Під час загальної мобілізації військовозобов'язані в Україні, які порушують правила військового обліку, отримують штрафи. Ба більше, декого з громадян ТЦК можуть штрафувати багато разів підряд.
Хто може отримати повторний штраф від ТЦК
Як інформує "24", в Україні з початку 2025 року зафіксували понад 17 тисяч проваджень за порушення правил військового обліку.
Абсолютним рекордсменом за кількістю справ став мешканець Одеської області. Як повідомляється, Приморський районний ТЦК та СП Одеси відкрив одразу сім проваджень проти одного чоловіка за систематичне порушення правил військового обліку.
Це наразі найбільша кількість справ, заведена щодо однієї особи у 2025 році.
Адвокатка Марія Ганіна пояснила, що за одне правопорушення виписується один штраф. Як наслідок, кількість проваджень щодо людини залежить від кількості виявлених з боку ТЦК та СП правопорушень.
Наприклад, в одного військовозобов'язаного тільки неуточнені дані, і як наслідок, одна постанова про накладення адміністративного стягнення. В той час, як інший військовозобов'язаний не оновив дані, декілька разів не з'явився по повістках (різних), не встав на облік або вчасно не замінив приписне,– додала юристка.
У таких випадках представники ТЦК та СП мають право оформлювати окремі протоколи за кожен випадок порушення.
Марія Ганіна пояснила, що згідно з законодавством, якщо ТЦК та СП розглядає кілька протоколів одночасно, має бути винесена лише одна постанова – за більш серйозне правопорушення. Однак якщо розгляд справ припадає на різні дні, це правило вже не діє.
Як інформує "ДТ", мобілізація чоловіків старше 50 років в Україні проводиться відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Такі українці підлягають призову на загальних підставах.
Верховна Рада України у квітні минулого року ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення проведення мобілізації".
Законодавчим актом передбачено:
надати можливість громадянам України від 40 до 55 років реалізувати конституційний обов’язок щодо захисту Батьківщини та її територіальної цілісності;
врегульовано питання призову на військову службу під час мобілізації приватних підприємців без припинення їх підприємницької діяльності;
підвищуються соціальні гарантії військовозобов'язаних, які призиваються на військову службу під час мобілізації. законом встановлено недопущення зменшення соціальних гарантій офіцерам запасу, які під час мобілізації будуть призначені на нижчі посади;
покращено комплектування Збройних Сил України, Національної гвардії України та інших військових формувань резервістами;
уточнено порядок виконання військово-транспортного обов’язку;
упорядковано питання надання спеціального дозволу на провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею, та надано громадянам України допуск до державної таємниці у разі виникнення кризової ситуації, оголошення рішення про проведення мобілізації або запровадження правового режиму воєнного стану.
Чоловіки віком від 50 до 60 років зобов’язані виконувати ті самі вимоги, що й інші військовозобов'язані. Вони повинні актуалізувати свої військово-облікові дані, повідомляти територіальний центр комплектування про зміну місця проживання або переїзд, а також завжди мати при собі відповідні документи і показувати їх на вимогу правоохоронців. Крім того, на них поширюються штрафи від ТЦК у разі неявки за повісткою або відмови проходити військово-лікарську комісію.