• Головна
  • Андрій Шкула: «Кадастр: чи є у Тернополі вільна земля?»
11:26, 13 грудня 2017 р.

Андрій Шкула: «Кадастр: чи є у Тернополі вільна земля?»

Андрій Шкула: «Кадастр: чи є у Тернополі вільна земля?»

1 січня 2013 року Держгеокадастр офіційно оприлюднив публічну кадастрову карту України, де кожен громадянин в режимі онлайн може побачити, які землі є державними, комунальними чи приватними.

Це, образно кажучи, земельне дзеркало, в якому чітко видно всю «картинку» – де знаходиться ділянка, яка її площа тощо. Але на кадастровій карті Тернополя виявилося багато білим плям. Чому не опубліковано значну частину земель міста? Хоча мова про їх нанесення ведеться вже давно. Увагу на цю проблему звертає Тернопільська «Самопоміч». На актуальні запитання відповідає депутат Тернопільської міської ради, голова комісії міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі Андрій Шкула.

– Пане Андрію, якими нормативними актами регулюється наповнення публічної кадастрової карти України?

– Порядок внесення відомостей в публічну кадастрову карту України визначено ЗУ «Про державний земельний кадастр» (№3613- VI від 7 липня2011р.) . На основі цього Закону Кабінетом міністрів України 23 травня 2012р. прийнято постанову №513, яка визначає порядок проведення інвентаризації земель.

Інвентаризація земель проводиться з метою забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель; визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі; прийняття за її результатами органами державної влади та місцевого самоврядування відповідних рішень; здійснення землеустрою.

– Якщо подивитися на публічну карту Тернополя, то ми побачимо багато білих плям. Як ви оцінюєте таку ситуацію?

– Ситуація, звісно, склалася ненормальна, породжує зловживання у сфері розпорядження земельними ділянками. Типовими є проблеми з межами земельних ділянок, що часто трапляється через злий умисел, професійну недбалість або навіть помилку на якомусь з етапів створення кадастрової карти. Тому для Тернополя вже давно назрілим питанням є проведення повної інвентаризації всіх земель, щоб дізнатися за які землі має сплачуватися орендна плата та податки, а які є вільними.

На жаль, протягом кількох років з дня прийняття відповідних нормативних актів відповідальні установи не поспішали здійснювати інвентаризацію тернопільської землі. Адже законом не передбачено конкретних термінів та відповідальності. І це питання на відповідальності Тернопільської міської ради, яка в першу чергу повинна ставити перед собою завдання здійснити ідентифікацію даних про кожну земельну ділянку для з’ясування її стану, розмірів, якості, дохідності та приналежності. Земельний кадастр є системою обліку кількості та якості земель, за які сплачуються податки у міську казну.

Відповідно до Проекту програми економічного та соціального розвитку загальна площа міста складає 5852га, із яких у 2018 році в оренді перебуватиме всього 30га. Це дає підстави вважати, що значна частина земельних ділянок в місті перебуває у безоплатному користуванні.

Втрачає міський бюджет і через неконкурентну практику передачі земельних ділянок під будівництво комунальним підприємствам з наступним укладанням останніми із забудовниками так званих інвестиційних угод. Забезпечення доступу до отримання земельних ділянок в приватну власність чи оренду у конкурентний спосіб через проведення відповідних аукціонів дозволить збільшити надходження до бюджету міста.

Однак, я к казав відомий політик, маємо те, що маємо. А маємо значний негатив, коли інвестори не бачать вільних земельних ділянок та не впевнені, що у них не виникне проблем. Не мають впевненості у майбутньому і тернополяни. Адже в будь-яку мить вони замість дитячого майданчика, стадіону, парку можуть побачити будівельні огорожі. Подібних прецедентів у Тернополі вистачає.

Які кроки Тернопільська міська рада здійснює чи навпаки не здійснює для наповнення кадастрової карти?

– За ініціативи фракції Об’єднання «Самопоміч» у 2016 році Тернопільська міська рада прийняла рішення про повномасштабну інвентаризацію земель міста, яка передбачена міською програмою «Використання та охорони земель у Тернополі на 2016-2018 роки». Головна мета: виявити незаконне використання землі, масиви чи ділянки для залучення інвестицій, будівництва житла, продажу на аукціоні, безоплатного надання пільговим категоріям населення чи громадянам, збільшити надходження до казни міста.

Інвентаризація землі у Тернополі проводиться вже другий рік, але як і раніше інформації про її результати у вільному доступі не знайти. Сьогодні звичною є ситуація коли тернополяни звертаються до міської влади за землею їм приходять формальні відписки: «На жаль, інвентаризація землі не проведена, реєстру вільних земельних ділянок немає». Коли інформація по проведеній інвентаризації буде у публічному доступі кожен зможе побачити, де і в якій кількості є вільна земля.

З нашої ініціативи постійна комісія міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі до проекту програми економічного та соціального розвитку Тернополя на 2018 рік внесла пункт щодо обов’язкового нанесення даних про вільні земельні ділянки, виявлені в процесі інвентаризації, на публічну кадастрову карту. Його маємо розглянути на черговій сесії 15 грудня.

Наслідком цього рішення стане визначення меж вільних земель та закріплення їх за Тернопільською міською радою, яка публічно прийматиме рішення щодо розпорядження ними. З інформації «для обраних» дані про землю міста мають стати доступними усім.

Пане Андрію, назвіть, будь ласка, основні заходи, які треба здійснити Тернопільській міській раді та іншим компетентним установам для наведення порядку у сфері земельних відносин.

– На мою думку в короткі террміни відділу земельних ресурсів Тернопільської міської ради спільно з комунальним підприємством «Земельне кадастрове бюро» потрібно підготувати кошторис для розробки технічної й землевпорядної документації, реєстрації земельних ділянок та їх відображення на публічній кадастровій карті (щодо земель, виявлених в процесі інвентаризації). На основі їх висновків постійній комісії ради з питань бюджету та фінансів спільно з представниками профільних відділів та управлінь треба буде передбачити фінансові ресурси, і якщо необхідно, то внести зміни до бюджету Тернополя на 2018 рік, в якому передбачити фінансові ресурси, необхідні для нанесення даних про вільні земельні ділянки, виявлені в процесі приватизації. Не пізніше серпня 2018 року Тернопільська міська рада має розпочати процес реєстрації земельних ділянок та їх відображення на публічній кадастровій карті.

Відсутність інформації про окремі земельні ділянки в нашому місті призводить до зловживань, спекуляцій в цій чутливій, як барометр, сфері. Це на руку лише ділкам. Їм вигідні «підкилимні ігри», бо можна заробити великі гроші. А чи вигідно це тернополянам? Позиція фракції «Самопомочі» однозначна: внесення даних про всі земельні ділянки в публічну кадастрову карту спростить залучення інвестицій, погасить гострі конфлікти навколо земельних питань. Найкращий захист від земельних зловживань – максимальна прозорість!

Спілкувався Василь Шевчук

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Самопоміч #Шкула #земля
Оголошення
live comments feed...