14:30, 14 вересня 2015 р.
У печері Вертеба знайшли старовині речі, яким 5 тисяч років
Знаряддя праці, посуд, прикраси, скульптуру часів Трипільської культури знайшли під час експедиції у печері Вертеба, що в Борщівському районі, цього літа. Тим речам близько 5 тисяч років. Адже Трипільська культура існувала на території України 2,5-3 тис років до нашої ери, повідомляє 20 хвилин.
- Ця древня землеробна культура займала майже всю територію України і має найбільшу кількість поселень, - розповідає директор Борщівського краєзнавчого музею Михайло Сохацький. - Тернопільщина є епіцентром цієї культури. У нашій області збереглося багато пам'яток наземних поселень, приміром, у селах Кошилівці, Окопи, Бодаки, Більче-Золоте. Серед них є одне незвичне поселення - печера Вертеба. Цього року під час археологічної експедиції Борщівського краєзнавчого музею у печері Вертеба знайшли багато цікавих пам'яток.
- Це речі, які розказують про світогляд та побут трипільців, - каже пан Сохацький. – Так, ми знайшли керамічний мальований посуд – великі миски, посуд для зберігання зерна. Вони розмальовані ззовні і зсередини червоними, чорними та білими фарбами природнього походження, які збереглися до сьогоднішніх днів. Серед орнаментів – геометричні композиції та багато знаків-символів. Є унікальна знахідка – посудина культового призначення – глечик з запряженими головами биків.
Серед знахідок є і вироби зі скульптурної глини, продовжує співрозмовник. Це - серія скульптур людей - і чоловіків, і жінок, а також серія скульптур тварин – бики, корови, вівці, собаки. Для чого трипільці ліпили такі фігурки, дослідникам сказати важко.
- Окрім того, у Вертебі знайшли знаряддя праці, виготовлені з рога оленя. Серед них - шила, кістяні проколки, мотика, - розповідає Михайло Сохацький. - Є речі для ткацтва – грузила для ткацького верстата, зернотерки – перші мініатюрні жорна для розтирання зерна. Ми знайшли 34 цілих і фрагменти цих знарядь. Також серед знахідок – обереги і амулети. Це переважно намиста з кісток і зубів собаки, вовка чи оленя.
До слова, у печері Вертеба проходять наукові стажування студенти та науковці зі США, Японії та Великобританії. Це - антропологи, які беруть участь у дослідженні кісток.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
06:15, 10 січня
15:36, 11 січня
16:34, 2 січня
live comments feed...