У ТЦК хочуть масово призвати ці групи населення, оприлюднено ознаки потенційно мобілізованих: мобілізація, повістки, ВЛК

Уряд змінив порядок призову на службу під час мобілізації постановою 519. Кого це стосується та що означають нові умови?

Відстрочки: без автоматичних, але з продовженням

Автоматична відстрочка.

Як інформує "Ми-Україна", наприкінці минулого року уряд докорінно змінив порядок призову на службу під час мобілізації (постанову 560). Однією з надважливих норм, яку додали, була автоматична відстрочка.

Прописали, що відстрочка надається на строк дії відповідних підстав, не більше ніж на строк мобілізації. А в разі продовження строку мобілізації, мала б продовжуватися автоматично.

В реальності в такий спосіб продовжують лише ті відстрочки, які вже можна оформляти у Резерв+. Наразі це військовозобов'язаним:

студентам, аспірантам, докторантам;

батькам трьох і більше дітей в одному шлюбі;

особам з інвалідністю.

Як повідомила заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко, їхнє автоматичне продовження вже відбувається (треба оновити електронний військово-обліковий документ) та йде бета-тестування відстрочок:

за постановою ВЛК. Тобто тимчасово непридатним з переоглядом через 6-12 місяців;

батькам неповнолітніх дітей, якщо інший з подружжя вже на військовій службі.

Запустити ці дві обіцяли до того, як 9 травня продовжаться мобілізація та воєнний стан ще на три місяці.

Відтепер постановою 519 уряд взагалі викреслив слово "автоматично" з пункту про пролонгацію відстрочки разом із продовженням мобілізації. Автоматично продовжуватимуться ті, які надають онлайн, а перелік обіцяють розширювати разом із технічною можливістю. До того ж є зміни, які стосуються відстрочок, наданих у ТЦК.

Документи на відстрочку. Є відстрочки, які за технічної можливості, оформлюють та надають автоматично. Така можливість прописана у пункті 59 порядку призову. Без точного переліку видів, адже все залежить від можливості налагодити взаємодію реєстру "Оберіг" з іншими реєстрами та базами даних, якщо вони взагалі є. Плюс від можливості додати таку у Резерв+.

Відстрочки, які недоступні онлайн, розглядають комісії при ТЦК та СП. У пунктах 57-58-1 порядку призову описують, як саме ці комісії працюють, вказують, що військовозобов'язані особисто подають заяву на відстрочку разом із пакетом документів на підтвердження права, зазначають особливості оформлення заяв для тих, хто здійснює догляд за родичами або має батьків з інвалідністю І чи ІІ групи.

Уряд додав щодо відстрочки, яка оформлюється не онлайн за пунктами 57-58-1, умову про те, що вона:

"продовжується районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки без повторного надання військовозобов’язаним документів, що підтверджують право на відстрочку, за наявності у нього законних підстав на відстрочку (відповідно до раніше поданих військовозобов’язаним документів для оформлення відстрочки) на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки".

Перевага цієї нової норми в тому, що із кожним продовженням мобілізації кожні три місяці не треба буде знову подавати заяву і пакет документів. Принаймні виписано так, що в ТЦК мають подивитися, чи чинні підстави та змінити дату в реєстрі (тож вона має змінитися й у Резерв+).

Недолік цієї норми в тому, що для військовозобов'язаного незрозуміло, чи вимагають від нього якихось дій. Тобто прямо не вказали, треба чи не треба звертатися у ТЦК та ініціювати таку пролонгацію.

Кого (не) можуть направляти на ВЛК?

Незмінним був і лишається строк дії довідки ВЛК про визначення придатності під час воєнного стану. Вона чинна протягом року.

За порядком призову військовозобов'язаних, які звертають по відстрочку, не мають направляти на ВЛК, поки комісія визначається, чи надавати її.

Але є виключення та направляти на ВЛК можуть тих, хто подав заяву на відстрочку, якщо вони раніше були визнані:

обмежено придатними. Військовозобов'язані у віці від 25 до 60 років без інвалідності, але з таким статусом, мають до 5 червня пройти повторний медогляд за законом;

тимчасово непридатними на строк 6-12 місяців, якщо сплив строк дії довідки про тимчасову непридатність.

