Екс-тернополянин розповів, за який час сім’я може заробити в Англії на нерухомість в Україні

Українці в Англії почуваються щасливими, бо отримують нові можливості. Людина стає впевненішою, звикає, що добре заробляє, – розповідає 26-річний Антон Угляр.

Він 9 років живе у Лондоні. Займається фінансовим консалтингом. Консультує людей, які приїжджають до Великої Британії. Недавно відвідав батьків у селі Оришківці Гусятинського району на Тернопільщині, пише Gazeta.ua.

Зустрічаємося у кафе готельно-туристичного комплексу “Орися” в Оришківцях. Батько Антона – власник комплексу.

Працюю фрілансером, тобто сам на себе, – розповідає. Говорить із помітним англійським акцентом. – Мої клієнти україномовні, польськомовні, російськомовні люди, які працюють у Лондоні.

До прикладу, литовець має право працювати в Англії. Але щоб улаштуватися на роботу, треба мати податковий номер і рахунок у банку. Допомагаю їх отримати. Інколи – знайти місце. Або супроводжую в агенцію, щоб там узяли дані. Коли матимуть для нього вакансію, зателефонують.

“Щоб улаштуватися на роботу, треба мати податковий номер і рахунок у банку”

Антон замовляє каву.

Отримання номеру платника податку – National Insurance Number – виглядає так. Людина дає мені паспортні дані, адресу та контактний телефон, а також дату, коли приїхала до Британії. Я від імені цієї людини телефоную у центр працевлаштування. Домовляюся про дату інтерв’ю. Така зустріч потрібна – щоб підтвердити особу заявника та справжність його документів. Через два-три дні йду з ним як перекладач. Черг там немає – усе за попередніми записами. Та якщо запізнився більше як на 15 хвилин, просять записатися заново.

Після інтерв’ю через два-три тижні людина отримує по пошті номер платника податку. Його видають довічно, тобто ніколи не міняється.

Дзвонить телефон. Антон говорить кілька хвилин.

Хлопці з села хочуть зустрітися, – кладе телефон на стіл. – Мають прийти сюди.

Фінансовий рік в Англії триває від 6 квітня цього року і до 5 квітня наступного. Протягом року роботодавець платить за працівника податки. Я допомагаю повертати частину з них. Подаємо декларацію про доходи у податкову службу, рахуємо, скільки грошей людина заробила та скільки сплачено податків. Вказуємо, які вона мала бізнес-витрати. Ця сума й дає право претендувати на повернення частини грошей.

За таку послугу люди платять мені 8-10 відсотків від повернутої суми.

Незнайомим українцям називаю ціну. А людям із нашого села чи з навколишніх сіл стараюся помогти безкоштовно.

Що найперше допоможе адаптуватися в Англії?

Українці, як правило, приїжджають до знайомих. Ті знаходять їм житло. Винаймають кімнату. Стараються жити з українцями. Рідше – з литовцями чи поляками.

Найголовніше – знайти житло у потрібному районі, щоби не добиратися на роботу 2-3 години. У Лондоні відcтань у межах години – це дуже добре. Півтори або дві – вважають довго.

Друге. Потрібно знайти якусь працю. Багато чоловіків влаштовуються на будови. Жінки або прибирають, або доглядають дітей. Іноді роблять у ресторанах.

Зустрічав земляків, які здобули освіту у Британії і знайшли місце у міжнародних компаніях. Спілкувався з киянином, який кілька років займає високу посаду в інвестиційному банку.

Багато таких?

Дуже мало. 1-2 відсотки з тих, які приїхали до Англії.

Які є неписані закони? Як спілкуватися з англійцями?

Для них іноземці не рідкість. 90 відсотків персоналу в лондонських кафе – не англійці. Особливих правил спілкування немає. Англійці впевнені в завтрашньому дні. У них стабільність, сильна економіка.

Українці в Англії поводяться виховано. Нема такого, щоби у транспорті поставив ноги на сидіння. Не хочу нікого образити, але представники інших європейських націй можуть собі це дозволити.

Українці там вживають алкoгoль?

П’ють. Але не на роботі. Люди цілий тиждень фізично працюють. Деколи без вихідних. Це свого роду розрядка.

Я не п’ю.

Ви спілкуєтеся більше з українцями чи англійцями?

