Літо тільки почалося, але вже побільшало дитячих травмувань. Серед них – важкі, які залишають слід в організмі, іноді приводять до інвалідності.
Зараз у травматологічний пункт обласної дитячої лікарні за добу звертається півсотні, а то й більше постраждалих дітей. З початку року тут отримали кваліфіковану допомогу більше трьох з половиною тисяч малих пацієнтів. Як же вберегти наших дітей здоровими, щоб канікули не перетворилися на клопоти для батьків, а малюкам не довелося їх проводити на лікарняному ліжку?
Про це Наш День розмовляє із завідувачем ортопедо-травматологічного відділення Тернопільської обласної дитячої лікарні, доктором філософії Анатолієм КОРИЦЬКИМ.
– Анатолію Григоровичу, ви зауважили, що саме у літній період дитячий травматизм різко зростає. З чим це пов’язано, на вашу думку?
– Дитячий травматизм справді зростає у літній період. Коли починаються канікули, діти менш зайняті і часто належать самі собі. Під час навчального року діти перебувають у школі під наглядом вчителів, молодші продовжують заняття у групах. І батьки забирають дітей зі школи, коли вже самі йдуть з роботи, – каже Анатолій Григорович. – Влітку ж діти часто залишаються самі. А враховуючи, що нинішні малюки дуже активні, біда може трапитися за хвилину. Тому батьки насамперед мають подбати про дозвілля своїх дітей.
– Ви сказали, що за добу за допомогою у травматологічний пункт вашого відділення звертаються півсотні, а то й більше дітей.
– Це дуже багато. З початку року в травмпункті отримали допомогу понад три з половиною тисячі дітей. Врахуйте, що канікули тільки почалися. В середньому за рік буде до 8 тисяч пацієнтів.
– Найбільше діти травмуються…
– Як правило, найбільше травм діти зазнають на вулиці. Також в побуті. Зараз, як не дивно, додалися кульові поранення, зокрема пневматичною зброєю. І це тривожно. Батьки мають нести за це повну відповідальність. Також діти зазнають травм в аваріях на дорозі. Інколи – з важкими наслідками, коли доводиться перебувати у стаціонарі довший час. Небезпечні важкі падіння з велосипедів із черепно-мозковими травмами і навіть переломами хребта.
Дітей приваблюють і різні працюючі сільськогосподарські механізми – мотоблоки, міні-трактори, де все крутиться. Малюки запихають туди ручки чи ніжки. Останнім часом мали кілька випадків важких травм нижніх кінцівок. Знову ж таки, через неуважність батьків, біду можна було попередити. А так дитинка назавжди може залишитися з інвалідністю чи її чекає дуже довготривале лікування. Чомусь буквально останнім часом зросли ось такі нехарактерні травми для дитячого віку – 5-7 років.
На жаль, трапляються травми і в дуже маленьких дітей, переважно випадкові. Наприклад, у немовлят до року перелом стегна. Коли батьки чи масажисти намагаються проводити дітям якісь вправи і ненароком ламають ніжку. Правда, в такому віці переломи лікуються консервативно і майже завжди дають хороший результат.
– Інколи небезпеку становлять безпритульні тварини, коли на вулиці кусають дітей.
– На жаль, останнім часом зросла кількість кусаних травм порівняно з минулим роком. Це тривожить, оскільки в області є ріст захворюваності на сказ серед тварин. Небезпеку справді несуть бездомні коти, собаки. Бо ми не знаємо, де вони ходять, чи мають контакт з дикими тваринами. Власне, як і домашні коти чи собаки, які гуляють надворі, особливо в селах. Вони теж можуть контактувати з дикими тваринами. Непоодинокі випадки, коли скажені лисиці зараз приходять просто на подвір’я до людей. Вони наражають на небезпеку домашніх тварин. Крім того, домашні коти і лиси мають спільне джерело зараження – полюють на мишей. У разі інфікування дитини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Але, звісно, краще б цих травм не було.
– При вашому відділенні працює цілодобовий травматологічний пункт.
– У невідкладних випадках батьки звертаються з дітьми сюди у будь-який час доби. Зараз приймаємо пацієнтів не лише з нашої, а й Хмельницької, Івано-Франківської, Рівненської областей.
Похвалюся, ми уже маємо новий цифровий рентген-апарат і власний КТ-апарат. Тепер, якщо пацієнт перебуває в стаціонарі, є можливість робити комп’ютерну томографію безкоштовно.