Єврейська община у Тернополі просить владу повернути один із молитовних домів

Приблизно десятиліття триває безплідна переписка Тернопільської організації “Єврейська община” та владою з приводу повернення юдеям хоча б одного із молитовних будинків. До війни таких було 40.

Відтак члени громади нарікають, що їм доводиться збиратися майже на околиці міста і виконувати релігійні обряди у непристосованому приміщенні. Натомість у Тернопільській міській раді апелюють, що общині таки безкоштовно виділили приміщення на вул. 15 Квітня, 37а площею 130 кв. м.

“Куди ми тільки не зверталися — і у Верховну Раду, і в Кабмін, і до голів обласної ради та облдержадміністрації, і в обласну прокуратуру. А з теперішнім головою обладміністрації Валентином Хоптяном я навіть зустрічався спільно з рабином. Усе безуспішно. Чомусь у Львові, Івано-Франківську та Хмельницькому приміщення повертають, а в Тернополі — ні. Виходить, що тут влада не зацікавлена, щоб єврейська громада мала приміщення для богослужінь. І хоча влада після виборів восени 2010 р. у Тернополі змінилася, її відповіді на наші прохання залишаються однаковими: слово до слова,” розповів голова Тернопільських обласної та міської єврейських організацій Ігор Банзерук кореспонденту РІСУ Володимиру Морозу.

Згідно з документами, ГО “Єврейська община” зверталася щодо повернення їй однієї з будівель на вул. Франка, 13, 21, Князя Острозького, 7, 9, 13, бульв. Шевченка, 24. Там, за їхньою інформацією, до війни стояли молитовні будинки. Одначе, багато тих кам'яниць вже не існують. І саме тут протягом десятиліття триває така плутанина, що юдеї подеколи просять повернути їм те, чого немає або ніколи їм не належало. З іншої сторони влада спромагається обґрунтовувати неповернення однієї і тієї ж будівлі різними варіантами, які — буває — суперечать один одному.

“Щодо повернення у власність Тернопільській обласній організації “Єврейська община” одного із колишніх приміщень, які були її власністю, повідомляю, що будівлі на вул. І. Франка, 13, Кн. Острозького, 13, Кн. Острозького, 9 та по вул. Кн. Острозького, 7 відносяться до житлового фонду або не перебувають в комунальній власності м. Тернополя,” відповіла 23 листопада 2009 р. на запит громади заступник прокурора міста Г. Зарівна. Відтак тернопільські євреї звернулися у міськраду, аби їм віддали приміщення на вул. Парковій, 12 — частину дитсадка, яка занедбана. Згодом, 16 липня 2010 р. заступник міського голови Петро Гринчишин відповів, що там — зайнято, бо “приміщення за адресою вул. Паркова, 12 перебуває в користуванні громадської організації “Фізкультурно-реабілітаційний центр здоров'я”. Уже 1 квітня 2011 р. міський голова Сергій Надал повідомив голові обладміністрації Валентину Хоптяну та Ігорю Банзеруку, що приміщення на вул. Паркова, 12 взагалі не можна нікому передавати, бо це – дошкільний навчальний заклад, а там “не допускаються створення або діяльність організаційних структур політичних партій та релігійних організацій (хоча обласна “Єврейська община” - ані релігійна, ані політична організація — прим. авт.)”. Також у міськраді додали, що “вивільнені приміщення ліквідованих державних та комунальних дошкільних навчальних закладів використовуються виключно для роботи з дітьми...”

“Коли я прийшов на засідання комісії міськради, яка розглядала наше питання, то мені навіть сказали: “Ви хочете повернути? А нащо ж тоді ви віддавали?” І почали сміятися. Я – підполковник. Відслужив в Українській армії більше 10 років. Служив у військах ООН, у Лівані. Маю орден “За відвагу” від держави Україна, нагороди Лівану, Ізраїлю. І вони мені таке городять!” – продовжує І. Банзерук.

Нагадаємо, що євреї “віддали” свої синагоги і молитовні будинки у Тернополі під час нацистської окупації, коли їх усіх зігнали у гетто і знищили.

