• Головна
  • На Тернопільщині виявили перевищення вмісту нітратів у питній воді
10:15, 21 серпня 2015 р.

На Тернопільщині виявили перевищення вмісту нітратів у питній воді

Про стан забезпечення населення області якісною та безпечною для здоров’я людини питною водою йшлося на черговому засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій , яке відбулося 20 серпня.

Як поінформував – заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби в області Євген Степанович Безрукий, близько 30 відсотків населення області забезпечується питною водою постійно контрольованої якості (м. Чортків та м. Тернопіль).

«Більшість джерел водопостачання, особливо в сільській місцевості, є безгосподарними, відсутні чітко визначені балансоутримувачі та технічна документація на влаштування, не дотримано зони санітарної охорони (Бучацький, Заліщицький, Кременецький, Лановецький райони) не проводяться профілактичні промивка та дезинфекція джерел водопостачання та водопровідних мереж, не налагоджений виробничий лабораторний контроль якості води, - наголосив Євген Степанович. -  Також суттєвою проблемою є те, що регіональна програма «Питна вода Тернопілля» на 2006-2020 роки, зокрема розвиток і реконструкція систем водопостачання та водовідведення в повному обсязі не виконується, з огляду на недостатнє фінансування».

У зв’язку з вищевикладеним та рядом інших проблем із забезпечення населення області доброякісною питною водою у поточному році виникали наступні ситуації на об’єктах централізованого водопостачання.

«В м. Борщів згідно отриманих результатів лабораторних досліджень проб питної води з джерел водопостачання та з розподільчої водопровідної мережі міста від 30.07.2015р. та 31.07.2015р., встановлено, що в мережу міста подається вода не гарантованої якості, яка не відповідає вимогам ДСан ПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» по хімічних показниках. Узв’язку з цим винесено постанову Головного державного санітарного лікаря Борщівського та Заліщицького районів №1 від 01.08.15 р. «Про проведення заходів по попередженню захворювань воднонітратною метгемоглобінемією серед населення в м. Борщів, пов’язаних з погіршенням питної води», якою зобов’язано міського голову м. Борщова та директора ДП «Техніка» (яке надає послуги централізованого водопостачання населення) провести заходи по проведенню якості води у відповідність нормативним вимогам. Проте, за результатами лабораторних досліджень взірців води з розподільчої мережі міста відібраних 05.08.2015р. та 12.08.15р. рівень нітратів у воді залишається 143,9-147,4 мг/дм3 (при нормі до 50,0 мг/дм3)», - зауважив заступник начальника Головного управління Держсанепідслужби в області.

По м.Чорткову за результатами лабораторних досліджень питної води з розподільчої мережі водозабору «Білокамінна» від 28.07.2015 року, проведених Чортківським міжрайонним відділом ДУ «ТОЛЦ ДСЕСУ» виявлено, що в мережу міста подавалась вода негарантованої якості, яка не відповідала вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» за санітарно-хімічними показниками перевищення за кольоровостю (40-50 градусів при нормі 20 градусів) та окислюваністю (5.6-8.0 мгО2/дм3 - при нормі 5,0 мгО2/дм3), а також за бактеріологічними показниками (перевищення вмісту загальних колі форм (15.0-47.8 в 100см3 при нормі – відсутні в 100 см3).

В зв’язку з цим винесено постанову «Про проведення заходів з попередження спалаху гострих кишкових інфекцій серед населення м. Чорткова пов’язаних з аварійною ситуацією на водогоні «Білокамінна» від 29.07.15р. №1, якою зобов’язано міського голову м.Чорткова, начальника Чортківського ВУВКГ встановити причини якості води та усунути їх. 31.07.15р. за участі фахівців Держсанепідслужби відбулось позачергове засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Чортківської РДА (протокол засідання №11) з прийняттям відповідного рішення.  Проте і зараз залишається проблема забезпечення населення м. Чорткова водою гарантованої якості особливо тієї частини міста, яка водопостачається з поверхневого водозабору «Інфільтраційного» з р. Серет піщано-гравійний фільтр, якого потребує заміни, а методи і засоби для очищення та знежараження води модернізації та вдосконалення. Так, за результатами лабораторних досліджень води з розподільчої мережі міста 10.08.15р. встановлено її невідповідність нормативним вимогам за мікробіологічними показниками, а саме: перевищення вмісту загальних колі форм та цитробактера - присутні в 100см3, при нормі – відсутні в 100 см3.

Також, за результатами моніторингових досліджень питної води з водогону с.Онишківці Шумського району від 31.07.2015р. з 3-х точок водорозподільчої мережі (вул. Новобудова,2, Центральна,2 та Центральна,63) виділені загальні коліформи, Е.Соli та ентерококи в 100см.куб, загальне мікробне число становило – 138-152 куо/см.куб.

З метою попередження спалаху гострих кишкових інфекцій серед населення с. Онишківці та усунення причин та умов, що сприяють забрудненню води, Головним державним санітарним лікарем Кременецького, Лановецького, Збаразького та Шумського районів на ім’я начальника Шумського «Райсількомунгоспу», який обслуговує даний водогін та сільського голову с. Онишківці Хвесюка І.М. винесено постанову №1 від 03.08.2015 р. «Про проведення заходів по попередженню спалаху гострих кишкових інфекцій серед населення с. Онишківці, пов’язаних з мікробіологічними забрудненнями питної води».

Після проведення комплексу профілактичних заходів КП «Райсількомунгосп», зокрема очищення та дезинфекції водонапірної башні та водорозподільчої мережі Кременецьким МРВ ДУ «ТОЛЦ ДСЕСУ» повторно 11.08.2015 р. відібрано взірці питної води для проведення мікробіологічних досліджень, за результатами досліджень вода питна відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Схожа ситуація і у м. Почаїв, де при проведенні моніторингових досліджень питної води з розподільчої мережі та джерел водопостачання ККП м. Почаїв від 04.08.2015 року у питній воді з артсвердловини вул.Бригадна, водорозподільчої мережі по вул. Вишнева,1, вул. Лосятинська, вул. Радивилівська, 69 виділені загальні коліформи та Е.Соli в 100 см3, загальне мікробне число становило від 108 до 156 куо/см. куб.

Головним державним санітарним лікарем Кременецького, Лановецького, Збаразького та Шумського районів на ім’я начальника ККП м.Почаїв Лихва С.В. та міського голову м. Почаїв Бойка В.С. винесено постанову №2 від 04.08.2015р. «Про проведення заходів по попередженню спалаху гострих кишкових інфекцій серед населення м. Почаїв, пов’язаних з мікробіологічним забрудненням питної води».

12.08.2015р. після проведення позачергових профілактичних заходів, питну воду з вище перечислених точок повторно відібрано для проведення мікробіологічних досліджень, за результатами досліджень вода питна відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Також, при проведенні моніторингових досліджень питної води з водорозподільчої мережі с. Білокриниця Кременецького району від 06.08.2015р. у взірцях води питної відібраної по вул. Шевченка,14 та по вул.Щорса, 1 виділено загальні коліформи в 100 см3 (при нормі – відсутні в 100см3), загальне мікробне число – 100-104 куо/см3.

Головним державним санітарним лікарем Кременецького, Лановецького, Збаразького та Шумського районів на ім’я в.о. сільського голови Шевчук О.О. винесено постанову №3 від 06.08.2015р. «Про проведення заходів по попередженню спалаху гострих кишкових інфекцій серед населення с. Білокриниця, пов’язаних з мікробіологічним забрудненням питної води».

По м. Теребовля 24.07.15р. в зв’язку з невідповідністю питної води з розподільчої мережі та резервуарів, перед надходженням в мережу за мікробіологічними показниками (наявні загальні колі форми в 100 см.куб. при нормі відсутні) винесено постанову №9 від 24.07.15р. Головного державного санітарного лікаря Теребовлянського та Тернопільського районів про обмеження використання води в питних цілях до приведення якості води у відповідність нормативним вимогам та надано рекомендації щодо вжиття заходів по покращенню якості води.

28.07.15р. на виконання вищевказаної постанови укладено угоду із ТОКП «Профілактична дезінфекція» та здійснено дезінфекцію питної води в резервуарах після якої за результатами повторних лабораторних досліджень проб питної води відібраних 29-30.07.15р. з мережі м. Теребовля, резервуарів та свердловин Покрівецького і Кронівського водозаборів, артсвердловини «Військове містечко» та каптажа по вул. Глещавецька КП «Теребовля» знову встановлено їх невідповідність за бактеріологічними показниками (наявні загальні колі форми в 100 см.куб., при нормі відсутні).

І лише після проведення повторних робіт з чищення та дезінфекції джерел водопостачання, резервуарів для зберігання води та розподільчої мережі за результатами лабораторних досліджень взірців води відібраних спеціалістами Теребовлянського міжрайонного відділення 06.08.15р. з свердловин №№1,2,3 водозабору «Кровінка», каптажу по вул. Глещавецькій, свердловин №1, №2 водозабору "Військове містечко", свердловини по вул. Нова, свердловини по вул. Січ. Стрільців, 20 вода відповідала нормативним вимогам.

Виникнення вказаних проблем стало можливим зокрема в зв’язку з незадовільним забезпеченням суб’єктами надання послуг централізованого водопостачання виробничого лабораторного контролю якості води (навіть Чортківським ВУВКГ де наявна власна лабораторія не здійснювався лабораторний контроль якості води за мікробіологічними показниками в зв’язку з відсутністю розхідних матеріалів), в значної кількості сільських водогонів відсутні належним чином розробленні та затвердженні графіки здійснення виробничого лабораторного контролю, промивок, дезінфекцій та профілактичних ремонтних робіт водопровідних мереж та споруд (в населених пунктах: с. Онишківці, с. Білокриниця, м. Почаїв, на що складено протоколи на відповідальних осіб), а відповідно відсутні результати здійснення такого контролю.

