• Головна
  • У Тернополі створили арт-бук про Андрея Шептицького
18:00, 1 жовтня 2015 р.

У Тернополі створили арт-бук про Андрея Шептицького

За ініціативи міської централізованої бібліотечної системи, у бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля» створили артбук до 150-річчя з Дня народження митрополита Андрея Шептицького.

ОКСАНА ЛЕХІЦЬКА, бібліотекар бібліотеки-музею «Літературне Тернопілля»: «Це виключно наша праця, ми переглянули багато дуже архівних матеріалів, переглянули багато літератури, тому що нам здавалося, що легко і тяжко писати. Це є надзвичайно важлива річ – донести дітям, тому що наш артбук розрахований, в основному, все ж таки, як ми – дитяча біблотека, ми хочемо, щоб більше діти взнали про цю особистість».

Понад 70 років ім’я Андрея Шептицького було викреслене з української історії. Радянська влада розповсюджувала про нього неправдиву інформацію. Українській незалежності – 24 роки, починають відкривати архіви, тому, вважають науковці, час проливати світло на темні плями історії. У новоствореному артбуці пройшлися маркером по житті митрополита, кажуть історики після побаченого, передає ІНТБ.

ЕЛЛА БИСТРИЦЬКА, доктор історичних наук, професор ТНПУ ім. В. Гнатюка:

«І оця виставка, цей артбук – це такий вагомий внесок. Я, чесно кажучи, ще раз, подивована тим, що зробили наші колеги і вони консультувалися з дуже багатьма фахівцями з різних галузей. Те, що стосувалося моїх консультацій, я бачу, як це відобразилося і настільки це все вийшло дуже добре»

Артбук розповідає про рід Шептицького, його сім’ю, монаший та єпископський періоди життя. Зі сторінок усі охочі дізнаються про його митрополичу діяльність. А ще про те, як чоловік, який ходив у латаних штанах, опікувався сиротами, займався меценатством, об’єднував українську діаспору, зустрічався зі світовими лідерами. Під час паломництва під проводом Андрея Шептицького у 1906 році книжку «Як то Русь ходила слідами Данила» отримали всього 505 осіб. Один з цих примірників сьогодні належить сім’ї Марії Крупи.

МАРІЯ КРУПА, громадський діяч, член Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка:

«Моя прабабця, Марія Варениця, їздила у Святу землю під проводом Андрея Шептицького і, відповідно, отримала ту книжку. Богу дякувати, вона в нас збереглася і це – раритет такий нашої сім’ї».

Андрей Шептицький так організував подорожі, що їхало не лише духовенство, а й різні знатні люди. Наприклад, по дорозі на Святу землю прабабуся пані Марії слухала спів оперного співака Олександра Мишуги.

МАРІЯ КРУПА, громадський діяч, член Наукового товариства ім. Т. Г. Шевченка:

«Там було три кляси, як тоді казали. Перша кляса коштувала 450 крон, друга – 400, третя – 300. Вона їздила у третій клясі, оскільки була рільником, селянином. Розказувала, що могла б їхати у першій клясі, але що б я з тими панами була говорила?».

Андрея Шептицького можна без перебільшення назвати пророком українського народу, стверджують отці. В останні хвилини життя митрополит передбачив:

о. МИХАЇЛ ПАСТУХ, віце-ректор Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріарха Йосифа Сліпого:

«Наша Україна відродиться, стане могутньою, заможною, вільною країною, де буде панувати злагода, мир, любов і добробут. Вона буде дорівнювати іншим високо розвинутим країнам. І дальше сказав: і згода, і любов, і мир будуть панувати в цьому народі. Все то буде, тільки, як я кажу, нам треба постійно молити Господа Бога і заступництва Пресвятої Богородиці, щоб надалі нас не опускала зі своєї опіки».

Артбук про Андрея Шептицького залишатиметься у бібліотеці-музеї. Запрошують із ним ознайомитись усіх охочих, особливо дітей.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#У Тернополі створили арт-бук про Андрея Шептицького
ТОП новини
"На вихідних страшна гроза заллє ці області, потоки води литимуть дві доби": синоптики попередили про зміну погоди
Зрадник та екс-регіонал з Тернополя Царьов нагадав росіянам, що тепер вони не можуть виїхати з місця проживання без дозволу
"Люті заморозки накриють цю область на вихідні, страшна гроза заллє цілий регіон": синоптики про небезпечну погоду
"Сказати, що в шоці, це нічого не сказати",- військовий з Тернополя про якість української зимової форми
Оголошення
live comments feed...