Українці і хабарі: корупційний довідник

Скільки платять люди за вирішення своїх проблем? Укласти цей моторошний для громадянина будь-якої цивілізованої держави довідник на реальних фактах стало можливим не тому, що влада справді взялася викорчувати корупцію. Якби було так, то люди відчули б це давно.

Такі факти з'являються, бо, як каже знайомий підполковник мiлiцiї, на це є три причини. Викривають, зазвичай, тих, хто, по-перше, не ділився чи не доніс усю застережену суму в потрібний кабінет. По-друге, вимагав не в того, в кого можна. По-третє, належав до команди, яку “зачищають”, щоб поставити свої кадри.

Як же співіснує із владою пересiчний українець? Підприємець? Пенсіонер? Малозабезпечений? Подані далi цифри, зібрано з повідомлень про кримінальні справи та судові вироки за півріччя, що закінчується. Вони дуже промовистi.

Цікаво, що ті, якi покликанi боротися з цим неподобством, -- у перших лавах порушників закону. Це, мабуть, найкраще пояснює, чому лише 0,8% населення нині цiлковито довіряє правоохоронним органам і 8% “переважно довіряє”. 

Треба визнати, що ми вже й самі не помічаємо, як слова “віддяка”, “віддячитися” у лексиконі українця дедалі частіше займають місце правильних визначень -- “хабар”, “стати жертвами вимагання”. 
Отже, за що і скільки ми платимо з'ясував "Експрес"?

Архівна довідка -- 1 тис. євро 
Директор Закарпатського державного обласного архіву  вимагав та одержав у своєму кабінеті такий хабар за надання послуг, які входять до його повноважень, – виготовлення та видачу громадянинові архівної довідки про підтвердження родинного зв’язку з бабусею, жителькою закарпатського села Малі Геївці.

“Відкосити” від армії -– 1 тис. дол. США
Севастопольська прокуратура викрила на хабарі начальника одного з медзакладів Міоноборони, який за неправдивий висновок військово-лікарської комісії вимагав від матроса за контрактом 1000 дол. США. Його викрили, коли вiн отримував першу частину хабара.
 
Захист “диплому” -- по 3 тис. грн.
Успішний захист дипломної мав коштувати двом студентам одного з чернівецьких вишів 6 тисяч гривень. Правоохоронці затримали чоловіка якраз тодi, як він отримав хабар від студента. При огляді особистих речей затриманого знайшли список прізвищ з проставленими грошовими сумами.
 
Буфет у виші — 43 тис. грн.
Під час одержання понад 43 тис. грн. неправомірної вигоди затримали проректора Ужгородського національного університету. За цю суму місцевому мешканцю було обіцяно не ініціювати питання щодо дострокового розірвання із його дружиною -- приватним підприємцем договору оренди приміщення буфету у будiвлi університету. Затриманого відпустили під заставу... удвічі меншу за розмір хабара.
 
Гінекологічна операція — 3 тис. грн.
У Києві під час отримання хабара у розмірі 3 тис. грн затримали начальника гінекологічного відділення Центрального госпіталю МВС України. Гроші лікар-гінеколог, який, до того ж, є майором міліції, вимагав вiд киянина за проведення хірургічної операції його дружині.
             
Щоб не платити податки -- від 4 тис. грн і до безмежності
4 тис. грн. завiдувач сектора Чорткiвського мiжрайонного вiддiлу податкової мiлiцiї на Тернопільщині отримав за те, щоб не притягувати приватного підприємця до вiдповiдальностi за порушення податкового законодавства, виявлене пiд час перевiрки комп’ютерного клубу.
Головний податковий ревізор-інспектор ДПІ у Дніпровському районі Києва вимагав вiд керівника одного з підприємств столиці 1 тис. дол. США за незастосування до нього штрафних санкцій через порушення вимог
податкового законодавства.
25-річний головний податковий ревізор-інспектор одного з районів Києва вимагав 5 тис. дол. США вiд гендиректора підприємства за те, що “заплющить очі” на порушення на суму майже 440 тис. грн.
За непритягнення приватного підприємця, котрий неофіційно працевлаштував робітників на свою фірму, 7 тис. дол. США вимагав і отримав заступник начальника одного з відділів Маріупольської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області.
 
