Чому Україна святкує два Різдва (ФОТО)

Українські церкви, попри всі розбіжності, об'єднує щонайменше одна особливість: усі вони, на відміну від більшості християнського світу, користуються астрономічно застарілим календарем, розробленим ще за Юлія Цезаря і названим на його честь.

Юліанським календарем, який відстає від астрономічного на 13 днів, послуговуються як православні конфесії, так і Греко-католицька церква. Тоді як світська Україна разом з більшістю інших країн вже майже 100 років живе за точнішим - григоріанським, запровадженим у XVI ст.

Саме ця невідповідність і зумовлює те, що українці, на відміну від решти світу, святкують Різдво після, а не до Нового року, який припадає на Різдвяний піст. А сам Новий рік відзначають двічі - за новим і старим стилями.

Два роки тому Верховна Рада зробила святковими і державними вихідними днями і 25 грудня, і 7 січня.

Це був своєрідний крок назустріч українським католикам та протестантським конфесіям, які святкують Різдво разом з більшістю православних та католиків світу.

На питання про те, чи перейдуть українські церкви на григоріанський календар, однозначної відповіді не дають ані церковники, ані релігієзнавці.

Дехто вважає, що такий перехід наблизив би Україну до решти цивілізованого західного світу. Тоді як прибічники наявного стану речей кажуть, що переваги "старого" стилю доведені часом, він не створює жодних незручностей і додає українським зимовим святкуванням родзинки.

Нова автокефальна Православна церква України, яка зараз має тісні зв'язки із Вселенським патріархатом (який святкує Різдво 25 грудня), також не поспішає переходити на новий календар. Там кажуть, що це питання не на часі й може зашкодити церкві, адже більшість вірян можуть не сприйняти нову дату Різдва.

Останні соціологічні опитування показують, що проти зміни календаря виступають 64% опитаних.

До 1918 року за юліанським календарем офіційно жила вся Російська імперія, до складу якої входила більшість території України.

Цей календар, введений в 45 році до н.е. в іншій імперії - Римській, був свого часу революційним, адже вперше ввів поняття високосного року.

Тодішні астрономи знали, що Земля, описуючи за рік коло навкруги Сонця, встигає за цей час зробити 365,25 обертів довкола своєї осі. Іншими словами, насправді рік триває 365 діб та ще шість годин зверху.

Здавалось би, яка різниця, адже це все умовності. Однак далекоглядні вчені знали: якщо ігнорувати ці "умовності", то всього через 240 років 1 січня припадатиме на весну, а ще через 360 це вже буде літо.

Тому й вирішили ввести поправку: раз на чотири роки вводити в календар додатковий 366-й день, який виправить цю дрібну, але прикру "недосконалість" природи.

Та з плином століть точність астрономічних спостережень зросла, і дослідники небесних сфер вирахували, що справжній рік дорівнює не 365,25 доби, а трошки менше. Виходить, календар знову не відповідає справжньому руху сонця.

Це означало, що потрібно було ввести в удосконалену Цезарем схему нову поправку, адже за 15 століть календар відстав від сонця на 10 днів.

1582 року папа Георг XIII затвердив нову, покращену схему літочислення, за якою високосний рік, який ділиться на 400, більше не вважався високосним.

Це ще більше наблизило календар до астрономічного ідеалу.

Однак новинку прийняли не всі і не відразу. Україна (як УНР) офіційно перейшла на григоріанську систему лише три з половиною століття по тому: 16 лютого 1918 року, майже синхронно з Росією.

Того року зима для українців була найкоротшою в історії: посеред лютого завдяки декретові уряду УНР раптово настав березень.

У 1920-х один з варіантів нового літочислення прийняли й більшість православних церков світу, однак не російська церква.

Спираючись на декрет радянського уряду про відокремлення церкви від держави, російське православ'я залишило за собою "старий" стиль, яким користується і донині. А з ним - і вся Україна, окрім католицьких та протестантських конфесій.

Юліанський календар, розроблений науковцями дві тисячі років тому для суто практичних потреб, за цей час став органічною частиною російського православ'я. Віряни так і називають його: православний календар.

