Що готують та скільки коштує харчування в тернопільських школах?

Журналісти перевірили, які страви готують в шкільних їдальнях, скільки вони коштують та з’ясували, чи подобається учням снідати та обідати в школі.

Журналісти відвідали шкільні їдальні в кількох школах. В Центрі – в Українській гімназії та школах №№ 4, 5, 24, школу №18 на Східному та №11 – на Сонячному. Ціни на сніданки та обіди коливаються від 10 до 16 грн.

Як пояснили в управлінні освіти, обід у всіх шкільних їдальнях  коштує 12,80. Але, якщо дитина бере щось ще додатково або м’ясну страву з більшим виходом, то вартість обіду буде дорожчою.

- На обід 12.80 грн котлета може важити 30 г, наприклад. А на 15 грн – 40 г, - каже заступник начальника міського управління – начальник відділу дошкільної, середньої та позашкільної освіти Ірина Сум. - Дитина сама може добрати до обіду те, що хоче. Наприклад, борщ, відбивну, картоплю і цей обід може коштувати 15-17 грн.

За словами пані Сум, в управлінні підготували проект для виконавчого комітету і, якщо 27 вересня це рішення приймуть, то ціна обіду буде вища.

До слова, для дітей, які мають пільги – діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, діти з малозабезпечених сімей, діти, батьки яких є учасниками АТО на одноразовий безкоштовний обід виділяють кошти з міського бюджету.

Фірмовий суп – з фрикадельками

В шкільній їдальні в школі №5 крім учнів школи обідають чимало тернополян. Як пояснюють в управлінні освіти, тут не визначають, в яку шкільну їдальню на обід можуть ходити тернополяни, а в яку ні, каже Ірина Сум. Це в кожній школі вирішує дирекція.

Школярі 1-4 класів харчуються дешевше, ніж усі інші - по 14 гривень, в які входять друге, салат і напій, - розповіла підприємець, яка відповідає за харчування у цій школі, Марія Стрільчук. - А якщо вони хочуть щось додатково, то стають в чергу з усіма.  Коригуємо меню під сезонні продукти: весною більше зелені, взимку - консервації. Наша фірмова страва - суп з фрикадельками. Діти цей суп найбільше люблять, того ми готуємо його щодня. Також найчастіше беруть картоплю, котлети та бурячок.

Кожного дня тут готують дві перші страви: суп з фрикадельками - 7,5 грн, борщ - 5 грн, овочевий суп - 5 грн, гороховий суп - 4 грн, три гарніри: картопляне пюре - 3,5 грн, макарони -3 грн, каша пшенична -3 грн та каша гречана -5 грн, м'ясне: пельмені -14 грн, ковбаса гриль -20 грн, салати: капуста свіжа -3 грн, буряк -3 грн, морква і горошок - 4,5 грн, морква по-корейськи 6 грн, напої: чай з цукром 2 грн, чай з лимоном -3 грн  та сік.

Школярі можуть брати більші чи менші порції, відповідно буде різна  ціна. Наприклад, старшокласники часто беруть подвійний гарнір, а молодші беруть менші порції. 

- Сьогодні я взяв макарони і котлету, але зазвичай беру картоплю, - каже Валік з 9-А. - Найбільше зі всіх страв мені подобається піца і гарячі бутерброди, але не завжди вони є. На великій перерві ми ходимо з однокласниками на обід, а на малих ходимо в буфет купляти щось перекусити. Мама каже, щоб я не купляв хімію, то беру якусь булочку чи солодке.   

«Картопля, котлета і сік»

В 24-й школі теж щодня різне меню. В понеділок дітям дають макарони з сиром та фруктовий напій, у вівторок салат, картопляне пюре, котлету, хліб та фруктовий напій, в середу оладки з повидлом та кавовий напій, четвер салат, картопляне пюре, биточки, хліб, напій фруктовий, в п’ятницю сирники з картоплею і кавовий напій. Обід в середньому обходиться в 13 грн. 

- Я кожен день ходжу їсти в столову з другом, - каже Олег з 8-Г. - Готують тут смачно, є різні супи, макарони, котлети, салати. Я найбільше люблю картоплю, салат з буряка і товченики, того завжди їх беру.

