• Головна
  • "Від Тернополя до Заліщиків усього за 2,5 години": швидкісні "люкс-торпеди" курсували залізницею Галичини ще у 1930-х (ФОТО+ВІДЕО)
12:15, 26 березня 2019 р.

"Від Тернополя до Заліщиків усього за 2,5 години": швидкісні "люкс-торпеди" курсували залізницею Галичини ще у 1930-х (ФОТО+ВІДЕО)

Експрес "люкс-торпеда", що курсував сталевими магістралями Галичини у 1930-х роках минулого століття, зокрема й через залізничну станцію Чортків, насамперед вражав швидкісними характеристиками, особливо з огляду на ті часи. Скажімо, відстань від Тернополя до Заліщиків експрес долав усього за 2,5 години. Зараз потяг сполученням Київ – Рахів долає її за 4,5 год.

Як повідомляє "Чортків. Сіті", "люкс-торпеда" була так званою "автомотрисою" – вагоном із вбудованим двигуном внутрішнього згоряння. На нинішній Укрзалізниці такий транспорт називається рейковим автобусом. Сама "торпеда" теж виглядала як гібрид автобуса й лімузина.

"Ракетний" дизайн вагона був ультрасучасним як на 1930-ті роки, і коли потяг проходив повз станцію, він привертав загальну увагу. Аеродинамічна форма і відсутність паротяга та відповідного стовпа диму радикально відрізняли "торпеду" від тодішніх поїздів.

Перша "Люкс-торпеда" була збудована у 1933 році в Австрії фірмою "Аustro-Daimler-Puch". Польський уряд, бажаючи розвинути залізничні перевезення і підняти занепадаючу промисловість, купив одну мотрису, а потім і ліцензію на неї.

У міжвоєнній же Польщі після перших успішних випробовувань австрійської "торпеди" взялися адаптувати її до місцевих потреб. З 1936 року ці автомотриси будувалися вже на польському заводі "Fablok", оснащуючись більш потужними дизельними двигунами.

Середня швидкість при застосуванні автомотрис була значно вищою, ніж у звичайних паротягів. Так, швидкий поїзд на ділянці Львів – Красне долав за годину 75 км. А при використанні автомотрис середня швидкість на цих ділянках дорівнювала 90 км/год.

Перші "торпеди" поєднували Краків із модним курортом Закопане. В 1936 році поїзд проїхав цю відстань (150 км) за 2 години й 18 хвилин – рекорд, не побитий досі. Пізніше були відкриті рейси Краків – Варшава, Варшава – Катовіце, Варшава – Лодзь, Львів – Закопане та ін.

У Галичині станом на літо 1939 року "торпеди" обслуговували маршрути Львів – Стрий – Дрогобич – Борислав, Львів – Галич – Станіславів – Коломия, Львів – Красне – Золочів – Тернопіль і Тернопіль – Чортків – Заліщики.

На тлі катастрофічного стану автомобільних доріг у міжвоєнній Польщі "люкс-торпеда" була еталоном швидкості, комфорту і шику.

Друга світова війна стала кінцем цих залізничних експресів. Більшість "торпед" загинула під авіаційними бомбами, вціліло лише дві машини на Краківському вокзалі. Вони використовувалися як поїзди "тільки для німців" на лінії до Закопаного, а також як спецтранспорт для працівників Генерал-губернаторства (адміністративної одиниці Третього рейху на території Польщі і частини України).

Червона Армія, яка відбила вагони у нацистів, повернула їх соціалістичному польському уряду у непридатному для пасажирському руху вигляді. Якийсь час однією з "торпед" возили на роботу шахтарів, а з іншої скручували запчастини на випадок ремонту. Приблизно в 1954 році обидві "люкс-торпеди" були списані на злом і до нашого часу не збереглися.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Люкс #торпеди #експрес #залізниця
Оголошення
live comments feed...