Що відбуватиметься в тернопільських аптеках з імпортними ліками після 1 березня?

Менше тижня залишилось до вступу в дію нових умов ліцензування лікарських засобів. Саме після цього експерти прогнозують дефіцит ліків у аптечній мережі країни. Причому це стосуватиметься і життєво необхідних препаратів для лікування туберкульозу, ВІЛ-інфекції, гепатиту С, онкозахворювань, гемофілії, а також серцево-судинних захворювань.

Окрім дефіциту ліків, можливе їх зростання у ціні та збільшення кількості фальсифікату. В умовах  недостачі медичних препаратів «чорний ринок» фармакології переживатиме пік свого піднесення.

Дешеві ліки ціною десятків життів

З 1 березня в Україні набирає чинності закон про ліцензування імпорту ліків. Документ стосуватиметься близько 8 тис. найменувань препаратів, які ввозять на територію України. Відповідно до документа, імпортери медикаментів надаватимуть до Держслужби з лікарських засобів підтвердження відповідності стандартам по кожному закордонному медпрепарату. Таке ліцензування може призвести до подорожчання та зникнення з аптек певних ліків, пояснюють експерти. Втім у вищих державних структурах з цього приводу є своя думка. На їхнє переконання, зміна умов ліцензування переслідує благу мету, а саме – здешевити ліки. З любовного трикутника «виробник-постачальник-перевізник» виключається останній учасник процедури. Виробник укладатиме прямі договори з постачальником. Посередники, які заробляють на «перекупках» препаратів одне в одного, більше не будуть однією з ланок транспортного ланцюжка. Таким чином кошти заощаджуються, а вартість препарату знижується.

Запаси ліків в аптеках обмежені, а попит - високий. Можливе виникнення ажіотажу, внаслідок якого автоматично підстрибнуть ціни. Паралельно почне розгортатися "чорний ринок", прогнозують фахівці. Бо є багато хронічних захворювань, що потребують постійного лікування. Є препарати, які не можна замінити українськими відповідниками – гормони, хіміотерапевтичні засоби для онкохворих.

– Все, що відбувається у частині фармакології, має певну аналогію з тим, що відбувається у галузі медицини в цілому.  Так як у державі почали реформування галузі, не дочекавшись результатів пілотних проектів, впровадження екстреної допомоги, не прописавши всіх механізмів, так само впроваджуються зміни умов ліцензування.  Попри те, що розпорядження були видані ще в липні 2012 року, за цей час не було проведено підготовчих етапів до нових умов ліцензування, – пояснює член депутатської комісії з питань охорони здоров’я та материнства Тернопільської обласної ради Наталя Турецька. – Запаси ліків в аптеках обмежені. Медичні препарати не можуть надто довго зберігатися ані на фармацевтичних складах, ані в аптеках. Кожен лікарський засіб має відповідний термін придатності та умови зберігання. Згідно з Законом, ліцензію повинен мати кожен завезений в Україну препарат. Звісно, ця процедура вимагає певного терміну.  У той час препарат зберігатиметься на митниці, а його старі запаси на складах вичерпаються. Відповідно в аптеках може виникнути дефіцит імпортних ліків. Виходить, фактично препарат в Україні є, а в роздрібній торгівлі немає.

Найскладнішою буде ситуація для онкохворих, пацієнтів з імунними проблемами, прогнозує пані Турецька, тому що вони потребують своїх препаратів щоденно і безперервно.

– Для запобігання дефіциту ліків додатками до Закону передбачено, що з 1 березня до 1 січня 2014 року впроваджується спрощене ліцензування. Воно передбачає поверхневе вивчення якості препарату. Чимало партій медикаментів можуть виявитись сумнівної якості, однак при перевірці інспектори цього не виявлятимуть, тому що процедура спрощена. Відповідно до неї отримати ліцензію постачальник зможе тільки на підставі заяви. У результаті в Україну може потрапити велика кількість неякісних препаратів, – каже Наталя Турецька.

