"Найбільшим відкриттям стало те, що я є родичем Тараса Шевченка": етнолог Олексій Дєдуш про дослідження власного родоводу (ФОТО)

Дослідження власного родоводу, відкриття мудрості предків є запорукою успіху наступних поколінь українців, котрі добре знатимуть, який древній та безцінний культурний спадок вони несуть крізь віки.

У ексклюзивному інтерв'ю сайту 0352.ua провідний етнолог ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України Олексій Валентинович Дєдуш поділився із тернополянами цінними порадами, як ефективно та грамотно досліджувати свій родовід.

Коли ви захопився дослідженням родоводу? Що спонукало зробити перший крок?

"Давно думав про дослідження свого роду. Але бракувало часу на відвідини архівів, не було досвіду, можливо не було достатньо мотивації. Вперше серйозно задумався займатись своїм родоводом після етнографічної експедиції від ІМФЕ ім. Рильського на південь Одеської області у вересні 2018 року.

Там у музеї села Петрівка я побачив роботи дітей в рамках Малої академії наук по своїх родоводах. Мене вразило, що них були генеалогічні дерева до 6-7 покоління. Явно без дослідження цього питання в архівах чи наявності. В цьому я переконався в іншому селі півдня Одещини - Білоліссі, де один чоловік розповів детальну історію про свого предка початку ХІХ ст., який був першим поселенцем у цьому селі і навіть знає, де його могила знаходиться.

Буквально через місяць я почав розпитувати своїх батьків про дідів-прадідів. Взагалі опитування родичів це один з найважливіших перших кроків у дослідженні свого родоводу. Найменша деталь може пролити світло на багато речей.

Потім я виявив, що багато метричних записів потрібних мені регіонів є у вільному легальному доступі на одному сайті. І це фактично звільнило мене від потреби відвідування архівів на перших етапах дослідження".

Із якими найпоширенішими труднощами стикається людина, яка починає вивчати власний родовід?

"Багато людей починаючи пошук не знає навіть прізвищ та навіть імен своїх прадідів. Це перший значний бар'єр для продовження пошуку.

Друга поширена проблема це відсутність метричних книг та інших документів по ряду населених пунктів. Так сталось, що Друга світова війна, некомпентеність радянських органів та просто службова халатність призвела до втрати багатьох цінних для генеалогічних досліджень документів.

Третя, як на мене, поширена проблема - це потреба у хоча б загальних історичних знаннях про адміністративно-територіальний устрій держав у складі яких перебував населений пункт походження пращурів. Варто враховувати часті зміни в підпорядкуванні деяких населених пунктів.

Четверта проблема це потреба навчитись читати рукописні документи 19 ст. і раніше. Документи писались церковнослов'янською, російською, польською, рідше німецькою чи латиною. Звісно навчитись читати старослов'янською і російською займе небагато часу, але все одно трапляються випадки, коли текст незрозумілий і потребує уточнення. Спеціалізовані групи в соцмережах дозволяють звернутись до носіїв мови для читання розшифровування документів написаних рештою вищезгаданих мов.

Я в свій час звернувся з таким проханням для дешифрування у греко-католицькій метричній книзі уривку польською мовою, котрою я трохи володію, в якому крім складного для прочитання почерку була значна кількість латинізмів та специфічної релігійної термінології. Мені дуже допомогли, оскільки інформація у тому тексті стосувалась моїх прямих пращурів".

Які ризики та переваги чекають на людину, яка для дослідження свого родоводу звернеться до найманих фахівців?

"Скажу так, найякісніше свій родовід може зробити лише сама людина. Якість полягає в достовірності всіх предків у дереві. Особливо це стосується тих предків, які мають поширені прізвища та імені.

Приміром, в одному селі могло бути декілька Іванів Федоровичів Коваленків приблизно одного віку. Приватний дослідник може звернутись не до конкретного запису у метричній книзі, який вимагає довгого пошуку, а до документів спискового характеру, на кшталт сповідного розпису.

Чому так? Бо зазвичай у приватного генеалога є декілька замовлень і він не завжди встигає зробити вчасно всі замовлення. Також раніше існувала практика найменування в одній сім'ї дітей одним іменем, різниця у віці в яких була 1-2 роки. Це теж може призвести до хибних результатів у побудові генеалогічного дерева. Безперечно є справжні професіонали-генеалоги. Однак працюючи над своїм родоводом власноруч ви отримаєте безцінний досвід, який допоможе трохи краще зрозуміти як жили ваші предки, пізнати особливості взаємовідносин між людьми у населених пунктах вашого походження тощо".

До якої епохи вам вже вдалося простежити свій родовід?

"Я дійшов до прямих предків у 10 поколінні, правда їх лише двоє. Також маю 15 прямих предків у 9 поколінні і т.д. Це приблизно люди, які народились у першій половині - середині 18 ст. Маю надію, що це не межа, але збереженість документів давнішого часу ще менша. Серед відкриттів це наявність значної кількості шляхтичів серед моїх предків, також було несподіванкою, що серед моїх пращурів було духовенство. Я дізнався про багато нових населених пунктів, де проживали мої родоначальники.