Одна з причин, чому ортодоксальні церковники в Росії не збираються відмовлятися від цієї схеми обліку днів - у тому, що до юліанського календаря прив'язана так звана пасхалія. Це методика визначення дати Великодня, яку в 325 році затвердив Нікейський собор. А Великдень - найбільше свято для православних.

Крім того, за юліанським календарем Великдень обов'язково має святкуватися після єврейської Пасхи, тоді як григоріанський календар, в силу астрономічно-математичних особливостей, іноді порушує це правило.

"Якщо єпископ, пресвітер чи диякон святкуватиме Пасху перед весняним рівноденням з юдеями, позбавляється священного сану", - сказано в Апостольських правилах, які церква приписує учням Ісуса.

Серед інших аргументів наводять і те, що за юліанським календарем жив сам Ісус Христос. Згадують і про благодатний вогонь, який, як твердять церковники, сходить у Вифлеємі саме напередодні православного Великодня, а не католицько-протестантського.

Більшість православних церков світу, окрім Російської, Грузинської та Сербської церков живуть за новим календарем.

Хоча й у тих, хто перейшов на новий, не все відбулось спокійно. До прикладу, в церкві Греції досі є велика група "старокалендарників".

Це один з аргументів, чому навіть ПЦУ, в якій лунають багато голосів "за перехід", відмовились від ідеї.

Як пояснив ВВС митрополит Епіфаній, там остерігаються можливого розколу та відвернення частини вірян. У ПЦУ також бояться, що перехід на новий календар може використати у власній агітації УПЦ Московського патріархату.

ПЦУ отримала томос про автокефалію від Константинополя. Але, як каже Епіфаній, не було жодної вимоги змінювати церковний календар.

УПЦ МП, яка підпорядкована РПЦ, наразі не планує переходити на новий календар.

Окрім того, Епіфаній нагадує, що у разі зміни календаря зміняться й дати багатьох важливих релігійних свят, зокрема Покрови та Водохреще.

Тому деякі священики та єпископи ПЦУ на свій страх і ризик проводитимуть служби і 25 грудня, і 7 січня.

Частина експертів вказує, що у такому режимі святкування подвійного Різдва можуть пройти десятиліття, щоб церкви наважились на перехід.

Теоретично не проти григоріанського календаря і в Українській греко-католицькій церкви, деякі закордонні єпархії якої вже давно послуговуються ним. Однак предстоятель УГКЦ Святослав (Шевчук) каже, що це церква вирішуватиме "разом із нашими православними братами".

Це питання не належить до догматичних і має долати церковні розколи, а не спричиняти нові, застерігає очільник греко-католиків.

Предстоятель ПЦУ Епіфаній та Святослав неодноразово зустрічались за останній рік, проте тему календаря і те, чи були переговори з цього приводу, публічно не коментували.

Зараз на фоні розриву церковного спілкування РПЦ та Вселенського патріархату питання переходу російського православ'я на новий календар виглядає практично неможливим, ще кілька років тому такого варіанту там не виключали.

У 2011 році митрополит Іларіон (Алфеєв), постійний член Священного синоду РПЦ і відповідальний за зовнішні зв'язки церкви, в інтерв'ю російському телебаченню сказав, що церкві нічого не заважає перейти на григоріанський календар. Питання лише в тому, чи потрібно це робити і що це дасть, каже ієрарх.

Водночас він припустив, що "всередині Церкви визріє розуміння того, що необхідно якось міняти календар", після чого це й відбудеться.

Детальніше читайте у "BBC: Україна".

