«Пільгова» аптека проти пільгової ціни?

З чим у Тернополі немає дефіциту, так це з аптеками. Втім, не зважаючи на неабияку конкуренцію ціни на ліки не знижуються. Усі аптеки Тернополя можна поділити на три категорії: звичайні, соціальні і …не дуже соціальні (!).

Запитаєте, як це? Дуже просто. Тип аптеки соціальна, а ось ціна як в інших. Майже три місяці у Тернополі працює спільний проект міської ради і бізнесу – «Соціальні аптеки». Крім того, є соціальні аптеки, які до цього проекту не належать. По ідеї нижчою ціна на ліки має бути в комунальних аптеках обласної ради та у великих аптечних мереж. Журналісти «Номер один» пройшлися аптеками міста, аби з’ясувати, де ж таки вартість ліків найнижча.

Яка соціальна аптека найсоціальніша?

Для експерименту ми обрали набір найбільш поширених серед населення препаратів, зокрема, засобів проти застуди, від болю, препарати для покращення травлення, заспокійливе тощо. Аптечний шопінг розпочався з соціальної аптеки на вул. Острозького, в районі першої міської поліклініки. Вона у проект міської ради не входить, однак також носить статус соціальної. Погляд журналістів зупинився на одвічному рятувальнику від головного болю «Цитрамоні», який на вул. Острозького можна придбати за 1,65 грн., «Валер’янці» у таблетках – 2,20 грн. Не менш актуальними зараз препарати від нежиті, скажімо, «Нафтазин» – 5,60 грн. та від болю в горлі «Фарингосепт» – 19,80 грн. Для профілактики грипу обираємо добре розрекламований «Амізон». Його у соціальній аптеці в центрі міста можна придбати за 30,30 грн. Боротися з проблемами травлення будемо за допомогою «Мезиму», ціна якого 9,75 грн., а ось кашель у малюків долатимемо «Лазолваном». Тут його можна придбати рівно за 30 грн. На цьому «ревізію» у соціальній аптеці завершено: придбали тільки найнеобхідніше і нічого зайвого.

Тепер перебазовуємось в іншу соціальну аптеку, що у другій міській лікарні на вул. Купчинського. Це дитя – бізнес-проект міської ради та приватної структури «Борис». Варто зазначити, що асортимент ліків з дня відкриття тут значно збільшився. Якщо раніше аптечні прилавки були закладені препаратами двох-трьох найменувань, то зараз їх кількість збільшилась, хоча й уступає асортименту мережних закладів. Таке явище начальник відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Ростислав Левчук пояснив наступним: мовляв, соціальний заклад не може реалізовувати весь спектр медичних препаратів. Тут тернополяни зможуть придбати тільки препарати першої необхідності.

Біля аптеки невеличка черга. З розмови зрозуміло, що більшість ліків, про які запитують покупці, є у продажі. Приступаємо до оглядин. Першим погляд журналіста зупинився на «Амізоні», його вартість приємно здивувала у порівнянні з іншою соціальною аптекою. Ще б пак, різниця у 3 грн. Тут лікувальний засіб можна придбати за 27,30 грн. Не менш приємнішою була ціна й на «Лазолван» дитячий. Різниця така ж – 3 грн. Препарат тут пропонують за 26,95 грн. На гривню дешевшим виявився препарат від болю в горлі «Фарингосепт» – 18,80 грн. Майже на чверть дешевшими є таблетки валер’янки – 1,65 грн. проти 2,2 грн. Зовсім незначна різниця у ціні на «Нафтазин» та «Мезим»: перший пропонують на 0,05 грн. дешевше, інший – на 0,2 грн. Єдиний препарат, вартість якого не змінилася у порівнянні з іншою аптекою, – «Цитрамон».

Ситуація парадоксальна, за дослідженнями, які видання проводило у 2011 році, в аптеках, розташованих у центрі міста, ціни на ліки нижчі, ніж в аптеках у віддалених районах. Тут ми спостерігаємо зовсім іншу картину. До того ж, задавалося б, ціна у соціальних аптеках має бути однаково низькою, однак і тут бачимо значну різницю. Звичайно, проблема контролю за вартістю ліків є одвічною і по великому рахунку неконтрольованою, адже важко відстежити закупівельну ціну та знижки, які отримує замовник великих партій. Також керівники аптек можуть списати різницю цін на вартість партії ліків. Щоб відкинути такий варіант, журналісти навмисне обрали кілька найменувань препаратів та різних виробників.

