• Головна
  • Для тернопільських тепловиків, які півтора місяця сидять без зарплати, обіцяють взяти кредит
08:30, 17 серпня 2015 р.

Для тернопільських тепловиків, які півтора місяця сидять без зарплати, обіцяють взяти кредит

Працівники «Тернопільсьміськтеплокомуенерго» скаржаться на невиплату зарплати. Кажуть, затримувати її почали з листопада минулого року. А навесні стало ще сутужніше. Адміністрація підприємства визнає, що проблема є і стверджує, що її вирішують, як можуть, повідомляють 20 хвилин.

– Комуналка виросла, ціни зросли, дехто має кредити, і все це треба чимось оплачувати, – каже працівник тепломереж Роман Дідик. – А чим, як зарплати нема? Тож, дехто шукає іншу роботу, дехто ще чекає. А піднімати то питання вище бояться. Приміром, працюючі пенсіонери бояться звільнення. Штат підприємства – понад 600 осіб.

Тож варіант загальних зборів чи походу під міськраду більшість навіть не розглядає. Однак час іде, проблема не зникає, а сім’ї якось годувати треба.

– Затримувати зарплату нам почали ще у листопаді минулого року, – розповідає пан Роман. –  Пояснили нам, що у нашого підприємства виникли борги за газ, електроенергію. Підприємства, які постачають все це, подали в суд, і наші рахунки заблокували. Тому далі нам почали затримувати зарплату. Не було у нас ні паливно-мастильних матеріалів, ні запасних частини для ремонту. Люди були трохи в паніці, бо на носі були свята, хотілось хоч щось купити, а зарплати не було.

Потім проблема вирішилась частково. Якусь частину зарплати почали виплачувати.  Що там і до чого простих робітників, каже чоловік, не посвячували. Так тривало до травня, після чого її перестали виплачувати взагалі. 

– Зарплату за травень нам дали 9 липня, – продовжує пан Роман. – А 10-го дали аванс за червень. Нині вже серпень, а зарплати за червень ми так і не маємо. Ми питали, коли буде  решта, нам сказали: «Все хлопці буде!». Може б люди були не у такій паніці, якби нас зібрало вище керівництво, пояснило, у чому проблема і як, і коли її вирішать.

«Грошей нема»
Голова профспілки, за словами пана Дідика, у квітні прозвітував nf сказав, що все погано, біда, грошей нема, каджуть люди. Мовляв, восени, коли запустять опалення,  люди почнуть розраховуватись, то й буде зарплата. Такий стан справ багатьох не влаштовує.

– На наші  питання отримуємо відповідь: «Так, маємо проблеми, грошей нема», – каже чоловік. – Я вже  не витерпів і написав скаргу в прокуратуру. Бо, що робити, куди звертатись? Останнє роз’яснення, яке чув від свого безпосереднього керівника,  що  керівництво шукає банк, щоби взяти кредит і виплатити  зарплату. Хочуть виплатити зарплату за червень і дадуть щось за липень. Але буде чи ні – невідомо.
З чим же пов’язані проблеми комунального підприємства і як будуть вирішувати зарплату, ми поцікавились у директора КП «Теронопільміськтеплокомуненерго» Андрія Чумака. Він стверджує, що  проблему обговорювали із керівниками середньої ланки. Ті мали донести інформацію безпосередньо своїм підлеглим.

– Ми роз’яснювали, що у нас затримка по зарплаті півтора місяця, – каже Андрій Чумак. – І така ситуація, можливо, триватиме до листопада – ми весь час будемо відставати. Перша затримка виникла взимку. З працівниками ми збирались навесні, і ось нещодавно. Профспілки постійно працюють. Так що у нас із працівниками діалог є. З кимсь він складний, адже раніше у нас таких проблем не було і люди отримували вчасно свої гроші.

Візьмуть кредит
Причиною  затримки зарплат стало те, що з підприємства в кінці минулого року стягнули штрафи та пеню за невчасну оплату за газ на суму 4,5 млн грн. Це й були ті гроші, за які тепломережі мали жити і працювати  влітку.

– У нас не була така велика заборгованість, але пеня і штрафи зробили свою справу, – продовжує пан Чумак. – За газ ми вчасно не оплатили, бо держава  нам не повернула заборгованість з різниці в тарифах. На жаль, держава останні чотири роки затримувала. Але  у попередні роки з нас не стягували штрафи і пеню. Тож ми якось накопичували гроші на літній період. Зараз же доходів нема, а в тарифи ж не закладені штрафи і пеня. Ці штрафи закономірно відбились закономірно на всьому. Ми практично цього року нічого не купуємо.

Однак проблему на підприємстві таки намагаються вирішити – завдяки кредиту планують виплатити частину зарплати.
– Ми вже третій місяць очікуємо, що нам повернуть нашу переплату по ПДВ, – додає  директор. – Банк ми знайшли, це «Ощадбанк». Просто процедура дуже довго триває. Ми не готові були  до того, що повернення ПДВ і отримання кредиту з банку займе стільки часу.  

Також, за словами посадовця, підприємство звернулось  за допомогою до міськради. І на найближчій сесії там мають розглянути питання про збільшення статутного капіталу підприємства. Та проблеми це, додає він, не забере.

– Така проблема з грішми не тільки у нас, – каже Андрій Чумак. – Тепломережі  багатьох міст з цим стикаються. Дехто перестає постачати гарячу воду влітку взагалі і скорочує штат. І так вже не перший рік вони роблять. Ми ж не були готові до того, що у нас примусово вилучать  гроші, які ми збирали на літо.
 
Окремо  Звертатись у прокуратуру через торгування зарплати марно
Якщо  раніше українці могли залучити прокуратуру для вирішення проблем із затримкою зарплат, то зараз ні. Прокуратура у цьому плані через зміни у законодавстві мало кому може допомогти.


Про це повідомили в обласній  прокуратурі.


– За новим законом про прокуратуру, який набрав чинності з 15 липня 2015 року, представництво прокурором в суді інтересів громадянина можливе лише у випадках, якщо особа не спроможна самостійно захистити свої порушені права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист, – каже прес-секретар прокурора області Леся Гурецька. – Це за законом. Якщо простіше, то прокуратура більше не маючи функції "загального нагляду".

Тому не може проводити перевірок, як було раніше. А подати цивільний позов в інтересах громадянина може тільки, коли особа, що звернулась, неповнолітня або обмежено чи недієздатна. В усіх інших випадках людина сама звертається або до суду, або  до центру безоплатної правової допомоги. Телефон останнього 52-15-20, 52-15-26.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кп тернопільміськтеплокомуненерго

Коментарі

Оголошення
live comments feed...