Видурюють гроші, а за роботу не платять: як тернополянка потрапила у пастку до «успішних роботодавців»

Мережевий маркетинг широко ввійшов на ринок праці не лише в Тернополі, а й інших регіонах країни та далеко за її межами. Хоч юридично вони себе страхують, але методи роботи окремих навряд чи можна вважати законними.

Ми вже писали про багато підозрілих контор – люди часто скаржаться на подібне. Та з правового погляду звинуватити ці фірми складно – фактично людина сама підписує договір, добровільно дає гроші. І постраждалим ніхто нічого не обіцяє. Тернополянка Марія (справжні прізвище та ім’я редакції відоме – прим. авт.), як і більшість молодих спеціалістів, які шукають роботу, розмістила своє резюме на сайтах rabota.ua та work.ua.

Через кілька днів до неї зателефонував роботодавець. – Представився Василем Юрцевим. Сказав, що має для мене роботу, пов’язану з діловими переговорами. Запитав про бажаний розмір зарплати, – розповідає жінка. – Запросив на співбесіду в офіс. Ця компанія, яка нібито займається працевлаштуванням, орендує приміщення в бізнес-центрі на просп. Бандери, 63, на третьому поверсі, пише 20 хвилин.

Назва компанії – таємниця

На співбесіду співрозмовниця прийшла не сама. Каже, що у приміщенні було чимало охочих, які також цікавились роботою. Її насторожило те, що на роботу претендували люди з абсолютно не суміжним фахом і різного віку.

– Нам розповідали про роботу з документами, ведення переговорів, організацію ділових зустрічей, а біля мене сиділа 60-річна жінка, яка все життя пропрацювала прибиральницею, - продовжує Марія. – Потім організатори зустрічі сказали, що потрібно поїхати на навчальний семінар в Одесу. За це слід віддати 550 грн. Мовляв, це лише половина витрат, іншу частину покриває компанія. Ті, хто відмовився, мали прослухати чотири лекції в офісі. Після занять учасникам давали домашні завдання – написати 50 цілей у житті та інше. Сказали взяти для читання спеціальну літературу. Натомість під заставу потрібно було залишити документ або гроші. Пообіцяли зарплату, проте ніхто не пояснив ані суті роботи, ані для чого та література. Головне – ніде в офісі не було жодного банеру, вивіски з назвою організації.

– Тільки на грудях у лекторів я помітила невеличкі значки із написом Tiens, а вдома почала моніторити Інтернет, – каже жінка. – Я знайшла немало негативних відгуків тернополян про роботу в «Тяньши».

Виявляється, не одна жінка чи чоловік потрапили в павутиння шахраїв. На наступне заняття обурена Марія принесла роздруківки з негативними відгуками, просила лекторів відповісти на питання, але ті попросили жінку покинути засідання.

Не хотіли віддавати документи

Героїня розповіді і двоє хлопців, які вийшли за нею, попросили у чоловіків біля виходу з приміщення повернути документи та гроші, які вони залишали взамін книг. Але ті не хотіли віддавати. Сказали, що люди мусять чекати майже дві години, до закінчення занять. Жінка зателефонувала на 102. Після приїзду правоохоронців працівники організації повернули документи.

У пастку до «успішних роботодавців» потрапила і наступна героїня нашої розповіді Оксана (справжні ім’я та прізвище редакції відоме – прим. ред.). На відміну від попередньої співрозмовниці, вона пройшла всі етапи відбору, стала дистриб’ютором компанії «Тяньши» і розповіла, як «ловлять» довірливих тернополян.

– Усе починається з дзвінка людини, яка хоче влаштуватись на роботу, — каже вона. — Представник «Тяньши» запрошує на співбесіду. Є чітко затверджена форма опитування, під час якого потрібно вказати причину пошуку роботи, критерії її відбору, хобі, найбільший дохід, який людина отримувала за останні три роки (!). Після цього запрошують на базову підготовку – протягом трьох-чотирьох днів лектори обіцяють надати інформацію про компанію, її діяльність, систему оплати праці, премії, бонуси тощо. До останнього заняття ніхто не повідомляє назву компанії та не розповідає основних принципів її роботи. Тут суворо заборонено використовувати в рекламі чи під час співбесіди назву компанії Tiens, або «Тяньши». Говорять тільки загальними фразами: коли вона почала працювати на українському ринку; що вони займаються організацією, просуванням товарів і послуг; робота організаційного характеру з людьми, документами та інформацією; потрібні працівники в офісах компанії; пропонують посади менеджера, адміністратора, інспектора кадрів, заступника директора, асистента та інші.