У деяких комерційних мережах ціни на рівні соцаптек

Цікаво, які ціни на препарати у несоціальних аптеках? Вирушаємо в аптеку «Борис» на вулиці Вишневецького. Заклад розташований поблизу амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Шукаємо на вітрині препарати з нашого переліку і… різниця помітна. Дитячий «Лазолван» тут пропонують за 30,50 грн. Це на 0,5 грн. дорожче, ніж у центральній соціальній аптеці, та на 3,55 грн., ніж у другій міській лікарні. Понад півтори гривні доведеться переплатити й за «Мезим» – 11,50 грн. Три, а то й чотири гривні більше доведеться викласти й за «Фарингосепт». Тут його відпускають за ціною 22,5 грн. На гривню дорожчим виявився й «Нафтазин» – 6,55 грн. Вражає різниця в ціні «Амізону». Якщо попередні аптеки пропонували його за 30,3 грн. та 27,3 грн., то тут доведеться викласти усі 34,7 грн. Дорожчими виявились таблетки валеріани – 2,8 грн. проти 1,65 грн. та 2,2 грн. Виходить, у соціальній аптеці ціни таки справді нижчі. Однак в аптечній мережі Тернополя присутні й інші мережеві реалізатори. Для порівняння журналісти завітали в аптеку «Економ», що на вул. Руській. Питання аналогічне: скільки коштує «Лазолван» дитячий та «Амізон»? Перший препарат нам пропонують за 30,1 грн. (майже на рівні цін соціальної аптеки, що у центрі, – авт.), а ось «Амізон» трохи дорожче – 32,8 грн. Виникає інше запитання: чи то інші мережі підтягуються до конкурентів, працюючи собі у збиток, чи то ціни у деяких соцаптеках не такі вже й низькі. В іншій мережі, а саме в аптеці «Доброго дня», що також знаходиться на вул. Руській, «Амізон» нам пропонують за 35,72 грн., «Лазолван» дитячий – за 34,4 грн., а «Фарингосепт» – за 22,5 грн. Проте тут діє система знижок.

І на кінець завітаємо в комунальні аптеки. Наприклад, у аптеці №122 на вул. Федьковича з вигляду асортимент скупуватий, хоча приміщення величеньке. Тут нам «Лазолван» запропонували за 34,25 грн. це на 4 грн. дорожче, ніж у деяких соціальних та несоціальних. У аптеці №157, що на вул. Сахарова, цей же препарат можна придбати ще дорожче – 34,3 грн.

З рештою препаратів ситуація аналогічна. Для економії часу наших читачів ми не перелічували весь перелік препаратів, які були в нашому списку. Натомість алгоритм роботи ми продемонстрували на трьох найдорожчих у нашому списку засобах.

Переглянувши прейскурант аптек, в яких побували журналісти «Номер один», очевидно, що найдешевшими ліки є таки у соціальних аптеках, утворені внаслідок співпраці міської ради та мережі «Борис» (дай Бог, щоб так тривало якомога довше). Нагадаємо, частка міської ради у новоствореному підприємстві ТзОВ «Соціальна аптека» становить 25%. Вона дозволяє, за словами Ростислава Левчука, відділу охорони здоров’я моніторити ціни 20-30(!) видів препаратів на фармацевтичному ринку Тернополя. За словами головного медика міста, тернополяни звертаються у відділ з проханням відкрити такі аптеки у кожному мікрорайоні, однак така пропозиція навряд чи буде цікавою комерційній структурі, припускає головний медик міста.

– На жаль, цей проект збитковий. Однак інвестор чи те підприємство розглядає таку можливість. Але є певні фінансові труднощі для розвитку цього проекту, – пояснює начальник відділу охорони здоров’я Ростислав Левчук. – Неодноразово ми робили перевірки відділом охорони здоров’я і змішаними комісіями. Дійсно, зберігається соціальна ціна. Хоча я не виключаю, що періодично можуть бути якісь нарікання. Тому що в цих аптеках працюють люди і може чисто якийсь людський фактор спрацювати, – зауважує головний медик міста.