Україна два Різдва
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Екологія
Вже вчетверте Тернопіль опинився у "червоній зоні": урядові обмеження до теперішнього часу в місті ігнорувалися, а міська влада навіть позивалася на Кабмін до суду. Увесь час місто живе у звичному ритмі: магазини відкриті, школи та дитсадки працюють, громадський транспорт їздить. Учні на канікули підуть за планом - 21 жовтня, бо у тернопільських школах триместри - тобто п'ять тижнів навчаються, тиждень - канікул. Щоправда, тепер батьки можуть самостійно об...
Пригоди
Трагічна подія сталася в одній зі шкіл у Вінницькій області: учениця другого класу знепритомніла посеред перерви, а невдовзі померла. Спочатку вона поскаржилася, що болить голова, а вже за кілька хвилин раптово знепритомніла. Її рятувала шкільна медсестра, а потім реанімували медики швидкої, але всі їхні зусилля виявилися марними. "Я її віз в школу, вона була щаслива, задоволена, все добре з нею було", - каже батько Сергій Купчишин Він вперше після трагеді...
Екологія
На перебіг коронавірусної хвороби у важкій формі може позитивно впливати гормон мелатонін. Про це йдеться у статті, розміщеній на науково-медичному порталі medRxiv. Як інформує "Укрінформ", американські медики простежили за 800 випадками госпіталізації пацієнтів із важкою формою COVID-19 та виявили, що пацієнти, яким вводили гормон мелатонін чи в кого його рівень був і так високий, частіше виживали в реанімації. Утім, варто наголосити, що матеріали, опублі...
Кримінал
До співробітників Монастириського відділення поліції звернувся мешканець райцентру. Чоловік заявив про крадіжку мобільного.   Поліцейські з’ясували, що злочину причетний раніше судимий, 37-річний місцевий мешканець. Протиправним діям передувало розпиття алкоголю. Підозрюваний та жертва разом випивали. Сценарій крадіжки був простим – зловмисник обрав момент, коли односельчанин добряче захмелів та непомітно прибрав зі столу його телефон. Сподівався, що уранц...
Пригоди
18 жовтня о 5.25 бригада швидкої виїжджала на вул. Вербицького в Тернополі, до 53-річного чоловіка, який стікав кров’ю. Травмувався пацієнт через затуманену алкоголем свідомість… Добряче випивши, чоловік вирішив перелізти через сусідський паркан із гострими піками, щоб скоротити дорогу додому, повідомив генеральний директор Центру ЕМД Тернопільщини Михайло Джус. Із глибокими колотими ранами обох стегон, у стані гострої алкогольної інтоксикації потерпілого,...
Пригоди
Малолітній хлопчик потрапив до лікарні в результаті автопригоди на Теребовлянщині. Вісімнадцятого жовтня одинадцятилітній хлопчик, керуючи велосипедом, не переконався у відсутності транспортних засобів, виїхав з другорядної дороги на проїжджу частину і врізався в автомобіль FORD.   Дитину з закритою черепно-мозковою травмою, струсом, забоями та саднами госпіталізували в травматологічне відділення.  Триває слідство.
Екологія
Масштабний спалах коронавірусу було зафіксовано у Петриківському обласному комунальному дитячому будинку-інтернаті. Як інформують "Тернополяни", там 14 лабораторно підтверджених випадків коронавірусу серед працівників закладу. Наразі обстежують інших працівників та вихованців дитбудинку. Інформацію про даний спалах підтвердили в ДУ "Тернопільський ОЛЦ МОЗ України". Робота із ліквідації спалаху в інтернаті триває.
Кримінал
Шахрайство з орендою житла задокументували працівники тернопільської поліції. 6500 гривень втратив тернополянин.   Чоловік через оглошення в мережі Інтернет хотів орендувати помешкання в обласному центрі. Зателефонував за вказаним номером, обговорили ціну та домовилися про оплату. Орендодавець заявив, що працює лише за передоплатою, тож потерпілий через термінал перевів кошти на невідомий рахунок. Квартири він так і не побачив, як і своїх грошей.  Довелося...
Суспільство
Відповідно до статистики worldometers.info, станом на 19 жовтня, Україна – на 5 місці у світі за кількістю померлих за минулу добу. Всього летальних випадків у нашій країні зареєстрували 5 673 за весь період спостережень. Про це пише Терміново. На першому місці – Іран, там за минулу добу через ускладенення ковіду померли 337 людей. На другому місці – Росія – 179 смертей. Третє місце – Мексика – 108 померлих. На четвертому місці – Індонезія – там вчора поме...