Кажуть підписати негайно

На останньому занятті, за словами жінки, людям повідомляють, що рішення про подальшу роботу потрібно прийняти негайно, ні з ким не порадившись. Тоді ж охочі підписують контракт. За договір потрібно заплатити 150 грн. Це означає, що ви вже дистриб’ютор, а отже, можете купувати продукцію Tiens.

– Контракт укладають тільки за наявності паспорта. Разом із договором оформлюють лист замовлення продукції на суму, що відповідає вибраній кваліфікації (існує кар’єрна градація – із зірочками, володарі різної кількості цих зірочок мають різні можливості). Щоб отримати дві зірочки - найменше - влітку 2015-го потрібно було купити продукції на 3000 грн. Але тут немає можливості кар’єрного росту. Наступний щабель – три зірочки. Їх володарі можуть створювати команду, але треба купити товарів на 6000 грн. Їхні власники можуть бути повноцінними бізнес-партнерами. Кожен щабель, як пояснюють представники організації «Тяньши», - це певний рівень прибутку. Основне завдання – шукати людей, приводити їх у Tiens, спонукати купувати стартові пакети і нібито отримувати за це відсотки. Хоча насправді ніхто відсотків не отримує. Система працює на перспективу. Мовляв, через три-чотири роки ти отримаєш бронзового, срібного чи золотого лева і подарунки від компанії – автомобіль, а то й звання почесного члена правління корпорації Tiens.

Замість зарплати – дуля

За майже чотири місяці активної роботи Оксана не отримала ані копійки. Хоча вона щодня обдзвонювала людей, щотижня своїм коштом давала п’ять видів рекламних оголошень у місцеві газети, розміщувала оголошення про набір працівників в офіс в Інтернеті, а у вихідні розклеювала на дверях під’їздів житлових будинків до 2000 листівок із запрошенням на роботу.

– У мене були самі витрати, а замість зарплати – дуля, - обурюється жінка. – У цій компанії немає обіцяного стабільного заробітку. Ніхто не дає нам гроші в руки, усе йде через головних організаторів. Вони розповідають людям про красиве життя, викладають фотошопні знімки у соцмережах із робочих поїздок за кордон, маніпулюють та затягують у свою павутину. Ці представники «Тяньши» постійно міняють офіси, назву організації. Люди купують там товари і на 20, і навіть на 90 тисяч гривень. Головне, що нам усім заборонено продавати продукцію! Ми тільки набираємо працівників в офіс і примушуємо їх купити ті стартові набори. Ось такий лохотрон.

Журналіст «RIA плюс» поцікавилась, чи поліція не звертала увагу на цих «роботодавців». Однак, як повідомили у прес-службі, кримінальних справ проти цієї компанії не порушували. На основі викладених свідчень та відповідного звернення громадян правоохоронці пообіцяли провести розслідування. Про результати читайте у наступних випусках газети. Ми також звернулись до головного представництва – ТзОВ «Тієнс Україна». Секретар, яка назвалася Тетяною, здивовано відповіла, що у Тернополі філіалу компанії немає. Отримати докладнішу інформацію, за її словами, можна у керівників. Журналіст залишила свій контактний номер телефону, однак до моменту здачі газети в друк ніхто так і не зателефонував. Наш кореспондент також завітала в офіс представників на просп. С. Бандери, 63. Прийшла, як пересічна тернополянка, котру цікавить робота. Секретар влаштувала допит: звідки дізналась. хто із "їхніх" розповів про роботу. Поспілкуватись ні з керівництвом, ні з кимось іншим не дала - мовляв, усі зайняті. А головний - пан Юрцев відсутній. За номером телефону, який та написала на папірчику, ніхто не відповідає. Журналіст лишила повідомлення, що потрібен коментар для ЗМІ. Однак і до нині ніхто не передзвонив.

«Ці гастролери працюють не дуже коректно»

В Інтернеті знаходимо сайт - http://tiens.ternopil.ua. Телефонуємо за вказаним номером. Сергій Соколов, який представляється офіційним дистриб’ютором компанії Tiens у Тернополі, розповідає, що представники фірми займаються прямою реалізацією товару. – Ми беремо на роботу лише продавців, які продають продукцію «Тяньши» та отримують за це певний відсоток, – каже він. – Усе. Інших методів роботи компанії я не знаю. Той метод, про який ви говорите, придумали російські дистриб’ютори компанії. Ця схема з прийомом людей на роботу допомагає їм здійснювати гуртові продажі продукції.

Співрозмовник зазначає, що якщо охочим працювати у цій компанії пропонують шукати інших людей, приводити їх в офіс, краще відразу відмовитись від цього.