Щоб платити лише податки, передбачені законом, -- 43,5 тис. грн. 
Таку суму хабара отримав начальник районної податкової інспекції у Харкові за те, що... штучно в кілька разів не збільшив обсяг донарахувань підприємства до бюджету. Перед тим він задля полiпшення показників своєї роботи примусив це підприємств сплатити до бюджету донарахувань на суму 150 тис. грн. В іншому випадку за невиявлення під час перевірки порушень чиновник змусив керівника підприємства сплатити рахунки з ресторану, в якому святкував свій день народження.

Повернути “права” -- 3 тис. грн.

За повернення вилученого посвідчення водія начальник ДАІ Шполянського району Черкащини вимагав хабар, притім сам даївець знав, що водія позбавили “прав” на півтора роки за їзду п'яним. Мічені (цього разу) купюри хабарник взяв просто біля будівлі ДАІ, де й був затриманий.
 
Не побачити "наркоту" — 5 тис. дол. США
Гроші міліціонери Дарницького райуправління міліції Києва вимагали й одержали від громадянина за непритягнення до кримінальної відповідальності за правопорушення у сфері незаконного обігу наркотичних засобів.

Обвинуватити невинного — 40 тис. грн.
За такий хабар заступник начальника слідчого управління одного з райвідділів міліції Дніпропетровщини не тільки “відмазав” від кримінального переслідування трьох жителів райцентру, які побили земляка, а й повернув справу так, ніби почав бійку потерпілий, побив трьох, тож мусить перебувати за гратами.
 
Визнати через суд власність -- 5 тис. і 4,8 тис. грн.

Суддя у Запорізькій області вимагав такі хабарі вiд двох громадян за прийняття судових рішень на їхню користь, а саме за визнання права власності на заставне майно.
 
Виправдати за скалічення — 1,5 тис. дол. США
Колишній голова Тячівського райсуду Закарпатської області попався на вимаганні й одержанні хабара від місцевого мешканця за виправдання його сина у справі за фактом умисного тяжкого тілесного ушкодження.
 
Виправдати за крадіжку — 2 тис. дол. США
Гроші черкаський суддя вимагав за ухвалення виправдального вироку підсудному, що утримується під вартою через підозру у крадіжці.
Правоохоронці повідомляли, що 34-річний  службовець так повірив у свою безкарність, що для передачі коштів вибрав місце просто навпроти будинку правосуддя.

Виділити невелику земельну ділянку — 3 -- 30 тис. дол. США

3 тис. дол. США сільський голова у Козівському районі Тернопільщини отримав від підприємця як хабар за сприяння у наданні в оренду земельної ділянки для обслуговування нежитлових приміщень (гаражів).
4,5 тис. дол. США заступник голови Борщівської райдержадміністрації, що на Тернопільщині, разом з головою одного з сіл вимагали як хабар від двох підприємців, які звернулись з проханням надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
 Депутат Ужгородської міськради, член постійної комісії з питань раціонального використання земельних ресурсів міста запевнила підприємця, який звернувся по допомогу, що без хабара 5 тис. дол. США він не зможе отримати погодження на приватизацію земельної ділянки під належними йому будівлями. Затримали її під час передачi
другої частини хабара.
12,5 тис. дол. США сільський голова селі Нижня Апша у Тячівському районі Закарпаття вимагав від підприємця як хабар за вирішення питання про надання земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та господарювання.
На Хмельниччині колишня голова Летичівської райдержадміністрації вимагала хабар  -- 30 тисяч доларів вiд фізичної особи зі Львова, який просив виділити йому дві земельні ділянки (по 50 соток кожна) поблизу Летичева для ведення особистого селянського господарства з подальшою зміною цільового призначення.

Погодження на кіоски -- 50 тис. грн.
Очільник черкаського "прозорого офісу" був затриманий у власному кабінеті під час одержання хабара, який вимагав за погодження технічної документації на розміщення двох торговельних кіосків у місті Черкасах. Певну "пікантність" експерти вбачають у тому, що затримали керівника так званого прозорого офісу.

Зберігання фермерського зерна — 50 тис. грн. понад тариф
28-річний начальник одного з управлінь Держінспекції сільського господарства Херсонської області вимагав від представника фермерського господарства хабар за оформлення дозвільних документів з надання послуг зі зберігання зерна.