Ліцензування – потенційна корупційна схема. Звісно, за його рахунок до бюджету надійдуть якісь додаткові кошти. Найбільше ж зароблять люди, які будуть видавати ліцензію. Чиновники не впускатимуть товарів на ринок. Казатимуть імпортерам: у вас не там стоїть кома, а тут не так написано. Представникам іноземних фірм доведеться "задобрювати" українських бюрократів. А це все за рахунок простих українців, бо всі витрати на хабарі включать у ціну ліків в аптеках. Сама ліцензія коштує приблизно 30 тис. грн., відповідно, якщо великі компанії будуть ліцензувати кожен свій препарат, то люди, які купують їх,  платитимуть більше.

Вітчизняні виробники здатні перекрити приблизно 40, максимум 60% попиту. До того ж існують унікальні, інноваційні препарати. Розпочати їх виробництво в Україні не так просто. Наприклад, ліки для хіміотерапії, які виробляють тільки в Індії, США та Швейцарії. Чи дитячий інсулін – він буває тільки імпортний. Мова йде і про сурфактанти – препарат, який після народження дитини швидше встановленого терміну розправляє немовляті легені. Ці препарати є життєво необхідними, і саме у них найбільша складність.

«Запасів вистачить на 3-4 місяці»

Віце-прем'єр України Костянтин Грищенко виключає дефіцит імпортних ліків в аптеках після вступу з 1 березня в силу норм закону про ліцензування імпортних лікарських засобів.

– Немає підстав вважати, що з 1 березня в українських аптеках можуть зникнути імпортні ліки. Об'єктивних причин для цього немає, оскільки ми контролюємо ситуацію наявності лікарських засобів в аптеках, – заявив пан Грищенко.

Він зазначив, що введення з 1 березня норм закону про ліцензування імпортних ліків буде відбуватися поступово, з постійним контролем з боку влади за асортиментом препаратів в аптеках.  Виступаючи на брифінгу, голова Державної служби України лікарських засобів Олексій Соловйов додав, що на складах компаній-дистриб'юторів, які забезпечують 90% ринку лікарських засобів, знаходяться запаси ліків, яких українським пацієнтам вистачить на 3-4 місяці.

– За 2012 рік у нашій країні було реалізовано 475 млн. упаковок іноземних лікарських засобів. Сьогодні на складах лише п'яти дистриб'юторів, які забезпечують 90% ринку, знаходиться 204 млн. упаковок – це 40%. Цих запасів вистачить як мінімум на 3-4 місяці, – сказав він.

Крім того, з 15 лютого 2013 року діє вимога про надання і сертифікату GMP під час ввезення імпортних ліків на територію України. Голова Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров`я Тетяна Бахтєєва заявила, що, згідно з офіційними даними, сьогодні на фармацевтичному ринку України питома вага ввезених імпортних препаратів, які виробляються в неналежних умовах, складає 11% в упаковках і більш як 17% – у грошовому вираженні.

Запровадження обов`язкового підтвердження наявності сертифікату GMP для кожного лікарського засобу, що ввозиться в Україну, захистить громадян від можливого ввезення неякісної продукції.

GMP – це система норм, правил і вказівок щодо виробництва лікарських засобів, медичних пристроїв, виробів діагностичного призначення, продуктів харчування, харчових добавок і активних інгредієнтів. На відміну від процедури контролю якості шляхом дослідження вибіркових зразків таких продуктів, яка забезпечує придатність до використання лише самих цих зразків, стандарт GMP відображає цілісний підхід і регулює та оцінює власне параметри виробництва і лабораторної перевірки.

Цікаво знати!

Ліки іноземного виробництва складають левову частку для лікування  тяжких захворювань:

100% – для лікування діабету у дітей і вагітних;

100% – пульмонологія;

97% – дитяча онкологія та онкогематологія;

понад 90% – інсульти, інфаркти;

понад 90% – кардіохірургія;

98% – анестезія;

97% – ВІЛ/СНІД, туберкульоз, гепатит;

80% – доросла онкологія та онкогематологія.