Щодо звернень “Єврейської общини” з приводу повернення будинку на вул. Франка, 21, то, як виявилось, юдеям він ніколи не належав. Ігор Банзерук визнає, що це сталося через плутанину між старою, довоєнною, і новою — сучасною, нумераціями. Адже у період між двома Світовими війнами на сучасній вул. Франка, колишній вул. Сокола, справді діяв молитовний дім. Його адресний номер — 13. Натомість бібліотека, як свідчить, наприклад, адресна книга 1935/36 рр, — це колишня вілла родини Грабовських. І мала вона адресний №19 (тепер — 21). Та, щоб зрозуміти це, владі міста потрібно було майже півтора року. Бо ж, згідно з відповіддю виконкому міськради громаді від 16 липня 2010 р., юдеям відмовляли тільки тому, що у “приміщенні по вул. І. Франка, 21 знаходиться міська комунальна дитяча бібліотека, перенесення якої є неможливим”. До аргументування фактами історії влада вдалася уже у відповіді від 5 січня 2012 р. Аналогічною є ситуація і щодо колишнього молитовного дому на вул. Князя Острозького, 7. Тепер під цим адресним номером – післявоєнна п’ятиповерхівка. Як з’ясував кореспондент РІСУ на основі архівних матеріалів, під №7 до війни стояв будинок із сучасним №9 – колишній єврейський шпиталь. До слова, у цій кам’яниці досі є пам’ятна таблиця 1923 р., яка свідчить про приналежність споруди юдейській громаді.

“Докторові Юліушу Францозу, аптекарю в Тернополі, як доказ глибокої вдячності і признання за ініціативи, за труд та жертовні старання довкола відновлення і оснащення знищеного військовими випадками шпиталю ізраїльського в Тернополі, відбудованого під технічним керівництвом В.П. (високоповажного – прим. авт.) інженера Вільгельма Шахтера ту таблицю посвячує ізраїльська громада релігійна іменем жидівського суспільства в Тернополі,” йдеться у написі.

Де саме був молитовний дім Lynas Hacedek зі старою адресою вул. Князя Острозького, 9а (бо він діяв саме під №9а, а не 9, як йдеться у зверненнях громади до влади міста – прим. авт.), встановити не вдалося.

Тяганина з поверненням і плутанина з адресами призвела до конфронтації і грозить непорозумінням усередині громади. В Інтернеті уже з’являються статті зі словами на зразок: “Мусимо зазначити ми, як і всі тернополяни, теж чекали появи на території міста єврейських гетто та газенвагенів після минулорічних виборів, але якщо самі євреї пишуть, що відношення до них не змінилось, значить так воно і є”.

У свою чергу, “Єврейська община” обіцяє скаржитися на проблеми, які вважає штучними, до міжнародних організацій.

“Залишаємо за собою право звертатися не тільки в юридичні інстанції України, а й просити допомоги у керівництва єврейських громад і Рабинату України, Європейського єврейського парламенту, міжнародних організацій та держави Ізраїль, інформувати засоби масової інформації, що не додасть авторитету місцевій владі, ВО “Свобода”, інвестиційної привабливості нашому місту,” йдеться у зверненні общини до міськради від 9 грудня 2011 р.

Зрештою, влада міста, навіть за умов доброї волі, не може передати юдейській громаді збережений будинок на вул. Князя Острозького, 9. Він просто не належить місту, а Тернопільському району. Туди “Єврейська община” ще не зверталася.

“Будинок на вулиці Острозького, 9 не перебуває у власності громади міста. Це – власність району. А якщо конкретніше – районної лікарні,” повідомили кореспонденту РІСУ в управлінні обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міськради.

Але Ігор Банзерук зазначає, єврейська громада уже зверталася до облради та обладміністрації, яким районна влада підпорядкована. А вони, замість того, щоб з’ясувати все, відбулися простими відписками і “спустили” справу на міський рівень.

