• Головна
  • Чому на короткозорість хворіє кожна 55 дитина на Тернопільщині?
11:00, 5 червня 2012 р.

Чому на короткозорість хворіє кожна 55 дитина на Тернопільщині?

У Тернопільській області у 2012 році удвічі більше дітей хворіє на короткозорість, ніж у 2002.

За даними профілактичних медичних оглядів, гострота зору в дітей нашої області щорічно погіршується, - повідомляє прес-служба санітарно-епідеміологічної станції.

Якщо в 2002 році поширеність короткозорості серед дитячого населення області віком від 0 до 14 років становила 9,6 на 1000 оглянутих дітей, то в 2011 році цей показник вже становить 18,0, як бачимо показник виріс вдвічі, тобто кожна 55 дитина області хворіє на міопію (короткозорість). Якщо взяти по вікових категоріях то показник пониження зору серед дошкільнят складає 21,1 на 1000 оглянутих, а вже серед дітей 2-8 класу – 70,9 на 1000 оглянутих і серед учнів 9 – 11 класів – 73,5. Як видно з вищенаведеного, за час перебування в школі показник пониження гостроти зору зростає у 3,5 рази.

В період дошкільного віку очі і зір продовжують розвиватись і ще не підготовлені до значного напруження. Більшість дошкільників мають тільки половину необхідної гостроти зору, лише до 5-6 років вона стає нормальною. Сприйняття кольорів також розвивається поступово до 13-14 років.

Основа їх нормального розвитку - не допускати перевтоми очей. Іграшки дошкільника мають бути кольоровими, але не строкатими, не дуже яскравими, щоб не стомлювати зору.

Книги, картинки, настільні друковані ігри потрібно вибирати з чіткими малюнками, не дуже яскраво розмальовані. Не слід давати дітям картинки на жовтому, коричневому, синьому, темному папері. Найкращий для зору білий фон. Купуючи книжки, альбоми або картинки, необхідно звертати увагу не тільки на зміст, а й на якість паперу, який не повинен блищати, розміри і чіткість шрифту. Оформлення книги має велике значення для охорони зору дитини.

Ігри і заняття для дітей слід вибирати такі, що вимагають найменшого напруження зору. Надто рано навчати дитину читати також шкідливо.

При зоровій роботі дошкільники мають дотримуватись правил охорони очей, а саме не можна розглядати картинки, малювати при недостатньому або неправильному освітленні. Крім цього мають значення і розміри меблів, які повинні відповідати зросту дитини. Потрібно обов’язково стежити за осанкою. Якщо дитина розглядає картинки, малює при поганому освітленні, користується незручними меблями, не стежить за своєю осанкою в неї може розвинутись косоокість.

“Куди рідко заглядає сонце, туди часто приходить лікар” – мовить прислів’я. У світлому сонячному приміщенні діти почувають себе бадьорими, працездатними, недостатнє освітлення знижує працездатність. Отже, для формування зору дитини необхідно сонячне світло, але не яскраве, а розсіяне, тому що прямі сонячні промені засліплюють, перегрівають організм. Мерехтливе і сліпуче світло шкідливе для зору, як дітей будь-якого віку так і дорослих, а також негативно впливає на серцево-судинну систему.

Штори на вікнах не повинні затемнювати приміщення, де перебуває дитина, а тільки захищати його від прямих сонячних променів, створювати рівномірне розсіяне освітлення. Для захисту очей від сліпучого проміння необхідно користуватися жалюзями або щільними не прозорими шторами пастельних тонів. Не варто тримати на підвіконнях квіти, що затемнюють світло, якщо перед вікнами ростуть дерева, то кожної весни потрібно підрізати гілля, щоб не перешкоджали проникненню світла в кімнату.

Має значення також і вибір кольору для фарбування стін чи шпалер для кімнати, де працює і навчається дитина, при цьому слід надавати переваги ясно-зеленим і ясно-жовтим відтінкам без блиску.

Одним з компонентів режиму дошкільників, як і школярів є перегляд телевізійних передач, які дуже популярні в домашніх умовах. Не принижуючи культурного значення телевізійних передач, треба зауважити, що їх потрібно регламентувати, як додаткове навантаження на очі, нервову систему і психіку. Тривалість перегляду телевізійних передач має нормуватися відповідно до віку дитини. Доведено, що через 60 хвилин безперервного перегляду телевізійної передачі помітно погіршується гострота зору, з’являється спазм внутрішніх очних м’язів (спазм акомодації) , що сприяє розвитку й прогресуванню короткозорості. Школярам до 4-5 класу рекомендується дивитись телевізор не більше 2-3 рази на тиждень по 30-40 хв., старшим учням – також двічі на тиждень по 1-1,5 години. Поряд з обмеженням частоти і тривалості перегляду телевізійних передач необхідно створювати для цього умови, які знижують втому очей. Дивитися телепередачі перед сном небажано з двох причин: по-перше, на вечір очі дитини стомлені і додаткове навантаження на них шкідливе; по-друге, будь-яке збудження нервової системи на ніч погіршує відпочинок організму, зокрема очей.

Дивитись телевізор не рекомендується збоку, а лише сидячи перед екраном. При перегляді телепередач в кімнаті не повинно бути темно, її рекомендується освітлювати рівномірним розсіяним світлом, яке не потрапляє прямо в очі присутнім.

Часто батьки запитують, протягом якого часу школяру не шкідливо читати. Читати при дотриманні всіх гігієнічних вимог можна від 1 до 3 годин на день, залежно від шкільного навантаження і віку. Читання менш стомливе для очей, ніж перегляд телевізійних передач.

Порушення правильного харчування також згубно впливає на зір. Багато школярів, особливо старшокласників відмовляються від повноцінних сніданків і йдуть у школу майже натщесерце. Це шкідливо позначається як на всьому організмі, так і на зорі зокрема.

Потрібно пам’ятати - що неповноцінне харчування, недостатність рухів, кисневе голодування організму, тяжкі розлади здоров’я сприяють розвитку короткозорості.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...