"Удень ще так-сяк спокійно, а от після 16-ї години...": одна ніч чергування у складі екіпажу патрульної поліції на Тернопільщині (ФОТО)

У понеділкове надвечір’я випала нагода приєднатися до тандему патрульних Чортківського райвідділу: старшого лейтенанта поліції Володимира Дребота (з 2006-го року в правоохоронних органах) і старшого сержанта Олега Салацького (на службі з 2002 року). На чергування заступають на добу (від 8-ї до 8-ї ранку).

"Удень ще так-сяк спокійно, – пояснюють поліцейські, – особливо після вихідних (понеділок). Люди зосереджені на своїх клопотах, роботі. А от час-пік – після 16-ї години".

Понеділкове надвечір’я. Вмістившись у патрульну автівку, поїхали… Тільки-но від’їхали кілька метрів від райвідділу – порушення правил дорожнього руху, а саме: в зоні знака "Зупинка заборонена", що на вул. С.Бандери (побіля перукарні "Елегія").

І як на диво – кілька автівок підряд. Але водіїв тих авто на місці не було, тож, як пояснюють патрульні, в такому випадку штрафувати і навіть підійти до авто не мають права. Вихід із ситуації: або чекати на власника, або ж їхати далі.

Допоки стояли, один із водіїв, угледівши поліціянтів, передумав підходити до своєї автівки, мабуть, вирішив перечекати "загрозу". Патрульна рушила, проте за кілька метрів призупинилася. В ті хвилини у пришвидшеному темпі порушник все-таки всівся в своє авто і рушив. Але такий маневр йому не вдався – протокол…

За кілька хвилин – ще один порушник, і на тому ж місці! Якщо той попередній поводив себе чемно, знаючи, що провинив, то цей вчинив бешкет. Із підвищеним тоном голосу почав висувати претензії, як чули, зовсім не по суті, на кшталт: то не згідний зі встановленням даного знака ("…ставлять, де їм заманеться"), то на цьому відтинку дороги знак уже не діє, а то й взагалі – "я не маю часу на розборки з вами". І таке буває…

Поліцейські виважено й спокійно роз’яснювали порушення згідно з буквами закону. Аж тут підбігає один "добродій" не в надто тверезому стані й, втручаючись у суперечку, демонструє, як він знімає цю ситуацію на відео, бо, бач, "поліціянти чинять беззаконня".

По вул. Шевченка – аналогічне порушення. Тут уже водій припаркувався майже під самісіньким знаком, аби просто поговорити по телефону.

Отож, всього за кілька хвилин уже чотири протоколи про порушення правил дорожнього руху. А тим часом на службовий планшет (до речі, саме з нього можна вибрати всю необхідну інформацію, яка міститься у базі даних служби поліції) надходять одне за одним повідомлення.

Патрульні першими реагують на виклики.

"За чергування в середньому 20 постанов доводиться виписувати", – свідчить Олег. – "Різного роду порушення: домашнє насильство, раптова смерть, дебоші під дією алкогольного сп’яніння, крадіжка і т. п."

"Ось до прикладу, – продовжує Володимир, – близько полудня були на двох викликах. У с. Шманьківчики насильство в сім’ї: глава сімейства у стані алкогольного сп’яніння вчинив дебош, супроводжуваний нецензурною лайкою, незважаючи на те, що у хаті малолітня дитина. Друге – на вул. Шевченка (неподалік світлофора), на тротуарі, близько дороги лежить чоловік. Поспішили туди, дорогою розпитуючи заявника: "Швидку викликали?" – "Ви ж поліція, то йдіть і забирайте!" – "А може, в нього серцевий напад?!" – "Певно, п’яний…" Добре, що все обійшлося лише алкогольним сп’янінням. Надали допомогу, доправили додому".

Байдужість окремих людей вражає. В такій ситуації заявник мав би викликати і поліцію, і швидку одночасно.

І знову повідомлення: виклик зробила людина з розладами психіки.

"Таких викликів за добу, – говорить Олег, – може бути кілька (5-6) від однієї особи. І ми зобов’язані виїхати на місце, вислухати (так зване поліцейське піклування), при тому ще й виписати постанову. Людину з таким діагнозом слід направити на лікування, але для цього потрібна згода від родичів (а її немає)".

За моєї присутності було два виклики патрульних до людей з розладами психіки. При другому – юнак, який проживає в багатоповерхівці, бігає з ножем, погрожуючи з криком сусідам, що всіх поріже. Люди перелякані, адже у сім’ях є маленькі діти. Кажуть, що їм дуже лячно виходити з квартир, бо не знати, що й очікувати від такого сусіда.

Приїхавши на місце події, запитую:

 "А мені можна туди з вами?"

"Можна, але через кілька хвилин, бо ситуація непередбачувана, адже людина з розладами психіки".

Двері квартири дебошира зачинені, світла не проглядається. Та й самого, ймовірно, в квартирі не було. Можливо, десь уже блукає вулицями міста (висловлюють здогади патрульні). А ніж, яким погрожував сусідам, ми знайшли у дворі будинку, на щастя.

