• Головна
  • Небезпечний вірус не відступає: на Тернопільщині продовжують реєструвати випадки АЧС
14:29, 20 червня 2019 р.

Небезпечний вірус не відступає: на Тернопільщині продовжують реєструвати випадки АЧС

Проблема африканської чуми свиней (далі-АЧС, чума) вже неодноразово висвітлювалась через засоби масової інформації та обговорювалась як на нарадах із спеціалістами ветеринарної медицини, так і в індивідуальних розмовах з власниками тварин.

Вивчена і відома біологія збудника,  зрозумілі і практично доведені шляхи зараження свиней та заходи із запобігання хворобі. Здавалось би що кожен власник має це зрозуміти і  створювати перешкоду для проникнення інфекції.

  То чому ж спалахи АЧС знову і знову виникають на території області ? Виявляється, що далеко не кожен усвідомлює загрозу та небезпеку чуми. І останній випадок, що мав місце в господарському дворі поблизу с.Токи Підволочиського району є свідченням того, як недотримання ветеринарно-санітарних правил послужило занесенню збудника хвороби в господарство, де утримувалось більше 250-ти голів свиней. На фермі не було забезпечено ніякого біозахисту: відсутні санпропускник, огорожа, дезванна і навіть при вході у тваринницьке приміщення не були встановлені дезкилимки. На територію господарства безперешкодно могли проникати місцеві жителі,  заготівельники живності та інші посторонні особи. Тож зовсім не дивним і навіть закономірним є те, що на цю ферму був занесений вірус АЧС.

      Дивує і той факт, шо хоч свині вже хворіли упродовж кількох днів, власник не поспішав повідомляти про це державну службу ветеринарної медицини, а робив спробу самовільно вирішити проблему. Хтось скаже, що у такій ситуації  навіть вчасне звернення до ветслужби не допомогло б, оскільки вірус вже був занесений на ферму і поширювався серед свиней… Тут важко не погодитись і зрозумілим є те, що врятувати інфіковану ферму вже було неможливим. Проте вчасне повідомлення і постановка діагнозу завжди сприяє оперативній локалізації джерела збудника і запобігає його поширенню на інші об’єкти.

      Відповідно до чинної Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, всі тварини у неблагополучному пункті мають бути вилучені і забиті безкровним способом, а трупи утилізовані методом спалювання, або закопування. Саме таке рішення і прийняла Державна надзвичайна протиепізоотична комісія (далі–Комісія) при Підволочиській районній державній адміністрації. Комісія своїм рішенням ввела карантин на  господарство і затвердила план оздоровчих заходів. Та чомусь жоден з членів Комісії не спитав суворо власника  (він був присутній на засіданні) - як той допустив, що на територію району був занесений збудник хвороби, яка раніше тут ніколи не реєструвалась. Більшість виступів і обговорень під час засідання була спрямована на те, як добитись йому компенсації за вилучених тварин. Так, начебто причиною була якась стихія, що призвела до збитків, а не байдужість самого власника, що посприяла занесенню вірусу АЧС на його ферму та поставила під загрозу поширення хвороби по території району та області.

       Окремі господарі все ще надіються, що в разі спалаху АЧС їм виплатять грошову компенсацію і таким чином відшкодують збитки від загибелі, або вилучення свиней, як це було у попередні роки. З цього приводу нагадаю, що в державі із 2019 року змінено порядок вищевказаних компенсацій. Тепер кошти на це закладені у державному бюджеті. Проте компенсація передбачена лише фізичним особам, при дотриманні ними ветеринарно-санітарних правил та за умови, що свині були піддані ідентифікації не менше, як за 10 днів до спалаху хвороби. Та останню вимогу не виконує майже ніхто, бо звісно, що свині в індивідуальних господарствах  піддаються ідентифікації лише перед забоєм для продажу продукції на ринках. Тож не дивно, що через недотримання вищевказаних вимог у нинішньому році в Україні у жодному випадку  громадянам не була виплачена компенсація, хоч хвороба в індивідуальних господарствах по різних областях  реєструвалась  9 разів.

   Тому власникам свиней варто відкинути всі ілюзії, а слід забезпечити безпеку свого господарства, а це створить надійний заслін вірусу АЧС і стане гарантією того, що хвороба не виникне на фермі.

      На час виходу статті оздоровчі заходи у неблагополучному пункті вже  успішно завершені і з господарства знято карантин. Та хвилює те, що досі, незважаючи на всі застереження все ж продовжуються втрати від спалахів АЧС, які інколи коштують власникам мільйони гривень, а службам, які були залучені для проведення оздоровчих заходів – сотні тисяч гривень державних коштів. Тож сподіваюсь, що у господарів накінець наступить прозріння і розуміння обов’язків перед собою та суспільством.  Якщо ж цього не станеться, то ще довго будемо розплачуватись за свою байдужість. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #АЧС
Оголошення
live comments feed...