Номер один
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Державної установи «Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України», в області 20 листопада 2018 року за первинними діагнозами зареєстровано 57 випадків інфекційних захворювань. З них: – Кір – 25 випадків; – Туберкульоз – 3 випадки; – Вітряна віспа – 12 випадків; – Покуси – 5 випадків; – Гострі кишкові інфекції – 4 випадки; – Мікроспорія – 1 випадок; – Вірусний гепатит «А» – 2...
Суспільство
Тернопільські зоозахисники готуються до благодійного гаражного розпродажу, який відбудеться 25-го листопада.  «Благодійні акції суттєво допомагають нам не загрузнути в боргах», – стверджують представники громадської організації «Вірні друзі». Оскільки потреб холодної пори у чотирилапих більшає. «Потрібні речі на благодійний гаражний розпродаж. Корм, вакцини, ліки, стерилізації та інші потреби наших подопічних коштують чимало. Тому дуже просимо не полінуват...
Кримінал
За корупцію покараний сільський голова, який уклав договори з підприємцем, прописаним у нього вдома. Правопорушення було вчинене головою Надрічнянської сільської ради.  Встановлено, що між головою сільської ради та фізичною особою підприємцем впродовж 2018 року укладено кілька договорів про поставку канцтоварів. Оскільки угоди укладені в умовах реального конфлікту інтересів, бо підприємець зареєстрований за місцем проживання сільського голови, до суду скер...
Пригоди
Нанотехнології по-тернопільськи. У соцмережі “Фейсбук” Ігор Василів опублікував відео з тернопільськими комунальниками, які вигадали оригінальний спосіб бурування землі. Повідомляє ТВ-4. Користувачі соцмережі жартують, що це такі тернопільські нанотехнології. А ось сам автор публікації підписав її так: “Виберіть собі роботу до душі, і вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті”.
Суспільство
Відтепер у Тернополі тролейбус №9 та маршрутки №3 та №7 курсуватимуть до 22-ї години. Таке рішення прийняли сьогодні, 21 листопада, на засіданні виконавчого комітету міської ради. Також обговорили питання про створення маршруту Сахарова-Корольова та Аляска-Подоляни, оскільки населення району Сахарова-Корольова постійно зростає, а транспортного сполучення з іншими районами міста немає. Як повідомляє "Доба", в кінці вересня тернополянин Тарас Нагуляк створив...
Суспільство
Ситуація із забезпеченням області вагонами для вивезення продукції сільгоспвиробниками та іншими підприємствами й надалі залишається критичною. У жовтні забезпечення вагонами склало лише 17% від потреби, а це означає, що місцеві виробники й економіка області терплять збитки. На цьому акцентував голова ТОДА Степан Барна під час відеонаради з Першим заступником міністра аграрної політики та продовольства України Максимом  Мартинюком та в.о. голови правління...
Суспільство
Тринадцятого листопада тернополянка Світлана Адамівна Марущак зареєструвала петицію, у якій пропонувала зробити проїзд учнів у громадському транспорті безкоштовним. Менше ніж за тиждень петицію підтримали 563 особи при 300 необхідних. У Тернопільській міській раді доволі швидко відреагували на цю пропозицію і дали на неї відповідь. Пише Про те. Згідно з нею, у бюджеті на цей рік заклали кошти на компенсацію витрат від пільгового проїзду учнів та студентів...
Суспільство
Управління стратегічного розвитку міста Тернопільської міської ради інформує мешканців, що у Тернополі діє заборона на розміщення реклами або рекламних засобів на підтримуючих, опорних та інших елементах контактної мережі, а також на засобах та обладнанні (в тому числі на опорах) зовнішнього освітлення. Заборона діє на підставі внесених змін до Статті 8 Закону України "Про рекламу" щодо використання окремих елементів благоустрою та контактної мережі при зд...
Кримінал
Працівники Тернопільського відділу поліції просять допомогти встановити особу причетну до злочину. Невідомого чоловіка підозрюють у крадіжці дороговартісного засобу зв’язку "Iphone 7" з крамниці "Big Apple", що на вулиці Львівській.    Як інформує офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, подія трапилась 20 листопада, близько 14:00. Як повідомив заявник, крадій скористався моментом та вчинив протиправне, тим самим завдав збитків на сум...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!