У мене широке коло знайомств. По роботі – частіше з нашими.

Чи може український нелегал в Англії отримати офіційний статус?

Так. Найкращий варіант – одружитися із громадянами Європейського Союзу. Так ти отримуєш візу дружини чи чоловіка громадянина європейської економічної зони. Маєш дозвіл на 5 років. Потім можеш продовжити ще на 5. А через 10 років – подати документи на постійне місце проживання.

Через 10 років можна подати документи на постійне місце проживання

Де і що краще купувати?

Продукти дешевші на ринку. Хоча англійські зарплати дозволяють не економити на харчах.

Скільки українець може заробити?

На будівництві підсобником, без професії платять близько 70 фунтів у день. Якщо освоїти професію, можна розраховувати на 120-150 фунтів. Це конкурентна зарплата.

Нелегалів беруть?

На будові достатньо мати CSCS-карту. Це підтвердження, що людина склала екзамен із техніки безпеки і має право бути на будівельному майданчику. Покажу, як вона виглядає, – Антон виймає з гаманця пластикову картку, що схожа на банківську.

– Я теж працював два місяці на будові. Гіпсокартон крутили. Із цією картою у тебе не питають ні паспорта, ні еміграційного статусу. Маєш право працювати. Інше питання – як платитимуть. Щоби розрахувалися офіційно, треба мати рахунок і податковий номер.

Європейці виготовляють в Англії ці номери і дають у користування або продають. На кожній будівельні фірмі є менеджери з Литви або України. Вони це знають і розуміють.

Українець українцеві швидше поможе чи кине?

Є категорія людей, які наговорять такого, що думатимеш: навіщо я взагалі сюди приїхав? Але більшість українців мало не альтруїсти – готові допомогти.

Які труднощі ви переживали?

Мені було важко, бо не знав мови. Ти не можеш вважатися частиною того середовища. Ти неповноцінний.

Мав мовний бар’єр півтора року. Хтось питає на вулиці, як пройти до магазину чи кінотеатру, а в мене ступор. Відповідав: “Вибачте, я не місцевий, не можу вам допомогти”. Той комплекс важко було подолати.

Скучав за друзями. Бо я тільки закінчив школу. Часто приїжджаю додому – 3-4 рази на рік. Щоб не було гострого відчуття ностальгії, треба в Англії шукати шматочок України. Є українська греко-католицька церква майже у самому центі Лондона на Бонд-Стріт. Є православна церква. Після богослужінь українці йдуть до кафе з українською кухнею. Наші співвітчизники останнім часом повідкривали чимало таких закладів.

Які бачите позитивні й негативні сторони заробітчанства?

Їдучи за кордон, найважливіше – мати ціль, мету. Є люди, що заробили грошей – і додому. Інші залишаються в Англії на 12-15 років. Потім уже бояться повертатися. За ці роки багато змінюється. Таким трудно. Спілкується з рідними через скайп, але йому вже важко бути з ними на одній хвилі. Не бачив дитини 10 років, а по комп’ютеру командує, як їй себе вести. Або сварить. Від довгої розлуки сім’ї розпадаються. Людина їде за кордон заробити. А виходить: щось здобуває, але багато втрачає.

Краще їхати неодруженому. Або разом із дружиною чи чоловіком. Разом у чужій країні вони можуть бути успішніші. Заробляють гроші, купують нерухомість в Україні. Приїжджають в основному для того, щоби дати якийсь старт дітям. Живуть на зарплату дружини, а зарплату чоловіка відкладають. Жінки в Англії заробляють менше.

Тобто сім’я може прожити на одну зарплату?

Може. Хоч і не на широку ногу. У Лондоні навіть мінімальної заплати достатньо, щоби оплатити житло, проїзд і харчування. Усе прораховано так, що людина дасть собі раду. Мінімальна – це 7,8 фунта на годину. Робочий день – 8 годин. Тиждень – 40. На 300 фунтів у тиждень можна прожити. Приблизно 65-70 фунтів потрібно потратити за місце в кімнаті. На проїзд – 40 фунтів. І ще нехай 70 – на харчування. Як правило, зарплату виплачують щотижня.

Які ціни на продукти?

Трохи вищі за українські. Але й купівельна спроможність вища. У супермаркеті не дивлюся на ціни. Це доступно для всіх заробітчан.