За закордонний паспорт -- 500 доларів
Під час одержання 500 доларів США затримано начальника сектора Державної міграційної служби в одному з міст Львівщини. Зазначені кошти той вимагав від фізичної особи за виготовлення паспортів для виїзду за кордон, повідомила прес-служба прокуратури області.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
36-річна українка Інна Добровольська опинилася в таборі для біженців у Сирії ще у 2018 році. Молода жінка поховала в чужій країні маленьку дочку і чоловіка.Щоб вижити з новонародженим сином, їй довелося їсти траву і пити воду з річки. Про жахи життя в Сирії нам розповіла мама Інни, Анжеліка Анатоліївна, яка разом з іншими родичами таких самих жінок домагається повернення своїх найближчих додому, в Україну. Детально історію жінки розповідає "Обозреватель".Ч...
Пригоди
Тіло чоловіка виявили у селі Слобідка Теребовлянського району, в річці Серет. Як повідомляє Тернопільська липа, труп виявили місцеві мешканці. Померлим виявився мешканець цього ж села, чоловік 1873 року народження. Ймовірна причина загибелі – утоплення.
Кримінал
Страшна трагедія, що сталася у Києві, шокувала всю Україну: сьогодні (22 жовтня), о 13:00, із 9 поверху багатоповерхівки випали жінка і малолітня дитина. Як інформує "Obozrevatel", обоє загинули миттєво. Стрім із місця трагедії оприлюднили на сторінці "Магнолія-ТВ" у Facebook. За словами очевидців, ніяких криків перед трагедією не було – люди вже почули лише страшний удар об землю. Як повідомили джерела, жінці було 29 років, а дитині – 6. На момент трагеді...
Кримінал
Зловмисником виявився 44-річний житель Херсонщини. З чужого помешкання, що у Почаєві, лиходій виніс побутову техніку, велосипед і навіть релігійні книжки. Все це продав на місцевому ринку.   До поліцейських Кременеччини  із заявою звернувся житель Київської області та повідомив про крадіжку з його будинку, що в місті Почаїв. Власник розповів, що нечасто буває у помешканні, а коли востаннє навідався - виявив, що хтось погосподарював у кімнатах. Зникли дрібн...
Політика
Вона – жінка, мати, господиня, самодостатня особистість, яка щодня вирішує десятки проблем і втілює в життя нові задуми. Чимало з нас – сучасних жінок можуть про себе сказати саме так, але не кожна має достатньо сил та сміливості, щоб власним досвідом, часом та знаннями поділитися з оточуючими. Марія Мерена – надзвичайно скромна та порядна жінка, яка знайшла в собі ці сили, цю сміливість! Сьогодні вона кандидатка у депутати до Тернопільської обласної ради...
Пригоди
Не обійшлося 21 жовтня у Тернополі без харчових отруєнь. Так, о 14.15 бригада швидкої виїжджала на вул. Чалдаєва, до 15-річного пацієнта. Про це повідомляє генеральний директор Центру ЕМД Тернопільщини Михайло Джус. Хлопчина скаржився на багаторазову блювоту, що з’явилася після того, як він з’їв шаурму. Після наданої допомоги пацієнта шпиталізовано в інфекційне відділення міської дитячої лікарні.
Кримінал
Повідомлення про крадіжку надійшло до співробітників  Лановецького відділення поліції від 33-річного жителя одного із сіл. З його помешкання викрали 700 гривень.   Поліцейські встановили обставини події. З’ясувалося, напередодні до потерпілого у гості заходила односельчанка. Її правоохоронці запідозрили у протиправному.   31-річна жінка зізналася, що, скориставшись моментом, непомітно витягнула гроші, які витратила на власні потреби. Фігурантка вперше вчин...
Пригоди
21 жовтня о 21.37 бригада швидкої виїжджала у с. Підгайці, де надавала допомогу 64-річній пацієнтці. Про це помідомляє генеральний директор Центру ЕМД Тернопільщини Михайло Джус. На жінку напав бездомний собака й сильно її покусав. Із множинними кусаними ранами правого передпліччя, ягодиць та стегон, з гострою реакцією на стрес потерпілу, після оперативно наданої допомоги, шпиталізовано у Підгаєцьку райлікарню.
Суспільство
У Тернополі триває будівництво надземного пішохідного моста на вулиці 15 квітня біля «Збаразького кільця». Працівники уже розпочали обшивку ліфтових шахт полікарбонатом. Та випробували освітлення. Як повідомляє будівельна компанії "Креатор-Буд", уже провели пробні запуски ліфтів, та облаштували електромережеве освітлення та виконуються роботи з благоустрою території. "Тернопіль засяяв. Цього разу вперше на мості, що зводить Креатор-Буд поблизу Варшавського...