20 років тому тернополяни проголосували за незалежність

20 років тому українці проголосували за незалежність від Москви. В 1991-му українців агітували: "Досить годувати Союз - заживемо, як у Франції". Рівно 20 років тому, 1 грудня 1991-го, відбувся Всеукраїнський референдум щодо проголошення незалежності України.

Створення самостійної української держави підтримали понад 28 мільйонів 800 виборців - 90,32% тих, хто прийшов голосувати, - інформує ТСН. - Явка виборців тоді стала рекордною – у референдумі взяли участь 31 млн 891 тисяча 742 осіб або 84,18% з тих, хто мав право голосувати.

До бюлетенів було внесено лише одне питання: "Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?".

Документ отримав значну підтримку в усіх областях України, де позитивну відповідь давали 80-90% виборців. Лише у Криму думки розділилися – "за" проголосували 54% громадян.

Одночасно з референдумом пройшли перші в історії незалежної держави Україна вибори президента, перемогу на яких в першому ж турі здобув Леонід Кравчук.

Проведенню референдуму передувала бурхлива кампанія. Демократи відправлялися "в народ", агітуючи за незалежність, у поштові скриньки опускалися листівки з порівняльною характеристикою виробництва товарів в Україні та за кордоном.

"Загальний сенс листівок - "досить годувати Союз - заживемо, як у Франції". Але листівки були неефективними, та і результат виявився визначений. Так само, як і на виборах президента", - розповів політолог Михайло Погребинський.

Цікаво, що тираж самих листівок друкувався в Україні лише частково - за словами депутата першого скликання, політичного діяча Юрія Гнаткевича, велика кількість "агітпропаганди" завезли до нас із Прибалтики.

"Їх поширювали централізовано, через штаб Народного Руху. Цифри брали в науково-дослідних інститутах - вони були об'єктивними. Я і сам розмножував листівки: в КПІ, де тоді працював, була всього одна копіювальна машина. А папір я чесно "позичав" на кафедрі", - розповів Гнаткевич.

А головний пропагандистський десант київська "Просвіта" спорядила до Криму. Автобус з агітаторами їздив селищами та містами автономії два тижні, причому зустрічали його на диво привітно - всіх цікавили події на "великій землі".