• Головна
  • "Ситуація на ринку праці загострюється, "сюрприз" для безробітних наближається": хто скоро залишиться без роботи?
16:00, 15 листопада 2022 р.

"Ситуація на ринку праці загострюється, "сюрприз" для безробітних наближається": хто скоро залишиться без роботи?

"Ситуація на ринку праці загострюється, "сюрприз" для безробітних наближається": хто скоро залишиться без роботи?

В Україні через проблеми з електроенергією сповільнилися темпи відновлення ринку праці. При цьому, незважаючи на зростання кількості вакансій влітку, кількість пропозицій про роботу скоротилася вдвічі порівняно з минулим роком, а кількість претендентів при цьому зросла.

Як інформує "OBOZREVATEL", пошук роботи в нових реаліях може тривати місяцями, при цьому процес перетвориться на "роботу": для успішного пошуку потрібно скласти графік, розіслати десятки резюме та вивчити ситуацію на ринку.

Про те, що робити, якщо залишився без роботи, і які професії будуть під загрозою, читайте у матеріалі .

Робота є, але знайти її стало складніше: що робити

До повномасштабної війни кількість відкритих вакансій досягала понад 100 тис., зараз ця цифра вдвічі вища.

Найгірша ситуація – в окупованих регіонах, а також у населених пунктах у зоні активних бойових дій. У Києві, який є лідером, наразі на work.ua пропонують близько 7,8 тис. вакансій. А рік тому на цьому ж ресурсі для мешканців столиці розмістили понад 22 тис. пропозицій про роботу.

Скоротилася не лише кількість вакансій, а й закрилися робочі місця. В результаті кількість розміщених резюме збільшилася: з 32 тис. торік до 39 тис. – на цей момент. Як результат:

у листопаді 2021 року на 100 резюме було розміщено 68 вакансій; у листопаді 2022-го на 100 резюме розміщено 20 вакансій.

Щоправда, варто враховувати, що багато роботодавців та шукачів не публікують свої резюме, а відгукуються на вже розміщені оголошення.

Процес пошуку роботи має перетворитися на роботу, каже експерт ринку праці Сергій Марченко. "Тактика пасивного очікування не спрацює", – розповідає Марченко.

Якщо ви втратили роботу:

вивчіть ситуацію у своїй галузі

Найлегше шукати роботу там, де вас знають. Можливо, найпростіше буде знайти роботу на підприємстві, яке працює у вашій галузі, має схожу специфіку, можливо, конкурує з вашим минулим роботодавцем.

складіть розклад для пошуку роботи

Наприклад, Марченко пропонує кілька годин витрачати на вивчення вже розміщених вакансій. Будьте готові, що з першого відгуку знайти роботу не вдасться. Можливо, доведеться відправити своє резюме десяткам компаній, пройти низку співбесід. Ставтеся до цього, як до роботи: регулярно вживайте зусиль і не чекайте миттєвого результату.

будьте готові до нових дзвінків

Ринок грає на користь роботодавця. Тому часто співробітнику доводиться розширювати сферу своєї кваліфікації та робити більше для того, щоб бути конкурентоспроможнішим.

подумайте про нові напрямки

Внаслідок повномасштабної війни економіка України втратила третину ВВП. Сотні тисяч українців втратили робочі місця, закрилися тисячі підприємств. Як результат, варто бути готовим, що вам доведеться переглянути сферу зайнятості.

Націнститут стратегічних досліджень при президентові України провів дослідження ринку праці, а також проаналізував досвід країн, які переживали таку проблему. Наприклад, у Боснії та Герцеговині безробіття було на рівні 30-40% протягом десяти років після війни. Це величезні масштаби.

Щоб не повторити помилки, потрібно вже зараз розробляти програму створення нових робочих місць. За позитивного сценарію Україні можуть допомогти інвестиції зі США, ЄС, російські репарації. Якщо країна отримає достатньо коштів для повноцінного відновлення, це дасть змогу розігнати економіку.

"У перспективі масового збільшення кількості робочих місць не передбачається. Тільки одна з п'яти компаній – членів Європейської бізнес-асоціації (ЄБА) планує наймати нових працівників наступного року, тоді як 53% керівників компаній не збільшуватимуть кількість робочих місць, а решта 28% будуть змушені скоротити штат", – прогнозують у Націнституті.

Які професії постраждали найбільше

Незважаючи на падіння у більшості галузей, зараз на ринку знову спостерігається зростання пропозицій для працівників сфери продажу, розповідає експертка ринку праці Тетяна Пашкіна. Марченко додає: також зростає кількість пропозицій для кур'єрів.

Українці почали більше купувати онлайн. При цьому через загрози ракетного обстрілу проблеми з електроенергією та інтернетом менший попит мають магазини в торгових центрах. Марченко впевнений, що згодом складніше буде знайти роботу касирам (через каси самообслуговування), банківським менеджерам (більшість послуг можна отримати за допомогою банківського додатку).

Деякі спеціальності зовсім втратили попит. Працівники аеропортів, авіакомпаній, туристичних агенцій, івент-агентств: усі вони вимушено перепрофілюються. Зараз економіка фактично працює на фронт, тому попит мають ті галузі, які відповідають за постачання військових. Також потрібна логістика.

Вже після війни економіка працюватиме на відновлення. Будівельники, архітектори, медики, енергетики – такі спеціальності і зараз, і особливо після закінчення війни матимуть попит. Україна ще має зіткнутися з демографічними наслідками війни. Ймовірно, робочих рук для швидкого відновлення буде замало, це сповільнюватиме темпи відновлення економіки, прогнозують у НБУ.

Якщо зберігатиметься тенденція розвитку сфери ІТ, зросте попит на фахівців цієї галузі, зазначили у Націнституті. У повоєнні часи значним буде попит на медичних працівників.

Однак, враховуючи масштаби руйнувань промислових підприємств і тривалість відновлення зруйнованих потужностей, попит на працівників промислових видів діяльності на якийсь час буде порівняно слабким.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Робота #зарплата #Україна #вакансії
Оголошення
live comments feed...