Буханець хліба коштує 1 фунт. Літр бензину трохи більше 1 фунта. Людина може заробити за годину на 7 літрів пального.

За який час сім’я може заробити в Англії на нерухомість в Україні?

Чоловік і жінка разом – за 3-4 роки. Дехто і швидше. Приблизно 20-25 тисяч доларів за рік можуть відкласти.

Скільки із собою грошей потрібно мати, їдучи в туристичну подорож до Британії?

Туристам рекомендують на день перебування мати щонайменше 50 фунтів.

Без проблем відкривають туристичну візу?

Не можу сказати, що без проблем. Треба надати документи і навести достатньо аргументів, що ти там не залишишся. Що в Україні у тебе є робота, сім’я, кошти на рахунку. Має бути сторона, яка запрошує. Чіткий план подорожі, квитки в обидві сторони. Тоді візу відкриють без ускладнень.

Для навчання теж потрібна віза. Документи подають в електронному вигляді. Коледж чи університет розглядає їх і приймає рішення про зарахування або відмову.

Наступний крок – оплата за перший рік. Як тільки заклад отримує гроші, видає запрошення. Це підтвердження, що ви стали студентом. Тоді з цим підтвердженням, паспортом і допоміжними документами (випискою з банківського рахунку, копіями дипломів чи атестатів), слід звернутися по студентську візу. Її відкривають на термін усього навчання, може бути і на кілька років.

Робочу візу отримати складно. Міграційна політика зводиться до того, що кандидат має бути унікальним, здібним. Такий дозвіл може отримати хірург, скажімо, якому надіслав запрошення королівський госпіталь. Чи фінансист, якого беруть на роботу в банк. Є категорія “виняткові таланти”. Ці люди теж мають високі шанси.

Міграційна служба поставила високу планку для таких дозволів. Зарплата не менше як 30 тисяч у рік. Це великі гроші. Крім того, не всі компанії можуть набирати іноземців. Я пробував подавати свої резюме. Не отримав жодної позитивної відповіді від фірм, які мають право надавати робочу візу.

Стараюся бути закріпленим за якоюсь організацією: школою, університетом. Щоби мати можливість відкривати візу. Постійно подаю документи на якісь курси. У 2016 році проходив місячний курс навчання у Бізнес-школі Касс. Це частина Лондонського міського університету, входить у п’ятірку кращих бізнесових шкіл Європи. Мені відкрили візу на пів року. Тягну час, щоб отримати дозвіл на постійне місце проживання. Треба 10 років легально прожити в Англії. А потім через рік-два є шанс отримати британське громадянство. За законом – муситиму відмовитися від українського. Але знаю багатьох людей, які мають подвійне. В Англії це дозволено.

Де відпочиває молодь у Лондоні?

На кожному кроці є паб. Багато клубів із дискотеками. Влітку у парках організовують концерти. Можна піти в басейн. Спортзали – теж у кожному районі.

Лондон справді живе у постійних туманах?

Клімат вологий. Через місто тече Темза. У наближених до неї районах вранці стоїть туман 2-3 години. Зі сходом сонця розвіюються.

Сиро буває у старих будинках, де немає доброї вентиляції. А всі нові будівлі зводять із системою опалення і кондиціювання.

У нас будинок вікторіанський, тобто побудований за часів королеви Вікторії (період правління королеви Вікторії між 1840 і 1900 роками. – ред), але відремонтований. Проблем із сирістю чи з грибком немає.

Я винаймаю кімнату. У будинку їх п’ять. Живе семеро чоловік. Усі з України – заробітчани. Лише я студент. Ми з ними відколи приїхав у Британію. Житло знімаємо колективно в агентстві нерухомості. Кожен має фіксовану плату за помешкання. Скидаємося і раз у місяць завозимо гроші агенції. Я віддаю 120 фунтів на тиждень. Уже шість років – плата не змінюється.

