Підземелля можуть збільшити вік Тернополя на кілька сотень літ

Голова громадської організації «City Project» Андрій Кір представив перший варіант карти тернопільських підземель. Створена вона на основі даних георадара, біолокації та фізичного обстеження.

У реальності мережа підземного Тернополя набагато густіша. Але щоб це довести, потрібно провести чимало пошукових експедицій. І в цьому ентузіастам мала б допомогти місцева влада, адже наявність досліджених підземних ходів на кілька порядків збільшила б туристичну привабливість Файного міста.

Радар підтвердив наявність підземель у центрі Тернополя

У 2016 році тернополянин Андрій Кір підготував петицію до Тернопільської міської ради, в якій просив організувати дослідження підземель, провести їх реставрацію та створити відповідні туристичні маршрути. Незважаючи на те, що за короткий час ініціатива набрала потрібну кількість прихильників, мерія на неї відреагувала простою відпискою. Мовляв, унаслідок обмеженості бюджету, закласти кошти на відповідні роботи не можливо, а для вивчення даного питання та можливості його реалізації влада запропонувала залучити… науковців та громадських активістів.

– Ця відповідь не на жарт роздратувала як мене, так і небайдужих тернополян. Навіть незнайомі люди почали писати, пропонуючи щось робити. Якось негоже було давати задню, і таким чином цю тему почали активно просувати. Зібралися всі, хто цікавився тернопільськими підземеллями, познайомилися зі старожилами, які до нас цим займалися, але з різних причин їм не вдалося до кінця розвинути це питання. Стали систематизувати інформацію. Тоді нас помітили, почали допускати на ті ділянки, де потенційно могли бути підземні ходи. Це замок, катедра, фіздиспансер, підвали старих будинків тощо. Заходили, дивилися, занотовували, – пригадує перші кроки з дослідження тернопільських підземель Андрій Кір.

Однак ентузіасти побачили, що їхня робота не можлива без досягнень науково-технічного прогресу. Тобто сучасної техніки, яка б допомогла визначати пустоти під землею, щільність ґрунту тощо.

– Наприкінці 2016 року обирали проекти на громадський бюджет. Я подавав проект з дослідження тернопільських підземель, в якому обґрунтовував, що для Тернополя необхідно придбати георадар. Він потрібен як для дослідження підземелля, так і був би корисним для місцевих комунальників, котрі могли б попереджувати обвали на проїжджих частинах Тернополя, а не чекати, коли станеться якась надзвичайна ситуація. На жаль, у конкурсі ми не перемогли, але за сприяння міської ради георадар таки нам надали в оренду на два дні. Було це в лютому ц.р. За той короткий час нам вдалося просканувати чимало об’єктів. Зокрема, пройшлися по карті професора з педуніверситету Йосипа Свинка, котрий свого часу методом біолокації намалював декілька ліній підземель у центральній частині міста. За допомогою радара їх підтвердили. Також було знайдено й інші фрагменти підземних ходів, які я промалював на першій, далеко не повній карті тернопільських підземель. У процесі мапу будемо доповнювати та актуалізувати, підтверджувати виявлені фрагменти та з’ясовувати, де вони перетинаються та куди точно ведуть, – розповів Номер один пан Андрій.

У підземеллях вже організовують екскурсії

На сьогодні відомих напрямків підземних ходів дуже багато, але далеко не всі з них вдалося оглянути фізично, в якому вони стані. Група ентузіастів дуже сподівається, що роботи значно пожвавляться після того, як наприкінці липня вони знову матимуть змогу працювати з георадаром.

Наразі ж силами міської влади та КП ТІЦ вдалося очистити й окультурити підземелля в замку. Минулого року до Дня міста його відкрили для перших відвідувачів. Якщо брати за точку відліку готель «Тернопіль», то підземні ходи в замку, повідомив пан Андрій, тягнуться нижче рівня набережної. Екскурсії туди проводять працівники КП «Туристично-інформаційний центр» (вартість – 400 грн. для групи до 25 чол.).

Протяжність найбільшого дослідженого підземного ходу становить близько 600-700 метрів.

– Цей прохід починається від Надставної церкви і тягнеться в один бік до храму Різдва Христового, в інший – до майдану Волі. Безпосередньо у Надставній церкві ми ще особливо не працювали, навідаємось туди найближчим часом. Поки дослідили периметр навколо неї. А ось у катедрі проблем із доступом до їхніх підземель ніколи не виникало, – зауважив пан Андрій.

Виявляється, є в Тернополі і катакомбна церква, до якої прокладено підземні ходи.