В один момент відразу кілька повідомлень: загублено мобільний (треба задокументувати); у селі Біла палять сміття, сильне задимлення (анонімне); раптова смерть; домашнє насильство.

Допоки протоколювали втрату мобільного, інформація на телефон: критична ситуація на дорозі – за кермом, можливо, чоловік у нетверезому стані. Миттєво поспішили туди… Все обійшлося без плачевних наслідків. Просто зненацька на крутому повороті лопнуло колесо, тому й сталися виверти авто.

Патрульні не вибирають за яким викликом швидше приїхати (хіба що – екстремальна ситуація), тому все почергово.

Щодо виклику про спалення сміття, довелося намотати чимало кілометрів туди, як говорять, де дідько каже "на добраніч". А "анонім" уже й на зв'язок не виходить (абонент поза зоною). Та й задимлення ми ніякого не вгледіли. Отож, безрезультатно. Час близиться до десятої вечора, а ще кілька викликів

"Анонімних доволі багато", – стверджує Олег. –"Зачасту вони неправдиві, та реагувати на них треба. Вражає те, що за неправдивий виклик штраф всього 51 гривня. А затрат патрульної в десятки разів більше. Та найцінніше – це втрачений час".

Відтак маршрут на вул. Лісова, що у Бердо м. Чортків (раптова смерть). Зв’язуємося по телефону із заявником. Виявляється, це не в Чорткові, а в смт Заводське – похибка диспетчерської служби, що в Тернополі. Звідки ж їм знати, що в різних населених пунктах є вулиці-двійники?.. В цьому недолік реорганізації державних служб. Аналогічні ситуації трапляються й зі "швидкою", адже у них всі виклики також приймаються в Тернополі. Через незнання конкретного місця знаходження потерпілого втрачається дорогоцінний час.

Та й при цьому викликові раптовою смертю не назвеш. Бо людині вже понад 80 років, і бідолашна кілька років була прикута до ліжка із онкозахворюванням. Отже, поліцейських не було потреби викликати.

Ось так виклик за викликом, і не помічаєш, як плине час – близиться друга ночі. Трохи затишшя у повідомленнях. Сподіваємося, це до ранку.

Запитую:

"Після добового чергування скільки вихідних?"

"Дві доби вихідні. Проте якщо потрібна охорона громадського порядку в часі масових заходів, то, звичайно ж, виходимо на службу".

"Якщо в часі вашої технічної перерви надходить терміновий виклик, то?"

"То поїхали! Нетермінових викликів і немає. Якщо ж люди телефонують в райвідділ, значить їм потрібна негайна допомога".

"Чи доводилося застосовувати зброю?"

"За останніх два роки – ні. Застосування зброї – це вже в крайньому випадку, коли є явна загроза працівнику поліції або людині, котра потрапила в небезпеку. Справа техніки, в першу чергу намагаємося владнати ситуацію без усяких ексцесів".

"Чи буває швидкісне переслідування порушника?"

"Звісно ж. переважно, якщо водій у стані алкогольного сп’яніння порушив правила дорожнього руху і не хоче, аби його такий стан виявили поліцейські, то в таких випадках влаштовує «ралі». Є машини потужніші за нашу (BMW, Toyota), які розвивають більшу швидкість, тоді порушник може втекти. Проте на нашому боці перевага – учасники руху поступаються дорогою. І плюс – якщо зафіксований номер машини, то порушника обов’язково знайдуть".

"У разі повідомлення про кримінальну справу ваш екіпаж збільшується?"

"На виклик кримінального характеру окрім патрульних обов’язково виїжджає і слідчо-оперативна група".

"Що за вашу практику служби є найбільш вражаючим?"

"Доволі часто є виклики на неприємні випадки: суїцид, вбивство чи збройний напад. У таких ситуаціях доводиться і свідчення в рідних чи свідків брати, і допомагати слідчому вивільнити тіло по вішальника з мотузки… Нещодавно затримували озброєного ножем крадія на місці злочину. При цьому поліцейські неодмінно повинні володіти і кмітливістю, і вправністю, і спритністю".

Опісля чергування патрульні беруться за впорядкування звітної документації. Марудна справа ця паперова робота.

Ну що ж, як бачимо, служба – не з медом. Майже вся доба на колесах, відповідальність дуже велика, затрачається чимало сил (як моральних, так і фізичних). Тож залишається лише побажати нашим поліцейським богатирського здоров’я, витримки і якнайменше надзвичайних ситуацій.

Детальніше читайте у "Чортків. Сіті".