Коментар експерта Андрій КУКУРУДЗА, юрист:

– Договір може бути визнаний законним чи незаконним лише в судовому порядку. Влаштовуючись на таку роботу, люди роблять це на свій страх і ризик. Потрібно одразу з’ясувати для себе, хто є роботодавцем – фізична чи юридична особа? Перевірити дані про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі. Підписуючи контракт, потрібно врахувати всі вимоги до працівника та гарантії роботодавця. Людина повинна чітко розуміти, на яку посаду претендує, яку зарплату отримуватиме. Відсутність назви компанії, банерів, вивісок повинна насторожити. Якщо робота пов’язана з реалізацією продукції,  людина, яка влаштовується дистриб’ютором, повинна вимагати надати відповідні сертифікати якості українською мовою, які свідчать про те, що продукція безпечна.

Гроші тернополянка пастка до «успішних роботодавців»
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У 16-ти амбулаторіях та лікарнях Тернополя провели експрес-тести на визначення рівня глюкози в крові. Акція «День діагностики діабету» тривала 4 години. За цей час зробили 996 тестів, з них підвищений рівень цукру в крові виявили у ста десяти осіб. Про це повідомила заступник директора Центру первинної медико-санітарної допомоги Тернополя Надія Боднар. Тернопіль – друге місто, де цьогоріч відбулась акція «День діагностики діабету». Вперше такий захід прове...
Суспільство
В нічному клубі "Дель каста" у місті Кременець травмувася житель Шумського району. Як повідомили у спільноті Типовий Кременець, хлопець отримав травми через падіння у приміщенні закладу.  Наразі шукають свідків та очевидців події. — Звертаємося до осіб, які перебували в нічному клубі "Дель каста" та просимо повідомити на нашу адресу будь-які відомості стосовно даної події, а саме, що їм відомо, в результаті чого відбулося падіння потерпілого, хто із інших...
Суспільство
З цією пропозицією до Кременецької міської ради звернувся Віктор Мацикур, начальник управління фізичної культури та спорту Тернопільської ОДА, про це він повідомив на своїй сторінці у фейсбуці. “Вклад Андрія Пушкаря в український спорт неможливо переоцінити. Дякую його колегам та друзям, які роблять все, щоби його ім’я залишилось в історії спорту та історії України.” – йдеться у пості.
Суспільство
Близько 100 порід котів представлено на міжнародній виставці «Мурколай», яку відкрили сьогодні в Українському Домі «Перемога» у Тернополі.  Організатор виставки громадська організація Тернопільське об`єднання любителів котів «Селіна». Зазначу, «Золота киця Тернопілля», яку оберуть завтра, представлятиме наш регіон на «Золотій киці України».
Суспільство
Всього у соборі брали участь 190 осіб. Найбільше делегатів було від УПЦ Київського патріархату: 42 архієреї, кожен з одним священиком і одним мирянином, тобто 126 осіб разом. Від Московського патріархату прийшло 30 осіб, а від Української автокефальної православної церкви - 36.  Нагадаємо, рішення про початок процедури надання Українській православній церкві Томосу (визнання її незалежною) у Вселенському патріархаті ухвалили ще на початку вересня. Вже 7 ве...
Суспільство
За інформацією Тернопільського Гідрометцентру, в Тернопільській області, 15 - 17 грудня на дорогах ожеледиця. Вночі та вранці слабкий туман. Вітер вночі північно – східний, 5 – 10 м/с, вдень південно – східний, 9 – 14 м/с. Температура повітря вночі 4 – 9º морозу, вдень 0 – 5º морозу.
Спорт
Під завісу 2018-го підбили підсумки футбольного року на Тернопільщині. У чемпіонатах різних рівнів цьогоріч побільшало команд. Що цікаво, нові футбольні клуби не поступаються досвідченим і зіграним суперникам. Деталі у сюжеті Інтб
Суспільство
65 тисяч євро зібрали німецькі благодійники, аби чотирирічна Христинка зі Збаража змогла чути та розмовляти. Цей випадок у Тернопільській обласній організації Червоного Хреста України називають унікальним. Адже сума дуже велика навіть для європейців. Дівчинка успішно перенесла операцію, у січні вона з батьками поїде до Німеччини на реабілітацію. Волонтери запевняють, зробили усе можливе, аби дати Христинці шанс на щасливе майбутнє. Та обіцяють стежити за ї...
Суспільство
Щовихідних в Тернопільському театрі актора і ляльки – аншлаг. Однак мало хто знає скільки потрібно докласти зусиль акторам, режисеру, сценаристу, художникам, аби головні герої з’явилися на сцені. Тут показують як нові вистави, так і старі. Виставам-довгожителям у театрі дають друге життя. — Напевне, що жоден театр в Україні такого немає, бо як правило, вистава 2, 3, 5 років відіграла, віджила своє, і її, так би мовити, списують, відправляють на пенсію, і т...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!