– На місці, де нині розміщена обласна прокуратура, колись був монастир сестер Йосифіток. Внизу під будівлею була каплиця та церква. До сьогодні там збереглися арки, де колись стояли фігури святих. До катакомбної церкви прокладено тунель, який, за логікою, мав з’єднуватись, як мінімум, з катедрою, як максимум, за даними георадарного дослідження, має відгалуження – одне в бік до стадіону 3-ї школи, інше – через вулицю Листопадову орієнтовно в напрямку замку, – повідомив Андрій Кір.

А кілька тижнів тому комунальники відкопали старий колодязь за катедрою.

– Ми опускали туди камеру, знайшли ще одне відгалуження. Сподіваємось, прийде час і нам вдасться спуститися вниз, обстежити колодязь та дізнатися, чи це стара дренажна система, чи продовження підземного ходу. Дехто зі скептиків закидає нам, що ми знаходимо не підземелля, а старі каналізації. Однак старожили і багато документальних даних говорять, що коли австрійці будували міську каналізацію, вони її з’єднували з частинами підземних ходів або безпосередньо ці ходи використовували для водовідведення, – доповнив голова громадської організації «City Project».

У Тернополі проведуть археологічну експедицію

Наскільки безпечні вже виявлені підземні ходи, запитали ми у пана Андрія.

– Жодної небезпеки досліджені підземні ходи, які являють собою кам’яні склепіння висотою від 2 до 3 метрів, для відвідувачів не несуть, адже вони є тими частинами підземних ходів, які за периметр будівель майже не виходять. Більш протяжні ділянки між вулицями та будинками треба буде ретельно досліджувати, в якому вони стані. Адже коли ставалися обвали, ті місця просто засипалися, відповідно в них порушувалась вентиляція, вологість. А якщо немає циркуляції повітря, то підземні ходи і далі будуть обвалюватись і з часом руйнуватися. Тому потрібно якомога швидше, якщо ми хочемо їх зберегти для нащадків, дослідити та провести в них реставрацію. Якщо б вдалося з’єднати підземними ходами ключові споруди міста – катедру, замок, Надставну та середню церкви, то Тернопіль би притягував туристів, як магнітом, – каже Андрій Кір. 

Відзначимо, що цього року депутати міськради прийняли програму охорони культурно-історичної спадщини Тернополя на 2017-2020 рр. У неї вперше включили підземелля, зокрема, планується провести археологічні розкопки у центральній частині міста. Влада обіцяє, що вони розпочнуться вже до кінця літа.

На сьогодні достеменно не відомо, коли і хто першим почав будувати тернопільські підземелля.

– Офіційна версія стверджує, що місто заснував Ян Тарнавський. І коли він закладав замок, тоді й зводив усі підземелля. Але в процесі нашої роботи, я думаю, ми спростуємо офіційну дату заснування Тернополя (1540 р.). Наявні повоєнні документи з обстеження підземель і найдавніших тернопільських споруд, у яких зазначається, що Надставна церква і знищена єврейська синагога зводились у XII ст. А це свідчить, що тут було поселення значно раніше, ніж у 1540 році, – певен пан Андрій. 

Виявляється, підземні ходи в Тернополі будувались у різні періоди, розміщені на різних глибинах та призначалися для різних потреб.

– Скільки місто будувалося та перебудовувалось, стільки й зводилися підземелля. У давніші часи їх використовували як складські приміщення, а також для того, щоб можна було непомітно переходити між ключовими спорудами міста – катедра, Надставна церква та храм Різдва Христового. А в період воєн у підземеллях люди переховувались, зокрема відомо, що під час Другої світової війни в них діяв рух опору.

Підземний хід під ставом. А чом би й ні?

Неодноразово доводилося чути про найзагадковіший підземний хід під ставом.

– Геологи кажуть, що це не реально, бо ґрунти не дозволили б його збудувати. Але теоретично у тому напрямку підземний хід міг бути. Можливо, не під самим ставом, бо його в давні часи не було. Цей підземний хід міг виходити до русла річки Серет, яка протікала біля Кутківців, і ховатися в очереті. У замку ми теж ходили з георадаром і на найнижчому з відомих ярусів виявили в напрямку ставу ще один ярус. Нині цей хід засипаний, замулений і до нього підступила вода. Очевидно, він втрачений назавжди. Однак історія з цим підземним ходом цілком може мати раціональне зерно, адже на іншому березі на горі в Кутківцях мала маєток найбагатша людина міста – єврей Галь, до якого, в принципі, міг пролягати підземних хід, – розмірковує Андрій Кір.

Голова громадської організації «City Project» сподівається, що до дослідження тернопільських підземель активніше долучаться містяни.

