В Україні тривають воєнний стан та загальна мобілізація. У цей період уповноважені працівники ТЦК та СП можуть здійснювати перевірку документів військовозобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років. Та доволі часто між цивільними громадянами та представниками територіальних центрів виникають конфлікти.
Як інформують "НОвини_лів", начальник Житомирського обласного ТЦК та СП полковник Ігор Напольський розповів, про що має знати кожен військовозобов'язаний українець.
Так, працівники ТЦК здійснюють заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 року, зокрема:
оповіщення військовозобов'язаних (сюди входить вручення повісток);
перевірку у чоловіків віком від 18 до 60 років військово-облікових документів (може бути в електронній формі) разом із документом, що посвідчує особу.
"Право на перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки. Таке право передбачено пунктом 6 статті 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", — зазначається у відповіді на запит.
Мобілізація в Україні — як має відбуватися перевірка працівниками ТЦК
У відповіді наголошено, що перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у чоловіків віком від 18 до 60 років може здійснюватися уповноваженими представниками ТЦК та СП або поліцейськими:
за місцем проживання, роботи, навчання;
у громадських місцях;
у громадських будинках та спорудах;
у місцях масового скупчення людей;
на пунктах пропуску (блокпостах).
Як інформує "РБК_Україна", в Україні деякі працівники можуть залишитися без броні від мобілізації після 28 травня 2025 року. Причина - перевірка Мінекономіки щодо відповідності підприємств статусу критично важливих.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на відповідний лист Мінекономіки №27-11/37509-07 від 19 травня 2025 року.
Міністерство економіки попередило підприємства, що мають філії та права власності або оренди у трьох і більше областях України, про необхідність подати документи.
У разі невиконання цієї вимоги до 28 травня вони ризикують втратити право на бронювання військовозобов’язаних працівників.
Які документи потрібно подати
Йдеться про дві ключові групи документів:
витяги з інформаційної системи ДПС про статус розрахунків з бюджетом і фондами по кожному відокремленому підрозділу за період з 1 січня по 30 квітня 2025 року;
документи, що підтверджують право власності або оренди приміщень, у яких працюють філії.
Ці документи необхідно надіслати до Мінекономіки електронною поштою. Особливу увагу слід приділити саме філіям і представництвам - щодо головного офісу наразі подавати інформацію не вимагається.
Що буде у разі порушення
Підприємства, які не виконають вимоги вчасно, можуть втратити статус критично важливих і, відповідно, право на бронювання персоналу.
Такий статус дозволяє компаніям зберігати ключових фахівців під час воєнного стану.
Бронювання від мобілізації
Станом на початок 2025 року бронювання отримали до 950 тисяч українців, тобто приблизно чисельність українського війська.
Забронювати можуть працівників критичних підприємств у разі зарплати на рівні 20 тисяч гривень.