17:00, 23 червня 2013 р.
Будівництво міні-ГЕС на дамбі Тернопільського озера може призвести до екологічної катастрофи
Саме такі твердження висловлюють екологи міста на запитання про шкідливість будівництва міні-ГЕС на дамбі Тернопільського озера.
Ще 23 листопада 2012 року на сесії міської ради в одному з рішень йшлося про спорудження даного об’єкту. Тоді депутати дали дозвіл ПМП «Люкс» на виділення ділянки розміром 0,15 га, в районі дамби на річці Серет, для створення міні-гідроелектростанції. Колись, у 2005 році, цю ідею піднімав попередній міський голова – Роман Заставний, але тоді він так і не втілив свій задум у життя.
Згодом це рішення скасували, але потім прийняли вдруге вже 5 лютого. «Творцями» майбутньої ГЕС стали науковці з Технічного університету імені Пулюя – Мирослав Зінь та Юрій Підгайний. Інвестувати їхній проект життя захотів місцевий бізнесмен Роман Дерень.
Збираються економити на освітленні парків Тернополя
Мета цієї міні-ГЕС – створити ще одне альтернативне джерело енергії. Принцип роботи дуже простий, пояснює нам Богдан Дідовець – кандидат технічних наук Київського технічного університету «КПІ».
На лопати гідротурбіни надходить сильний напір води, внаслідок цього, починають працювати генератори, які власне, й виробляють електоренергію. Мала гідроелектростанція, таку, яку хочуть збудувати в Тернополі, буде виробляти до 5-10 МВт потужності. Зрозуміло, що цього не вистачить аби освітлювати все місто, а тільки невеличку його частину, приміром, кілька багатоповерхівок, – пояснює Богдан Дідовець.
Відтак, освітлення і є чи не основною причиною, заради якої збираються встановити ГЕС. Один із розробників, Мирослав Зінь, у численних коментарях журналістам, розповідає, що цей проект допоможе освітити усі парки міста. Така ГЕС, за його словами, забезпечить електрикою тисячу паркових світильників або п’ятсот вуличних ліхтарів, пише Тернопільська липа.
Ще одна міні-ГЕС – як туристичний об’ єкт
Депутат – «свободівець» Віталій Дробатюк, також хоче будувати мігі-ГЕС в парковій зоні Топільче. Вважає, що лише для освітлення цей проект не вигідний, мовляв, немає економічної доцільності. Стверджує, що якщо міні-ГЕС будувати виключно для освітлення парків, то затрачена сума не окупиться й за 30 років.
Сам депутат хоче будувати гідроелектростанцію як «культурний!» об’єкт, за роботою якого можуть спостерігати студенти, а також усі бажаючі, адже це,на його думку, дуже «цікавий» процес. Натомість, усі неохоче розповідають як багато місця займатиме не те, що дві, але й одна така станція. Адже навіть при створенні найкращої звукоізоляції, шум, так чи інакше, буде проникати.
Свої міні-ГЕС збираються встановити з обох боків річки: Роман Дерень на правій стороні, Віталій Дроботюк – зліва.
Спостерігати за роботою ГЕС з філіжанкою кави
На інтернет-форумах Тернополя б’ють на сполох: чи справді ПМП «Люкс» необхідно стільки землі в парку тільки для міні-ГЕС?! Нещодавно, стало відомо, що фірма спеціалізується на діяльності барів. Пан Роман запевняє, що жодних барів-ресторанів не буде. Відтак, навіть якщо й почнуть будувати такий заклад, то це суперечитиме чинному законодавству: річка Серет має захисну смугу довжиною 50 м і нічого, окрім гідроспоруд, тут будувати не можна. Вартість цього проекту – 700 тисяч доларів. Навіть не хочеться уявляти, що трапиться, коли усі ці гроші підуть на шкоду ставу й річкам. А ризик, що це станеться, дуже великий.
Допоки перелічують усі переваги від спорудження міні-ГЕС, інвестори мало говорять про шкідливість цього процесу. Якщо у ставі понизять рівень води на метр, або більше, то загине майже уся флора і фауна. Через постійні перепади води, навіть може відбуватись процес обміління ставу, річка Серет обміліє і почне гинути риба та ікра.
Якщо ж все пройде бездоганно, тобто без пониження рівня води, турбіна пропускатиме рибу, а дамбу й міст не зруйнують, то місто значно економитиме на електроенергії, а також зможе похвалитись своєю мініатюрною копією ДніпроГЕС, що у Запоріжжі.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
20:21, 3 грудня
11:46, 2 грудня
8
14:57, 28 листопада
27
14:28, Вчора
4
live comments feed...