“Звичайно, що ми будемо звертатися у районну владу. Адже нам знову продовжать оренду приміщення на вулиці 15 Квітня, 37а на рік-два, а потім і забрати можуть. Тому ми не можемо належно облаштуватися і навіть шабат через особливості роботи закладів, що поряд, змушені зустрічати швидше,” каже голова “Єврейської общини”.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Кримінал
Оперативники управління карного розшуку поліції Тернопільщини під час поверхневого огляду водія, котрого затримали за наїзд на пішохода і втечу з місця злочину, виявили майже півкілограма порошкоподібної речовини, схожої на психотропний амфетамін. Про дорожньо-транспортну пригоду на одній центральних вулиць Тернополя в якій під колеса автівки потрапила молода жінка, черговий  повідомив оперативників, адже зловмисник, що був за кермом іномарки, втік з місця...
Суспільство
У Чорткові житель міста скаржиться на жінку, яка живе біля костелу в палатці. За його словами, вона папером пошкодила задню частину його автомобіля. Про це чоловік написав у групі у Фейсбуці «Підслухано у Чорткові». – Доброго дня шановне товариство, обговорімо пані, яка живе біля костелу в палатці, бо вчора, стоявши біля Райфайзер банку машиною, вона підійшла і почала терти папером авто, а коли я побачив, то вся задня частина було поцарапана. На питання, н...
Кримінал
Прокуратура Тернопільської області контролює хід розслідування щодо майна Почаївської лаври. З метою недопущення поширення недостовірних даних та маніпулювання інформацією про використання майна Почаївської лаври, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Тернопільській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неправомірних дій державного реєстратора, який, зловживаючи своїми повноваженнями, зді...
Суспільство
У Тернопільській області через проблему з подачею вагонів-зерновозів склалася критична ситуація із відвантаженням зерна, валовий збір якого цього року сягнув 2,8 млн тонн.Про це заявив під час засідання штабу з оперативного вирішення питань логістики в АПК при Мінагрополітики голова Тернопільської ОДА Степан Барна, повідомляє «АПК-Інформ».«Ситуація є критичною, бо трейдери не хочуть працювати з тернопільськими аграріями через проблему з подачею вагонів. До...
Суспільство
Постраждалий унаслідок ДТП спортсмен Олег Жох потребує фінансової допомоги на лікування. Нагадаємо, аварія, у якій загинули Андрій Пушкар та Сергій Жох, батько спортсмена, трапилася у середу, 14 листопада, у Радивилівському районі. Олега Жоха з важкими травмами доправили до місцевої лікарні. Сьогодні вранці після консиліуму лікарів рукоборця перевели до нейрохірургії одного з медзакладів Рівного. Стан Олега тяжкий: гематома голови, два переломи руки, забій...
Суспільство
Лише від початку листопада в області, за первинними повідомленнями, виявили трохи менше чотирьох сотень випадків. Це – більше, ніж за весь жовтень, який досі був місяцем-рекордсменом за кількістю хворих. Деталі у сюжеті Інтб.
Суспільство
У Києві випав перший сніг. До Тернополя він ще не дістався, та вже найближчими днями і у нашому місті похолоднішає, а дороги вкриє ожеледиця. Відповідні служби вже готуються до зміни погоди і переходять на зимовий режим утримання міста.За прогнозами синоптиків вже от-от стовпчики термометрів почнуть опускатися нижче нуля. Тож міські структури, відповідальні за утримання шляхів, мостів і прибудинкових територій в зимовий період вже готуються до цього, повід...
Суспільство
Через протести праціників облавтодору, на певний час був перекритим рух центром Тернополя. Тож деякі пасажири маршруток почали вимагати повернути їм вартість проїзду. І натикались на хамство у відповідь. Про такий випадок написала София Харик. Випадок жінка описала у Facebook-спільноті Тернопільські плітки. "Їхала сьогодні у маршрутці номер 6 о 11.40 дня. я була просто шокована таким хамським відношенням водія. моєму обуренню не було меж!!!! Сіла біля 6 ма...
Суспільство
Трагічна історія 12-річного Романа Кулака з Тернополя, який помер через недбальство лікарів Жидачівської районної лікарні, що на Львівщині, стала історією боротьби за відповідальність у медицині. Не стало хлопчика торік 27 червня. Причина — заворот тонкого кишечника. Якби Романові вчасно надали необхідну допомогу, він би вижив. Його батьки і сестричка уже більше року ходять до могили. Тато хлопчика пан Володимир переконаний, що горе-лікарі, які нічого не з...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!