заробітки Англія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Поки ще ніхто не оцінював
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У Тернополі на автобусному маршруті №12 розпочав курсувати один із двох автобусів МАЗ-226, які нещодавно були придбані приватним перевізником ТОВ АТК «Еталон». Днями у перший рейс із пасажирами виїхав також новоприбулий комунальний тролейбус «Škoda 15Tr» №185, а після проведеного середнього ремонту на міські маршрути повернувся і тролейбус №160. Нагадаємо, у Тернопільській громаді триває створення єдиної транспортної компанії, головною метою якої є надання...
Кримінал
У Польщі таксист-українець п’яний їздив Вроцлавом і побив пасажира. Працівнику загрожує до двох років в’язниці. Як повідомляє "RZ", вночі 22 січня патрульні Вроцлава побачили у Старому місті двох чоловіків, які боролися посеред перехрестя. За попередньою інформацією, потерпілий викликав таксі, то ж на виклик приїхала Toyota від відомого сервісу. Під час поїздки пасажир помітив небезпечний стиль кермування водія і запах алкоголю у машині. Пасажир попросив з...
Суспільство
Благодійну виставу «Вероніка» показали юні тернополяни у державному архіві Тернопільської області. Хлопці та дівчата організували показ, щоб зібрати гроші на лікування хлопчика з ДЦП, пише ЗЗ.  «Вистава дуже захоплююча, романтична. Помітно, що діти старалися, щоб підготувати цю виставу якнайкраще», – каже глядачка Ольга Кушнірук. У результаті показу вдалося зібрати 1137 гривень на лікування дитини з важчою формою ДЦП, – зазначає співкоординаторка показу Ві...
Кримінал
Невідома відвідувачка викрала з крамниці  товар – таке повідомлення отримали працівники гусятинської поліції від працівника одного з торгових закладів райцентру. Поліцейські  встановили особу злодійки.   20-річна мешканка одного з сіл району зуміла непомітно винести з супермаркету косметику та засоби побутової хімії. Збитки продавці оцінили у 400 гривень.   Протиправне діяння зафіксували камери відеоспостереження, тож особу дівчини встановили. Злочин вона...
Кримінал
Рештки людських кісток з одягом виявив на Чортківщині сільський голова. Невідомий лежав біля закинутого цегельного заводу в урочищі Глибоке. Як інформує "Досьє-102", на місце знахідки виїжджали експерти. За попередньою інформацією, загиблий – житель села Росохач, 1987 року народження. Чоловік ще в листопаді 2018 року вийшов з дому і не повернувся. Тіло занадто довго пролежало під відкритим небом тому судово-медична експертиза встановлює причину смерті. Реш...
Кримінал
Таємне викрадення чужого майна інкримінують працівники Монастириського відділення поліції 47-річному жителю району. Чоловік обікрав нового знайомого, завдавши йому матеріальних збитків на суму 3000 гривень.   Потерпілий розповів, що поблизу одного із місцевий кафе він познайомився з чоловіком. Знайомство вирішили відсвяткувати. Вже згодом він помітив, що його засіб зв’язку зник. За допомогою звернувся до правоохоронців.   Поліцейські встановили, що майно п...
Пригоди
Працiвники Тернопільського вiддiлу полiцiї розшукують Балабана Олекcандра Юрiйовича, 1996 року народження. Як інформує офіційний сайт Національної поліції, хлопець вранцi, 22 ciчня, вийшов з дому та доci не повернувcя. На зв’язок з рiдними не виходить. Був одягнений у чорну куртку, cинi джинcи, коричневi кроciвки та cиню шапку. Уciх, хто бачив зниклого або володiє iнформацiєю про його можливе мicце перебування, полiцейcькi проcять телефонувати за номером у...
Суспільство
У листопаді 2019 року населенням Тернопільської області оплачено за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, 142,7 млн.грн (46,1% нарахованих за цей період сум), за постачання електричної енергії – 68,5 млн.грн (102,4%1). На кінець листопада 2019 року заборгованість населення зі сплати за постачання природного газу становила 562,6 млн.грн, за централізоване опалення та постачання гарячої води – 108,1 млн.грн, за утримання...
Кримінал
Кримінальне провадження за частиною 1 статті 345 ККУ – погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу слідчі Тернопільського відділу поліції розпочали щодо 61-річного жителя обласного центру.   Тернополянин зателефонував на лінію 102 та під час розмови почав погрожувати  працівникам поліції знищити та пошкодити їхнє майно. Правоохоронці оперативно встановили особу додзвонювача. Виявилося, що він не вперше телефонує в поліцію з подібними намі...