Але найбільшим відкриттям для мене стало те, що я по своєму дідусю зі Звенигородщини родич Тараса Григоровича Шевченка. Конкретніше його дідусь Іван Андрійович Шевченко-Грушівський був і моїм прямим предком. Все це підтверджено відповідними архівними записами. Я думаю багато хто з тих хто займається своїм родоводом може зробити для себе багато несподіваних відкриттів".

Чи доводилося вам спілкуватися із дослідниками власного родоводу, які дізнавалися страшні факти про своїх предків?

"В принципі я особисто знаю лише двох людей, які звймались чи займаються своїм родоводом фахово та грунтовно. Один з них відомий вчений професійний дослідник родоводів шляхти та мій друг, історик за освітою.

Страшні історії, ну скоріше драматичні. Дуже страшно, коли в один рік могли померти багато дітей у сім'ї або й хтось з батьків. До речі, метричні записи про смерть є наочним підтвердженням того якою була смертність, особливо дитяча, до появи вакцинації. Тиф, віспа, кір, дифтерія, сухоти. Ми лише зрідка чуємо про ці хвороби, часто лише у контексті лише ускладнень, приміром від кору, а в 19 ст. населення деяких сіл скорочувались на чверть і більше через епідемії інфекційних хвороб

Також мій дідусь залишив матеріали автобіографії, де є усн-історична розповідь про те як пани Енгельгардти займались відбиранням земель у вільних селян на Звенигородщині. У моїх предків шляхом обману було взято документи на землю для "прочитання" і знищено. Це дозволило Енгельгардтам забрати землю, а колишніх власників під іншим прізвищем записати у кріпаки.

Згодом архівні джерела підтпевдили, а історичні праці розповіли про ідентичні випадки відбору документів та опісля й землі Енгельгардтами, які були одними з найбільших визискувачів селянства на Правобережній Україні. В тім жорстокість та спричинена нею неефективність їхнього господарства призвела до скорого банкрутства та продажу сіл".

Який алгоритм роботи ви запропонуєте для рядового мешканця Тернопільщини, що вперше в житті приступає до вивчення свого родоводу?

" 1) У вас радянська влада встановилась набагато пізніше, ніж на моїй рідній Надніпрянщині і була тут менше. Історична пам'ять жителя Тернопільщини постраждала значно менше. Тому перш за все це опитування родичів. Можуть бути певні суперечності між свідченнями різних людей, але це важливий перший етап. Оскільки по-батькові дідів-прадідів, їхній приблизний вік дозволить окреслити початкову межу пошуку документів

2) Передивіться документи та фото. Відсутність деяких персональних документів (свідоцтва про народження, смерть, шлюб), які не старші 75 років можна виправити походом в місцеві органи реєстрації цивільних станів, або більш по-народному в РАГСИ. На старих фото часто є підписи на зворотньому боці з роками, місцями та іменами. Також іноді є позначки на передній стороні фото з фотоательє. Також варто передивитись старі фото у родичів .

3) Відвідати сайт FamilySearch, де є оцифровані і в легальному доступі метричні книги, які перебувають на збереженні в Державному архіві Тернопільської області. Фонд 486 для православних парафій (землі Тернопільщини що входили до складу Волин губернії Рос. імперії) Фонд 487 для греко-католицьких парафій Фонд 485 для римо-католицьких Метричні книги іудеїв міста Кременця зберігаються в 484 та 487 фондах. У мережі Інтернет у вільному доступі є міжархівний довідник, де конкретно вказані справи по конкретних селах Тернопільщини. Власне потім по ключових словах номеру фонду, опису та справи можна знайти метричні книги своїх населених пунктів на FamilySearch.

4) Під час перегляду метричних книг треба уважно дивитись на рік, оскільки часто метрична книга може мати лише один розділ через погану збереженість та бути приєднаною до різних років. Для спрощення перегляду варто запам'ятати так зване фокус-слово, яке ви шукаєте. Це може бути або прізвище або ім'я з по-батькові. У метричній книзі як формулярному документі прізвища та імені розташовані приблизно в одному місці.

Запам'ятавши їхнє положення ви зможете швидше переглядати документ, а якщо буде необхідне фокус-слово, тоді варто детальніше вивчити запис. Під час пошуку по книгах зі сповідними розписами варто спочатку передивитись весь список по прізвищах, а якщо це не дало результат, то шукати по статі (для чоловіків і жінок різні стовпці) та приблизному віку. Мені особисто пошук по віку і статі давав швидший та кращий результат, оскільки часто прізвище вдів та сиріт опускались при заповненні сповідних розписів".

Що робити, коли для продовження дослідження родоводу, слід звертатися до документів, що зберігаються в інших країнах. Наприклад, у Росії або Польщі.

"На жаль, у російських архівах зберігаються велика кількість документів особового характеру. Перш за все це військові документи: списки рекрутів, особові картки рекрутів та солдатів. Запити в російські архіви є проблематичними. Вони дорого коштують, звернення українських громадян можуть ігнорувати або виконувати "в напівсили".

