У парку Топільче дерев'яні скульптури під загрозою знищення

Багато поколінь тернополян виросло з відчуттям, що знають, де живуть казки - адже у парку Топільче на дітей чекають дерев'яні казкові герої.

Курочка Ряба, дід та баба, Буратіно на острівку, веселі гноми на галявинці, біля ставочку охороняють спокій легені. А на Козацькому острівку давні боги слав'ян нагадують про минуле. Але мало хто знає, що автор цих робіт славетний відомий на увесь світ лемківський скульптор Іван Мердак.  З 1965 року він жив та працював у Тернополі. Будучі на посаді художника обласного виробничо-художнього комбінату талановито втілив завдання на виготовлення паркової скульптури,  пише Tenews

На жаль, час працює проти дерева. Фігури нищаться, гниють, розпадаються на ковалки. Якщо ситуація не зміниться, незабаром про спадщину лемківського майстра можна буде казати тільки у минулому.

Івана Мердака називають правдивим лемківським самородком. Він народився в родині сільського коваля в селі Райському на Лемківщині (тепер – Польща). Але за фахом батька хлопець не пішов, разом з дідом Дмитром різьбив дерево. Як дерево так і глина оживали у його руках. З 1946 року родина проживала на Тернопільщині. У Тернополі спочатку творив у техніці тонованого гіпсу, а з 1972 року займався різьбою по дереву і коренепластикою. Саме тоді у парку оселилися вирізьблені рукою майстра герої казок та билин. Дерев’яні скульптури українського митця — окраса парків у Тернополі та неподалік міста Гамбурга (Німеччина). У Борщівському музеї зберігаються графічні роботи майстра, адже з 1946 року з родиною Мердак жив у селі Королівка. У Тернопільській картинній галереї зберігається скульптура майстра «Іван Вишенський». Деякі малі скульптурні форми можна побачити у «Лемківській Світлиці», в центрі Тернополя (бульвар Т. Шевченка,21), де діє музей «Лемківщина», відкритий в 2000 році. Робота з деревом та коренепластика - традиційні для лемківщини.

У парку Топільче дерев'яні скульптури під загрозою знищення, фото-1
Топільче скульптури знищення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі