“Це було вогняне пекло!”, - постраждалі від пожежі на спиртобазі у Збаражі розповідають про пережите (ФОТО)

У редакцію звернулися мешканці вулиці Зелена, що у Збаражі, чиї домогосподарства постраждали під час нещодавної масштабної пожежі на спиртобазі Зарубинецького спиртзаводу, яка знаходиться практично впритул до приватного сектора. Саме будинки мешканців вул. Зелена зазнали найбільших збитків від високої температури під час пожежі, адже вогняне полум’я сягало 25-метрової висоти. Щоб пожежа не перекинулася на приватний сектор, пожежники впродовж шести годин поливали будинки, які знаходяться впритул до території спиртобази, водою та спеціальною піною. Попри це від високої температури у будинках потріскало скло у вікнах, деформувалися та поплавилися пластикові вікна, двері, дахи, поспікалася городина, фруктові дерева тощо, пише “Народне Слово”.

Збитки від пожежі людям обіцяли відшкодувати у повному обсязі. Яким же було здивування постраждалих, коли, отримавши на руки комісійні акти, побачили, що експерт не врахував усіх збитків від пожежі, а сума відшкодування не відповідає реальним збиткам. Люди обурені і вимагають справедливості. – Нам обіцяли відшкодувати завдану пожежею шкоду у 100 % розмірі, – стверджує мешканка будинку по вул. Зелена, 1 Наталя Колодійчук. – Казали, пишіть заяви, вказуйте, яких збитків зазнали під час пожежі – усе відшкодують. Разом із іншими потерпілими 25 червня була у кабінеті голови РДА Валерія Савчука під час засідання спеціальної комісії, на якій були присутні представник Зарубинського спиртзаводу та керівник спиртобази. Він привселюдно обіцяв, що підприємство відшкодує нам збитки у повному обсязі. Моя хата найбільше постраждала від пожежі на спиртобазі, бо знаходиться одразу навпроти. Від високої температури у будинку потріскало скло у вікнах, поплавився пластик на віконних рамах, обгоріли вхідні двері, піддашок, антени, на горищі навіть поплавилися телевізійні кабелі, обгоріла фарба на плоті та брамі, погоріли фруктові дерева, городина, квіти. Внаслідок того, що впродовж шести годин розпечений будинок поливали холодною водою, залите усе горище, від перепаду температур хата дає осадку, з’явилися тріщини на карнизі будинку. Невідомо, що із будинком буде далі, – бідкається жінка.

У понеділок, 2 липня, постраждалі нарешті отримали комісійні акти, але люди незадоволені, бо вважають, що оцінка збитків, вказана в актах, суттєво занижена. – Я не підписувала ці акти, бо вони несправедливі, знаю, що не підписували і наші сусіди,– стверджує пані Наталя. – Мені невідомо, на підставі яких розрахунків експерт здійснив оцінку і чому не врахував усіх збитків від пожежі. Дивним є розрахунок компенсації: за пошкоджені три вікна та вхідні двері мені пропонують одинадцять тисяч гривень. Нехай мені цей експерт покаже магазин, де я за ці гроші зможу придбати три металопластикові вікна і вхідні двері, а також бригаду майстрів, яка демонтує старі та встановить нові? Це нереально. А ще ж, після демонтажу та встановлення вікон, відкосів в кімнатах потрібно робити побілку, і все це я маю зробити за 11 тисяч гривень? Якщо на Зарубинецькому спиртозаводі за запропоновану мені суму відшкодування можуть це все зробити, то я згідна віддати їм ключі від будинку і повернутися додому після того, як вони зроблять ремонт, – пропонує пані Наталя.

