції розпочали щодо 28-річного місцевого жителя.  Що впустила до хати пройдисвіта, 30-річна чортківчанка зрозуміла, коли в банку дізналася, що на її ім’я набрано кредитів на 60 тисяч гривень. Причетним до фінансової афери виявився її співжитель. Жінка ніяк не могла збагнути, як так, адже чоловікові  постійно давала кошти, бо той розповідав, що планує їхати на заробітки за...
Суспільство
Оператор "Соціального таксі" за день приймає близько 10 замовлень. Телефонують люди, яким важко самостійно дістатись до лікарень чи адмінбудівель міста. Саме для них рік тому стартував проект "Соціальне таксі". Тож, люди з особливими потребами абсолютно безкоштовно можуть скористуватися послугами спеціально оснащеного автомобіля. Показує Тернопіль1. Сьогодні  знімальна група Тернопіль1 виїжджає на виклики з водієм спеціального таксі, аби поспілкуватись з т...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!