• Головна
  • Страсна п’ятниця: прикмети й заборони
10:01, 26 квітня 2019 р.

Страсна п’ятниця: прикмети й заборони

Тиждень від Вербної Неділі до Великодня називається Страсним. Він присвячений спогадам про страждання, смерть і поховання Ісуса. Кожен день тижня має назву Великого і наповнений особливим символізмом.

Пропонуємо дізнатись про особливості Страсної п’ятниці

Історія

Страсна п’ятниця - найскорботніший день, день трауру. Цього дня Ісус був відданий іудейській владі, здійснив хресну ходу на Голгофу, був розіпнутий і помер.

На честь святкування іудейського великодня Понтій Пилат хотів відпустити одного в'язня, в надії, що народ обере Ісуса, але натовп зупинив свій вибір на розбійнику. В іудейській традиції у цей день приносили в жертву невинного ягня. Розп'яття Ісуса Христа символізує жертву Христа як Агнця Божого за гріхи світу.

Також як і кістки жертовного ягняти не повинні бути переламані, Ісусу не перебили коліна, що в ті часи робили з усіма іншими в'язнями. У церквах у Страсну п'ятницю припиняється дзвін, у цей день нічого не їдять до другої половини дня - виносу плащаниці, що символізує зняття Ісуса з хреста.

Церква у цей день закликає задуматися, чи не схожі ми на тих, хто зрадив Ісуса, не шукаємо у навколишніх ворогів і єретиків, не поступаємо чи проти совісті, намагаючись домогтися матеріальних благ.

Звичаї церкви

На утрені Страсної п’ятниці читають дванадцять Євангелій – уривки, які в хронологічному порядку оповідають про події цього дня. Потім окремо читають оповідання євангелістів Матвія, Іоанна, Луки і Марка. На великій вечірні про Страсну п’ятницю розповідають по одному тривалому складеному Євангелію.

У день Страсної п’ятниці не здійснюють літургію. Увечері співають особливий канон «Про розп’яття Господа» і виносять Плащаницю – плащ, на якому зображений Ісус Христос у повний зріст, що лежить у гробі. Після цього її встановлюють у центрі храму на спеціальному підвищенні, прикрашають квітами і змащують благовоніями.

Звичаї у вживанні їжі

Страсна п’ятниця – це особливий день, до виносу плащаниці у другій половині дня віряни нічого не їдять. Піст в Страсну п’ятницю особливо суворий. Потім дозволено тільки хліб і воду. Бажано ще в Чистий четвер закінчити всі приготування до Великодня і в Страсну п’ятницю тільки молитися.

Звичаї в побуті

Цього дня не займаються  господарськими справами: не варто шити, прати і різати, займатися прибиранням, копати землю, садити рослини, готувати їжу і навіть купатися. Також відмовляються від веселощів, гулянь і розваг, оскільки вважається, що тоді ти будеш цілий рік плакати. Також не можна сваритися, кричати і лаятися.

Звичаї і прикмети

Вважається, наприклад, що спечений у цей день хліб ніколи не запліснявіє і зцілить від усіх хворіб. Моряки вважали хліб, спечений у Велику п’ятницю, талісманом проти корабельних аварій. А гаряча хрестова булочка, спечена в цей день, буде захищати будинок від пожеж до наступної Великої п’ятниці.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Страсна_п’ятниця #традиції #прикмети
ТОП новини
"Потужна гроза насувається на ці області, такого не чекали навіть синоптики": куди суне мороз у -10 градусів, снігопад і дощ?
"Могутня гроза суне прямо в ці області, ніхто в Україні не чекав такої негоди": де буде мороз у -9 градусів, снігопад та дощ?
"Ці чоловіки масово втратять відстрочки через кілька днів, мобілізація людей з інвалідністю": ТЦК, повістки і бронювання
В Україну мчить нестерпна спека, попереджають про температурні аномалії
Оголошення
live comments feed...