• Головна
  • До уваги тернополян: продати квартиру до весни не вийде
15:32, 29 листопада 2011 р.

До уваги тернополян: продати квартиру до весни не вийде

Ті ж, у кого є гроші для покупки, можуть сподіватися на сміливий прогноз: нові правила реєстрації угод «обвалять» на 15% вартість квадратних метрів.

Бюро технічної інвентаризації в останні дні по всій країні зазнали більшої атаки, ніж гучні штурми пільговиками регіональних офісів пенсійних фондів. Черги в БТІ нині досягли рекордних розмірів - люди налякані черговою «реформою» уряду.

«Черги просто рекордні. Сьогодні ще мені вдалося оформити право власності на квартиру протягом тижня, як і раніше було. Але в БТІ попереджають, що скоро на цю операцію людям доведеться витрачати три місяці. Тому, черги величезні: багато юристів, нотаріусів намагаються вирішити питання своїх клієнтів, люди нервують», - розповів «Коментарям» киянин Павло.

Причиною стовпотворінь послужило те, що з 1 січня 2012 року в Україні змінюються правила реєстрації угод з нерухомістю - функції з реєстрації прав власності на квартиру будуть передані від БТІ до єдиного Укрдержреєстру при Мін'юсті. Вже сьогодні експерти на ринку попереджають, що в грудні буде практично неможливо з нуля оформити угоду купівлі-продажу нерухомості. Що ж до тривалості цього «перехідного періоду», гравці ринку називають терміни аж до майбутньої весни.

«Сьогодні не тільки з боку БТІ, але і з боку Держземресурсів говорять про те, що тим, хто ще не оформив свої угоди, необхідно їх в терміновому порядку реєструвати. У грудні відомства будуть виключно закінчувати реєстрацію по тих об'єктах, по яких вже почали роботу. Для того, щоб до січня вийти на нуль - щоб не було ніяких «боргів». Тому офіційно, звичайно, ніхто нічого говорити не буде, але фактично - процес офіційного оформлення угод буде штучно затягуватися. Деякі документи, можливо, навіть не прийматимуть до реєстрації», - розповів провідний спеціаліст відділу маркетингу консалтингової компанії SV Development Сергій Котецький.

З його слів, в даний час поки що немає ніякої гарантії, що нова система при Мін'юсті почне безперебійно працювати прямо з Нового року. Проте, відзначає
Котецький, угоди будуть укладатися. «Швидше за все, перші півтора-два місяці буде певна плутанина - люди не знатимуть, до кого звертатися, а фахівці Укргдержреєстра при Мін'юсті будуть допускати певні помилки. Але в будь-якому випадку, думаю, угоди будуть продовжуватися. Просто сама реєстрація відбуватиметься трохи пізніше», - вважає він.

У той же час президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов прогнозує, що ця вимушена технічна пауза на ринку купівлі-продажу житла здатна штовхнути ціни на квадратні метри вниз. Причому глибина падіння може досягати до весни 15% сьогоднішньої вартості.

«Активність на ринку і зараз вкрай низька - продається, в основному, дешевий сегмент. І люди, які під час цієї технічної паузи не зможуть реалізувати своє право продажу нерухомості, будуть у результаті змушені йти на серйозні поступки. Іншими словами, за 2-3 місяці на ринку буде накопичена критична маса, яка і буде чинити тиск на вартість. Це, звичайно, не буде падіння, яке ми спостерігали в 2008-2009 роках. Швидше за все, буде зниження на 10-15% максимум », - сказав він.

З тим, що ринок нерухомості, в першу чергу - ринок "вторинки", завмре до весни, згоден і віце-президент Асоціації фахівців з нерухомості України Євген Міщанчук. При цьому він наводить ще одну причину, яка зіграє не менш значиму роль у розвитку ситуації в найближчі місяці. Мова йде про введення незалежної оцінки об'єкта нерухомості у випадку здійснення угоди. Зараз для того, щоб продати квартиру, обов'язковою умовою є оцінка з боку незалежного оцінювача. І 2% ринкової вартості квартири має бути віддано державі - по відсотку на пенсійний фонд і як Держмито. Якщо ж квартира придбана менш ніж 3 роки тому - державі віддається 5%.

«За обсягами угод ринок "вторинки" замре. Самі ціни не просядуть - їм просідати вже нікуди. Просто замре ринок. Якщо взяти ціни рік тому і зараз, то тоді дійсно вони були трохи менші. Сьогодні ж житло подорожчало на 5-7%, нерухомість стала дорожча, але продавець більше отримувати на руки не став. Більше стала отримувати держава податків», - розповів він.

Правда,
Котецький впевнений, що особливих побоювань дана ситуація породжувати не повинна. Так, сезонний фактор взимку завжди значно скорочував обсяги оформлюваних угод. «У будь-якому випадку, в грудні-січні кількість угод завжди істотно менша, ніж в інші місяці. Бо спочатку йдуть передсвяткові дні, а потім - післясвяткові. І, до речі, саме тому це самий оптимальний період для того, щоб налагодити новий механізм реєстрації прав власності. Так що загальна негативна динаміка буде тепер - виходячи з сезонності. Але сезонне скорочення буде не більше, ніж торік», - упевнений він.

Інші ж експерти не так оптимістично висловлюються, як він. Приміром, Рубанов налаштований на вихід ринку з кризового «піке» щонайменше лише через 5 років: «Років через п'ять це зниження ринок відіграє. Сьогодні для зростання немає жодних чинників - ні внутрішніх, ні зовнішніх. Інвестор йде. Умови несприятливі. Чому немає інвестора в Україні? З тієї ж причини, чому немає життя на Марсі - відсутнє відповідне середовище. Поки влада не створить комфортне середовище, - а навіть за найсміливішими прогнозами це буде не раніше 5-7 років, - чекати грошей ззовні не доводиться. Усередині країни грошей немає».

Поки ж однозначно можна сказати одне - операції з нерухомістю на грудень планувати навряд чи варто. «Зараз якесь короткострокове планування операцій, по суті, неможливе. І призначати угоди на найближчий час, в певних випадках, звичайно, можна, коли відчуваєш впевненість у власних силах, що або операція буде повністю закрита, включаючи державну реєстрацію, в цьому році, або ви відразу 5 січня прийдете в Укрдержреєстр і зареєструєте договір досить швидко», - попереджає партнер юрфірми «Ілляшев і Партнери» Максим Копейчиков.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
"Потужна гроза пре в ці області, навіть синоптики стривожені прогнозом": куди суне мороз у -18 градусів, дощ і снігопад?
"Мобілізація українців із інвалідністю з 1 травня, названо перелік захворювань": повістки, ТЦК і скасування відстрочки
"Потужна негода суне в ці області, навіть синоптики приголомшені прогнозом": де буде мороз у -15 градусів, дощ і снігопад?
"Несамовитий дощ іде в ці області, навіть синоптики стривожені прогнозом": де буде мороз у -10 градусів, гроза і снігопад?
Оголошення
live comments feed...