Патрульна поліція чергування ніч Тернопільщина
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Записи в найстарішій церковній книзі у храмі Архистратига Михаїла с. Залісся Чортківського району датуються ще 1709-м роком. На диво, дуже добре, як на такий вік, збереглося чорнило. Пише Чортків.сіті. Настоятель храму – священник Богдан Слонь. Уже встиг побувати зі Словом Божим і в АТО, відслуживши там капеланом. Він стверджує: – Давні церковні книги – найбільш правдива історія села. Адже кожен запис відображає певну часову позначку. Та й біографічну – те...
Кримінал
Нетверезий мешканець Тернопільщини мав намір уникнути відповідальності за керування у нетверезому стані. Сьогодні (18 липня), близько 11 години ранку, екіпажу патрульної поліції, на службовий планшет, надійшло повідомлення про те, що дорогою Ланівці-Теофіполь-Москалівка, рухається автомобіль Citroen Jumpy, водій якого, ймовірно, перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Уже невдовзі вищевказаний автомобіль інспектори зупинили. Інформація заявника підтверди...
Суспільство
Психологи б’ють на сполох: все більшої популярності в Україні набирає гра - аналог Синього Кита - "Зникнути на 24 години". Це нова смертоносна розвага для підлітків.   Українські психологи застерігають про небезпеку. Серед підлітків набирає популярності гра, яка схожа до "Синього кита", та "Момо" - і має назву "Зникнути на 24 години". Це чергова смертоносна "розвага" орієнтована на молодь 13-17 років, прийшла до України з Європи. Гра передбачає єдине завд...
Кримінал
Зберігання та носіння бойових припасів без передбаченого законом дозволу інкримінують правоохоронці Тернопільщини уродженцю Збаража. Чоловік у дачному будинку переховував чималий арсенал вибухонебезпечних предметів. В ході проведення профілактичних заходів з метою стабілізації криміногенної ситуації, реалізації державної політики у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, а також виявлення та вилучення з незаконного обігу збр...
Пригоди
Сьогодні у Тернополі, в парку Т.Шевченка, гончарі ліплять піч «Трипільську бабу». ЇЇ створюють учасники фестивалю «Не святі горшки ліплять». Офіційне відкриття фестивалю відбудеться завтра. Триватиме фестиваль до 21 липня. Цьогорічний фестиваль організовують Національна спілка майстрів народного мистецтва України, Тернопільська школа народних ремесел, за підтримки  Міністерства молоді та спорту, Тернопільської міської ради, - повідомила "Новинам" UA:Терноп...
Суспільство
У селі Вовківці Борщівського району в біду потрапив лелека: птах хотів вилетіти з гнізда, але повис на електричному стовпі. Як інформують "Тернополяни" з посиланням на повідомлення мешканки села Надії, птах потребує допомоги. "Це молодий лелека. Він вилітав з гнізда і повис на електричному стовпі. Закім ми домоглися, щоб електрик його зняв, птах був зовсім обезсилений. У нього переламана ніжка в двох місцях, вище і нижче коліна. Нога лелеки була обмотана к...
Кримінал
Підозрюваного у зґвалтуванні семирічної дівчинки у Вінниці могли вбити не співкамерники, а працівники СІЗО. "У нас є інформація, що вбили цю людину працівники установи. І спочатку факт смерті намагалися навіть приховати. Але прокуратура блискавично відреагувала на це, і зараз там працюють слідчі", – повідомив координатор Харківської правозахисної групи Андрій Діденко. Нагадаємо, 8 липня у Вінниці 59-річний чоловік схопив на дитячому майданчику 7-річну дівч...
Пригоди
В інтернеті оприлюднили відео, на якому зафіксовано, як польський роботодавець б'є українських заробітчан. Як повідомляє "Volyn24", відповідний ролик розміщено на сторінці "Український мігрант" у мережі Фейсбук. "Уже давно настав час відкритого, публічного і дуже неприємного обговорення ставлення польських роботодавців до українських мігрантів", - йдеться у підписі до відео. Так, на кадрах зафіксовано, як на поле з теплицями, де працюють українські заробіт...
Пригоди
Кримінальне провадження за жорстоке поводження з тваринами кременецькі правоохоронці розпочали відносно 74-річної жительки райцентру. Пенсіонерка сапою до смерті побила двомісячне сусідське цуценя за те, що воно ганяло курей.  Зі слів господарів тваринки, сусідка робила їм зауваження за те, що вона забігає на її подвір’я і ганяє курей, відтак прив’язали собача. Літній жінці таких превентивних заходів, вочевидь, виявилося замало. Допоки сусідів не було вдом...
Новини по темі
У Тернополі на фестивалі гончарської справи майстри ліплять справжню" Трипільську бабу” (ВІДЕО)
У Польщі роботодавець жорстоко побив українських заробітчан (ВІДЕО)
На Тернопільщині пенсіонерка вбила сапою сусідське цуценя
Сам собі поліція: в Тернополі продавець наздогнав грабіжника з краденим товаром
Зник громадянин Білорусі, востаннє його бачили в Тернополі (ФОТО)
"Замість букета - іграшки": молоде подружжя з Тернопільщини розпочало своє сімейне життя з благодійності (ФОТОФАКТ)
Аби врятувати безпритульних тварин, тернополяни можуть принести свої старі книги
Сплатити 72 карбованці... за дорогу: як у 1942 році на Тернопільщині збирали податок (ФОТОФАКТ, ДОКУМЕНТ)
"Кількість хворих сягнула 80 осіб": у сусідній області масово отруїлися люди, серед них є мешканці Тернопільщини
"Вантажівка знесла обмежувач руху": з'явилося відео з місця інциденту на Гаївському перехресті у Тернополі (ВІДЕО)