• Головна
  • Дуже важка зима: що чекає мешканців Тернопільщини під час опалювального сезону
19:01, 11 серпня

Дуже важка зима: що чекає мешканців Тернопільщини під час опалювального сезону

Дуже важка зима: що чекає мешканців Тернопільщини під час опалювального сезону

Цьгорічний опалювальний сезон стане для мешканців Тернопільщини одним із найскладніших. Влада запевня, що проблем із наявністю газу не буде, проте загроза російських ракетних ударів по об’єктах комунальної інфраструктури не минула.

Про це пише "OBOZREVATE"L.

Чи вистачить газу?

Для українців пережити цей опалювальний сезон буде легше, ініж для інших мешканців країн ЄС. Справа в тому, що власний видобуток впаде лише на 6,6% (оцінки “Нафтогазу” та Кабміну), а от споживання вже скоротилося на 40%.

Такі дії дозволить досягти того, чого прагнула Україна протягом останніх десятиліть – енергетичної незалежності. Щоправда, за обставин, що склалися, це не заслуга газодобувної галузі, а результат падіння споживання через закриття бізнесу, руйнування промислових підприємств, знищення міст та сіл, окупацію та масову міграцію.

"Газ буде. Його буде не так багато, щоб можна було ним розкидатися. І, гадаю, його вистачить на проходження зимового періоду. Тому що в Україні впало споживання – і нам має вистачити газу, що видобувається нами", – розповіла Лана Зеркаль, радниця міністра енергетики.

З такими оцінками погоджуються й незалежні експерти. До повномасштабної війни, 2021-го, споживання газу становило 26,8 млрд кубометрів. Якщо припустити, що 2022-го воно скоротиться на 30%, країні знадобиться приблизно 18,7 млрд кубометрів. При цьому видобуток становитиме близько 18,5 млрд кубів.

Незважаючи на те, що Україна має всі шанси самостійно забезпечити себе блакитним паливом, Кабмін поставив перед “Нафтогазом” амбітне завдання збільшити запаси на 6 млрд кубометрів так, щоб до зими у сховищах було 19 млрд кубів.

І щоб закупити таку кількість блакитного палива, потрібні мільярди євро (ціна може бути на рівні 1800 доларів за кожну тисячу кубометрів). Таких грошей у “Нафтогазу” немає. А через дефолт отримати позику від Світового банку чи іншої організації буде складно.

Колишній директор інтегрованих комунікацій “Нафтогазу” Максим Білявський у коментарі журналістам  озвучив досить позитивні оцінки. За його словами, ймовірність успішного проходження опалювального сезону становить 95%. Інші 5% – події, які зараз передбачити неможливо.

"Багато залежить і від того, якою буде ситуація на військовому фронті. У разі, якщо Україна зможе звільнити свої території та закінчити війну до зими, шанси на успішне проходження опалювального сезону збільшаться", - зазначив Білявський.

Щодо тарифів, то до кінця опалювального сезону 2022–2023 років підвищення тарифів не буде, у всякому разі, такі обіцянки озвучують і в Кабміні, і в Офісі президента.

"Нафтогаз" продає порівняно дешевий газ не тільки населенню, ціни для якого не змінюватимуть, а й для виробників тепла та гарячої води.

За законом компенсувати різницю між ринковими тарифами та чинним НАКом мають із державного бюджету. Така ініціатива коштуватиме 264,3 млрд грн. На період воєнного часу та протягом шести місяців після нього заборонено:

підвищувати вартість доставки газу; підвищувати тариф на опалення; підвищувати тариф на гарячу воду; підвищувати тарифи на газ.

Фактично опалювальний сезон для українців, якщо уряд впорається зі взятими на себе зобов’язаннями, пройде практично без змін. Єдина новація – доведеться звикати до того, що температура батарей буде щонайменше на кілька градусів нижчою.

Що буде з температурою у квартирах?

З метою економії газу взимку Кабмін планує переглянути нормативи та “прикрутити” температуру батарей на 2 градуси. Про це вже говорили і чиновники у Тернополі.  Якщо зараз у квартирах не повинно бути нижче за 18 градусів (і 20 – для кутових кімнат), то за новими правилами норму знизять до 16 та 18 градусів відповідно. Йдеться про те, що температура теплоносія буде нижчою, ніж зазвичай. “Може бути 60 градусів, а не 80”, – пояснює експерт у сфері ЖКГ Олег Попенко.

На такий крок піде не лише Україна, а й практично всі країни ЄС. Вони затвердили план скорочення споживання газу на 15%. Раніше експертні підрахунки показували, що якщо всі країни ЄС скоротять температуру взимку всього на 1 градус, можна досягти економії в розмірі близько 50 млрд кубометрів.

Україні цього обсягу газу з поточним споживанням вистачить щонайменше на два роки. Якщо ж українці навчаться ефективно використовувати тепло, то це може дозволити спокійно пройти опалювальний сезон навіть без додаткових закупівель на ринку газу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#тарифи #зима #газ #опалення #опалювальний_сезон #тернопіль #місто #помешкання #температураХ
Оголошення
live comments feed...