Андрій Шкула: «Кадастр: чи є у Тернополі вільна земля?»

1 січня 2013 року Держгеокадастр офіційно оприлюднив публічну кадастрову карту України, де кожен громадянин в режимі онлайн може побачити, які землі є державними, комунальними чи приватними.

Це, образно кажучи, земельне дзеркало, в якому чітко видно всю «картинку» – де знаходиться ділянка, яка її площа тощо. Але на кадастровій карті Тернополя виявилося багато білим плям. Чому не опубліковано значну частину земель міста? Хоча мова про їх нанесення ведеться вже давно. Увагу на цю проблему звертає Тернопільська «Самопоміч». На актуальні запитання відповідає депутат Тернопільської міської ради, голова комісії міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі Андрій Шкула.

– Пане Андрію, якими нормативними актами регулюється наповнення публічної кадастрової карти України?

– Порядок внесення відомостей в публічну кадастрову карту України визначено ЗУ «Про державний земельний кадастр» (№3613- VI від 7 липня2011р.) . На основі цього Закону Кабінетом міністрів України 23 травня 2012р. прийнято постанову №513, яка визначає порядок проведення інвентаризації земель.

Інвентаризація земель проводиться з метою забезпечення ведення Державного земельного кадастру, здійснення контролю за використанням і охороною земель; визначення якісного стану земельних ділянок, їх меж, розміру, складу угідь; узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, та у Державному земельному кадастрі; прийняття за її результатами органами державної влади та місцевого самоврядування відповідних рішень; здійснення землеустрою.

– Якщо подивитися на публічну карту Тернополя, то ми побачимо багато білих плям. Як ви оцінюєте таку ситуацію?

– Ситуація, звісно, склалася ненормальна, породжує зловживання у сфері розпорядження земельними ділянками. Типовими є проблеми з межами земельних ділянок, що часто трапляється через злий умисел, професійну недбалість або навіть помилку на якомусь з етапів створення кадастрової карти. Тому для Тернополя вже давно назрілим питанням є проведення повної інвентаризації всіх земель, щоб дізнатися за які землі має сплачуватися орендна плата та податки, а які є вільними.

На жаль, протягом кількох років з дня прийняття відповідних нормативних актів відповідальні установи не поспішали здійснювати інвентаризацію тернопільської землі. Адже законом не передбачено конкретних термінів та відповідальності. І це питання на відповідальності Тернопільської міської ради, яка в першу чергу повинна ставити перед собою завдання здійснити ідентифікацію даних про кожну земельну ділянку для з’ясування її стану, розмірів, якості, дохідності та приналежності. Земельний кадастр є системою обліку кількості та якості земель, за які сплачуються податки у міську казну.

Відповідно до Проекту програми економічного та соціального розвитку загальна площа міста складає 5852га, із яких у 2018 році в оренді перебуватиме всього 30га. Це дає підстави вважати, що значна частина земельних ділянок в місті перебуває у безоплатному користуванні.

Втрачає міський бюджет і через неконкурентну практику передачі земельних ділянок під будівництво комунальним підприємствам з наступним укладанням останніми із забудовниками так званих інвестиційних угод. Забезпечення доступу до отримання земельних ділянок в приватну власність чи оренду у конкурентний спосіб через проведення відповідних аукціонів дозволить збільшити надходження до бюджету міста.

Однак, я к казав відомий політик, маємо те, що маємо. А маємо значний негатив, коли інвестори не бачать вільних земельних ділянок та не впевнені, що у них не виникне проблем. Не мають впевненості у майбутньому і тернополяни. Адже в будь-яку мить вони замість дитячого майданчика, стадіону, парку можуть побачити будівельні огорожі. Подібних прецедентів у Тернополі вистачає.

Які кроки Тернопільська міська рада здійснює чи навпаки не здійснює для наповнення кадастрової карти?

– За ініціативи фракції Об’єднання «Самопоміч» у 2016 році Тернопільська міська рада прийняла рішення про повномасштабну інвентаризацію земель міста, яка передбачена міською програмою «Використання та охорони земель у Тернополі на 2016-2018 роки». Головна мета: виявити незаконне використання землі, масиви чи ділянки для залучення інвестицій, будівництва житла, продажу на аукціоні, безоплатного надання пільговим категоріям населення чи громадянам, збільшити надходження до казни міста.

Інвентаризація землі у Тернополі проводиться вже другий рік, але як і раніше інформації про її результати у вільному доступі не знайти. Сьогодні звичною є ситуація коли тернополяни звертаються до міської влади за землею їм приходять формальні відписки: «На жаль, інвентаризація землі не проведена, реєстру вільних земельних ділянок немає». Коли інформація по проведеній інвентаризації буде у публічному доступі кожен зможе побачити, де і в якій кількості є вільна земля.

З нашої ініціативи постійна комісія міської ради з питань природокористування, приватизації, продажу та оренди землі до проекту програми економічного та соціального розвитку Тернополя на 2018 рік внесла пункт щодо обов’язкового нанесення даних про вільні земельні ділянки, виявлені в процесі інвентаризації, на публічну кадастрову карту. Його маємо розглянути на черговій сесії 15 грудня.

Наслідком цього рішення стане визначення меж вільних земель та закріплення їх за Тернопільською міською радою, яка публічно прийматиме рішення щодо розпорядження ними. З інформації «для обраних» дані про землю міста мають стати доступними усім.

Пане Андрію, назвіть, будь ласка, основні заходи, які треба здійснити Тернопільській міській раді та іншим компетентним установам для наведення порядку у сфері земельних відносин.