- Зазвичай беру картоплю, котлету і сік, - каже Діана Петришин з 6-В класу. - Готують тут смачно. Найбільше люблю м'ясо, особливо відбивну.     

Меню – на два тижні

У їдільні школи №4 сніданок коштує 14 грн, а обід – 15.

- У нас двотижневе меню, - розповідає підприємець, яка обслуговує їдальню школи №4 Олександра Шеременда. – На кожен день інше меню: сирники, оладки, фрукти, м’ясні котлети, відбивні, риба, гуляш з курки, гречана каша, рис, макарон из сиром, картопля, салати, чай, компот, какао з молоком. Якщо, наприклад, дитина не хоче риби, то може взяти котлету. Ще є червоний борщ, зелений з щавелю, суп з фрикадельками, гороховий та з макаронами.

Окрім того в їдальні діти можуть придбати свіжу випічку. Булочки з повідлом, яблуками  та родзинками коштують 4 грн, а з сиром та маком по 5,50 грн.

- В нашій їдальні є багато видів супів, борщ, картопля, риба, салати і багато соків, - каже 20хвилин учень 5-Б класу Сашко . – Хімії у нас не продають. А мені найбільше подобаються котлети.

Його однокласнику Юрі найбільше смакують пельмені, а однокласниці Карині - картопля та голубці. У 2-А класі найбільше люблять їсти макарони, картоплю та ковбасу або котлети і сосиска в тісті. А також дітям смакує какао з молоком. У 8-В класі кажуть, що в їдальні смачний борщ. А картопля трішки водяна і в котлеті замало м’яса. Обідають в їдальні і вчителі.

- Я працюю тут уже 21 рік і постійно їм у нашій шкільній їдальні, - розповідає вчитель образотворчого мистецтва Галина Кізілова. – Люблю голубці, салати. Дуже смачна випічка.

Як розповіла соціальний педагог Тетяна Лещишин, у минулого року у їхню їдальню на обід приходили усі охочі, а цього року готують лише для дітей. У їдальні потрібен ремонт. 

 «Улююблені макарони з сиром»

В Українській гімназії є циклічне двотижневе меню, яке затверджено санстанцією, де обід і сніданок коштує за зазначеними цінами. Проте є приготовлені страви, які можна довільно вибирати. Сніданок – 12.80 гривень. Для пільговиків сніданок безкоштовно. Обід – 15 гривень.

Якщо дитина не хоче їсти весь обід, то платить не повну ціну, а лише за те, що вона буде їсти. На сніданок дають макарони з сиром і чай, або гарнір, котлета та соління чи салат, можливо молочна каша, печиво і чай тощо. На обід перше та друге: гарнір, котлета, відбивна чи інша м’ясна страва і салат. Можна додатково взяти наприклад: котлету, більшу за ту, яка входить в обід чи сніданок - 7.80 грн, тюфтелі в соусі - 10.00 грн, рибу - 7.50 грн, відбивну 7.20 грн. Також можна купити гарнір на вибір: картопляне пюре 3.50 грн, картопля печена - 6.00 грн, каша пшенична - 3.00 грн та салати: салат з буряка - 3.00 грн, салат „Дністер” - 7.00 грн, баклажани - 6.00 грн, вітамінний - 5.00 грн.

До їдальні приходять їсти не тільки учні та вчителі, а й сторонні.

- Їм кожного дня після третього уроку на великій перерві, каже 11-класник Назар. - Все подобається, все смачно, кожного дня є нові страви. До 15 гривень і ти наїдаєшся.

11-класниця Христина додає, що в пепередній школі, де вона навчалася готували не дуже смачно, а тут їй подобається обідати.

- Мені здається, що навіть всі ці учні, всі робітники, які приходять до нас всі можуть підтвердити це, - каже старшокласниця.

- Мені тут завжди подобалось, краще ніж в закладах швидкого харчування, оскільки тут досить дешево і дуже смачно, краще ніж десь в „забігайлівках”, - каже Дмитро з 5 класу.

Першокласниці Катерині теж подобається, як готують в їхній їдальні. Уюблена їжа - це макарони з сиром.   