Архіви країн ЄС часто мають електронні і навіть вільні копії документів. Приміром відомий польський сервіс Szukajwarchiwach дає доступ до багатьох документів online. Хоча проблеми із запитами можуть існувати і в українських архівах. На них або не відповідають або пишуть, що нічого не знайдено без вказівки опрацьованих справ. Тим не менш навіть після опрацювання всіх доступних у вільному доступі джерел звернення в архіви безпосередньо або за допомогою запитів неминуче якщо ви хочете скласти повнішу картину свого родоводу".

Олексій Дєдуш дослідження родоводу провідний етнолог
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував
Суспільство
На кількох зупинках громадського транспорту готуються встановити мультимедійні інформаційні монітори. Для них вже підготували опори. Лишилось встановити екрани та налаштувати їх.  У Тернополі кілька зупинок уже облаштовані інформаційними моніторами. Вони є як на вулиці так і в приміщеннях, пише 20 хвилин. Їх встановили та утримує ТОВ «Системний зв’язок». Нові помаранчеві монітори встановлюють за рахунок українського інформаційного агентства «Вуличне радіо...
Суспільство
У мережі мати зниклого безвісти учасника АТО просить допомогти розшукати її сина. Жінка думає, що чоловіка, скоріш за все, вбили у Тернополі. Пишуть Тернополяни. Сержант ЗСУ Богуславський Юрій з міста Кременець пропав ще 31 березня 2017 року. Він служив у 44-тій артилерійській бригаді у місті Тернопіль. Мати зниклого бійця каже, що її син учасник АТО, виконував бойові завдання під градами, за що має подяки та нагороди.  "Повернувся з війни живим, здоровим,...
Суспільство
Зокрема, до 2021 року має завершитись реставрація фасадів і даху пам’ятки архітектури ХVІІ ст. – Церкви Різдва Христового, що на вул. Руській. Відповідна інформація вже є на сайті електронних публічних державних закупівель Prozorro. Підтверджують це і в церкві. Зокрема, вже зараз тривають підготовчі роботи і ремонт фасаду церковного управління. Тут планують ще цього року за сприятливих умов розпочати ремонт, повідомляють Тернополяни. Щодо переможця тендеру...
Суспільство
У Верховній Раді зареєстрували законопроект №2351, у разі прийняття якого в Україні, зокрема, будуть заборонені евтаназія безпритульних тварин, контрабанда диких тварин, а також жебракування з тваринами, пише ДОБА. Зокрема, в Україні можуть ввести адміністративну відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами з 16 років. Крім того, законопроект заборонить пропаганду жорстокого поводження з тваринами; — бити, вбивати, труїти та кал...
Суспільство
Чотирьох нетверезих водіїв зупинили патрульні на дорогах області за ніч. Кермувальникам доведеться заплатити штрафи понад десять тисяч гривень. Найбільше нетверезих за кермом поліція виявляє вихідними. Втім, початок тижня неприємно здивував правоохоронців. Чотирьох водіїв притягнули до відповідальності за статтею 130 КУпАП (Керування з ознаками сп’яніння), – повідомила зз речниця Патрульної поліції Тернопільщини Катерина Басалига. Нетверезе  керування пере...
Суспільство
Старі синагогу та ринкову площу вилили у бронзі. Макет встановили на вулиці Руській поблизу морфологічного корпусу медуніверситету. Ініціатори появи скульптури запевняють: на цьому не зупиняться та відродять у мініатюрі і інші втрачені пам’ятки архітектури старого Тернополя. Деталі у сюжеті тв4.
Кримінал
За місяць чоловік напав на 4 жінок І це лише офіційні звернення. Жертвами стали дівчата, віком 21-29 років. На всіх зловмисник нападав на "Східному" масиві Тернополя. За словами Сергія Гаврилюка, начальника Тернопільського відділу поліції, усі грабежі траплялися в межах мікрорайону Східний у вечірній та нічний час. Перша заява про грабіж на лінію "102" надійшла 23 жовтня, друга - наступного дня. Ще два напади зареєстрували правоохоронці 5 та 13 листопада....
Пригоди
Обмежувач, що лежить на проїжджій частині, – таку картину могли побачити водії Тернополя цієї ночі. Відповідне відео виклав у фейсбуці Віталій Попків. Вранці рух на ділянці був лише однією смугою, пишуть на сторінці Злий Гаївський. Що знову трапилось із обмежувачем, поки невідомо. Нагадаємо, це вже десяте пошкодження, відколи його становили. Фото: Володимир Шуліковський, Сергій  Вербицький. Відео: Vitaliy Popkiv
Суспільство
"Не бронзовіти" і "не відриватися від людей": цієї обіцянки, сказаної після інаугурації пів року тому, президент Володимир Зеленський дотримується із небаченим креативом і відвертістю. Як зазначає "BBC", хто із українських президентів бігав у фонтані, показував свій голий торс, пів доби спілкувався із журналістами чи робив селфі скрізь, куди не приїздив із робочим візитом? Експерти кажуть: такий стиль якраз і притаманний популістам, які дбають про те, аби...