– Запрошую до обговорення та допомоги. Якщо у Вас є інформація – діліться, якщо знаєте старожилів – розпитуйте, якщо маєте цікаві ідеї та пропозиції чи хочете у вільний час брати участь у цікавих заходах на благо міста – зголошуйтесь. Спільно нам вдасться відкрити багато невідомих сторінок Тернополя, зробити його цікавим для туристів, а можливо, і збільшити вік нашого міста на кілька сотень літ! 

Читайте також: Що цікавого знайшли у перший день розкопок поблизу Тернопільського замку

Тернопіль історія підземелля
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання в окремих будинках Тернополя. А саме: - 16.01.19р. з 09:00 год. до 12:00 год. за адресою: вул. Князя Острозького, 45.
Суспільство
Застуду допоможе прогнати чай. Але не простий, а особливий. Замерзли? Відчуваєте, що можете застудитися? Не гайте часу: швиденько заваріть велику чашку чаю! Але не простого, а особливого, протизастудного. 1. Молочно-імбирний чай. Змішати 30–40 г порізаного кореня імбиру, по 2 скл. води і молока, 2 ст. Ложки чорного чаю, 3–4 ст. ложки цукру, довести до кипіння, вимкнути вогонь, настояти 10–20 хв. Випити і під ковдру! Чудово зігріває! 2. Банановий гарячий ко...
Суспільство
Передані в користування Української православної церкви Московського патріархату Києво-Печерська і Почаївська лаври добровільно перейдуть до Православної церкви України, - пише Реально. Про це заявив почесний патріарх Православної церкви України Філарет в інтерв’ю телеканалу “UA:Рівне“, яке транслювали 10 січня, передає Gordonua.com. “Ці святині чиї? Російські чи українські? Усі скажуть, що це українська святиня. А якщо це українська святиня, то як вона мо...
Кримінал
Близько 30 небезпечних предметів виявили поліцейські продовж доби на Бережанщині. Зокрема, під час санкціонованого обшуку в помешканні 59-річного мешканця району вилучили арсенал зброї та боєприпасів: механізми до різної вогнепальної зброї, набої та порох. Звідки у чоловіка небезпечні предмети, правоохоронці наразі встановлюють. За незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами чоловік постане перед судом. Як інформує офіційн...
Суспільство
В нашій державі діє декілька бюджетних програм, спрямованих на підтримку аграрного сектору та сільського господарства. Це важливі галузі економіки, які приносять у бюджет держави чималий дохід, а також сприяють покращенню економічної ситуації.   На тому, що держава вперше за багато років виділила майже шість мільярдів гривень на підтримку сільського господарства, голова ТОДА наголосив під час ради регіонального розвитку у Ланівцях.   «Підтримку отримують н...
Пригоди
Сьогодні (15 січня) о 14.55 до рятувальників та поліціянтів надійшла інформація про пожежу в приміщенні недобудованої бібліотеки на вулиці Шептицького. На щастя, бійці ДСНС оперативно побороли стихію. Займання сталось на третьому поверсі. За попередніми даними, ймовірна причина виникнення пожежі - необережність під час паління. Ніхто з людей не постраждав.   Як повідомляє офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, відомості про подію вне...
Культура
Тернополяни, які побували на карнавалі Маланок у Красноїльську, сьогодні активно діляться емоціями та фотографіями на своїх сторінках в Фейсбуці. Маланкують в цьому буковинському селищі під самим кордоном з Румунією два дні: 13 та 14 січня. Та емоцій, енергії та завзяття учасникам дійства вистачає на повноцінні два дні.   Головними дійовими героями карнавалу є «ведмеді», яких на ланцюгах селом водять «цигани» або «мисливці», викрикуючи кричалку про те, що...
Суспільство
Однак, як повідомили в Управлінні муніципальної інспекції, на жодного водія-порушника постанов про адміністративні правопорушення щодо порушень правил дорожнього руху не виписали. "Поки що вони розпочинають роботу з профілактичних повідомлень для водіїв, та щойно отримають доступ до бази даних реєстрації автомобілів, одразу виписуватимуть постанови", зазначають в муніципальній поліції. З 9 по 11 січня інспектори з паркування роздавали водіям-порушникам інф...
Пригоди
Тернопільські патрульні продовжують виявляти заборонені предмети. Подія трапилася на проспекті Злуки. Близько 1 години ночі на спецлінію 102 звернувся 24-річний чоловік, який повідомив, що у нього трапився конфлікт. Прибувши за вказаною адресою, з’ясувалося, що заявник, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, розпочав конфлікт з охороною розважального закладу, вів себе агресивно та різко висловлювався нецензурною лайкою в їх сторону. Окрім того, під ча...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!