• Головна
  • На них ніхто не дасть мільйони євро: як занепадають “Нотр-Дами” Тернопільщини (Фото)
08:32, 19 квітня 2019 р.

На них ніхто не дасть мільйони євро: як занепадають “Нотр-Дами” Тернопільщини (Фото)

Журналіст російськомовного видання Деловая столица Дмитро Полюхович зробив добірку українських “Нотр-Дамів”, які зникають від занедбаності. Серед них – чимало тернопільських споруд.

“Якщо у замків є хоч якась перспектива, у всякому разі, хоча б надія на таку, то у цілої категорії пам’яток практично немає майбутнього – це молодші брати знаменитого Нотр-Дама, католицькі храми Західної України, – пише журналіст (переклад з російської – “Погляд”). – Під час подорожі по галицькій глибинці в очі впадає велика кількість покинутих костелів.

Дмитро Полюхович підкреслює, вибір об’єктів суб’єктивний, адже щоб розповісти про всі вмираючі храми, знадобиться багатотомник.

Розбиті вітражі і кози

Першими в публікації автор згадує розбиті вітражі в селі Сороцьке Теребовлянського району на Тернопільщині: “Село знамените величним неоготичним храмом, присвяченим Матері Божої Неустанної Помочі. Мабуть, це найкрасивіший і найвеличніший з покинутих костелів Тернопільщини і вже точно – найфотогенічний. З нього ми почали ще й тому, що доля його дуже схожа на долю Нотр-Дам де Парі”.

Храм звели в 1902-1907 роках за проектом архітектора Михайла Ковальчука за кошти Віктора Баворовського (1860-1933) і його дружини Марії Северини Дунін-Борковської (1862-1919). Східну стіну костелу і сьогодні прикрашають об’єднані спільною графською короною фамільні герби донаторів – “Пруст” (Баворовських) і “Лебідь” (Дунін-Борковських).

У післявоєнні роки храм перетворили на зерносховище, після – в склад мінеральних добрив. Щоб вантажівки могли заїжджати всередину, зруйнували частину східної стіни і поставили ворота. У вісімдесяті – випадково чи ні – загорівся дах. Пожежа крім покрівлі знищила приголомшливі вітражі французьких майстрів – збереглися тільки жалюгідні фрагменти.

У Нотр-Дамі готичні склепіння показали небувалу міцність конструкції – вони витримали і вогонь, і навіть обвалення шпиля. Склепіння костелу в Сороцькому теж витримали і вогонь, і впала покрівля. Крім того, вже кілька десятиліть вони витримують опади, в тому числі, тонни снігу. Сьогодні храм поступово руйнується, і навіть найменшої надії на те, що ситуація кардинально зміниться, немає. Єдине, що поки вдалося зробити, – очистити приміщення від сміття і мотлоху. Римо-католиків в селі не залишилося, а у віруючих УГКЦ є своя, не менш цікава Покровська церква.

Дуст, щелепа і єзуїти

Посеред села Личківці (Гусятинський р-н Тернопільської обл.) на високому скелястому пагорбі височить храм на честь Непорочного зачаття Діви Марії (1708-й). Раніше на цьому місці стояв замок. Власне, з замкового каменю храм і побудований. Про всяк випадок (чим чорт не жартує – раптом знову татари набіжать) костел поставили оборонного типу: товсті стіни, маленькі, високо розташовані вікна-бійниці.

В 1728-му костел реконструювали, про що сповіщає напис над входом. Є підозра, що тодішній власник Лічківець – львівський підчаший Ян Глебоцький – був масоном. Можливо, тому фасад костелу прикрашають знамените всевидюче око, замаскований циркуль з косинцем і незавершена піраміда на додачу (все, як на однодолларовой купюрі). Втім, все це може бути просто грою уяви. Сумнівів не викликає лише велика емблема ордена єзуїтів над дверима.

В радянські часи в храмі влаштували склад отрутохімікатів – сморід просочив стіни, “дуст” добре відчувається і сьогодні. У 1990-і впав дах костелу, а за нею і склепіння. Сьогодні храм перебуває в аварійному стані. Біля стін костелу стоїть незвичайний, увінчаний римським шоломом обеліск. Грані пам’ятника також прикрашені давньоримськими обладунками, списами, мечами та іншими військовими атрибутами. Це надгробок на могилі капітана Війська Польського Михайла Заборовського, який загинув на 28-му році життя під Можайськом під час походу Наполеона на Москву (1812 г.).

Свого часу неписьменні селяни прийняли римський шолом за людську голову з відірваною щелепою. Так з’явилася вельми цікава легенда. Мовляв, в нерівному бою з татарами вцілів тільки один сміливець. Ординці запропонували герою життя в обмін на те, що він впаде перед ними на коліна. Але хлопець тільки плюнув ворогам в обличчя, за що ті видерли йому щелепу. З цією жорстокою історією нібито пов’язана і назва Личківців: герой до останнього сміявся в лиця своїх катів.

Забутий храм зниклого міста

Не шукайте Червоногород списку міст і сіл України – це марна справа. На сучасних картах знайти його теж складно – від колись багатолюдного міста сьогодні збереглися лише вежі колишнього палацу, занедбаний старовинний костел та офіційна назва “урочище Червоне” (Заліщицький р-н Тернопільської обл.).

Руїни костелу Вознесіння Богородиці вражають. Побудували його в стилі пізнього ренесансу з елементами готики ще в 1615-му за рахунок сім’ї Лисецьких. Пам’ятник постраждав не стільки від занедбаності, скільки від рук сучасних вандалів. Як тих, хто зруйнували його підвали і крипти в пошуках скарбів, так і різних “Вась”, які осквернили стіни численними автографами “Тут були …” Крім руїн Червоногород знаменитий також найбільшим в Україні рівнинним водоспадом.

Язловець, руїни і могила композитора

Село, а раніше місто Язловець (Бучацький р-н Тернопільської обл.) може похвалитися безліччю унікальних історичних пам’яток. Серед них – руїни грандіозного костелу Вознесіння Пресвятої Діви Марії, побудований в ренесанс-готичному стилі в кінці XVI ст.

Вражає чотириярусна вежа-дзвіниця, яка нічим не відрізняється від кріпосної. Останнє не дивно – храм був оборонного типу. “Родзинка” храму – дивовижної краси різьблені портали навколо дверей. Також цікавий надгробок знаменитого польського музиканта і композитора Миколи Гомулки (1535-1609), вмурований в стіну костелу. Зараз храм знаходиться в аварійному стані, його дах давно обвалилася.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#костели #руїни
ТОП новини
"Потужна гроза насувається на ці області, такого не чекали навіть синоптики": куди суне мороз у -10 градусів, снігопад і дощ?
"Могутня гроза суне прямо в ці області, ніхто в Україні не чекав такої негоди": де буде мороз у -9 градусів, снігопад та дощ?
"Ці чоловіки масово втратять відстрочки через кілька днів, мобілізація людей з інвалідністю": ТЦК, повістки і бронювання
В Україну мчить нестерпна спека, попереджають про температурні аномалії
Оголошення
live comments feed...