Найдешевші сніданки можуть подорожчати

У школі №18 чи не найдешевші ціни на сніданок та обід. Проте підприємець, який займається харчування у цій школі розповіла, що така ціна на страви не покриває витрати на закупку продуктів, електроенергію.

Сніданок коштує тут 10 грн, обід – 12.80 грн, чай – 1.50 грн.

Кожен купляє собі те, що він бажає їсти.

- Ті, хто купляють собі самі, беруть більші порції, тому що, знаєте, на 12.80 - це є дуже мало. Є діти, що на 3 грн купляють їсти, супчик самий, а є діти, що на 5 грн - картопельку з салатиком, є, що з котлеткою - 10 гривень. В нас ще старі ціни, але кажуть з 1 жовтня, щось зміниться, що хоч буде 15 гривень. В мене багато дітей їдять тільки перше – це 3 гривні. І що я можу дати дитині, якщо вона хоче їсти, закриваєш очі і даєш суп з хлібом, даєш чай і так я виходжу з положення, – каже співрозмовниця.

Про улюблені страви в їдальні розповідають діти. 8-річний Адам каже, що любить їсти картоплю з бурячком і макарони з сиром. Все тут коштує 10 гривень. Святославу з 4 класу подобається їсти у їдальні, він і снідає і обідає тут, найбільше подобається картопля, котлета, буряк і сік. Витрачає на харчування в середньому 17 гривень.

Марта з 3-го класу розповіла, що подобається як готують в школі. Улюблені страви картопля, відбивна і чай. Третьокласниця Ліда розповіла, що улюбленою стравою в їдальні є оладки з чаєм, макарони з сиром, але вдома страви для неї смачніші.   

Є два меню

В школі №11 теж учні харчуються за затвердженим двотижневим меню. Також є меню, у яке входять ті ж страви, що й на сніданок та обід, тільки у більших порціях та інші страви. Обід коштує 16 гривень, сніданок – 10 гривень.

Сніданок включає гарнір, м'ясну страву, салат, раз в тиждень замість м'ясного готують на сніданок страву з сиром і дають печиво. На обід перше та друге, яке складається з гарніру, м'ясної страви та салату, а також чай. Окрім цього на вибір є ще додаткові страви. Наприклад, картоплю можна купити за 4 грн, пшенична каша – 4 грн, відбивна – 10 грн, котлета – 8 грн, сосиска – 7 грн, салат – 4 грн, хліб - 1 грн, чай – 2.00 грн, гречаний суп – 4.00 грн.

Батьки учнів кажуть, що ціни на харчування в школі доступні, каже мама школяра Таня Хомич. Дитину харчують добре, але він перебірливий в їді, не все він хоче їсти, але загалом задоволені.

- В мене малий не харчується, він погано їсть вдома, а в школі - тим більше, він в мене ні в садочку не їв, ні в школі. В нього з харчуванням погано, - розповіла мама школяра Наталя Належита.

Діти ж кажуть про їжу в їдальні різне. Комусь смачно, та він не все любить їсти. А комусь ціни, як на ту якість і смак дуже завищені.

Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)

Відгуки та коментарі

Написати відгук
Написати коментар

Відгук - це думка або оцінка людей, які бажають передати досвід або враження іншим користувачам нашого сайту з обов'язковою аргументацією залишеного відгука. Ваш відгук допоможе багатьом прийняти правильне рішення Коментарі призначені для спілкування та обговорення, а також для роз'яснення питань, що цікавлять

Не дозволяється: використання ненормативної лексики, погроз або образ; безпосереднє порівняння з іншими конкуруючими компаніями; безпідставні заяви, що ображають діяльність компанії і / або її послуги; розміщення посилань на сторонні інтернет-ресурси; реклама та самореклама.

Введіть email:
Ваш e-mail не відображатиметься на сайті
або Авторизуйтесь , для написання відгуку
Автор
0/12
Викладення
0/12
Актуальність
0/12
Відгук:
Завантажити фото:
Вибрати

Коментарі призначені для обговорення, обговорення, вияснення цікавих питань. Для оцінок та рецензій використовуйте форму відгуку

Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!