P.S.: Пересічний тернополянин, побачивши назву «Соціальна аптека» чи «Комунальна аптека», зазвичай швидше зайде до неї, ніж у будь-яку іншу. Однак, завдяки грі слів, не завжди може отримати дешевший препарат. Тут відповідним підрозділам міської ради, видаючи дозволи на розміщення аптечного закладу, варто було б розділити, які аптеки і справді «соціальні», а які носять лише такі вивіски…

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Родичі шукають мешканця села Зарваниця Теребовлянського району 62-річного Богдана Фірмана. У чоловіка можливі проблеми із пам'яттю. Він був одягнутий у чорний класичний костюм, чорний кашкет, чорну шкіряну куртку і чорні чоботи.  "Чоловік вийшов з дому 14 листопада 2018 року ввечері. Рідні звернулись за допомогою до поліції. Богдан Фірман може частково втрачати пам'ять", - повідомляють у Теребовлянському відділенні Головного управління Національної поліці...
Екологія
Сьогодні (18 листопада) тернополяни мали нагоду спостерігати за снігопадом, який накрив місто. Весь сніг, який випав, щоправда, до вечора майже повністю розтанув, але для багатьох людей це була нагода пройнятися особливим зимовим настроєм. Як повідомляє "20 хвилин", перший сніг у Тернополі почав падати ще у суботу, 17 листопада, але він був ледь помітним. А в неділю, 18 листопада, близько 12 години пішов лапатий.  Час від часу снігопад вщухав, але за кільк...
Суспільство
Збір грошей – це вічна проблема всіх українських шкіл. З початком навчального року батьки часто тільки те й роблять, що скидаються на ремонт класу, подарунки та квіти вчителям, крейду, нові парти, путівки і солодкі столи. Незважаючи на те, що в Міністерстві освіти не раз нагадували, що всі побори в школах – це протизаконне вимагання, нічого не змінилося. Як повідомляє "Терноград", один з аргументів для збору грошей з батьків – це нестача фінансування. Насп...
Кримінал
Конфлікт між дівчатами трапився у караоке нічного клубу "Allure" 8 жовтня. Одна в іншу кинула попільничкою і розбила тій брову. За це тернополянці присудили 240 годин громадських робіт.  Як повідомляє "20 хвилин", за словами потерпілої, вона разом з друзями 8 жовтня прийшла до нічного клубу. За кілька годин помітила, що один із знайомих заснув. Щоб хлопця не вивели з закладу, тернополянка спробувала його розбудити. Її дії викликали негативну реакцію у "па...
Суспільство
95-річна учителька Софія Угляр з Оришківців Гусятинського району провідує своїх колишніх учнів. Багато з них – уже давно пенсіонери. Деякі мають гірше самопочуття, ніж їхня учителька. Як повідомляє "ПроТе", пані Софія роками залишається для них авторитетом. Вона досі читає багато книжок. Передплачує газети, дивиться по телевізору передачі про політику. Щодня ходить до церкви. Жартує, що просто церква недалеко від дому. Виховала трьох дітей. Пережила багат...
Суспільство
Сьогодні (18 листопада) у селі Білозірка Лановецького району поховали військового Руслана Романюка, якому був 41 рік.  На сторінці спільноти "Моя Лановеччина" в мережі Фейсбук відомий священик Олексій Філюк опублікував фото. "Сьогодні Лановеччина попрощалася з воїном Русланом Романюком....!Вічна пам'ять!!"- Написав отець. Нагадуємо, що тіло убитого було виявлено 14 листопада у закинутій будівлі, що знаходиться у місті Дніпро. Ведеться слідство.
Суспільство
У мережі припускають, що намісник Почаївської Лаври на випадок остаточної поразки церкви УПЦ МП готує собі "запасний прихисток". То ж скоро може змінити свій титул з "митрополит Почаївський" на "митрополит Придністровський". Відео з ймовірним візитом митрополита Почаївського Володимира у Придністров’я, на якому владика вільно спілкується з вірянами молдавською мовою, опублікували в мережі YouTube. Автори ролика зазначають, що Придністров’я є найбільш вигід...
Суспільство
У вчиненні незаконного заволодіння транспортним засобом  співробітники Бучацького відділення поліції підозрюють 33-річного жителя райцентру. Чоловік викрав чужу автіку, аби покататися. Повідомлення  про крадіжку автомобіля надійшло до співробітників бучацької поліції від власника. За словами потерпілого, він залишив машину біля магазину, а коли повернувся її вже не було. Як інформує офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, власник не...
Суспільство
Нa Лaновеччині помер знаний педaгог, композитор тa музикaнт, а також громадський активіст Юрій Шевчук. Про смерть чоловіка на сторінці спільноти "Моя Лановеччина" у мережі Фейсбук повідомив відомий священик Олексій Філюк: "Відійшов у вічність музикaнт, педaгог, співaк, сaмодіяльний композитор, громaдський aктивіст Шевчук Юрій Пилипович. Похорон відбудеться у неділю 18 листопaдa о 15:00 в місті Лaнівці", – нaписaв отець. Нагадуємо, що сьогодні (18 листопада...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!