В порядок дописали, що не можуть направляти на ВЛК обмежено придатних і тимчасово непридатних, які подалися на відстрочку та при цьому мають інвалідність. Також не мають направляти на медогляд осіб з інвалідністю, у яких закінчився строк дії постанови про придатність.

За іншою нормою порядку призову військовозобов'язаних, у яких не завершився строк дії відстрочки, на медогляд не направляють. Направляти можуть, якщо у людини є таке бажання або якщо людина заступає на службу за контрактом. Тепер додали що на ВЛК також можуть направляти обмежено придатних, навіть якщо у них є чинна відстрочка.

Відстрочка багатодітному батьку та вітчиму: різні вимоги до документів

Відстрочка від мобілізації батькам, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років, передбачена пунктом 3, частини 1, статті 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію. Оформити можна, якщо відсутній борг по аліментам більше ніж за три місяці.

Якщо троє й більше дітей в одному шлюбі, усі вони мають свідоцтво про народженні України, то оформити відстрочку можна онлайн і вона автоматично продовжується разом із продовженням строку мобілізації. Але в інших випадках документи треба подавати особисто разом із заявою у ТЦК.

Якими документами треба підтверджувати відстрочку багатодітним, вказано у додатку 5 до порядку призову та у підпункті 3. Постановою 519 його змінили і набір залежить від того, хто саме подає заяву на відстрочку –батько дітей чи їхній вітчим.

Батько разом із заявою, має подавати свідоцтва про народження усіх дітей і один з наступних документів:

свідоцтво про шлюб з матір'ю дітей;

рішення суду про розірвання шлюбу, в якому визначено місце проживання дітей з військовозобов'язаним – батьком;

рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з військовозобов'язаним – батьком;

письмовий договір між батьками про те, з ким саме житимуть діти, та про участь другого з батьків у вихованні;

інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність стягнення зі сплати аліментів.

Цей витяг має бути сформований не пізніше, ніж за п'ять днів до подання заяви на відстрочку.

Майже увесь це перелік був і до змін. Додали витяг з реєстру боржників (був договір про сплату аліментів. Також раніше в переліку документів не було таких, які підтверджували б право на відстрочку вітчиму трьох і більше дітей.

Тепер формальна можливість повинна з'явитися та військовозобов'язаний вітчим надаватиме:

рішення суду про встановлення факту перебування дитини чи дітей на його утриманні, якщо таке є;

документи, на підставі яких вітчим має обов'язок утримувати падчерку, пасинка до 18 років, якщо такі є.

Тут посилаються на статтю 268 Сімейного кодексу. За її нормою вітчим зобов'язаний утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ним проживають та у яких немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів, сестер.

Або якщо ці родичі не можуть дітей належно утримувати, а вітчим має можливість надавати матеріальну допомогу;

свідоцтво про шлюб з матір'ю дітей;

документи, які підтверджують, що у дітей немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер, які можуть їх утримувати.

Це свідоцтво про смерть, витяг з реєстру зниклих безвісти за особливих обставин, рішення суду про визнання безвісно відсутнім або померлим, вирок суду про покарання у місцях позбавлення волі, висновок МСЕК, ЛКК або експертної команди про потребу у постійному догляді за такими родичами, рішення суду про позбавлення батьківських прав матері, батька. Документи будуть потрібні по кожному з близьких родичів дітей.

Якщо військовозобов'язаний є б батьком однієї дитини, а ще двоє до 18 років – його падчерка і пасинок, то із заявою на відстрочку треба буде подавати одразу два пакети документів – один про власну дитину, інший – на дітей дружини.

Відстрочка по догляду: новий документ і як його отримати

Відстрочка від мобілізації в разі постійного догляду передбачена пунктом 9 , частини 1, статті 23 закону про мобпідготовку та мобілізацію.

За законом право на відстрочку мають військовозобов'язані, які постійно доглядають за хворою:

дружиною (чоловіком);

дитиною;

своєю матір'ю або батьком;

матір'ю або батьком дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком МСЕК, ЛКК чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування.

Або якщо дружина померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою і більше немає інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть доглядати за її матір'ю чи батьком. Мити чи батько дружини при цьому повинні мати висновок МСЕК, ЛКК чи рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування про потребу у постійному догляді.

Якими документами підтверджувати відстрочку, вказано у додатку 5 до порядку призову. Щодо відстрочки по догляду, у підпункті 9.

Є перелік документів, який був та лишається незмінним. Треба подавати щось з наступних для людини, яка потребує догляду:

довідка до акта огляду МСЕК;

витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування;

висновок ЛКК.

Військовозобов'язаному, який здійснює догляд треба було и треба буде подавати документ про родинні зв'язки із дружиною (чоловіком), дитиною або за кимось зі своїх батьків. Це свідоцтво про народження своє, щоб підтвердити зв'язок із батьками. Або свідоцтво про народження дитини, якщо догляд за нею. Або свідоцтво про шлюб, якщо догляд за дружиною (чоловіком).

На додачу до цих документів і саме тому, хто доглядає за своїми батьками, дитиною або дружиною (чоловіком), тепер треба також подавати на вибір якийсь з цих документів:

документ про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд; акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

Наразі якийсь з цих двох документів, на додачу до інших, обов'язковий для військовозобов'язаного, який доглядає за батьком або матір'ю дружини. Тобто зятю про догляд за тестем або тещою.

Тепер документ про компенсацію або акт про постійний догляд обов'язковий для усіх військовозобов'язаних, які оформлюють відстрочку по догляду.

Причину, з якої це запровадили, можна пояснити справедливістю. Адже за законом військовозобов'язаний, наприклад, якщо його мати потребує постійного догляду, не має доводити, що за нею не доглядає хтось з інших працездатних членів сім'ї. За переліком документів, який діяв раніше, не мав би й підтверджувати, що взагалі живе матір'ю, яка потребують догляду. Тепер умови рівні, хоча й складні.

Компенсацію на догляд оформляти складно (порядок є у постанові №859), призначають її тільки в разі догляду за людьми з певними станами: інвалідність І групи, діти з інвалідністю або тяжко хворі, невиліковно хворі, громадяни похилого віку з когнітивними порушеннями. До того ж призначається компенсація у вигляді різниці між прожитковим мінімуму та сукупним доходом на одного члена сім'ї, тож за рівнем доходу можна не підпадати під норми.

В такому випадку підтверджувати треба актом про встановлення факту здійснення особою постійного догляду. Є два види такого акта. Один з них надають за правилами перетинання державного кордону (постанова №57) та саме для цієї мети.

Натомість порядок надання акта саме для відстрочки прописаний у порядку призову у пункті 61. Щоб отримати акт треба звернутися:

за зареєстрованим/задекларованим місцем проживання людини, за якою здійснюється догляд;

до постійно діючої комісії місцевої ради із встановлення факту здійснення особою постійного догляду;

із заявою на ім'я керівника виконавчого комітету місцевої ради: сільської, селищної, міської, районної в місті, районної в місті Києві військової адміністрації.

Заява подається у довільній формі, але в ній мають бути такі відомості про військовозобов'язаного:

ПІБ; адреса проживання зареєстрована/задекларована;

контактні дані

; РНОКПП та номер паспорта.

Також в заяві мають бути ПІБ, адреса, контактні дані, РНОКПП та номер паспорта людини, за якою здійснюється постійний догляд.

Плюс до заяви треба додати ті самі документи, які подаються й для відстрочки: про родинні зв'язки та медичні про потребу в постійному догляді.

Постійно діючі комісії мають розглядати заяви протягом 10 днів після подання. Перевіряючи, чи справді здійснюється догляд, комісія може відвідувати місце проживання людини за якою доглядають та дізнаватися, чи не доглядає хтось інший замість військовозобов'язаного.