Андрій Андрейків: Розслідування зловживань на мільярди затягують

Як затягують розслідування зловживань на мільярди – експерт Андрій Андрейків навів вражаючий приклад

Попри постійні реформування та створення нових антикорупційний органів, реальна боротьба з мільярдними зловживаннями в Україні відсутня. Натомість ми маємо постійне протистояння різних гілок влади, а це призводить до затягування розгляду гучних справ, доведення їх до реальних рішень суду та повернення виведених коштів та активів.

Про це заявив кандидат юридичних наук, член Аспен Клубу України, випускник Української школи політичних студій при Києво-Могилянській Академії Андрій Андрейків на каналі «Politeka Online».

«Найкращі ідеї та практики, які надавались Україні, призвели до того, що ми на сьогодні маємо директора Антикорупційного бюро, який знаходиться у незрозумілому статусі через рішення Конституційного суду. Ми маємо Державне бюро розслідувань, яке фактично за тими самими аспектами має подібний статус. У нас не досконала судова система, коли є один Антикорупційний суд, а всі решта - корупційні. Відтак підтримки антикорупційних заходів – оперативних, службових, судових – абсолютно немає», - каже експерт.

Він навів приклад розслідування справи щодо корупції на митниці, яке триває майже рік та має усі шанси так і залишитись без реальних судових вироків. «Коли я працював на митниці, до нас звернулись детективи Національного бюро з документами. Це була кримінальна справа обсягом десь близько 40 томів щодо зловживань посадовими особами різних відомств при ввезенні на територію України товару з-за кордону. Загальна сума збитків складає 3 мільярди. Кількість таких переміщень було поза 2 тисячі.

Для того, щоб розрахувати збитки і довести справу до суду до логічного завершення, потрібна була оцінка цих збитків. Щоб це зробити офіційно, цим напрямком мав займатись окремий підрозділ митниці. Так от з часу звільнення Максима Нефьодова - 24 квітня 2020 року, в цьому підрозділі досі немає керівника, а штатний розпис митниці змінюється вже 4 чи 5 раз», - зазначив пан Андрейків. За його словами, термін позовної давності 1095 днів – це три роки. І через затягування розслідування, справа може бути не доведена до суду.

«Тому потуга та намагання лише одного відомства – того самого НАБУ, нічого не дасть. Це має бути синхронна діяльність усіх разом», - вважає Андрій Андрейків. А численні реформи лише відволікають від реальної антикорупційної боротьби: «Нещодавно створено Бюро економічної безпеки, пропонується реорганізувати СБУ, прокуратура і її працівники перейменована в Офіс, постійно всі здають тести. У нас постійні реформи, особливо в блоці правоохоронної діяльності, що є неприпустимим, зважаючи на ту ситуацію, яку сьогодні переживає Україна».

Для того, щоб говорити про успіхи у боротьбі з корупцією, необхідно насамперед посилити якість та рівень правоохоронної діяльності через інституції та підготовку кадрів. А також подбати про посилення громадянського суспільства та його контролю. На думку Андрія Андрейківа, у цьому аспекті серйозною проблемою є поява величезної кількості фейкових організацій, які нібито боряться з корупцією, а насправді займаються дискредитацією як правоохоронних органів, так і політиків і окремих осіб.

«Навіть біля прокуратури міста Києва є дуже відома антикорупційна організація, яка знаходиться в розкішному офісі із шкіряними меблями, маючи при цьому рахунки в іноземних банках, в тому числі у російських рублях. Вони займаються тим, що відпрацьовують активи, які були вкладені під вивіскою громадської організації для дискредитації тих людей, які в свій час мали намір і реалізували дуже багато проектів, про які сьогодні люди ще не знають. Це були серйозні спецоперації з виявлення активів українських злочинних угруповань за кордоном, і окремих осіб і ця діяльність продовжується і сьогодні», - вважає експерт.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі