09:43, 19 січня 2021 р.
Генетик пояснив, чому чоловіки хворіють на COVID-19 важче й частіше
Український генетик Олександр Коляда заявив, що жінки менше страждають від COVID-19.
Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.
За його словами, річ не лише у коронавірусі. Від усіх інших застудних захворювань ускладнень у чоловіків теж більше. У природі в абсолютної більшості ссавців самці хворіють частіше і, отже, живуть менше.
Причин цьому може бути три.
Основна причина – це генетичні відмінності. У жінок дві Х-хромосоми, а у чоловіків одна Х і одна Y. На Х-хромосомі досить багато генів порівняно з Y, і щоб жінки так очевидно не перевершували чоловіків, одна з Х-хромосом вимикається і в клітинах не працює. Це називається компенсація дози, і вона зрівнює чоловіків і жінок у багатьох біологічних проявах. Таке виключення відбувається не для всієї Х-хромосоми, і деякі її частини цього уникають.Білок ACE2, який є входом для коронавірусу в наших клітинах, якраз знаходиться на такій ділянці Х-хромосоми, яка частково уникає виключення.
"Тобто у чоловіків є одна копія гена, з білком якого зв’язується вірус, а у жінок їх дві. Коли вірус зв’язується з цим білком, він не тільки потрапляє до клітини, а ще й виводить з ладу тонкий клітинний механізм, і тим самим вносить дисбаланс в багато систем організму", – зазначає генетик, наголошуючи, що це призводить до ускладнень при інфекції.
Через те, що у жінок копій гена дві, і вони можуть відрізняться, вірусу складніше поламати всі ці білки на клітинах, і частина з них продовжує працювати на благо всього організму.
Олександр Коляда наголошує, що жінки не рідше заражаються “короною”, але трохи рідше страждають від ускладнень.
Друга причина відмінностей – це гормони. Тестостерон – це відомий пригнічувач імунітету.
"Навіщо так зроблено – окреме цікаве питання. Теорія гандикапу (handicap) говорить про те, що самки в природі вибирають самців за “найтестостероновими” ознаками: низький голос, ризикована поведінка, широкі вилиці, красиві м’язи. І щоб людство не потонуло у безодні легковажних виборів самок, природа додала тестостерону ще й функцію незначного придушення імунітету. Це дозволяє відсіювати по-чоловічому красивих, але слабких. Якщо бачиш павича з великим хвостом і він ще й дожив до статевої зрілості і не помер від інфекцій і паразитів – отже, у нього й чоловічі гормони в нормі, і з імунітетом склалося. Його потомство буде і життєздатним, і сексуально популярним. До речі, в одному дослідженні помітили, що лисі чоловіки (ще одна ознака підвищеного тестостерону) частіше потрапляють до лікарні, якщо захворіли на COVID-19. Естроген ж навпаки – сприяє захисту від інфекційних хвороб", – зазначає генетик.
Третя причина – поведінка. У всіх країнах світу, незалежно від культурних особливостей, жінки живуть довше за чоловіків.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
23:30, 27 листопада
13:27, 1 грудня
1
09:14, 27 листопада
56
17:00, 25 листопада
live comments feed...