– На мою думку в короткі террміни відділу земельних ресурсів Тернопільської міської ради спільно з комунальним підприємством «Земельне кадастрове бюро» потрібно підготувати кошторис для розробки технічної й землевпорядної документації, реєстрації земельних ділянок та їх відображення на публічній кадастровій карті (щодо земель, виявлених в процесі інвентаризації). На основі їх висновків постійній комісії ради з питань бюджету та фінансів спільно з представниками профільних відділів та управлінь треба буде передбачити фінансові ресурси, і якщо необхідно, то внести зміни до бюджету Тернополя на 2018 рік, в якому передбачити фінансові ресурси, необхідні для нанесення даних про вільні земельні ділянки, виявлені в процесі приватизації. Не пізніше серпня 2018 року Тернопільська міська рада має розпочати процес реєстрації земельних ділянок та їх відображення на публічній кадастровій карті.

Відсутність інформації про окремі земельні ділянки в нашому місті призводить до зловживань, спекуляцій в цій чутливій, як барометр, сфері. Це на руку лише ділкам. Їм вигідні «підкилимні ігри», бо можна заробити великі гроші. А чи вигідно це тернополянам? Позиція фракції «Самопомочі» однозначна: внесення даних про всі земельні ділянки в публічну кадастрову карту спростить залучення інвестицій, погасить гострі конфлікти навколо земельних питань. Найкращий захист від земельних зловживань – максимальна прозорість!

Спілкувався Василь Шевчук

Самопоміч Шкула земля
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
В Бережанах розцінки у таксистів вищі за тернопільські в кілька разів. Такий висновок можна з робити з історії Любомира Михайловича, якою він поділився в групі Бережанські новини. "Вчора "неіснуюче" таксі в славному місті обласного підпорядкування Бережани оцінило перевезення на віддаль 1,5 кеме 50 гривень. Парадокс - вартість палива знизилася, вартість послуги підвищилася. Один "неіснуючий" пояснив мені темному, по великому секрету, що зменшилася кількіст...
Герої Небесної Сотні з Тернопільщини
«Той хлопчик в блакитній ООНівській касці»– таким країна запам’ятала Устима Голоднюка. Друзі пам’ятають він говорив: «Дерево свободи треба окропити кров'ю». І щоразу повторював крилату фразу - «Рабів до раю не пускають», що належить кошовому отаманові Запорізької Січі й усього Війська Запорозького Низового - Іванові Сірку... Устим Голоднюк народився 12 серпня 1994 року в місті Збараж на Тернопільщині. Батьки нарекли його рідкісним ім’ям – Устим. «Пам’ятаю...
Суспільство
Повідомляємо, що у зв’язку із ремонтними роботами, не буде електропостачання в окремих будинках Тернополя. А саме: - 19.02.2019р. з 09:30 год. до 14:00 год. за адресами: вул. Зарічна, вул. Медобірна, вул. Глибочанська.
Культура
23 лютого відбудеться фінал Національного відбору на "Євробачення-2019". За перемогу та можливість представляти Україну змагатимуться шість гуртів. В одному з них виступає і тернополянка. Як інформують "Тернополяни", йдеться про гурт "Freedom Jazz", в якому співає наша землячка Софія Павліченко. Цей музичний колектив має свій фірмовий стиль, впізнаваний саунд і приголомшливу музичну програму. У репертуарі "Freedom-jazz" — поп, рок, джаз, свінг, легендарні...
Пригоди
Подія трапилася 18 лютого, близько 19 години, на автодорозі М-12 "Стрий-Тернопіль-Знам’янка-Кропивницький" поблизу села Смиківці, Тернопільського району, Тернопільської області. Як інформує прес-служба патрульної поліції, 45-річний водій автомобіля ЗАЗ, здійснив наїзд на пішохода, який переходив проїжджу частину дороги поза межами пішохідного переходу. Внаслідок отриманих тілесних травм жінка загинула на місці. Інспектори викликали на місце події слідчо-оп...
Суспільство
За інформацією Тернопільського центру гідрометеорології, 19 лютого в Тернопільській області та м. Тернопіль, в другій половині дня із збереженням до кінця доби 18 лютого та вночі і вранці 19 лютого очікується туман, видимістю 200 – 500 метрів. Вночі та вранці 19 лютого на окремих ділянках доріг ожеледиця
Суспільство
Впродовж десяти днів роботи інспекторами з паркування у Тернополі за недотримання правил паркування на водіїв-порушників було винесено 127 постанов про адміністративні правопорушення, з яких пільговим періодом для сплати штрафів скористались 42% власників транспортних засобів. Уся інформація про обставини винесення постанови із зазначенням дати та місця правопорушення, геолокації і фото розміщена на сайті Тернопільської міської ради в рубриці «Постанови за...
Суспільство
Про свою дружину Дмитро Кулеша каже, що зізнається у коханні їй щодня. Й досі пам'ятає, як п'ять років тому всміхнена кароока дівчина полонила його серце. "Вона дуже красива, тендітна. Дуже розуміє все, що відбувається навколо нас".- Каже він. "Ну, як і для всіх дівчат, для мене це був один із найкращих періодів у житті".- Зазначає його дружина Олеся. Спільні інтереси та погляди на життя зблизили молодих людей. Рівно через рік від дня знайомства Дмитро із...
Пригоди
Змінили підбори на лижі. Учасниці конкурсу краси "Міс Тернопіль" відвідали тернопільський гірськолижний комплекс "Савич парк". Дівчата кажуть, таким чином вирішили пропагувати здоровий спосіб життя і показати, що в Тернополі є безліч цікавих місць для розваг. Зазначимо, що цьогоріч в конкурсі "Міс Тернопіль" візьме участь 16 дівчат. Переможниця представлятиме наше місто на Всеукраїнському конкурсі краси. Про це у сюжеті Тернопіль1. Учасниці конкурсу краси...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!