Також суттєвим фактором, що сприяв цьому є незадовільний стан водопровідних споруд і мереж, відсутність схем водопровідних мереж, станцій доочищення води до нормативних вимог (як в м. Борщові), існуючі вимагають реконструкції, заміни та модернізації (піщано-гравійний фільтр «Інфільтраційного» водозабору м. Чортків та система дезинфекції води).

В Борщівському районі не проводиться реконструкція джерел водопостачання на Вовківському водозаборі, не продовжується будівництво водогону с. Вільхівці – смт. М.Подільська, не відновлюється будівництво водогону Бережанка – Борщів де є значні проблеми з кількістю води (навіть освітні та медичні заклади частково забезпечуються привозною водою).

В м. Теребовля не проводиться реконструкція «Кровінківського» водозабору.

На міських водогонах міст Заліщики, Монастириська, Кременець, Теребовля, Почаїв та Чортків необхідно побудувати автоматичні хлораторні, так, як хлорування питної води проводиться в ручному режимі.

В м. Тернополі фактично не вирішується питання будівництва станції знезалізнення на Верхнє-Івачівському водозаборі, а також фтораторної на водозаборі «Тернопільський».

А вирішення більшості даних питань передбачено регіональною програмою «Питна вода Тернопілля на 2006-2020 роки», яка на жаль в повному обсязі не виконується, з огляду на недостатнє фінансування.

Також, значною проблемою для області є питання водонітратної метгемоглобінемії у дітей, яка в основному формується за рахунок використання для годування дітей раннього віку води з децентралізованих джерел водопостачання.

Так, за 7 міс. 2015 р. на останньому триместрі вагітності перебувало 1138 вагітних жінок (згідно даних наданих районними відділами охорони здоров’я, педіатричною службою та ЦПМСД), які споживають воду із 1138 джерел децентралізованого водопостачання, з яких досліджено 1104 (98,0%) взірці питної води на вміст нітратів, з них 204 взірці (18,5%) не відповідали по вмісту нітратів.

Перевищення вмісту нітратів виявлено в Заліщицькому районі-102 взірці, Борщівському - 56, Теребовлянському - 15, Лановецькому - 12, Гусятинському - 6, Шумському - 3, Чортківському - 4, Кременецькому - 3, Тернопільському - 2, Підволочиському - 1.

За 7 міс. 2015 р. в області нараховувалось 6774 дітей до 3-х років, для харчування яких використовувалась вода з 6590 децентралізованих джерел водопостачання, з них: з індивідуальних колодязів – 6167, громадських колодязів – 382, індивідуальних каптажів – 16, громадських каптажів – 25.

За 7 міс. 2015 р. із 6590 криниць досліджено 3643 взірці питної води на вміст нітратів, що складає 55,3%, з них 295 взірців (8,1%) не відповідали по вмісту нітратів. Перевищення вмісту нітратів виявлено в Заліщицькому районі - 22 взірці, Борщівському - 32, Теребовлянському - 29, Ланівецькому - 23, Збаразькому - 58, Кременецькому - 43, Підволочиському - 44.

По кожному випадку невідповідності інформуються органи місцевого самоврядування, медична служба (зав. ФАПіВ) та безпосередньо власника джерела з надання конкретних пропозицій.

 З районними відділами охорони здоров’я постійно проводяться звірки та оновлення списків вагітних жінок та дітей віком до 3-х років.

Систематично інформується населення через засоби масової інформації щодо якості та безпечності води питної із децентралізованих джерел водопостачання, профілактики захворюваності на метгемоглобінемію та заходи її запобігання.

Як доповів заступник директора-начальник управління ЖКГ департаменту архітектури, будівництва, ЖКГ та енергозбереження обласної державної адміністрації Орест Куриляк, з метою зменшення існуючих втрат води в мережах водопостачання підприємствами водопровідного-каналізаційного господарства області вчасно проводяться роботи по ліквідації проривів на водопроводах, заміна аварійних ділянок водопровідної мережі з використанням сучасних матеріалів, що в подальшому, дозволить запобігти виникненню аварії на цій же ділянці водопроводу, ведеться постійний контроль по попередженню та своєчасному виявленню несанкціонованих підключень до водопроводів, проводиться постійний контроль за обліком витрат води на усіх етапах її виробництва та подачі; ведеться пошук прихованих витоків та самовільних врізок у водопровідних мережах; проводяться профілактичні ремонти та заміна запірної арматури, регулярно виконуються планово-попереджувальні роботи.

Питання щодо стану безпеки водних ресурсів та якості питної води розглядається на колегіях департаменту архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства та енергозбереження облдержадміністрації, на нарадах з керівниками підприємств та представниками органів місцевого самоврядування.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #перевищення вмісту нітратів #питна вода

Коментарі

Оголошення
live comments feed...