У вівторок журналісти «Народного слова» були присутніми під час того, як до постраждалих мешканців вул. Зелена приїжджав представник Зарубинецького спирт0заводу Юрій Фецович. Чоловік обходив обійстя і спілкувався з мешканцями. Пан Юрій сказав, що готовий спілкуватися із постраждалими, але без преси. Усі побажання обіцяв переказати керівництву та власникам. Пані Наталя зі старенькою матір’ю, сусідами Марією та Ростиславом Батюками поцікавилися у представника спиртзаводу, чому керівництво спиртобази з ними жодного разу не зустрілося. Свої питання вони переадресували пану Фецовичу. – Чому керівник спиртобази пан Голяс не зустрінеться з нами. Ми написали заяви, у яких вказали реальні збитки, які отримали під час пожежі, і хочемо, щоб нам відшкодували їх. Ми готові до діалогу та компромісу, але ж про який діалог може йти мова, коли нам пропонують відшкодувати лише третину від реальних збитків, – обурюються люди. – Ми би дуже хотіли зустрітися і з експертом, яка проводила оцінку, і запитати, чим вона керувалася, здійснюючи обрахунки. Хочемо запитати керівництво спиртозаводу, яка потреба була запрошувати експерта з Тернополя, адже в Збаражі теж є експерти.

Багато запитань у мешканців вул. Зелена і до процесу самої експертизи. – Що то за експерт такий, який прийшов до нас на подвір’я без ручки, зошита, фотоапарата, лінійки, інших інструментів. Пані експерт лише оглянула подвір’я і попросила технічний паспорт на будинок. Якби ми знали, що оцінка відбуватиметься на основі технічного паспорта, а не за реальними збитками, то б ніколи їй паспорти не дали, – каже 74-річна пані Марія, мати Наталії Колодійчук. Ми не згідні із такою оцінкою і будемо вимагати іншої експертизи та іншого експерта, – підтримує маму пані Наталя.

Запрошує на своє обійстя Марія Батюк, що мешкає по сусідству із Наталією Колодійчук на Зеленій, 3. – Коли сталася пожежа, я була на роботі, на зміні. Чоловік Ростислав був вдома. Він почув вибух і побачив вогонь, одразу кинувся до сусідів(Колодійчуків). – Щосили стукав у двері, гукав, дзвонив на мобільний, але він був відключений, бо наші сусіди усією сім’єю були на випускному у Нижчих Луб’янках, – розповідає Ростислав Батюк. – Одразу за декілька хвилин приїхали пожежники та поліцейські, які ходили по хатах і казали взяти документи і терміново покинути будинки, що ми з сусідами і зробили. Оперативно все зробили хлопці. За пожежею спостерігали вже здаля, мокнучи під дощем.

– Відколи це все сталося, ми не можемо ні про що інше думати, нічого робити, просинаємося серед ночі і думаємо, що буде з нами, прислухаємося до кожного звуку. Щодня оглядаємо своє подвір’я, хату, і щоразу бачимо нові пошкодження, – каже Марія Батюк. – От нині помітили, що фарба на даху з профнастилу вже почала лущитися, зовнішня штукатурка змінила від вогню колір, невідомо, як вона поведе себе з часом. Через пожежу на спиртобазі у нас потріскали вікна, треба замінити 5 вікон, обгоріла огорожа, навіть віконця на курнику, який знаходиться аж за будинком, теж потріскали від високої температури під час пожежі 23 червня. А що вже казати про дерева, кущі, квіти! 100 кущів помідорів, огірки, малина, яблуні, – усе понищено. Ми хочемо, щоб нам відшкодували завдані пожежею збитки у повному обсязі. Свої обрахунки і вимоги ми написали у заявах. Ми обійшли не один магазин будівельних матеріалів у Збаражі і написали реальні ціни, за які можна придбати вікна, двері і все інше. Ми не хочемо чужих грошей, відшкодуйте нам наші збитки у повному обсязі, так, як обіцяли одразу після пожежі.

Сподіваються люди і на те, що правоохоронці з’ясують, чи мало підприємство, яке знаходиться впритул до житлових будинків, дозволи на переобладнання спиртобази під зберігання біоетанолу, чи дотримувалися на підприємстві техніки безпеки тощо.

Разом з тим люди безмежно вдячні пожежникам та поліцейським, які під час пожежі діяли надзвичайно оперативно та злагоджено, завдяки цьому вдалося приборкати пожежу і врятувати людські життя та майно й запобігти великій біді.

– Дуже вдячна пожежникам та поліції. Якби не вони, страшно навіть подумати, що би було з нами, – каже пані Наталя. До її слів подяки приєднується і мати жінки, пані Марія та сусіди Марія та Ростислав Батюки. – Ви б бачили, що тут було, що ми пережили, то було чисте пекло, – каже старенька. Пані Марія була у такому шоці, що навіть не впізнала рідного сина, коли він терміново приїхав із відрядження, почувши про пожежу.

– Під час пожежі нас не було вдома. Усі були на випускному у Нижчих Луб’янках, – розповідає Наталя Колодійчук. – Мій син Денис закінчив цього року 11 клас. Уже під час урочистостей дізналися про пожежу від голови сільської ради Василя Таращука, який теж прийшов на випускний до сина. Сільський голова одразу направив пожежну машину на Збараж. Саме лу’бянецькі пожежники, як я дізналася згодом, серед перших прибули на місце пожежі і намагалися її загасити. Ми ж навіть не змогли добратися до своєї хати, коли приїхали до Збаража, усе було вже оточено поліцією. Лише здалеку дивилися, як бушує вогонь і як пожежні поливають наші хати водою. До речі, це були саме луб’янецькі пожежники. Молодесенькі хлопці, це ж також чиїсь діти, а вони так безстрашно кинулися у саме пекло. Наших сусідів теж евакуювали, люди стояли під дощем і здалеку дивилися на свої будинки та молилися. До своїх осель людей пустили лише близько дванадцятої години ночі, коли пожежу загасили. – Чому ніхто із представників влади не поцікавився, чи ми маємо де ночувати, куди піти, у що зодягнутися, коли тривала пожежа і лив дощ. Адже люди повибігали з будинків в чому були, в хатніх капцях, без верхнього одягу.

P.S:// 23 червня у Збаражі горіла спиртобаза, яку впродовж останніх декілька років Зарубинецький спиртзавод використовує для зберігання біоетанолу. Під час пожежі на території підприємства знаходилось 10 цистерн із цим легкозаймистим паливом, яке з кожним роком стає популярнішим у світі та Україні. Пожежа на Збаразькій спиртобазі завдала мільйонних збитків. Точну суму втрат ще встановлюють. У правоохоронців є поки що тільки початкова версія причини загоряння – порушення правил пожежної безпеки при зберіганні легкозаймистих матеріалів. В поліції є інформація про те, що первинне загоряння сталося, коли вантажний автомобіль зливав біоетанол. Правоохоронці припускають, що ймовірно відбувся витік спиртосуміші, який спричинив вибух і пожежу. Відкидають у поліції і версії про теракт та спеціальний підпал, хоча стверджують, що вони теж перевірялися. Лише 27 червня, після того, як з території спиртобази відкачали залишки біоетанолу, правоохоронці змогли оглянути місце пожежі. Триває слідство, яке встановить причини та винуватців пожежі на спиртобазі у Збаражі.

Тернопільщина Збараж пожежа спиртобаза
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У Тернополі на автобусному маршруті №12 розпочав курсувати один із двох автобусів МАЗ-226, які нещодавно були придбані приватним перевізником ТОВ АТК «Еталон». Днями у перший рейс із пасажирами виїхав також новоприбулий комунальний тролейбус «Škoda 15Tr» №185, а після проведеного середнього ремонту на міські маршрути повернувся і тролейбус №160. Нагадаємо, у Тернопільській громаді триває створення єдиної транспортної компанії, головною метою якої є надання...
Кримінал
У Польщі таксист-українець п’яний їздив Вроцлавом і побив пасажира. Працівнику загрожує до двох років в’язниці. Як повідомляє "RZ", вночі 22 січня патрульні Вроцлава побачили у Старому місті двох чоловіків, які боролися посеред перехрестя. За попередньою інформацією, потерпілий викликав таксі, то ж на виклик приїхала Toyota від відомого сервісу. Під час поїздки пасажир помітив небезпечний стиль кермування водія і запах алкоголю у машині. Пасажир попросив з...
Суспільство
Благодійну виставу «Вероніка» показали юні тернополяни у державному архіві Тернопільської області. Хлопці та дівчата організували показ, щоб зібрати гроші на лікування хлопчика з ДЦП, пише ЗЗ.  «Вистава дуже захоплююча, романтична. Помітно, що діти старалися, щоб підготувати цю виставу якнайкраще», – каже глядачка Ольга Кушнірук. У результаті показу вдалося зібрати 1137 гривень на лікування дитини з важчою формою ДЦП, – зазначає співкоординаторка показу Ві...
Кримінал
Невідома відвідувачка викрала з крамниці  товар – таке повідомлення отримали працівники гусятинської поліції від працівника одного з торгових закладів райцентру. Поліцейські  встановили особу злодійки.   20-річна мешканка одного з сіл району зуміла непомітно винести з супермаркету косметику та засоби побутової хімії. Збитки продавці оцінили у 400 гривень.   Протиправне діяння зафіксували камери відеоспостереження, тож особу дівчини встановили. Злочин вона...
Кримінал
Рештки людських кісток з одягом виявив на Чортківщині сільський голова. Невідомий лежав біля закинутого цегельного заводу в урочищі Глибоке. Як інформує "Досьє-102", на місце знахідки виїжджали експерти. За попередньою інформацією, загиблий – житель села Росохач, 1987 року народження. Чоловік ще в листопаді 2018 року вийшов з дому і не повернувся. Тіло занадто довго пролежало під відкритим небом тому судово-медична експертиза встановлює причину смерті. Реш...
Кримінал
Таємне викрадення чужого майна інкримінують працівники Монастириського відділення поліції 47-річному жителю району. Чоловік обікрав нового знайомого, завдавши йому матеріальних збитків на суму 3000 гривень.   Потерпілий розповів, що поблизу одного із місцевий кафе він познайомився з чоловіком. Знайомство вирішили відсвяткувати. Вже згодом він помітив, що його засіб зв’язку зник. За допомогою звернувся до правоохоронців.   Поліцейські встановили, що майно п...
Пригоди
Працiвники Тернопільського вiддiлу полiцiї розшукують Балабана Олекcандра Юрiйовича, 1996 року народження. Як інформує офіційний сайт Національної поліції, хлопець вранцi, 22 ciчня, вийшов з дому та доci не повернувcя. На зв’язок з рiдними не виходить. Був одягнений у чорну куртку, cинi джинcи, коричневi кроciвки та cиню шапку. Уciх, хто бачив зниклого або володiє iнформацiєю про його можливе мicце перебування, полiцейcькi проcять телефонувати за номером у...
Суспільство
У листопаді 2019 року населенням Тернопільської області оплачено за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, 142,7 млн.грн (46,1% нарахованих за цей період сум), за постачання електричної енергії – 68,5 млн.грн (102,4%1). На кінець листопада 2019 року заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 562,6 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 108,1 млн.грн, за утримання...
Кримінал
Кримінальне провадження за частиною 1 статті 345 ККУ – погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу слідчі Тернопільського відділу поліції розпочали щодо 61-річного жителя обласного центру.   Тернополянин зателефонував на лінію 102 та під час розмови почав погрожувати  працівникам поліції знищити та пошкодити їхнє майно. Правоохоронці оперативно встановили особу додзвонювача. Виявилося, що він не вперше телефонує в поліцію з подібними намі...